Mustafa Şahin; “Çarşaf listeler oluşturulmalı”

Bu haber 19 Ağustos 2015 - 22:29 'de eklendi ve 1.071 kez görüntülendi.

secimSon yerel seçimlerde, Menteşe Belediyesi başkan aday adayı olan Cumhuriyet Halk Partisi delegesi Mustafa Şahin, yaklaşan delege seçimleri ile ilgili basın açıklaması düzenledi. Açıklamasında Şahin, “Parti içi barışı kurmak, kucaklaşmak durumundayız. Kalem elinde olan kardeşlerime sesleniyorum. Kimsenin adamı olmadığınızı ispat edin. Çarşaf listeler oluşturun ve her partiliye fırsat eşitliği sağlayın. Bu partinin kimsenin malı olmadığını, tekelinde olmayacağını gösterin. Menfaat için partisini değiştirip üye olanlarla, gönülden üye olanları tanıyın. Partimizi gerçekten ve inançla destekleyen üyelerin, Muğla’mızı çok daha ilerilere taşıyabileceğini lütfen göz ardı etmeyin” dedi.

Hafize Ataseven

Son yerel seçimlerde, Menteşe Belediyesi Belediye Başkan Aday Adayı olan CHP delegesi Mustafa Şahin, yaklaşan delege seçimleri ile ilgili basın açıklaması düzenleyerek, partinin önde gelen isimlerine seslendi. CHP eski milletvekillerinden Tufan Doğu ve eski il başkanı Murat Ülkü’nün yanı sıra çok sayıda partilinin yer aldığı basın açıklamasında, Şahin şu ifadelere yer verdi.

“Son genel seçim sürecinde, Ülkemizin içinde bulunduğu açmazı hep birlikte yaşamaktayız.Diğer mevcut partilerin durum ve tutumlarına baktığımızda, partimiz CHP’ye ne kadar çok ihtiyacımız olduğunu tekrar net olarak görüyoruz. Böyle kritik bir zaman diliminde hala iç hesaplar yapmak, parti içi iktidarın devamının nasıl sağlanacağını kurgulamak, yapılabilecek en büyük hatadır. Partimiz içinde bulunduğu olağan kongreler sürecinde çok dikkatli olmalı,Halkımıza daha net ve inandırıcı bir tablo sunabilmelidir. Sürecin ilk ve çok önemli bir ayağı olan mahalle delegesi seçimi, birçok yerde sıkıntılar yaratmakta, sonu gelmeyen parti içi çekişmelere neden olmaktadır. Parti içi demokrasi adı altında demokrasinin katledildiği, bireyciliğin ön plana çıktığı, ‘benci, senci’ diye partililerin ikiye bölündüğü tablolar yaratmaktadır. Yaşanan kırgınlıklar kine ve nefrete dönüşmekte aynı partinin üyelerini birbirinin yüzüne bakamaz hale getirmektedir.”

Yıllardır sosyal demokrat İdeolojiyi destekleyen ve kendi yaşamında özümsemiş olan Muğlalı, bu görüntüden bıkmış, usanmıştır diyen Şahin konuşmasına şöyle devam etti:

“Devrimin ve değişimin partisinin kendini yenileyememesini hayretle ve çaresizlikle izlemektedir. Onun adamı, bunun adamı olarak anılmak istememektedir. Çeyrek asır, bazen daha da fazla süren belediye başkanlıkları parti içi demokrasinin çalışmasında ve örgütlerin kendini yenilemesinde büyük engeller yaratmaktadır. Seçim zamanlarında daire amirleri, müdürleri, şefleri, onbaşıları adeta birer komutan edasıyla çalışarak, Mevcut başkanlarına hizmet etmekte ve gereği neyse yapmaktadırlar. Özellikle işçi kardeşlerimize. Zaten taşeron baskısı altında olan bu insanlar bir de siyasi baskı yemekte, desteklemesi gereken taraf kesin olarak işaret edilmektedir, istersen destekleme.”

“Malum makamca onaylanmış blok listeler partilileri tam olarak bölmekte,bir kısım parti üyesini net olarak yok saymaktadır” diyerek partinin il teşkilatına eleştiride bulunan Mustafa Şahin, “Bunun uygulanmasında da 40 yıldır, gözümüz gibi koruduğumuz yerel iktidarımız, belediyemiz aracı olmaktadır. Ya belediye yanlısısındır, ya da muhalif! Partilimiz bir iş başvurusunda kendi kurduğu belediyesinin kapısından yanlış adama çalıştı diyerek ret cevabı alabilmektedir. Şimdiye kadar eşi benzeri görülmemiş bir baskı, tehdit ve dışlama politikası izlenmektedir” şeklinde konuştu.

Partinin çok uzun yıllar dikkat çekici bir değişikliğe uğramayan Menteşe üye sayısının, Büyükşehir olmasının ardından dramatik bir artış gösterdiğine dikkati çeken Şahin, “Bir yıl içinde neredeyse yüzde yüze varan bir üye artışı söz konusu olmuştur. Parti üyemizin artışı tabii ki olmasını istediğimiz ve gurur duyacağımız bir konudur. Fakat artışın gerçekleştiği zaman biraz manidardır. İnsanımızın yeni belediyelerimizi iş ve ekmek kapısı olarak görmesi son derece normal ve olması gereken. Anormal olan parti örgütümüzü seçecek delegelerin yerelde ilke, ideal, liyakat la değil, bazılarının siyasi ikbali doğrultusunda iş ve ekmek kaygısıyla şekillenecek olmasıdır” dedi.

Belediyelerin hizmet, örgütlerin ise siyaset üretmesi gerektiğini savunan Şahin açıklamasına şu sözlerle tamamladı:

“Belediye başkanlarımız her ikisini de ben üstlenirim, ben bilirim dedikçe bu problemler kangren olacaktır. Kalem elinde olan kardeşlerime sesleniyorum. Kimsenin adamı olmadığınızı ispat edin. Çarşaf listeler oluşturun ve her partiliye fırsat eşitliği sağlayın. Bu partinin kimsenin malı olmadığını, tekelinde olmayacağını gösterin. Menfaat için partisini değiştirip üye olanlarla, gönülden üye olanları tanıyın. Partimizi gerçekten ve inançla destekleyen üyelerin, Muğla’mızı çok daha ilerilere taşıyabileceğini lütfen göz ardı etmeyin.”

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.