Mutlulukları her şeye değer

Bu haber 12 Ocak 2016 - 22:31 'de eklendi ve 845 kez görüntülendi.

2Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü tarafından başlatılan, ‘Engelleri At’la Geç’ projesi kapsamında engelli çocuklar at binmeyi öğrenecekler. Yaklaşık 1 yıl sürecek projede engelli çocuklara fiziksel, zihinsel ve psikolojik açıdan gelişimlerine katkı sağlanması hedefleniyor.
Verda Kartal
Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü tarafından koordine edilen ‘Engelleri At’la Geç’ projesi kapsamsında engelli çocuklara yönelik 1 yıl sürecek olan binicilik projesi start aldı. Muğla Engelliler Derneği ve Muğla Zihinsel Engeliler Derneği işbirliği ile belirlenen 9 engelli çocuğun engellerini at binerek daha kolay aşmaları sağlanacak. Proje için Gökova Mahallesinde bulunan PADOK Atlı Spor Kulübünde düzenlenen törene Vali Yardımcısı Mevlüt Kurban, Menteşe Kaymakamı Zeki Arslan, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Serkan Öçalmaz, Aile ve Sosyal Politikalar Müdürü Ali Akkuzu, Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Nazif Ekici, Sağlık İl Müdürü Dr. Cihan Tekin, engelli dernek başkanları ve aileler katıldı.
Bir yıl sürecek projenin açılışında konuşan PADOK firması Yönetim Kurulu Başkanı Murat Gökhan Çilingir, aile olarak sosyal sorumluluk projelerine önem verdiklerini söyledi. Çilingir, “Atlı polis uygulamasını ilk defa Muğla’da gerçekleştirdik. Bu uygulama ile Bodrum, Marmaris, Köyceğiz ve Fethiye olmak üzere 3 ay boyunca düzenli atlı polis görevi yapıldı. Hipoterapi projesi ile beraber yani atlı tedavi ile çok önemli bir projeye bugün başladık” dedi.
Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Serkan Öçalmaz ise, “Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü olarak Engelliler İl Spor Merkezleri kapsamında Basketbol, Okçuluk, Yüzme, Atletizm, Taekwondo ve Judo gibi 6 branşta faal olduğumuz gibi bu proje ile kardeşlerimizi binicilik sporu ile tanıştırıyoruz. 1 yıl boyunca 3’er aylık periyotlarla devam edecek olan projemiz engelli çocuklarımızın fiziksel, zihinsel ve psikolojik açıdan gelişimlerini hedeflemekte ve spor yapan engelli birey sayısını artırmakla birlikte çocuklarımızın sosyal hayata katılım düzeylerini de artırarak onların daha aktif ve öz güveni yüksek bireyler olmalarını sağlamayı amaçlamaktadır. Atla ilgili etkinlikler fiziksel, zihinsel ve psikolojik uyumsuzluklar yaşayan engellilerin psiko-sosyal, duyusal ve fiziksel gelişimlerine yardımcı olduğu gibi engelli bireylerin bu spor yoluyla kişisel becerilerini de artırmayı hedeflemektedir. Çocukların at sırtında kazanacağı duyusal katkılarla beraber atın çok boyutlu hareketlerinden faydalanarak kas gerginlikleri azalacak, duruş bozukluklarının giderilmesi sağlanacak ve denge fonksiyonları da gelişecektir” dedi.
Binicilik sporu engelli bireyler için dünya üzerinde bir terapi yöntemi olarak kullanılmakta, birçok ülkede yaygınlaşmaya devam etmekte olduğunu belirten Öçalmaz konuşmasında şunları söyledi:
“Bu sporun ülkemizde de yaygınlaşması adına önemli bir adım olduğunu düşündüğümüz bu proje ile Muğla Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü olarak uygulama, programlama ve süre açısından ilimizde bir ilki gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Muğla Engelliler Derneği ve Muğla Zihinsel Engelliler Derneği iş birliği ile belirlenen 9 engelli çocuğumuz ile 2 özel binicilik eğitmeninden destek alınarak 1 yıl süre boyunca ücretsiz gerçekleştirilecek projede her 3 aylık dönemde engelli grupları değiştirerek daha fazla çocuğumuza ulaşmayı amaçlamaktayız. Bu bağlamda hem spor yapan engelli birey sayısını artırmak hem de sporu bir yaşam biçimi olarak halkımıza benimsetmek adına tüm imkânlarımızla 7/24 esasına uygun bir şekilde hizmet verdiğimizi ve Muğla’nın bir spor kenti olması için seferber olduğumuzu belirtmek isterim.”
Menteşe Kaymakamı Zeki Arslan, kaymakamlık ve bağlı birimler olarak üstlerine düşen tüm hizmetleri en iyi şekilde yerine getirmeye gayret etme içerisinde olduklarını söyledi. Zeki Arslan, “Artık değişik projelerle ismimizi duyurmak ve Muğla da özellikle Menteşe halkına hizmet etmek arzusundayız. Bu projede bize bu fırsatı veren alanlardan bir tanesi oldum. Muğla Valiliğimiz, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğümüz ve Menteşe Kaymakamlığımız, Gençlik Hizmetleri Spor İlçe Müdürlüğümüz bu şekilde ve PADOK Firması’nın katkılarıyla bu proje hayata geçiyor. Ve özellikle iki dane engelliler derneğimizin katkısı var, katkılarından dolayı teşekkür ediyorum. Bir yılın sonunda başlangıcı olanı göreceğiz ki geleceği açılsın. Biz kadını erkeği, engellisi, engelsizi ile birlikte manevi bağlarımızın ailevi bağlarımızın, sosyal bağlarımızın daha güçlü bir şekilde ortaya çıktığını hep birlikte mücadele edeceğiz buna inanıyorum” dedi.
Proje kapsamında ata binen engelli çocukların heyecanı ve sevinçleri yüzlerine yansıdı. Projeye katılan engelli çocuklar kadar aileleri de bu heyecana ortak oldular.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.