Müslüman olan yabancılara ihtida belgesi uyarısı « Hamle Gazetesi

Müslüman olan yabancılara ihtida belgesi uyarısı

Bu haber 06 Mayıs 2015 - 0:03 'de eklendi ve 528 kez görüntülendi.

muskumanMuğla’nın Marmaris İlçesi’nde müftülük, Müslüman olan, fakat bunu ihtida belgesiyle resmileştirmeyen yabancıların Müslüman mezarlığına defini sırasında sıkıntı yaşandığını belirtti.
Haber Merkezi
Türkiye’nin gözde turizm merkezi Marmaris’te son yıllarda Müslüman olan yabancıların sayısında artış yaşanmaya başladığı belirtildi. Marmaris İlçe Müftülüğü’nden alınan bilgiye göre, ilçede 35 yılda İngiliz, Alman, Rus, Hollanda, Finlandiya, Romanya, İskoçya, Peru, Hindistan vatandaşı 150 kişi, inandıkları dini bırakarak İslamiyet’i seçti. Bunlardan 115’i kadın, 35’i ise erkelerden oluşuyor.
Marmaris İlçe Müftüsü Hasan Ersöz, ilçede yaşayan ve İslamiyet’i benimsemiş yabancıların ihtida belgesi almaları gerektiğini, aksi takdirde Müslüman mezarlığına definlerde sorun yaşanabileceğini söyledi. Ersöz açıklamasında, “İlçemizde yaşayıp Müslüman olan ve ihtida belgesini alan yabancı kardeşlerimizin definlerinde herhangi bir sorun bulunmamaktadır. Bu kişilerin aldığı ihtida belgesi dünyanın her yerinde geçerli bir belgedir. Kendi ülkelerine bile gittiklerinde belgeyi yetkililere sunmaları halinde, öldükleri zaman defin işlemleri İslami kurallara göre yapılıyor. Ancak ülkemizde yaşadığı sırada kendini İslamiyet’e yakın görüp Müslüman olan ve bunu müftülüklerde resmileştirmeyen kişilerin, öldükten sonra defin işlemleri gerçekleştirilemiyor. Bu kişilerin yakınları ancak vefat ettikten sonra müftülüğe gelip başvuru yapıyorlar. Ben özellikle ilçemizde misafir olan veya yaşayan yabancı Müslüman kardeşlerimizin, vefat ettikten sonra Müslüman mezarlığına gömülmelerini istiyorlarsa ihtida belgelerini almalarını tavsiye ediyorum. Ayrıca yerli vatandaşlarımızdan çevrelerinde yaşayan yabancıları bu konuda uyarmalarını istiyorum” dedi.
Öte yandan, Marmaris’te Armutalan ve İçmeler mahallelerinde Müslüman mezarlığının hemen yanında gayrimüslim mezarlığı bulunuyor.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.