MUTSO ve Esnaf Odaları Ne İşe Yarar? « Hamle Gazetesi

MUTSO ve Esnaf Odaları Ne İşe Yarar?

Bu haber 24 Ekim 2017 - 1:03 'de eklendi ve 1.523 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Özcan Özgür

Muğla İl Sağlık Müdürü Cihan Tekin, 29 Ekim tarihinde hizmete girecek Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne taşınma sürecinde hasta ve tedavi mağduriyeti yaratılmayacağına dair yazılı bir açıklama yaptı.

TekinTaşınma sırasında hasta mağduriyeti yaratılmayacak” dedi.

Hastanenin Karadağ’da yapılan yeni binasında 29 Ekim’de hizmet vermeye başlayacağını açıklayan, müjdeleyen ise Sağlık Müdürü Tekin’in açıklamasından önce AK Parti İl Merkezi’nde basın toplantısı yapan AK Parti İl Başkanı Kadem Mete oldu…

İl Başkanı Mete’nin açıklamasını veya Sağlık Müdürü Tekin’in yaptığı açıklamayı neden Muğla Tıp Fakültesi Dekanı Pof. Dr. Nevres Hürriyet Aydoğan yapmadı?

 

xx           xx           xx

Dekan Aydoğan’ın bu konularda açıklama yapması doğru olmayabilirdi.

Çünkü T.C. Sağlık Bakanlığı Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi yeni binası ile de Sağlık Bakanlığı’na ait. Rektörlük ve Tıp Fakültesi Dekanlığı sadece tıp eğitiminden ve hastanede görev yapan tıp hocalarından sorumlu…

Bu anlamda açılış müjdesini bana sorarsanız “ki müjdelik bir şey de kalmadı” İl Sağlık Müdürü Cihan Tekin vermeliydi. Hatta her iki açıklamanın da Sağlık Müdürü Tekin tarafından yapılması gereken açıklamalar olduğu söylenebilir…

Çünkü hastane Sağlık Bakanlığı’na ait…

Bakanlığın Muğla’daki temsilcisi ise geçen aya kadar Muğla Hastaneler Birliği Genel Sekreterliği idi… Yanlıştan dönüldü ve genel sekreterlik kaldırıldı. Tek yetkili yine İl Sağlık Müdürlüğü oldu.

Peki, bu konularda siyasetin açıklama yapması doğru mu?

 

xx           xx           xx

Geçen hafta AK Partisi İl Merkezi’nde düzenlenen basın toplantısında konuşan İl Başkanı Kadem Mete, vatandaşların merakla beklediği açılış müjdesini 29 Ekim olarak duyurdu.

Mete’nin müjdesi basına şöyle yansıdı:

Yeni hastanenin hizmete girmesi ile birlikte Muğla’da sağlık alanında önemli bir adım atacaklarını kaydeden Mete, ‘Yeni hastanemiz Cumhuriyetimizin önemli olan bir günü olan 29 Ekim günü resmi olarak açılacak ve halkımıza hizmet vermeye başlayacak. Şu anki mevcut hastane binasında poliklinik hizmeti verilmeye devam edilecek. Bunun yanında il genelinde Sağlık Bakanlığı tarafından 25 Ekim tarihinde doktorlar için kura çekimi gerçekleşecek. Bu çekilişte 44 hekim arkadaşımızın bir defada ataması yapılacak. Bu yüksek bir sayıdır’ dedi.

Muğla İl Sağlık Müdürlüğü emrine 44 pratisyen hekim gelmiş. Kura çektirilip ilçe hastanelerine dağıtılacaklar. 7’si il merkezinde kalacak. İl Başkanı Mete bu konuda da müjde vermiş…!

