MUTSO’da FETÖ’cü Var Mı?

Bu haber 12 Ekim 2017 - 0:01 'de eklendi ve 1.623 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Özcan Özgür

Bilindiği gibi TOBB’a (Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği) bağlı Ticaret ve Sanayi Odaları ile Borsalarda bu ay seçim vardı. Hatta MUTSO’nun seçimleri 1 Ekim de yapılacaktı.

Gerçi göreve “Bizden öncekilerin yaptığını yapmayacağız” diye göreve gelip bir daha gitmeyen MUTSO yönetiminin “muhalefeti” de yok…

Ama baskın seçim yapmaya kalkıştılar!

Kimden, kimlerden korkuyorlar, kendilerinden mi korkuyorlar bilmiyoruz.

Seçimler büyük odalardan gelen şikayetler üzerine AK Parti Hükümeti tarafından 6 ay ertelendi.

İsabetli oldu…

1 Ekim’e gidilirken sadece MUTSO Başkanı Bülent Karakuş adaydı. Şimdi Başkan Yardımcısı (Kırtasiyeci) Mustafa Ercan da adaymış…

Demokrasilerde rekabet önemlidir.

 

xx           xx           xx

AK Parti Hükümeti TOBB seçimlerini rekabet olsun, demokratik bir seçim yapılsın diye ertelemedi.

Bu konuda çok yorum yapıldı.

Tabi TOBB seçimlerinin ertelenmesi biraz da Ankara Sanayi Odası’nın yaktığı ateş sayesinde oldu.

Bu hafta başında Ankara Sanayi Odası Başkanı Nurettin Özdebir, FETÖ‘cülerin oda ve borsalarda hala aktif olduklarını söylemiş. İlgili sundukları listenin duyulduğunu söyleyen Özbedir, “O listede ismi olanlar beni tehdit ettiler.” demiş.

İlginç…

Sabah Gazetesi’nde haberi okurken aklıma gelen soru şu oldu:

Muğla Ticaret ve Sanayi Odası MUTSO’da FETÖ’cü var mı?

 

xx           xx           xx

Nedense Muğla’da bazı dernek ve odaların üzerine gidilmedi. Belki gitmeye de gerek duyulmamıştır. Bilemeyiz… Bizim Mustafa İnci’de önceki gün kaleme aldığı yazıda bu meseleyi sorgulamış.

Şöyle demiş:

15 Temmuz darbe girişimi sonrasında Türkiye genelinde olduğu gibi Muğla’da da (FETÖ/PDY) Fetullahçı Terör Örgütü, Paralel Devlet Yapılanmasına yönelik operasyonlar devam ediyor. Milli eğitimde, emniyet içerisinde, orman bölge müdürlüğünde, vergi dairesinde aklınıza gelen tüm resmi kurumlarda operasyon düzenlendi. İş adamlarına da yönelik FETÖ operasyonları düzenlendi il genelinde…

Muğla il genelinde yaklaşık 200 kişi FETÖ/PDY operasyonları kapsamında tutuklandı ve cezaevine gönderildi. Görevden uzaklaştırılan, açığa alınan memurlar da var. Buraya kadar her şey normal diyebiliriz. Benim anlamadığım başka bir şey var. Ben bu güne kadar Muğla’da bir tek siyasinin FETÖ/PDY operasyonunda tutuklanmasını bir kenara bırakın gözaltına alındığını duymadım. Siz duydunuz mu?

Güzel soru…

 

xx           xx           xx

Mustafa İnci iki kurumu sormayı unutmuş.

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi’ni ve MUTSO’yu

Gerçi üniversitemiz operasyonlardan nasibini aldı.

Ki Rektör Prof. Dr. Mansur Harmandar geçen hafta cuma günü Emniyet, Savcılık, YÖK derken Muğla Basını’na da hesap verdi?

MUTSO’da vermeli…

Geçen cuma Rektör Harmandar’a 2012’de Nazlı Ilıcak’ın konferansı ile ilgili dedikoduları sordum. Aldığım yanıtı önceki gün bu köşede paylaştım. Harmandar’ın yanıtı beni tatmin etti.

MUTSO Başkanı Bülent Karakuş da böyle bir toplantı düzenlese, Amerika’ya gidip gitmediğini, gitti ise neresine, kimlerle gittiğini sormak isterdim.

Ne var ki üniversite gibi MUTSO’da FETÖ operasyonu olmadı. Olsaydı Karakuş da basına hesap verir ve biz de sorardık…

 

xx           xx           xx

Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Nurettin Özdebir ise Ankaralı bir grup gazeteciyle bir araya gelmiş. Gazetecilere bir bakıma hesap vermiş.

Ticaret ve Sanayi Odası seçimlerinin neden ertelendiğine ilişkin soruyu “Büyüklerimizin bir bildiği vardır.” şeklinde yanıt vermiş.

