MUTSO KİMİN OLACAK? « Hamle Gazetesi

MUTSO KİMİN OLACAK?

Bu haber 21 Kasım 2012 - 0:00 'de eklendi ve 758 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Ülkenin içinde bulunduğu koşullar ve siyasi konjonktür (toplu durum) nasip ederse Muğla Ticaret ve Sanayi Odası önümüzdeki Mart ayında seçim yapacak.
Efsane Başkan Saim Gürsoy’un Ticaret Odası Başkanlığı’nın son döneminde yaşanmıştı. Gürsoy oda seçimleri ertelenince son dönemini 4 yılda değil, 5 yılda tamamlamıştı.
MUTSO Başkanı Bülent Karakuş ta aynı durumu yaşayabilir.
Konjonktürel ortam el vermezse seçimler 2014’e; yerel seçimler sonrasına kalabilir.
Ki seçimler geçen Ekim-Kasım aylarında yapılması gerekirken, o zamanda konjonktür uymamış olmalı; seçimler Temmuz ayında alınan kararla 4 ay uzatılmıştı. Yeni şu anda uzatmalar oynanıyor.
Yönetenler bu 4 ayın, yeni uzatma halinde gelecek 12 ayın kadrini kıymetini iyi bilmeliler!
 
xx     xx     xx
Yeri gelmişken belirtmekte yarar var. Saim Gürsoy, o 5 yılda tamamladığı döneminin sonunda aday olmadı. Yani Bülent Karakuş bu gün odanın onursal başkanı olması gereken Saim Gürsoy ile karşı karşıya gelmedi.
MUTSO Meclis Başkanı Hilmi Giresun, Saim Gürsoy ile karşı karşıya gelmedi demek daha mı doğru olur onu da bilemiyorum…
Bildiğim, Saim Gürsoy döneminde odanın sağı-solu olmadığı gibi, odanın “arka bahçe” olduğu söylenmezdi.
 
xx     xx     xx
Baştan beri “seçim” diyorum. Bunu bilinçli olarak söylüyorum. Çünkü odanın “kongre” yapacağını sananlar var. TOBB odalarında kongre değil, seçim yapılıyor.
Oda meclisinde yer almak isteyenler, kendi meslek gurubundan; meslektaşlarının oylarını alıp gelmesi gerekiyor. Meclis Başkanı olması gerekenin meclis içinden; yönetim kurulu başkanı olmak isteyenin de önce meclis içinden yönetim kurulu üyeleriyle; sonrada yönetimin içinden seçilmesi gerekmekte.
Oldukça demokratik…
Öyle burada kongre salonunda toplanmak, divan başkanı seçmek, listeler hazırlayıp, delege oyunlarına, ayak oyunlarına girmek gerekmiyor!
 
xx     xx     xx
Ancak yine de oda içinde “farklı” görüşler varsa “liste yapmak” zorunda kalınıyor.
MUTSO seçimi önümüzdeki Mart ayında yapılırsa öyle olacak.
Bülent Karakuş ve Hilmi Giresun ikilisi yine aday… Birinin gönlü  “Büyük Şehir Belediye Başkanlığı”nda, ötekinin gönlü Menteşe Belediye Başkanlığı’nda… Nasıl olacak bilmiyorum.
Allah versin!
Daha önce bu “ekibin” Meclis Üyesi iken “Odanın Muğla Belediyesi’nin arka bahçesi haline gelen izlenimi” karşısında istifa eden ve Muğla’nın sayılı sanayicilerinden, ihracatçılarından biri olan Sefa Altaş “Oda başkanlığına ben de varım” demiş bulunuyor.
Yani seçime giderken ortada iki  “gurup” var. Bu, seçime iki ayrı liste ile gidilecek anlamına geliyor.
Guruplardan birinin adı “Değişim”, ötekinin adı da “Gelişim” gurubu…
Neyi değiştirecekler, neyi geliştirecekler orası belli değil!
Hayırlısı…
 
xx     xx     xx
Değişim ve Gelişim gurupları önümüzdeki Mart ayında seçim olursa seçmenlerine; yani oda üyelerine ne vaat edecekler?
Henüz ortada bir şey yok. Seçime kadar bir şeyler olur mu o da belli değil. Değişim Gurubu yani Bülent Karakuş&Hilmi Giresun ikilisinin ekibi önümüzdeki günlerde oda üyelerini Rusya’ya götürüyor. Bu seçim vaadi olur mu bilemiyorum. Bildiğim bazı meslektaşlarımızın da bu geziye götürülüyor olmaları. Yanlarında eşlerini de götürecekler mi vallahi onu da bilmiyorum!
Bakarsınız Gelişim Gurubu’nun önderi Sefa Atlaş ta kalkar oda üyelerini Ukrayna’ya götürür, diyeceğim, ama diyemiyorum… Bunu yapabilmesi için önce oda başkanı olması gerekir. Önemli değil, “Seçilirsem götürürüm” der olur biter…
Benim asıl merak ettiğim, MUTSO üyeleri eğer yasal zorunluluk olmasa odaya üye olurlar mı?
Ben olsam, olmam… Neden olayım? Sırf Rusya’ya geziye götürülmek için mi?
 
xx     xx     xx
Benim asıl anlayamadığım ise şu;
MUTSO seçimine giderken, bu “değişim” ve “gelişim” gurupları nereden çıktı?
Biri sağcı, öteki solcu mu?
Bildiğim kadarıyla Gelişim Gurubu’nun önderi Sefa Atlaş AK Parti Yönetim Kurulu Üyesi ve Gelişim Gurubu önderi MUTSO Başkanı Bülent Karakuş’ta belediye başkanlığına aday olursa AK Parti’den olur. Eeee…
Farkınız ne?
Sefa Altaş, Odanın “arka bahçe” olmasına karşı. İyi de Bülent Karakuş “Hayır ben arka bahçe olacağım.” mı diyor? Duymadık, ama bu soruyu Meclis Başkanı Hilmi Giresun’a sormak daha doğru olacaktır!
 
xx     xx     xx
İşte bu noktada ortaya üçüncü bir isim çıktı;
Orhan Merpez…
Kendisi Dalaman Çukuru’nun önde gelen iş (Ziraatçı, Sanayici, İhracatçı) adamlarından, ama ortaya çıkmış değil. Meslektaşım Nejat Altınsoy tarafından çıkarılmış bir isim. Ama kendisi “Evet, varım.” derse neden olmasın?
MUTSO Muğla il merkezinden ibaret değil. Oda Muğla merkez ile birlikte Dalaman, Köyceğiz, Ortaca, Datça, Yatağan, Kavaklıdere ve Ula’nın odası.
Şimdi kalkar da Orhan Merpez Dalaman Çukuru’nu (Dalaman, Köyceğiz, Ortaca) arkasına alıp, Kavaklıdere, Datça ve Ula’yı da yedekleyip gelip, “Ne değişimini, ne gelişimini görmediğimiz Muğla dukalığına karşı adayım.” derse ne olur?
Mevcut durumdan kötü olmaz.
 21.11.2012

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.