MUSKİ’nin Denetimleri Sürüyor

Bu haber 03 Mart 2017 - 23:40 'de eklendi ve 286 kez görüntülendi.

Muğla Büyükşehir Belediyesi MUSKİ Genel Müdürlüğü, çevre kirliliklerinin önüne geçmek amacıyla Atıksuların Kanalizasyon Şebekesine Deşarj Yönetmeliğini göre denetimlerini sürdürüyor. Yapılan denetimlerde 18 ay içerisinde toplam 2 bin 770 iş yeri denetledi.

Haber Merkezi

Muğla Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (MUSKİ) Genel Müdürlüğü, çevre kirliliklerinin ve özellikle yaz aylarında evsel atıklar nedeniyle kanalizasyon hatlarında oluşan yağ tıkanıklıklarının önün geçmek için Atık suların Kanalizasyon Şebekesine Deşarj Yönetmeliğini göre denetimlerini sürdürüyor. Yapılan denetimler hakkında bilgi veren MUSKİ Genel Müdürü Baki Ülgen, denetimlerin 2560 sayılı İSKİ Genel Müdürlüğünün Kuruluş ve Görevleri hakkında Kanun’un Zararlı Suların Tasfiyesi başlıklı 19. Maddes  ile Kanalizasyon şebekesine verilemeyecek maddeler başlıklı 20. Maddesine göre yapıldığını belirtti.

Muğla’nın Türkiye turizmi açısından çok önemli bir yere sahip olduğunu bu yüzden daha çok yaşanabilir bir Muğla’nın olması için alt yapının bakımının da önemli olduğuna dikkat çeken Ülgen, “Kanun gereği uygulamamız gereken bazı hükümler bulunuyor. Bu hükümler Büyükşehir Belediyelerinin altyapı sistemlerini koruması için yönetmelik çıkarmasını emrediyor. MUSKİ olarak, 2872 sayılı Çevre Kanunu’na dayanılarak ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığının uygun görüşlerini alarak 09.07.2015 tarihinde bu yönetmelik hayata geçirildi. Yönetmeliğin hayata geçmesiyle birlikte Muğla’da yer alan tüm resmi kurumlara yönetmeliğin amaç, kapsam ve dayanağına anlatan bir yazı gönderdik. Ayrıca esnaflarımızın daha çok bilgi sahibi olmaları amacıyla Ticaret Odaları, Esnaf ve Sanatkârlar Odası ile Meslek odalarının davet edildiği bir seminerde yönetmelik ve uygulama esasları hakkında brifing verdik” dedi.

Denetimlerin il genelinde ve özellikle turizm bölgelerinde yoğun olarak yapıldığını belirten MUSKİ Genel Müdürü Baki Ülgen, şunları söyledi,“Küçük esnaf olarak tanımlanan ve su kullanımı 3 metreküp günden az olan işletmelerde denetim sıklığı 3 yılda 1 iken günlük debisi 3 metreküp günden büyük işletmeler için yılda en az 1 en fazla 3 defa denetim yapıyoruz. Zaten bahse konu ruhsatların geçerliliği 3 yıldır ve atık su kaynağının ruhsat süresinin dolmasına 2 ay kala yenilenmesi için MUSKİ’ye müracaat etmesi gerekmektedir. İşletme ruhsat yenilenmesi için başvuru yapmamış olsa dahi ilgili personellerimiz tarafından atık su kaynağı yapılması gereken iş ve işlemler ile ilgili yazılı olarak bilgilendirilir. www.muski.gov.tr adresimizde de bulunan yönetmeliğe göre yapılan denetimlerde yönetmelikte sınıflandırılan işletmelere göre küçük esnaf olarak tanımlanan ve debisi 3 metreküp günden az olan atık su kaynaklarında kirletici unsur tespit edilmemesi durumunda atık su numunesi çalışması yapılmamaktadır. Bu işletmelerden faaliyet sektörüne göre, atık su niteliğine uygun olarak düşük maliyetli fakat kirlilik yükünü engellemeye yeterli ön arıtma sistemlerinin kurulması istenmekte ve 30 gün süre verilmektedir. Böylece kanalizasyon şebekesine verilmeyecek maddelerin atık su altyapı sistemlerine zarar vermesinin önüne geçilecektir. 30 günlük sürenin ardından denetimini yaptığımız işletmede ön arıtmanın yapılmaması veya yapıldığı halde devreye alınmaması durumu tespit edilir ise işletmeye bu işlemlerin yapılması için tekrar 15 gün ek süre veriyoruz. Yapılan bu işlemlerin tutanağını ise işletme sahibi yada yetilisiyle yüz yüze görüşülerek elden teslim ediyoruz. Atık su debisi 3 metreküp günün üzerinde olan işletmeler için öncelikle numune çalışması yapılmakta ve analiz sonuçlarına göre kirlilik yükleri belirlenmektedir. İşletmenin analiz sonuçlarının olumsuz çıkması durumunda kirlilik yüküne göre en az 3 ay en fazla 1 yılı geçmemek kaydıyla ön arıtma veya arıtma sistemlerini kurup faaliyete geçirmeleri için süreler verilmektedir. Analiz sonucunda olumsuz çıkan parametreler, yapılması gereken ön arıtma veya arıtma sistemi ve verilen süreler işletmeye yazılı olarak tebliğ edilmektedir.”

Denetimlerin aynı anda il genelinde başlatıldığını belirten Ülgen, “Yapılan denetimlerde ilçelerin işletme fazlalığı ve nüfusuna göre hareket ediyoruz. Çünkü kanalizasyon hatlarını en fazla tıkayan maddelerden biride yağlar ve buna benzer atıklar. Bu atıklar hatta donduktan sonra hem temizlemesi güç oluyor hem de kanalizasyon hattına zarar veriyor. Denetimlerimizi bu çerçevede önemsiyoruz. 2017 Ocak ayı sonu itibariyle 18 ayda 3 bin 877 başvuru değerlendirmeye alınmış bunun 2 bin 770’inde denetimde bulunuldu. Yaptığımız denetimlerde, 78 adet işletmeye 112 adet Atık su Kalite Kontrol Ruhsatı (AKKR) düzenlemiş, 28 adet işletme ile idaremiz arasında atıkların tesislere taşınması için protokol yapılmış, 494 adet atıksu numunesi alınmış/aldırmış ve atık suları uygun olmayan 21 adet işletmeye 57 adet Kirlilik Önlem Payı (KÖP) tahakkuk ettik. Bugüne kadar tahakkuk edilen Kirlilik Önlem Payı tutarları ise kanalizasyon sistemine bağlantı başına en az 45,75 TL en fazla 49.124,40 TL arasında değişkenlik göstermektedir” şeklinde konuştu.

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.