MUSKİ’nin Keyfi Uygulaması

Bu haber 27 Aralık 2014 - 0:00 'de eklendi ve 1.586 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Özcan Özgür

Bizim arkadaşlar Muğla Büyükşehir Belediyesi Muğla Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü MUSKİ’den gelen açıklamayı haberleştirirken “MUSKİ’den Su Faturası Açıklaması” başlığı atmışlar.

Haberi ben kaleme almış olsaydım, başlığım şöyle olurdu:

MUSKİ’nin içme suyu tarifesi kafa karıştırıyor

xx        xx        xx

Yapılan yazılı açıklamaya dayanılarak haberlerin girişinde şöyle denilmiş:

MUSKİ Genel Müdürü Baki Ülgen, son günlerde sosyal medya ve basında 2015 yılı için belirlenen su fiyatlarıyla ilgili vatandaşlarımızı yanıltan bazı rakam ve bilgiler yer aldığını bu nedenle açıklama yapma ihtiyaçlarını duyduklarını kaydetti.

Modaya MUSKİ Genel Müdürü Ülgen’de uydu!

Açıklamanın ardından gazetecilere “Sorunuz var mı?” diyen basın toplantıları tarih olmak üzere. Makamlar, “yerseniz” dercesine yazılı açıklama yapmanın kolaylığı ve rahatlığı içine girdiler.

Sonrada “bilgi kirliliği” diye şikâyet ediyorlar. Adı üzerinde “bilgi kirliliği”… Kirlilik varsa, bilginin kaynağında aramak lazım!

Sosyal medyadaki kirlilik bizi ilgilendirmez. Ancak basında denilince, bu konuda benden başka kalem oynatan yazar olmadığı için alındım ve bu yazıyı yazma ihtiyacı duydum…

xx        xx        xx

MUSKİ Genel Müdürü Baki Ülgen ile karşılaştığımız yerlerde selamlaşıyoruz.

Tanıştık mı?

Hayır…

Sadece Sayın Ülgen ile değil, “gazeteci” olarak hiçbir daire başkanı ve genel müdür ile tanışmış değiliz.

İlişki olmayınca, haliyle ilişkinin yerine çelişki oluyor. Oysa öne sürdükleri bilgi kirliliği nedeniyle ihtiyaç duydukları basın açıklaması MUSKİ Genel Müdürü Baki Ülgen için bir fırsat olabilirdi.

Neyse…

xx        xx        xx

MUSKİ Genel Müdürü Ülgen açıklamasında 2560 Sayılı Kanuna göre hazırlanması zorunlu olan su fiyatlarında, yönetim ve işletme giderleri, amortisman ve finansman giderleri gibi bir çok giderin oluşması gerektiğini söylemiş.

Bizim gazeteciler yanlış yazmış olabilirler  “birçok giderin oluşması gerektiği” değil, “bir çok giderin olması gerektiği” olabilir.

Anladık tabi… Suyun bir maliyetinin olması gerekir.

Sayın Ülgen bu noktada “.. 6360 sayılı kanun köylerin yeni mahalle statüsünde olmasından dolayı bu yerlerde 5 yıl boyunca en düşük tarifenin yüzde 25’i uygulanacağını ve geri kalan yüzde 75’lik kısmının da bütçeden karşılanması zorunda kalınmaktadır. Bu köylerimiz için harcanan giderlerde mecburen karşılanmak zorunda kalındığından bazı ilçelerde fiyatın aynı kalması talepleri bu bütünlük içerisinde mümkün değildir. Buna göre, köy statüsünden mahalle statüsüne geçen yerlerin içme suyu fiyatları aylık 20 tona kadar 50 kuruş olarak belirlenmiştir.” diyor.

Şimdi soralım:

Önce harkesin anlayacağı gibi belirtelim; 5 yıl süreyle köy ve beldelerde, yani yeni mahallelerde belirlenmiş tarifenin yüzde 25’ini tahsil edeceksiniz. Bodrum’unYalıkavak, Fethiye’nin Göcek ve Ula’nın Akyaka beldelerinde (mahallelerinde) ve Datça’nın Palamutbükü Mahallesi ile Yatağan’ın Bozüyük Mahallesinde içme suyu maliyeti aynı mıdır?

xx        xx        xx

Kamuoyunu adeta basına mektup yazarak bilgilendirmeye kalkarsanız, kafalar karışır.

Kör tuttuğunu şey eder hesabı gazeteci anladığını yazar. Hatta sizden geleni okurları ve dolayısıyla kamuoyu ile olduğu gibi paylaşır. Yani kirliliğin kaynağına inildiğinde kirlilik iddiasında bulunan ile karşılaşılır…

Mahalleye dönüşmüş köy ve beldelerde içme suyu fiyatları aylık (belirlenen tarifenin yüzde 25’i) 20 tona kadar 50 kuruş olarak belirlenirken, 21 ton ve üzeri ise 75 kuruş olarak belirlenmiş.

Şimdi burada kapanan beldeler, yeni mahalle olan köylerle mi, yoksa ilçe merkezi ile mi değerlendirecek?

