MUTSO Adayı Kim Olacak?

Bu haber 28 Şubat 2018 - 0:34 'de eklendi ve 2.587 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Özcan Özgür

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, hafta sonunda 12’ncisi düzenlenen ve bu sene “kuraklığa dikkat çekmek” için yapılan, Türkiye‘nin ilk ve tek açık deniz kış yüzme maratonunda “İşte kış turizmine en güzel örnek” demiş. Doğru demiş…

Farkında mısınız bilmem ülkemizde ve Muğla’da çok yaygın biçimde turlar düzenlenmekte. Muğla’da turlardan nasibini en iyi alan ilçelerimizden biri de Datça

Datça, Can baba (Yücel) ve eski Datça dokusu ile kış aylarında da günübirlik turların çekim merkezlerinden biri olmakla birlikte CHP’li Datça Belediyesi de hem yarımadanın tanınırlılığını diri tutmak hem de kış aylarında da “konaklamalı turizmi” sağlayabilmek adına güzel etkinlikler gerçekleştiriyor.

Önce “Badem Çiçeği Festivali”, ardından “Açık Deniz Kış Yüzme Maratonu” ile Datça iki hafta üst üste gündemde kaldı… Belediye Başkanı Gürsel Uçar’ı kutlarım. Bakalım Mart ayına ne sığdıracaklar…

 

xx           xx           xx

Yok hayır, Badem Çiçeği Festivali veya Açık Deniz Kış Yüzme Maratonu’nu yazacak değilim.

Davet edilmediğim için görmedim. Bu sene 4’ncüsü düzenlenen “Muğla Karadenizliler Derneği Hamsi Şöleni”ne davet edildim, ama gidemedim. Nasip meselesi.

Aynı zamanda AK Parti MKYK Üyesi olan Muğla Ticaret ve Sanayi Odası (MUTSO) Başkanı Bülent Karakuş’a üç etkinlikte nasip olmuş. Çünkü düzenleyiciler arasında O’na da yer verilmiş.

Hatta bazı arkadaşlarımızın haberlerine bakılırsa Badem Çiçeği Festival projesi MUTSO’dan çıkmış… Olabilir de tabi, bilmiyoruz…

Bildiğimiz Badem Çiçeği Festivali bu sene ilk kez yapıldı ve Muğla Büyükşehir Belediyesi, Datça Belediyesi, Datça Kaymakamlığı ve MUTSO desteğinde gerçekleştirilen bir etkinlik.

MUTSO, dört resmi destekçiden biri… Elbette ev sahibi de Datça Belediyesi

Açık Deniz Kış Yüzme Maratonu da öyle…

 

xx           xx           xx

Hafta sonunda cumartesi günü Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün ve Muğla Valisi Esengül Civelek’in de katılımıyla gerçekleştirilen Datça Maratonunda boy gösteren Karakuş, pazar günü de Hamsi Şenliği’nde boy gösterdi.

Vali CivelekHamsi Şenliği”nde yokmuş. Cumartesi günü Datça rüzgarı, havası kendilerini yormuş olabilir. Bu sene Hamsi Şenliği’nde Rektör Prof. Dr. Mansur Harmandar’ı görende olmamış. Hasta filan değildir inşallah.

Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş, Karadenizliler Derneği Başkanı Celal Karakaş ve MUTSO Başkanı Bülent Karakuş birlikte hamsi ızgarasının başına geçmişler… Bunlar gayet normal ve güzel görüntüler…

Celal Karakaş’ın derdi “Muğlalısı, Egelisi, Karadenizlisi ve ülkemizin her yanından insanı ile ‘Muğlalılık’ ve ‘hemşerilik’ bilinci oluşturulmasına” katkı yapmak. Böyle bir amacın, çabanın içinde CHP ve AK Parti kurmaylarının şehrin sosyal olaylarında birlikte olmaları çok güzel…

 

xx           xx           xx

Yine de insan sormadan edemiyor.

2019 seçimlerinin yerel yönetimler seçimi ayağında AK Partili Bülent Karakuş ile CHP’li Osman Gürün karşı karşıya gelebilirler.

O nasıl olacak?” diye merak edenler olacaktır. Söyleyelim;

Bülent Karakuş AK Parti için bir proje. Yoksa Demokrat Parti (DP) Üyesi olduğu bile çok bilinmeyen birisi durup dururken bir günde elinden tutulup ertesi gün AK Parti’de hem parti üyesi, hem ülkenin geleceğini belirleyen 50 kişiden biri, yani Merkez Karar Yürütme Kurulu (MKYK) Üyesi yapılmaz…

Şu ana kadar bu konularda ne Karakuş kendisi ne de bir başkası açıklama yapmış değil. Ancak yaygın kanı Karakuş’un AK Parti tarafından Büyükşehir Belediye Başkanı adaylığına hazırlandığı şeklinde… Şansı var mı?

Bu dönemde AK Parti’den Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı adayı olacak veya gösterilecek herkesin şansı var.

Çünkü önümüzdeki yerel seçimde MHP Muğla’da aday çıkarmayacak…

 

xx           xx           xx

İnsan neyi sormadan edemiyor?

Bülent Karakuş’un önümüzdeki yerel seçimde AK Parti’den aday olmasını CHP’nin yerel kurmayları destek mi veriyor?” diye soracak değilim.