Eskiden böyle şeyler olmaz, hastanelerimize geleni gideni fark etmezdik. Şu kadar doktor geliyor diye müjde verilmezdi. Eskiden siyasiler halka daha önemli müjdeler mi verirlerdi ne…

 

xx           xx           xx

T.C. Sağlık Bakanlığı Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi yeni binası 29 Ekim’de hizmete gireceğine göre, mevcut bina ne olacak?

İşte herkes bunu merak ediyor.

Muğlalıların, özellikle çarşı esnafının beklentisi yeni binanın hizmete girmesi ile boşalacak şimdiki yerde Devlet Hastanesi’nin yeniden açılması…

Sadece yeni hastanenin yatak bakımından kısa zamanda yetersiz kalacağından değil, aynı zamanda mevcut hastane çevresinde on yıllardan beri oluşmuş olan ekonominin çökecek olmasından…

İşte bu anlamda İl Başkanı Mete’nin “Şu anki mevcut hastane binasında poliklinik hizmeti verilmeye devam edilecek.” ifadesi önemli bir müjde sayılabilir.

Mevcut binada poliklinik hizmetinin devam etmesi çok önemli ve umut verici, ama…

 

xx           xx           xx

Ama kafalar karışık… Anlayacağınız AK Parti İl Başkanı Mete’nin “umut verici” ifadesine karşılık, kendisinden bir iki gün sonra yazılı açıklamada bulunan İl Sağlık Müdürü Cihan Tekin’in açıklaması hiç o kadar sevindirici ve umut verici gelmiyor insana…

İl Sağlık Müdürü Tekin taşınma sürecinde hasta mağduriyetine sebebiyet vermemek adına bir takım tedbirlerin alındığını yazılı olarak açıklarken şu ifadede bulundu:

Acil servis 29 Ekim saat 09: 00’ a kadar eski binasında hizmet vermeye devam edecek olup, sabah saat 09: 00’dan itibaren de yeni binasında hizmete devam edecektir. Poliklinikler ise 27 Ekim saat 17: 00’a kadar eski binasında hizmet vermeye devam edecek olup, 30 Ekim Pazartesi günü saat 09: 00’dan sonra yeni binasında hizmet vermeye başlayacaktır.

Aslında kafa karıştırıcı bir durum yok…

Mevcut hastanede ne bu ayın 29’unda acil kalacak ne de bu ayın 30’unda poliklinik hizmeti olacak!

Sevgili Milletvekilimiz Nihat Öztürk hani taşınma işleminden sonra mevcut binada poliklinik hizmeti devam edecekti?

 

xx           xx           xx

AK Parti Muğla Milletvekili Nihat Öztürk, daha yeni ziyaretime geldiğinde “Devlet Hastanesi’nin yeniden açılması için elinden geleni yapacağını” belirtirken, “Merak etmeyin o alan ‘sağlık alanı’ olarak kalacak ve oradaki poliklinik binasında poliklinik hizmeti devam edecek” demişti.

Ben de o zaman bunu yazmamıştım. Çünkü inanamamıştım…

Sayın Vekil bunu hep yapıyor. Hiç “Hayır”ı yok… Olmayacaksa söyle kardeşim, beni ve dolayısıyla kamuoyunu ikna et…

29 Ekim’de yapılacak açılışa yeni Sağlık Bakanı Ahmet Demircan gelir mi, gelecek mi bilmiyoruz. Siyasetin bir açıklaması olmadı. Gelirse, AK Parti Muğla Milletvekilleri Nihat Öztürk ve Hasan Özyer ile İl Başkanı Kadem Mete el ele verip, “Sayın Bakanım Muğla’nın bir Devlet Hastanesi vardı, afilliasyona kurban gitti. Muğlalılar hastanelerini geri istiyor” diyebilirler mi?

Demeliler…

 

xx           xx           xx

Muğla Sağlık İl Müdürü Cihan Tekin’in yazılı açıklamasına göre, 19 Ekim Perşembe günü doğalgaz bağlantısı yapılıp, gerekli kontroller sağlandıktan sonra taşınma işlemi başladı.