Netlik yoksa bilgi anlaşılır değilse bilgide kirlilik doğaldır!

xx        xx        xx

MUSKİ Genel Müdürü Ülgen’in yazılı açıklaması şöyle devam ediyor:

Meskenlerde ise aylık 15 tona kadar suyun fiyatı 2 lira, 16 tondan itibaren bu fiyat 3 liradır. İş yerlerinde ise aylık 20 tona kadar 3 lira olan su fiyatı, 21 ton ve üzeri 4 lira, 3. kademe 41 tonun üzerinde ise 5 lira olarak belirlenmiştir. Resmi kurumlarda suyun ton fiyatı aylık 4 liradır. Su fiyatlarının inşaatlarda tonu aylık 5 lira, turizm işletme belgeli işletmeler ve tesislerde aylık tonu 4 lira, belediye tarifelerinde ise aylık tonu 2 lira şeklindedir.

Hangi meskenlerde?

Menteşe İlçesi’nin Bayır’daki meskenlerinde mi? Akçaova’daki meskenlerinde mi? Emirbeyazıt Mahallesindeki meskenlerinde mi?

xx        xx        xx

Sayın Ülgen açıklamasının bir yerinde de tarife ilgili şu açıklığı getirmiş:

Söz konusu sosyal medya ve basında yer alan içme suyu fiyatlarının 5 lira olarak genelleme yapılması doğru değildir. Bir meskeni örnek gösterdiğimizde, 15 tona kadar su kullanan bir abonenin su faturası, içme su fiyatı 2 lira, atık su bedeli 1 lira ve ÇTV fiyatı 24 kuruş olmak üzere toplamda KDV dahil 3,48 lira ücret ödeyecektir.

Bir kere biz bu köşede içme suyunun tonunun 5 lira olduğu ifadesinde bulunmadık.

Biz bunun peşinde değiliz.

Konu Haziran-Temmuz aylarından beri gündemde…

Biz o günlerde DP’li Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatcı ile Büyükşehir Meclisi AK Parti Grup Başkanvekili Av. Gültekin Akça’nın itiraz ettikleri konunun peşindeyiz.

Büyükşehir Meclisi’nin son toplantısında içme suyu tarifesi oylanırken, o itirazlarla ilgili tatmin edici bir açıklama yapılmadığı gibi, Sayın Ülgen’in yazılı açıklaması da tatmin edici değildir…

xx        xx        xx

Aralık-2014 Meclis Kararı ile uygulanacak olan içme suyu tarifesi uygulaması “keyfi” bir uygulama olacaktır.

İçme suyu bu… Elektrik değil, doğal gaz hiç değil… İzmir’de tüp gaz Muğla’dan daha ucuz. Çünkü ulaşım mesafesi fark yaratıyor. Hal böyle olunca sorulmaz mı… Muğla ilinde bütün meskenler ve işyerleri aynı su deposundan ve içme suyu şebekesinden mi yararlanıyor?

Muğla Büyükşehir Belediye Meclisi’nde Mayıs ve Haziran ayları toplantılarında bu konu uzun uzun tartışıldı. DP’li Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatcı ile Büyükşehir Meclisi AK Parti Grup Başkanvekili Av. Gültekin Akça komşu illerden örnek vererek, her ilçenin tarifesinin o ilçenin maliyetine göre belirlenmesini önerdiler.

Öneri dikkate alınmadı!

Bodrum ile Kavaklıdere; Bodrum’un Akyarlar’ı ile Menteşe’nin Göktepe’si aynı kefeye konur mu?

MUSKİ Genel Müdürü Ülgen’in açıklamasında bu soruların yanıtı yok, ama suyun maliyet hesabı yapılırken “2560 Sayılı Kanuna göre hazırlanması zorunlu olan su fiyatlarında, yönetim ve işletme giderleri, amortisman ve finansman giderleri gibi bir çok giderin oluşması gerektiğini” söylüyor.

Gelin şu maliyet hesabı becerinizi kamuoyu ile paylaşın, bizleri tatmin edin.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

2 ADET YORUM YAPILDI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
reşat öztpe 28 Aralık 2014 / 14:49

Gocaman; yazınızı bekliyor idim. Tam da zamanında olmaı grektiği gibi “‘SU'” ile ilgili ayrırntılı bilgi verilmemiştir kamu oyuna. Zaten 6360 Sayılı Yasa da Köyden be Beleden mahalleye dönüşen yerleişm birimlerinde “o”bölgenin en düşük fiyatının % 25 ini geçemez diye Kanunî hüküm ortadayken, “‘Tamamen Keyfî'” bir uygulamadır. Ancak;Dr.Başkan’ın zaten anladığı da budur,ben yaptım,yaparım,yrseniz de yemezseniz de,ister kabul edin isterseniz etmeyin,kimin umurunda. Hatta alınan 72 yeni aracın parasına yardımda bulunulacağı yani otobüslerin paralarına katkı sağlanması da gündemdeymiş.sevgi ve saygı

Mehmet Topal 22 Ocak 2015 / 16:55

2015 Yılı için MUSKİ Atıksu Arıtım Bedeli Olarak 1 Ton Atıksu için Meskenlerden 1TL ücret alıyor. Bu miktar çok pahalı değilmi? Daha önce 1 Ton atıksu arıtma bedeli 50 Kuruş idi. Yani 2015 yılında alınan meclis kararıyla %100 bir artış yapılmış oldu. Bu resmen bir soygundur.