MUSKİ’den Savunma Gibi Açıklama

Bu haber 23 Temmuz 2018 - 2:45 'de eklendi ve 2.225 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Hafta başında 16 Temmuz 2018 tarihli yazımda “Muğla’nın Marmaris’ten Eksiği Ne?” diye sorarken, ertesi gün 17 Temmuz 2018 tarihli yazımda da “Belediye Başkanı Ortopedistmiş” dedim, kıyametler koptu.

Her iki yazıma da çok değerli, ilginç yorumlar geldi. Onları ayrıca paylaşırız.

O iki yazımı şöyle noktalamıştım:

Hiç değilse, esnafa acıyın. Biraz elinizi kıvraklaştırın…

Yoksa gününde veya erken yerel seçimde bu şehir sizi, yine adaysanız o çukurlarda ve hala Bayır’da boşa akmakta olan içme suyu kaçağında boğacak farkında mısınız?

Kim demiş Muğla Büyükşehir Belediyesi bürokratları tembeldir diye…

Haksızlık olur… Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün‘ün önümüzdeki yerel seçimde caddelerde açılan çukurlarda ve içme suyu kaçağında boğulacağına dair öngörüme hemen o gün, ikinci yazımın çıktığı gün yanıt verdiler…

Bravo…

xx           xx           xx

O gün MUSKİ‘den çıkan haberin başlığı oldukça iddialı oldu:

Büyükşehir Su Sorunlarını Tek Tek Gideriyor

Haberin kaynağı belirtilmemiş olmakla birlikte, Ulaşım Daire Başkanlığı ve Fen İşleri Daire Başkanlığı kaynaklı olabileceğini düşündüğüm ikinci habere de ““Kentsel Tasarım Yolunun Bitmesi İçin Ekipler Gece Gündüz Çalışıyor” başlığı atılmış.

Kentsel Tasarım Yolu” başlığını taradım karşıma “Muğla Büyükşehir Belediyesi İmar ve Şehircilik Dairesi Başkanlığı” çıktı…

Yani bizim ilk başta “Yağmur sularının yeraltına alınması” çalışması olarak algıladığımız proje bu Daire Başkanlığı‘nda hazırlanmış.

Ne zaman?

Muğla Büyükşehir Belediyesi İmar ve Şehircilik Dairesi Başkanlığı‘nın çalışması Büyükşehir‘in web sitesinde “Büyükşehir, Kentsel Tasarım Proje Çalışmalarına Başladı” başlığı ile 5 Kasım 2015 tarihinde yayınlanmış.

Anlayacağınız 3 yıllık bir proje ve “kollektif” bir uygulama ile karşı karşıyayız…

xx           xx           xx

Büyükşehir Belediyesi‘nin kaynak belirtilmemiş “Kentsel Tasarım Yolunun Bitmesi İçin Ekipler Gece Gündüz Çalışıyor” başlıklı haberinde, “Muğla Büyükşehir Belediyesi ile dört farklı altyapı kurumlarının koordineli olarak Menteşe ilçesinde yaptığı ‘Kentsel Tasarım Yolları’ projesinde ekipler gece mesaisi de yaparak projenin yüzde 70’i tamamladı.” denilmiş.

Yapılan açıklamada, Muğla Büyükşehir Belediyesi‘nin il genelinde başlattığı “Kentsel Tasarım Yolları” projesi ile dört ilçede yaptığı toplam 30 Milyon 756 bin TL maliyetli yatırımı ile ilçelerde yol, cadde, meydan ve bulvar düzenleme çalışmalarını tamamlayarak vatandaşların kullanımına sunduğu belirtilmiş.

Menteşe İlçesinde de 29 Milyon 600 bin TL değerindeki projeyi başlatan Muğla Büyükşehir Belediyesi‘nin, dört alt yapı kurumuyla; AYDEM-Doğalgaz- Superonline ve Türk Telekom koordineli olarak çalışmalarını sürdürdüğü ifade edilmiş.

Yaklaşık 5 kilometre uzunluğundaki güzergahta dört etaplı olarak yapılan altyapı ve üst yapı çalışmalarında ekipler, 2 vardiyalı sistemde çalışıyor.” denilmiş.

Çalışmaları tamamlanan Uğur Mumcu Bulvarı ve Cumhuriyet Caddesi vatandaşların hizmetine sunulurken Cumhuriyet Meydanına kadar olan bölümde yaklaşık 200 metre yağmur suyu alt yapı çalışmasının kaldığı kaydedilmiş.

xx           xx           xx

Projenin son etabı da Cumhuriyet Meydanı imiş…

Cumhuriyet Caddesi‘nde Nazar ve Reyhan Pastanelerinin önü, 200 metrelik yağmur suyu altyapı çalışması için ne zaman kazılır bilmiyoruz, ama Cumhuriyet Meydanı en son kazılıyor.

Böyle anladık…

Dört etaptan oluştuğu belirtilen projenin üçüncü etabı Abdi İpekçi Caddesi‘nde yağmursuyu ve içme suyu altyapıları tamamlanmış. Kaldırım kaplama çalışmaları devam ediyormuş. Recai Güreli Caddesinde ise, AYDEM tarafından da eş zamanlı olarak elektrik altyapı çalışmaları devam ederken, doğalgaz altyapı çalışmalarının tamamlanması sonrası yol platformu üzerinde asfaltlama çalışmaları başlayacakmış.