Hem erkene alınma ihtimali yüksek olan yerel seçimlerden önce; bugünden 2 ay gibi kısa bir süre sonra MUTSO seçimleri var. Sormadan edemeyeceğim soru ise şu:

MUTSO Başkanı Karakuş’un bir kere daha adaylığı CHP’li Belediye Başkanları tarafından desteklenecek mi? AK Partili Kavaklıdere ile Yatağan ve Menteşe; AK Partili Köyceğiz ile Ula, Datça, Ortaca, Dalaman Karakuş’un arkasında mı yer alacak?

Bu sorunun yanıtını, MKYK Üyesi olmasına rağmen “Karakuş partiler üstü bir isimdir” diyenler de oldu… Bu komik tespiti ayrıca ele alırız. Benimse sormadan edemeyeceğim bir soru daha var:

Karakuş, önceki seçimlerde de olduğu gibi Mayıs ayında yapılacak seçimde CHP’li belediye başkanlarının desteğini de alıp MUTSO Başkanı olduktan sonra AK Parti’nin Büyükşehir adayı mı olacak?

 

xx           xx           xx

Eğer Karakuş AK Parti’den Büyükşehir Belediye Başkanı adayı olacaksa, MUTSO Başkan adayı da olması etik olur mu?

Hadi diyelim, belediye başkanı seçilemezse oda başkanlığına dönecektir… Bunun mümkün olamayacağını TOBB Yönetim Kurulu Üyesi olarak kendisi de biliyor olmalıdır.

Belki de ben yanlış biliyorumdur.

Doğru bildiğim, gördüğüm bir şey varsa o da Karakuş’un tanınırlığının artması için elbette “tesadüfen” etkinliklerin ardı ardına gelmiş olmasıdır… Eğer tesadüf değilse “tanınırlık operasyonları” devam edecektir.

Yanlış anlaşılmasın. Bu operasyonlar, MUTSO seçimlerine değil, yerel seçimlere dönük bir çalışmadır… Malum AK Parti’nin Temmuz-2017 de yaptırdığı ankette Karakuştanınırlıkta” yarıştırıldığı isimleri geçememiş, onların içinde sonuncu olmuştu.

Sanki şimdi bir tanınırlık arttırma çabası içine girildi… Tek başına tanınırlık ne işe yarar bilmiyorum.

Mesela Muğla’nın işine yarar mı?

 

xx           xx           xx

Soru çok…

İhtimal de öyle. O ihtimallerden biri de “Karakuş MUTSO seçimlerinde aday olmayacak” şeklinde.

Bu ihtimalin bir ağırlığı var.

Çünkü ortalıkta kırtasiyeci Mustafa Ercan ve Mehmet Dişçigil isimleri dolaşmakta. MUTSO kulislerine bakılırsa MUTSO Başkanı Karakuş, Dişçigil’e Ercan’dan daha sıcak bakıyor. Yani önümüzdeki günlerde ortaya “Mehmet Dişçigil Oda Başkanı, Mevlüt Acar Meclis Başkanı” şeklinde bir formül çıkabilir.

Tabi bütün olup bitenleri kenardan seyreden bir Hilmi Giresun’un bulunduğu da unutulmamalı…

MUTSO’nun eski başarılı Meclis Başkanı GiresunBende varım” derse, CHP’li belediye başkanları yeniden durum değerlendirmesi yapmak durumunda kalabilirler.

Karakuş’un aday olmaması halinde MUTSO yöneticilerinden Yusuf Kayacık, “Odayı başkansız bırakmam” deyip, ortaya atılabilir. Kimse Kayacık’ı göz ardı etmesin…

Yazının sonuna geldik. “Muhalefet” sözü etmedik. Çünkü muhalefet yok… Aslında MUTSO’ya muhalefet fazlasıyla var. Ancak muhalefette yönetime talip olan çıkmayacak. Hatta Safa Altaş başta daha önce yönetime talip olanların içinde “Hiç aday olmamalıymışız” diyenler hiç de az değil… Onlardan biri şöyle diyor:

Biz gezen tavuk, gezen tavuk yumurtası satmıyoruz. Sadece ailemize değil, yanımızda çalışanlara karşı sorumluluklarımız var. Muğla bizden büyüme, gelişme bekliyor.

————————————–                                                ——————————————–

Günün Sözü: Elveda diyecek kadar cesursan, hayat seni yeni bir merhaba ile ödüllendirir.

ÇİVİ

– Milas-Bodrum ve Dalaman Hava Limanlarını işletenler biriken kira borçlarının faizi kaldırıldığı halde ana borcu ödeyemiyorlarmış.

– Ben özelleştirmeye karşıyım. İşletmeciler için yardım kampanyası başlatalım.

ÇİVİCİ

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

2 ADET YORUM YAPILDI
Yasemin Apan 28 Şubat 2018 / 11:08

Osman Gürün ile Bülent Karakuş’un karşı karşıya gelme ihtimali yok. Bülent Karakuş ile Oral Karakaya karşı karşıya gelecek. Şimdilik Muğla gündeminde konuşulan bu.

salihdemir 28 Şubat 2018 / 17:27

CHP Büyükşehir Başkan adayının Marmaris Belediye Başkanı sayın Ali Acar’ın olması gerekir. Nedeni ise örgütten gelen katıksız CHP’li olması. İnşallah genel merkez doğruyu seçer.