MUTSO´NUN DEMOKRASİ SINAVI!

Bu haber 14 Ocak 2013 - 0:00 'de eklendi ve 722 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Anayasa Mahkemesi’nin kararı ile iki dönem engellilere umut doğdu.
Bilindiği gibi, 5174 sayılı TOBB Kanunu’nun 16’ncı Maddesine göre, üst üste iki dönem meclis başkanlığı yapmış olanlar, aradan iki seçim dönemi geçmedikçe aynı göreve yeniden seçilemiyordu.
Bu sene TOBB’da seçim yılı. Muğla’daki Ticaret Odası, Ticaret ve Sanayi Odası başkan ve meclis başkanları söz konusu yasa maddesine nedeniyle bu seçimde aday olamamakla karşı karşıyaydılar.
Anayasa Mahkemesi söz konusu maddeyi “seçme ve seçilme hakkına aykırı” buldu ve iptal etti.
 
xx     xx     xx
Fethiye, Marmaris, Bodrum ve Milas’taki oda başkanları yeniden adaylar mı bilmiyorum. Bildiğim Muğla Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Bülent Karakuş ile Meclis Başkanı Hilmi Giresun’a iki dönem yetmemiş (!) olmalı ki yeniden adaylar.
Tabi insanın sorası geliyor:
İki dönem Muğla için, Yatağan için, Kavaklıdere için, Datça için, Ula için, Dalaman için, Köyceğiz için, Ortaca için ne yaptılar da bir dönem daha ne yapacaklar? İki dönemde yapmadıklarını, yapamadıklarını yeni bir döneme nasıl sığdırabilecekler?
Haklarını yemeyelim… Muğla Ticaret ve Sanayi Odası’nı Muğla Belediyesi’nin “arka bahçesi” haline getirmenin dışında, odaya görkemli bir hizmet binası kavuşturdular.
O hizmet binasını bir başka yazımda ele alırız!
 
xx     xx     xx
Doğrusu ben Anayasa Mahkemesi’nin “üst üste iki dönem meclis başkanlığı yapmış olanların” bir daha aday olabilmelerinin önünü kapatan 5174 sayılı TOBB Kanunu’nun 16’ncı Maddesini doğru buluyordum.
Çünkü odalarımızda bir gelen bir daha gitmiyor. Adeta kazık çakıyorlar, oturdukları koltuğa yapışıyorlar.
O işgal ettikleri koltuklardan milletvekili, belediye başkanı adayı olmaları halinde ayrılabiliyorlar! Yoksa maaşlı, maaşsız o işi “meslek gibi” yürütmeye devam ediyorlar…
Basında çok yer almadı, ama MUTSO Başkanı Bülent Karakuş’un’un adı Büyük Şehir, MUTSO Meclis Başkanı Hilmi Giresun’un adı da Menteşe (Muğla il merkezi) Belediye Başkanlığı adaylığı için geçmekte.
Böyle bir adaylık (garantili) gerçekleşirse ne olacak, merak eden var mı?
Ben merak ediyorum. Çünkü 5174 sayılı TOBB Kanunu’nun 16’ncı Maddesi Anayasa Mahkemesi’nin gündemine geldiğinde Bülent Karakuş şöyle demişti:
“Anayasa Mahkemesinden olumlu karar çıkacağını umuyorum. Önümüzdeki dönem için projelerimiz var. Biz devam etmezsek projeler hayata geçmez.”
Karakuş ve Giresun belediye başkanı adayı olursa, o ne olduğunu bilmediğimiz projeleri kim, kimler hayata geçirecek???
 
xx     xx     xx
Anayasa Mahkemesi 5174 sayılı TOBB Kanunu’nun 16’ncı maddesini iptal etmeseydi üzülmezdim.
Anayasa Mahkemesi söz konusu kanun maddesini iptal etti, yine üzülmedim.
Çünkü Muğla Ticaret ve Sanayi Odası seçimi tatsız tuzsuz bir seçim olacaktı. Rekabet yaşanmayacaktı. Gelişim ve değişim için rekabetin önemi yadsınamaz. Yeter ki rekabet “demokratik” olsun!
 
xx     xx     xx
Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Bülent Karakuş ve arkadaşı Meclis Başkanı Hilmi Giresun ilk seçimde ortaya “Değişim Hareketi” olarak çıkmışlardı. O hareketin içinde Muğla iş dünyasının marka isimleri Sanayici ve İhracatçı Safa Altaş ile Sanayici ve İhracatçı Mustafa Ercan da vardı.
Şimdi önümüzdeki seçim için Altaş ve Ercan “Gelişim Hareketi” olarak ortaya çıkmış bulunuyorlar.
Ne oldu? Bu yol ayrımının, karşı karşıya gelişinin nedeni ne?
Gelişim Hareketi’nin bu gün Gelişim Hareketi merkezinde basın toplantısı var. Umarım yol ayrımının, karşı karşıya gelişin nedenini açıklarlar.
Gerçi Gelişim Hareketi, internette faaliyete geçirdikleri “MUTSO Gelişim Hareketi” (gelisimmutso.com) sitesinde bu sorulara yanıt vermişler, ama kendi ağızlarından duymak isteriz…
 
xx     xx     xx
Muğla Belediyesi’nin desteğini arkasına alan Bülent Karakuş ve Hilmi Giresun ikilisi ikinci dönemlerinde rakipsizdiler, ama ilk dönem seçimlerinde rakipsiz değillerdi.
Karşılarında Muğla’nın başarılı iş adamlarından CNS ortağı Nihat Uzar’ın başını çektiği ekip vardı. O seçimde, Uzar ekibi seçimin yapılabilmesi için gerekli olan oda üye kayıt listesine kolay ulaşabilmiş miydi bilmiyorum.
Şimdi Gelişim Hareketi o listeye kolay ulaşabilecek mi doğrusu onu da bilmiyorum!
Üstelik bu dönem üye listesi NACE sistemine göre hazırlanmış bir liste. Her üyenin bir nace kodu var. Üyelerin “seçme ve seçilme haklarını” kullanabilmeleri için nace kodlarını bilmelerinde yarar var. Yoksa kendini “İnşaat sektöründe” bilen bir üye seçimde sandık başına geldiğinde “İmalat sektöründe” bulunduğu sürprizi ile karşılaşabilir.
Nedense MUTSO yönetiminin bu konuda bir bilgilendirme yaptığını göremedik!
 
xx     xx     xx
Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Bülent Karakuş ve arkadaşı Meclis Başkanı Hilmi Giresun koltuklarını koruyabilmek için ne gerekiyorsa yapacaklardır.
Muğla Ticaret ve Sanayi Odası seçimini kim kazanır, kim kaybeder bilemem, kazanan Muğla olsun, ama bu seçimde Oda Yönetimi bir anlamda “demokrasi sınavı” da verecek…
Bakalım o sınavdan geçilebilecek mi?
15.01.2013
 
 
 
 
 
 
 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.