MUSKİ’den su faturası açıklaması

Bu haber 24 Aralık 2014 - 0:36 'de eklendi ve 7.430 kez görüntülendi.

1 (11)Muğla Büyükşehir Belediyesi Muğla Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (MUSKİ), tarafından yenilenen su fiyatları ile ilgili olarak bir basın açıklaması yayınlandı.
Haber Merkezi
Muğla Büyükşehir Belediyesi Muğla Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü (MUSKİ), tarafından yenilenen su fiyatları ile ilgili olarak bir basın açıklaması yayınlandı.
MUSKİ Genel Müdürü Baki Ülgen, son günlerde sosyal medya ve basında 2015 yılı için belirlenen su fiyatlarıyla ilgili vatandaşlarımızı yanıltan bazı rakam ve bilgiler yer aldığını bu nedenle açıklama yapma ihtiyaçlarını duyduklarını kaydetti.
Ülgen açıklamasında 2560 sayılı kanuna göre hazırlanması zorunlu olan su fiyatlarında, yönetim ve işletme giderleri, amortisman ve finansman giderleri gibi bir çok giderin oluşması gerektiğini kaydederek, “Buna göre, kurumumuzun maliyet analizini yapmaya yetecek bütçe verisi oluşmadığından tarifemiz halkımızın da mağdur edilmeden geçiş sağlanması açısından ilk okumada kademesiz olarak meskenlerde 1,50 TL olarak MUSKİ Genel Müdürlüğü Olağan Genel Kurulunda meclis üyelerimizin oy birliği ile belirlenmiştir. Bu bilgilerin doğrultusunda, 6360 sayılı kanun köylerin yeni mahalle statüsünde olmasından dolayı bu yerlerde 5 yıl boyunca en düşük tarifenin yüzde 25’i uygulanacağını ve geri kalan yüzde 75’lik kısmının da bütçeden karşılanması zorunda kalınmaktadır. Bu köylerimiz için harcanan giderlerde mecburen karşılanmak zorunda kalındığından bazı ilçelerde fiyatın aynı kalması talepleri bu bütünlük içerisinde mümkün değildir. Buna göre, köy statüsünden mahalle statüsüne geçen yerlerin içme suyu fiyatları aylık 20 tona kadar 50 kuruş olarak belirlenmiştir. 21 ton ve üzeri ise 75 kuruştur. Meskenlerde ise aylık 15 tona kadar suyun fiyatı 2 lira, 16 tondan itibaren bu fiyat 3 liradır. İş yerlerinde ise aylık 20 tona kadar 3 lira olan su fiyatı, 21 ton ve üzeri 4 lira, 3.kademe 41 tonun üzerinde ise 5 lira olarak belirlenmiştir. Resmi kurumlarda suyun ton fiyatı aylık 4 liradır. Su fiyatlarının inşaatlarda tonu aylık 5 lira, turizm işletme belgeli işletmeler ve tesislerde aylık tonu 4 lira, belediye tarifelerinde ise aylık tonu 2 lira şeklindedir” dedi.
Ülgen açıklamasına şöyle devam etti:
“Bu fiyatlara, atık su hizmetini kullanan meskenlerde atık su satış bedeli 1 lira olarak belirlenmiş, köyler, işyerleri, inşaat, resmi kurumlar ve belediyeler hariç ÇTV ücretleri 24 kuruştur. Ayrıca köy statüsünden mahalle statüsüne geçen ve atıksu hizmetinden yaralanan yerlerde atıksu satış bedeli 25 kuruş olarak içme suyu fiyatına ilave edilecektir. İş yerleri ve resmi kurumların atık su fiyatı 1,50 lira olurken atık su hizmetinin olmadığı yerlerde ise bu ücret alınmayacaktır. Ayrıca uygulamaya koyduğumuz kademe uygulamasına değinecek olursak su tasarrufu sağlamak adına hayata geçirdiğimiz bir uygulamadır.
Söz konusu sosyal medya ve basında yer alan içme suyu fiyatlarının 5 lira olarak genelleme yapılması doğru değildir. Bir meskeni örnek gösterdiğimizde, 15 tona kadar su kullanan bir abonenin su faturası, içme su fiyatı 2 lira, atık su bedeli 1 lira ve ÇTV fiyatı 24 kuruş olmak üzere toplamda KDV dahil 3,48 lira ücret ödeyecektir. Yeni mahalle olan yerleri örnek verirsek, 20 ton su kullanan abone 50 kuruş su tarifesi ve varsa atık su bedeli 25 kuruş olmak üzere toplamda KDV dahil 81 kuruş ödeyecektir.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

