Mutlu Yıllar

Bu haber 31 Aralık 2015 - 0:02 'de eklendi ve 1.424 kez görüntülendi.
Hayati Nizamoğluhayatinizamoglu@muglahamle.com.tr
Gündem

Hayati NİZAMOĞLU

Hamle Yayın Kurulu ile ilimiz yöneticilerini ziyaret ediyoruz. Her ne kadar bölgemiz ve ülkemiz yoğun sorunlarla boğuşuyorsa da, Muğla’ da bir başarı hikayesi var.
Her yıl bin hektarı geçen orman yangınlarına alışık Muğla, 2014’de 750 hektar, 2015’de ise 150 hektar yanan alan ile son yılların en az yanan alan rekorunu kırdı. Bunda Orman Bölge Müdürü Mustafa Kara ve ekibinin büyük payı var.
Geçen yıl 3 milyon 300 bir yabancı turist ağırlayan Muğla, tüm olumsuzluklara rağmen, bu yıl 3 milyon 100 bini aşan bir rakama sahip oldu. Bu rakam büyük başarıdır. Başta Sayın Valimiz Amir Çiçek olmak üzere, turizm bürokrasisini ve sektörün çalışkan aktörlerini kutlamak gerekiyor.
Ülkemiz Suriye ve Irak’ tan yoğun göç aldı. Göçmenler AB ülkelerine geçmek için ilimizi güzergah olarak kullandı. 1124 km sahil uzunluğuna sahip Muğla ilini kontrol etmek çok zor. Dramatik olaylar yaşadık. Ancak bir gerçek var ki, bir yılda iki seçim atlatan, yoğun göç dalgasına karşı insani değerleri koruyarak mücadele eden Emniyet Müdürlüğümüzün ve Jandarma güçlerimizin başarısını görmeliyiz.
Her türlü siyasi çalışmanın önüne geçen Muğla Tıp Fakültesi Hastanesi ise hızla ilerliyor. Zannederim 2016 da hizmete girecek. Çok gecikmiş bu yatırım da, halkımızın yaşam konforunu arttıracaktır.
Daha birçok başarının yanında sıkıntılarımız yok mu? Tabii ki var. Büyükşehir uygulamasına alıştığımızı söyleyemeyiz. Halkın tüm belediye giderleri neredeyse iki misli arttı. Birçok konuda örneğin Bursa ile eşit rakamlar talep ediliyor. Gelir ve kaliteli yaşamda belirli bir gelişme sağlanamadı. Gördüğüm kadarı ile çok sayıda insanımız Büyükşehir’de iş buldu. Bunun dışında önemli çalışmaları göremedik.
Yine Büyükşehir yasası ile belde belediyelerimizi kaybettik. Özellikle, Güllük, Turgutreis, Ören, Akyaka, Bozburun, Turunç, İçmeler, Dalyan, Göcek, Ölüdeniz gibi turistik beldeler basit mahallelere döndü. Bağlandıkları belediyeler, bu beldelere yetişemiyorlar. Turizm açısından büyük bir açmaz içindeyiz.
Hele 2019 da köylerin imar vergileri ve güncellenecek su bedelleri uygulamaya girince, kıyamet kopacak. Belki iyi niyetlerle yapıldı ama Muğla’nın Büyükşehir olması kimseyi memnun etmedi.
Yeniden düzenlenecek Büyükşehir yasasında, hiç olmazsa turistik beldelerin belediyeleşmesi sağlansa, belki sorunların bir kısmı çözülür.
2016’nın 2015 den daha iyi bir yıl olacağına inanıyorum. Bu duygularla yeni yılınızı kutlarım.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.