MUTSO Seçimi Meşru Değil!

Bu haber 18 Nisan 2018 - 1:14 'de eklendi ve 1.982 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Dünkü yazımın başlığı “MUTSO Seçimi Meşru Mu?” şeklindeydi.

Yazıma noktayı da MUTSO seçiminden önce kaleme aldığım yazılardan 26 Mart 2018 tarihli yazımdan “MUTSO’nun 6 bin kadar üyesi var. Bunun 4 bini aktif. Ne dersiniz 7 Nisan Cumartesi günü 4 bin üyenin 3 bini oy kullanmaya gelir mi? Gelmez de 300-400 kişi gelip oy kullanırsa, yasal olsa da bu seçim ‘meşru’ sayılır mı?” diye alıntı yaparak koymuştum.

MUTSO seçimi elbette yasal bir seçim. Tartışılmaz… Seçimin tartışılacak hiçbir yanı yok.

Ama meşruluğu tartışılır…

Öyle ki 7 Nisan Cumartesi günü oy kullanmaya gelen yaklaşık 700 kişikendi kendilerine oy vermeye gelenlerden” oluşuyor!

Pek basında söz edilmez… MUTSO seçimlerinde önce “Meslek Komiteleri” seçilir. O komiteler içindende meslek gurubunun üye sayısı oranında Oda Meclis Üyeleri seçilir.

Yani Meslek Komitesi’ne seçilmek isteyenler olmasa MUTSO seçimine yaklaşık 700 kişinin gelmesi dahi sözkonusu değil!

 

xx        xx        xx

Daha anlaşılır olması için 7 Nisan’da 10 sandıkta oy kullanan 17 meslek gurubundan “iletişim-tanıtım” meslek gurubuna bakalım. Bu gurupta seçmen listesinde yazılı 144 MUTSO Üyesi bulunuyor.

Bu 144 üyeden 19’u oy kullanmaya gelmiş.

Bu üyelerin kendi kendilerine verdikleri oylarla AFRA Reklam, Delta Eğitim, Kazandım İddia, CK Ajans (Cem Kaytan), Esra Tüfekçi, Güven TELEKOM Bilişim, KG Medya’dan (Kenan Gürbüz) oluşan Meslek Komitesi Asil Üyeleri ortaya çıkarken; Ekol Halı Saha, İbrahim Payık, İrena Turizm Taşıma, Foto Ufuk, Kaytanlar Radyo, İmaj Kuaför, Çağlar İddia’dan oluşan Meslek Komitesi Yedek Üyeleri ortaya çıkıyor.

Bu yedek ve asil üyelerin verdikleri oylarla da 144 üyeye karşılık gelen 3 üyeden oluşan “1. Meslek Komitesi” ortaya çıkıyor: AFRA Reklam, Delta Eğitim ve Kazandım İddia

Bu üç firmanın temsilcileri de 49 kişiden oluşan Oda Meclisi’nin üyeleri oluyor.

İlk anda benim kafamda karışmıştı. Kaytan ve Gürbüz arkadaşlarımızın yaptığı işle “İddia Bayii” veya kuaför ne alaka değil mi?

NACA Kodu” diye bir uluslararası kod uygulaması varmış. Bu uygulamaya göre her meslek erbabı bir kod (numara) alıyormuş. Bu kodla elmalarla armutlar, hatta elmalarla yumurtalar aynı sepette yer alabiliyormuş…

Neyse, konumuza gelirsek görüldüğü gibi bu meslek komitesinde 144 kişiden 19 kişi oy kullanmış. Onlarda kendilerini oylamış…

 

xx        xx        xx

İsterseniz öteki meslek komitelerinede bakalım.

Nedense halen tüm organlarla ilgili detaylı seçim sonuçları açıklanmış değil. Belki bize “muhalifiz” diye vermezler düşüncesi içinde oda yönetimine yakın meslektaşlarımız ile “meclis üyeleri seçim sonuçlarını” almaya çalıştık. Alamadık… Henüz mazbatalar alınmadığı için veremiyorlarmış.

Öyledir her halde…

1 ve 2 nolu meslek komiteleri dışıda kalan ulaşabildiğimiz kesin olmayan sonuçlara göre öteki komiteler şöyle:

  1. Meslek Komitesi’nde 159 seçmenden (oda üyesi) 38’i oy kullanmış. Kartaş Ticaret, Yüksel Yapı

ve Acar İnşaat mecliste temsili hak etmiş.

  1. Meslek Komitesi’nde 240 seçmenden 67’sinin oyları Koçer İnşaat ile Disolar Enerji ve TURMAK’ı meclise taşımış.
  2. Meslek Komitesi’nde 235 seçmenden 58’i oy kullanmaya gelebilmiş. Hüdayi Örnek ile Matty Turizm ve Acarlar Ticaret (Mevlüt Acar) mecliste temsile hak kazanmış.
  3. Meslek Komitesi’nde de Işık Elektrik, Kırkan İnşaat ve Hermes Yapı 429 seçmenin 64’ünün oyunu almış.
  4. Meslek Komitesi’nden de 56 seçmenin 26’sının oyunu alan Ömer Öcal (Muğla Optik) ve Yusuf Kayacık (Halis Veterinerlik) mecliste yer almış.