Taşınma sürecinde hasta mağduriyetine sebebiyet vermemek adına alınan tedbirler çerçevesinde, Cerrahi kliniklerde 20 Ekim Cuma günü randevular durduruldu. Bir aksilik olmazsa 10 Kasım’da cerrahi için randevu verilmeye başlanabilecek.

Bu çerçevede, mevcut hastanedeki B Blok ameliyathanesi 23 Ekim’de, yani dün kapatıldı. Dünden itibaren C Blok ameliyathanesi de sadece acil vakalar için açık kaldı.

Randevu ile hizmet veren birimlerde de (Endoskopi Ünitesi, Uyku Merkezi, Taş Kırma, Mamografi, Kemik Dansitometri) yarından (25 Ekim) itibaren randevu verilmeyecek. Bu birimler için yeniden randevular 06 Kasım’da başlayacak.

Diyaliz Ünitesinin taşınması ise 28 Ekim-29 Ekim tarihlerinde gerçekleştirilecek. Diyaliz Hizmetleri 30 Ekim tarihi itibariyle yeni hastanede devam edecek…

 

xx           xx           xx

İl Sağlık Müdürü Dr. Cihan Tekin’in 29 Ekim Pazar gününe kadar “terk edilecek” hastanenin “Ne olacağı?” ile ilgili açıklaması şöyle:

Acil servis 29 Ekim saat 09: 00’a kadar eski binasında hizmet vermeye devam edecek olup, sabah saat 09: 00’dan itibaren de yeni binasında hizmete devam edecektir. Poliklinikler ise 27 Ekim saat 17: 00’a kadar eski binasında hizmet vermeye devam edecek olup, 30 Ekim Pazartesi günü saat 09:00’dan sonra yeni binasında hizmet vermeye başlayacaktır.

Eski hastane yerinde yeni yapılmış olan poliklinik binasında da semt polikliniği tarzında tüm temel branşlar hizmet vermeye devam edecektir.

İnsanın kafası karışıyor değil mi? Karışıyor…

Ancak benim kafam bir konuda net… Kasım ayında mevcut hastanenin çevresinin bir “ekonomik çöküntü bölgesine” dönüşeceği konusunda çok net…

Birkaç aydır o bölgeden “Biz ne olacağız?” diye soran telefonlar alıyorum. Taşınma kesinleşince telefonlar arttı. Kasım ayında bu telefonlar kesilecektir. Çünkü gerçekle yüzleşmeye başlayanlar AK Parti İl Başkanlığı ile MUTSO’nun ve Esnaf Odalarının kapısına dayanacaklardır…

Umarım o gün verebilecekleri bir yanıtları vardır…

Evet, Muğlalılar siyasilerden müjde bekliyorlar, ama Devlet Hastanesi müjdesi…

Kim bilir belki 29 Ekim’de Sağlık Bakanı Ahmet Demircan da gelir o müjdeyi verir. Yeter ki bizimkileri istemesini bilsinler…

Sahi MUTSO ve Esnaf Odaları ne işe yarar?

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

1 ADET YORUM YAPILDI
Reşat Öztepe 24 Ekim 2017 / 11:07

Gocuman; Yazınızı okudum. Hatta üç defa okudum. her okuyuşumda bazı cümleler ayrı manaya gelebiliyor. Şu cümlecik büyük cümleden alınma amma, medarı anlatıyor.
En son cümlenize tüm kalbimle katılıyorum. Zira Bu Odaları (Ticaret ve Sanayi Odaları hariç) Odaları kapatmak istedi Ak partinin ikinci döneminde ,hani şu meşhur Cumhuriyet yürüüyşleri bile yapıldı. asdla kapattırmadılar. Demek buralarda başka bir şey var.”aynı zamanda mevcut hastane çevresinde on yıllardan beri oluşmuş olan ekonominin çökecek olmasından…”sevgi ve saygı.