11 ADET YORUM YAPILDI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
hasan can 26 Aralık 2014 / 08:50

Bu su ücretleri ve dolmuş zamları sizin sonunuz olacak..

grkm 18 Şubat 2015 / 20:22

cok pahalı

oğuzhan sarıtaş 24 Ağustos 2015 / 00:53

su fiyatları çok yüksek. normal bir ilçe içi meskende ikamet ediyorum. nüfusum 3 kişi. büyük şehir oldu olalı 80 TL den aşağı fatura gelmiyor. çok rahatsızım. çok kızgınım. rahatsızlığımı belirten daha fazla şeyler de yazmak isterdim ama ortam müsait değil. siz anlayın. bu böyle sürmez. bu fiyatı belirleyenler de bir daha oy yerine başka şeyler bulur.

İsa TURAN 09 Aralık 2015 / 20:34

Ben öğretmenlik yapmaktayım.Bu fiyatları bir soygun olarak görmekteyim.Millet su parasından korkusuna elini yüzünü yıkamaya korkuyor.100 TL den aşağı fatura gelmiyor.Belediyeyi ve Başkanı kınıyorum.Tam bir kapitalist anlayış,fiyatların acele düzeltilmesi gerekir.

ismail akarsu 02 Ağustos 2016 / 22:20

kesinlikle soygun niteliğinde bir su fiyatı..2016 ağustos ayı faturam geldi..atık kdv vs dahil ortalama 4.5 tl ton ücreti geldi..ortacadayım ve muski su idaresine geçtikten sonra su fiyatı birden 1 tl den 3.5 tl ye yükseldi şimdi de 4.5 tl..bu nasıl bir belediyecilik anlayışıdır..iddaa ediyorum aynı şeyi akp belediyesi yapsa şimdi manşet manşet afiş ederdiniz..iyiki ülkeyi sizin zihniyetiniz yönetmiyor

İsa TURAN 10 Ağustos 2016 / 13:28

Ağustos 2016 faturası metreküp 4,60 civarı,böyle soygun olurmu ayıptır günahtır.Millet çoluk çocuğunun rızkını sizlere mi verecek.Çeşmeleri açmaya korkar olduk Allah sizden razı olsun.Ben ce soluduğumuz havayıda paralı yapında rahatlayalım.

CENGİZ ŞAFAKOĞLU 17 Ağustos 2016 / 16:55

Yukarıda bir sürü fiyatlandırmalar yapılmış,örnek olarak atık su parası 1,00 TL verilmiş.ben son su faturamda atık su parası olarak 1,51 TL ton başı ödeme yaptım.ÇTV neye göre hesaplanır onu da çözemedim daha.standart bir tarife olmalıdır.50 ton su kullanan birisinin çöpü haftada 5 kilo oluyor ise, 20 ton su kullanan bir başkası 20 kilo çöp üretiyor ise bu ne adilliktir?Çok su kullanan çok çöp yapıyor mantığı var sanırım.biz ne kadar yorum yaparsak yapalım muski zihniyeti değişmeyecek.bizlerden aldığınız her haksız TL zehir sıkkım olsun,kursağınızda kalsın,haram olsun.

Dündar Bağcı 20 Ağustos 2016 / 08:58

Bindiğiniz dalı kesiyorsunuz efendiler. Kaç kaleniz kaldı yıkılmadık ? Yeni su aboneliği için 800 lira para aldınız. İski yasası uygulanıyor safsatasını bırakın. İski ve Aski de bile yarısı ödeniyor. Ayıptır ayıp

sezai inalkoç 09 Eylül 2016 / 20:11

yazıklar olsun bu belediyeye dicek başka bişi yok

sezai inalkoç 09 Eylül 2016 / 20:11

yazıklar olsun

burhan karabulut 02 Ocak 2017 / 23:13

birdaha oy fln yok basa gelemediniz gider ayak milleti somurdunuz yaziklar olsun coluk cocugun riskini sizemi vericek millet oy fln yok size…