 

xx        xx        xx

  1. Meslek Komitesi’nden Habil Muslu (Muslular), Salih Atayolu (Kaltursan) ve Kemal Yaman (Yaman PVC) 175 seçmenden 31’inin oyunu alarak meclise girerken, 9. Meslek Komitesi’nden Selma Ünal ile Mimoza Pansiyon ve AKTUR 233 seçmenden 23’ünün oyu ile mecliste temsili hak etmiş.
  2. Meslek Komitesi’nden de 223 seçmenden 60’ının oyu Demircioğlu, Akmersan, Koçer ve Çayboyu Mermercilikleri meclise taşımış. 11. Meslek Komitesi’nden Ercanlar, Yöntem Özel Eğitim ve Pınar Canan Oğuz 130 seçmenden 53’ünün oyu ile mecliste yer almışlar. 12. Meslek Komitesi’nden Şahin Harita ve Atalay Hasdemir Mimarlık 112 seçmenden 27’sinin oyunu; 13. Meslek Komitesi’nden Ortaca Mobilya Orhan Karaçelik, Altın Gıda Tuhafiye ve Akgül Ticaret (Fevzi Akgül) 142 seçmenden 20’sinin oyunu alarak mecliste temsili hak ettiler.

Orhan Karaçelik’in Ortaca Belediye Başkanı Hasan Karaçelik ile bir akrabalığı var mı bilmiyoruz…

 

xx        xx        xx

  1. Meslek Komitesi’nden 284 seçmenin 46’sı oy kullanmış. Başak Tarım, Zeybek Turizm, Bişen Zeytinyağı mecliste temsil edilmeyi hak etmiş.
  2. Meslek Komitesi’nden Koray Özcan ve Özsanlar Sarrafiye ile Ali Rıza Boyacı 35 oyla meclise girme şansı elde ederlerken, Bülent Karakuş ta T.G. Tur Ticaret ve Haluk Beyimoğlu ile birlikte 60 oy alarak seçilmişler. Yani bu meslek komitesinde 206 seçmen oy kullanmaya gelmemiş.
  3. Meslek Komitesi’nde de 208 seçmenden 30’u oy kullanmış.

Bütün Meslek Komitelerinde kullanılan oyların karşılığında kullanılmayan oylardan söz etmek doğru olmayacaktır. Kullanılmayan oylar için “Oy kullanmaya gelmeyenler” tanımlaması yapmak doğru olacaktır.

MUTSO’nun 6 bin kadar üyesi var, dedik. Bunun 4 bini aktif. Aktif üyenin 3 bin 636’sı seçmen listesinde yeralmış. Bu seçmenin ise neredeyse 3 bini; yani 2 bin 954’ü seçime oy kullanmaya gelmemiş…

Yusuf Kayacık’ın deyişi ile de yaklaşık 700 kişi; yani 682 kişi oy kullanmış. Ancak ben “Tek liste olmasına rağmen yaklaşık 700 üyenin katılımı ile gerçekleştirilen MUTSO seçimleri görülmeye değerdi…” diyemiyorum. Kayacık diyebilir…

Ancak sonuç olarak bu seçimin meşruluğu hep tartışılacaktır…

 

xx        xx        xx

Dünkü yazımda da vurguladığım gibi, Muğla Ticaret ve Sanayi Odası kimsenin umurunda değil.

Olsaydı bir heyecan yaşanırdı, seçimler Muğla basınının ve kamuoyunun, en azından iş dünyasının gündeminde olurdu. Tabi “Rekabet yoktu. O yüzden böyle oldu. Hem sonucu belli seçime neden gideyim diyenler olması da gayet normal” diyenler olacaktır. Ancak hiçte öyle değil.

Burada elbette CHP-AK Parti rekabeti veya “liste rekabeti” söz konusu değil.

Ancak kulislere ve Meclis Başkanlığı seçim sonucuna bakılırsa MUTSO seçimlerininSakarın altı-Sakarın üstü rekabeti” diye adlandırılabilecek bir rekabetten söz edilebilir.

Yoksa Meclis Başkanlığı için Sakarın üstünden bir isim olan Koray Özcan’ın karşısına Sakarın altından Mevlüt Acar’ın Başkan Yardımcısı adayı olduğu Ferudun Öztürk çıkarılmazdı…

Oda Meclis Üyeleri içinde Bülent Karakuş bir kere daha Oda Başkanlığına getirilmiş olsa da bir “rekabet” yaşanmıştır…

Meclis Üyeleri içinde Koray Özcan’ın Meclis Başkanlığı’na seçilmiş olmasını ister “Sakarın üstü, Sakarın altına karşı kazandı”, ister “Koray Özcan’ın şahsında kazanan CHP oldu” ve ister “Koray Özcan’ın karşısında Mevlüt Acar ile birlikte Bülent Karakuş ta yenildi” deyin… İsteyen istediğini seçebilir… Muğlalının umurunda değil…

Katılım olmayan ve meşruluğu tartışmalı olan bu seçime Muğlalının ilgisizliğinin, umursamazlığının nedenlerinin araştırılmasında yarar var…

——————————                                                                      ——————————                      

GÜNÜN SÖZÜ: Allah’a itaat eden kimse, halkın gazabına aldırış etmez. Allah’ı gazaplandıran ise bilsin ki halkın gazabına müstehak olur. (Yunus Emre)

ÇİVİ

CHP İl Başkanı Mürsel Alban “Şeker Fabrikalarını satanların şekeri yükselsin” demiş. Ben de Yatağan ve Milas’taki santraller neden özelleşti diye merak ediyordum. Demek ki dua ile bu kadar oluyor.

Beni Bi Gülmek Aldı:))))

———————————————————————————————————————-

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

1 ADET YORUM YAPILDI
Tarık kalayur 18 Nisan 2018 / 13:39

“elmalarla armutlar, hatta elmalarla yumurtalar aynı sepette yer alabiliyormuş…”
Abi bu tespitinle asıl “beni bi gülmek aldı”