Evet, büyüklerin bir bildiği vardır…

Büyüklerimiz Oda ve Borsalarımızda “FETÖ temizliği yapılmasını” istiyor…

Ki bu yerlerin ekonomik ilişkiler nedeniyle FETÖ’cülerin sızdığı yerlerin başında geldiği söylenir.

Özdebir, gazetecilerin Ankara‘da şirket sayılarında patlama yaşandığı yönünde değerlendirmeler yapıldığını belirtilmeleri üzerine şunları söylemiş:

Bizde çok fazla bir şey yok. Sanayi odasına kaydolmak için en az 10 adam çalıştırmak lazım. Ticaret ve sanayi odalarında Ankara’nın özel bir durumu var. Osman Gökçek’ten dolayı şirket sayılarında artış varmış ama yalnız o değil. Maalesef FETÖ’cüler hala aktif bir şekilde çalışıyor.

İşte bu dikkat çekici:

Maalesef FETÖ’cüler hala aktif bir şekilde çalışıyor.

Şimdi gel de MUTSO’da, Milas’ta MİTSO’da, Bodrum’da BODTO’da, Marmaris Ticaret Odası’nda ve Fethiye’de FESTO’da FETÖ’cü var mıdır diye sorma…

 

xx           xx           xx

Ankara’da gazeteci de, gazetecilik de başka tabi…

Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Nurettin Özdebir’e gazeteciler “FETÖ’cüler hala aktif” sözü ile ilgili “Bu tespiti neye dayanarak yapıyorsunuz?” diye sormuşlar.

Bunun üzerine Özdebir, şu ifadelerde bulunmuş:

Biz birbirimizi biliyoruz. Kimin ne olduğunu biliyoruz. Alan hakimiyeti sağlamak için bütün odalarda bu anlamda bir baskı var. Eski sivri kişiler çıkmasalar bile ya kripto kişileri ya da birlikte olmakta menfaat gördüklerini öne sürüyorlar. Bu konuda ilgili yerlere bir liste sunduk. Daha sonra o listeyi herkes duydu. O listede ismi olanlar beni tehdit ettiler.

Özdebir’in “Biz birbirimizi biliyoruz” sözü çok önemli.

Muğla küçücük yer. Muğla’da da herkes birbirini biliyor olmalı…

Bir ay geçti sayılır. Önümüzde 5 ay var. Umarız Muğla’da da temizlik yapılır. Ayrıca ille de soruşturma beklenmemeli…

Özdebir, basının sorularını yanıtlarken, ASO‘nun, bu tip kişileri organlarından ihraç etme yetkisinin olmadığının altını çizerek, “Sadece istifaya davet ederiz, ederse eder etmez ise yapacak bir şey yok.” ifadesinde bulunmuş.

Bizimkilerde istifaya davet edebilirler… Bizim odalarda yoklarsa o başka!

 

xx           xx           xx

Mustafa İnci’nin “Muğla Siyasetindeki FETÖ’cüler ne olacak?” başlıklı yazısı oldukça ilginç.

İnciBen bu güne kadar Muğla’da bir tek siyasinin FETÖ/PDY operasyonunda tutuklanmasını bir kenara bırakın gözaltına alındığını duymadım. Siz duydunuz mu?” diye soruyor.

Haklı ve yerinde bir soru. Aslında bu soruyu sadece Mustafa İnci değil, sokaktaki vatandaşlarda soruyor. “Bu FETÖ’cüler her yere sızmışlar da bir tek AK Parti’ye ve bir de TOBB’a bağlı odalara mı sızmamışlar?” diye soruyorlar.

Mustafa İnci sokaktaki vatandaşın da sorduğu soruları şöyle sıralamış:

Muğla’da ki FETÖ’cüler arasında hiçbir siyasetçinin olmayışı ilginç değil mi? Bu siyasileri kimler neden koruyor? Memurlara, iş adamlarına FETÖ operasyonları devam ederken neden siyasetteki FETÖ’cülere operasyon düzenlenmiyor? Türkiye’deki diğer illeri bilmem. Her il kendisinden sorumludur. Ancak Muğla’da siyasette FETÖ’cü yok derseniz buna kargalar bile güler. Merak ediyorum 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında Muğla’da kaç siyasetçi bulunduğu partiden FETÖ gerekçesiyle ihraç edildi?

 

xx           xx           xx

FETÖ Muğla Çatı Davası sanıkları Aralık ayında yargılanmaya başlayacak.

Suçlu olan cezasını çeksin.

Sanıklardan üçünün itirafçı oldukları söyleniyor.

İtiraflar davanın seyrini değiştirir mi bilmiyoruz. Bakarsınız o itiraflar sayesinde FETÖ soruşturmasının girmediği yerlere de girilir… Bekleyelim görelim…

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

1 ADET YORUM YAPILDI
Ahmet Tan Karaosmanoğlu 12 Ekim 2017 / 11:50

Efem,
????????????????.