Ne zaman?

Açıklamada bu sorunun yanıtı yok. İnşallah en kısa zamanda diyelim…

Bir de “AYDEM, TELEKOM çalışmaları aksatıyor. Belediyenin bir kabahati yok” söylentileri vardı… Bu konuda bir şey denilmemiş. Tersine koordineli olarak çalışıldığı ifade edilmiş.

Demekki söylentilerin aslı yokmuş…

xx           xx           xx

Çalışmanın ilk iki etabı sonunda Tekel Kavşağı‘na gelindiğinde, Başkan Gürün orada inşaat alanında incelemede bulunmuş (Ocak 2018) ve belediyeden Başkan Gürün, İçme Suyu Çalışmalarını Yerinde İnceledi” başlıklı haber yayınlamıştı. Haberde, “Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Osman Gürün, Menteşe ilçesinde 19 Milyon 600 Bin TL’lik yatırımla devam eden Menteşe Kentsel Tasarım Yolu Projesi kapsamında yenilenen içme suyu hat çalışmalarını inceledi.” denilmişti.

Nedense o zaman AYDEM-Doğalgaz- Superonline ve Türk Telekom ile birlikte çalışıldığı gölgede bırakılıp, yağmur suları yeraltına alınırken, su çalışması da yapıldığı havası yayratılmıştı…

Hala anlayabilmiş değilim.

O zamanda belirttiğim gibi, meğer biz Menteşe Kentsel Tasarım Yolu” projesi ile karşı karşıya imişiz…

Bir de işin bitimine 450 gün kaldığı belirtilmişti. 210 gün bitti… 240 gün kaldı…

Menteşe Kentsel Tasarım Yolu projesi, AYDEMDoğalgazSuperonline ve Türk Telekom ile birlikte yatırımcı kuruluş MUSKİ tarafından gerçekleştirildiğine göre, yukarıda paylaştığımız haber, bana göre ise 16 ve 17 Temmuz tarihli yazılarıma açıklama sanırım MUSKİ‘den çıktı…

Ancak modern şehirlerde cadde ve kaldırımlar “genişletilirkenMuğla‘da “daraltıldığına” ve “mahkemeye gidip otopark tahsilatımızı engelleyen sizmisiniz?” dercesine geçici otopark alanları da ortadan kaldırıldığına göre yukarıdaki haberin ardında Ulaştırma Daire Başkanlığı da olmalı…

Ki belirttiğim gibi ben yukarıdaki haberi birazda bizim yazılara açıklama olarak alıyorum…

MUSKİ ve Ulaştırma Daire Başkanlığı patronları, sanki “Biz patronumuzu yerel seçimlerde, caddelerde açılan çukurlarda ve içme suyu kaçağında boğdurmayız” diyorlar…

Hadi bakalım, inşallah…

xx           xx           xx

MUSKİ kaynaklı “Büyükşehir Su Sorunlarını Tek Tek Gideriyor” başlıklı haberde oldukça ilginç.

Tabi başlık, görenlere “Beni bi gülmek alıyor” dedirtiyor.

Başlığı görünce, ben de hemen haberi okumaya geçtim. Çünkü SalihliBayır arasında yer alan isale hattında yaşanan su kaçağı ile ilgili bir açıklama yapılmıştır diye umdum.

Hüsrana uğradım…

Haberde, su kaçağı ile ilgili, yağmur sularının biriktirilmesi ile ilgili tek bir satır yok…

Datça İlçesi Yazı, Ula İlçesi Esentepe ve Çıtlık Mahallelerinde içme suyu hat çalışmalarıyla su sıkıntılarının giderildiği belirtilen haberde, Muğla Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (MUSKİ) Genel Müdürü Baki Ülgen, il genelinde farklı noktalarda irili ufaklı birçok hat çalışmasının devam ettiğini ve içme suyu sıkıntısı yaşanmaması için ekiplerin yoğun çaba sarf ettiğini ifade etmiş.

Ülgen, “Büyükşehir Belediye Başkanımız Dr. Osman Gürün’ün talimatları doğrultusunda kesintisiz ve sağlıklı su hizmeti sağlamak için yoğun çaba harcıyoruz. Gerekli görülen noktalarda hatlarının bakım onarımı ve ek içme suyu hat yapımlarına devam ediyoruz. İmkanlar ve aciliyet durumuna göre tüm bölgelerdeki eksikliklerin giderilmesi için çalışmalarımız sürüyor” demiş.

Tabi biz babanın “Ben sana kaymakam olamazsın demedim ki” dediği gibi bir şey demedik… Biz sadece su kesintileri, kaçakları ve yağmur sularının bir yerlerde biriktirilebilmesi için neler yapılıyor merakkımızı merakımızı dile getirdik…

Bir de “seçimlerde başkanı kaçak suda boğdurmayın” diye uyardık. Aman ha…

———————————–                                                                                   ———————————–

GÜNÜN SÖZÜ: Beni mahveden şey; bana yalan söylemiş olman değil, sana bir daha inanmayacak olmamdır. (Victor Hugo)

ÇİVİ

Hüseyin Anıl, “Liderinize aşık olmayın. Onu eleştirebilecek kadar çok sevin” diye yazmış.

Beni Bi Gülmek Aldı:))))

————————————————————————————————————————–

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.