MUSKİ Neyi Zorluyor?

Bu haber 14 Temmuz 2016 - 23:52 'de eklendi ve 1.526 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Ne bizim köşemizden yazıp, Muğlalıların tepkilerini dile getirmiş olmamızın, ne de Büyükşehir Belediyesi AK Parti Grup Başkanvekili Av. Gültekin Akça’nın aynı konuda düzenlediği basın toplantısının bir anlamı yok!

Olsaydı Salı gecesi o şaka gibi mesajı almazdık…

MUSKİ bildiğiniz gibi işte… Muğla Büyükşehir Belediyesi de öyle…

Salı’yı Çarşamba’ya bağlayan gece Muğla Büyükşehir Belediyesi’nden cep telefonlarımıza gelen o şaka gibi mesajda şöyle denilmiş:

12.7.2016 SA 23.30 İTBARİYLE BAHÇEYAKA DEPOSUNDA YASANAN ARIZA NEDENİYLE MENTEŞE MERKEZ MAH. SA. 05.00 KADAR SU VERİLMEYECEKTİR. GEREKLİ ÖNLEMLERİN ALINMASI RİCA OLUNUR. 23:47

Mesajı okuyunca merakla bakan eşime “Dalga geçiyorlar” dedim!

 

xx           xx           xx

Siz ne dediniz?

Mesaj açık ve net…

Muğla’nın su kaynaklarının önemli bölümünün bulunduğu Bahçeyaka’da yine arıza olmuş.

Tesadüf bu ya arıza her zaman olduğu gibi geceye doğru meydana gelmiş.

Arıza sonucu Menteşe İlçesi’nin merkez mahallelerine Salı saat 23.30’dan, Çarşamba sabah 05.00’e kadar su verilemeyeceği haber verilmiş. Kibar bir dille “Gerekli önlemlerin alınması rica olunur” denilmiş.

Ne zaman?

Saat 23.47’de!

Önlem alabilmemiz için 23.47’de haber veriyorlar, oysa saat 23.30’da su kesilmiş. Yani su kesileli 17 dakika olmuş, “Önlem almamız” için “ricada” bulunuyorlar…

Ne bu? Şaka mı? Muğlalıların susuz kalmamaları için Muğla büyükşehir Belediyesi’nden, MUSKİ’den biz ricada bulunsak!

 

xx           xx           xx

Muğlalının çilesi daha dolmadı mı?

Muğla’da Sandras Suyu içilebilmesi için hala ne bekleniyor?

Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün’den umudumuz kalmadığı için, soruyu aynı zamanda Menteşe Belediye Meclisi Üyesi ve Grup Başkanvekili olan Av. Gültekin Akça’ya soruyorum…

‘Dalaman Çukuru’ Akköprü Barajı ile sulanıyor.

Sandras Dağı’nın kar suyu da Köyceğiz Gölü üzerinden Akdeniz’e karışıyor!

Muğla’nın Menteşe ilçesi, yani il merkezi de MUSKİ’nin insafına bırakılıyor.

Su akar, Türk bakar dedikleri bu işte…

 

xx           xx           xx

Orgeneral Mustafa Muğlalı İş Hanı önündeki 4 kuruyan veya kurutan çamlar sökülmüş. Ama bu konuda yazdığım yazının üzerinden bir yıl geçti, yerlerine çiçek bile dikilmedi. İş Bankası ve TEB önündekiler de öyle. Karşı kaldırımda da var…

Bu yerler neden ağaçlandırılmıyor. Üstelik artık Büyükşehir Belediyesi’nin ağaç sökme, dikme makinesi de var… Sorun su mu? Vatandaşlar şu sıcak günlerde havuzların fıskiyelerinin neden çalıştırılmadığını da merak ediyorlar. Su kesintisi yüzünden mi?

Yok, elektrik çok gidiyorsa Bankalar Caddesi’ndeki refüj lambaları neden gece-gündüz yanıyor?

 

xx           xx           xx

Yaşlanıyoruz… Sandras Suyu’nu görmeden ölüp gideceğiz. Sadece biz değil, Bahçeyaka Kuyuları’ndan Muğla’ya su taşınmasını sağlayan sistem de yaşlanıyor.

Sanıyorum kuyulardan Muğla’ya içme ve kullanma suyu 5 terfi hattı ile geliyor. Pompaları, jenaratörleri arızalanıyor. İşte o zaman o şaka gibi kesinti mesajları geliyor.

Muğlalının da gıkı çıkmıyor!

Muhtemelen artık Muğla il merkezinde her evde damacana su kullanılıyor. Sanıyorum Muğlalı unuttu. Türkiye’de en pahalı içme suyu kullanan illerden biriyiz. Tam anımsayamıyorum, ama o il merkezine kuyulardan su taşıyan sistemin tükettiği elektriğe her sene eski parayla 5-6 trilyon para ödeniyor.

Yani Muğlalı damacana su tüketip kurtulmuyor. Hem damacana suya, hem de su parasının içinde o elektrik parasını ödemeye devam ediyor!

Allah kurtarsın…

 

xx           xx           xx

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Kurucu Rektörü Prof. Dr. Ethem Ruhi Fığlalı dönemin İl Özel İdaresi ile el ele verip üniversite yerleşkesine Sandras’tan su getirirken, projeye Muğla Belediyesi’nin dahil olmasını da istemişti.

Dönemin Muğla Belediye Başkanı Osman Gürün’de Muğlalıları kuyulara mahkum edip, teklifi geri çevirmişti.

Korkarım bu sene kuyularda su da yok!

Sık sık yaşanan arızalar pek hayra alamet değil…

 

xx           xx           xx

AK Parti’nin Büyükşehir Meclis Grup Başkanvekili Av. Gültekin Akça ne yapar, bu işin üstüne gider mi bilmiyorum… Aklıma AK Parti’nin eski Belediye Meclisi Üyelerinden Ziya Ercan geldi. Sandras’tan su getirilmesi için eski Muğla Belediye Meclisi’nde çok ciddi çabalar göstermişti. Dönemin Muğla Belediye Başkanı Osman Gürün’den fırça yama pahasına mücadelesini sürdürmüştü.

Ki Muğla Belediyesi’nden umudu kesince bu çok önemli sorunu Orman ve Su İşleri Bakanlığı’na taşımıştı. Ercan sayesinde fizibilite çalışmalarına başlamıştı. Hani ne oldu? Ziya Ercan’ın belediye meclis üyeliği bitti diye, Sandras’tan Muğla il merkezi ile birlikte Kavaklıdere ve Ula’ya su getirme çalışması da mı bitti?

 

xx           xx           xx

Ziya Ercan’ın ısrarlı çalışmaları sonucu, Muğla Büyükşehir Belediyesi de her ne kadar “soğuk” baksa da Orman ve Su İşleri Bakanlığı Muğla il merkezine Sandras Dağı’ndan su getirilmesini gündemine aldı.

Son genel seçimlerden önce yapılan çalışmalarda Sandras’ta 10.09 milyon m3/yıl su rezervi belirlendi. 2060 yılına kadar buradan sanayi ve içme suyu karşılanabilecek.

Yerkesik’te Tarıma Dayalı Gıda İhtisas Organize Sanayi Bölgesi” deyince “Hani su nerede?” diyenler oluyor da bunu ondan söyledim.

Sandras Suyu’nun gelmesi ile birlikte Menteşe, Yatağan, Kavaklıdere, Ula bölgesinde 220 bin kişi ekmek yiyebilecek…

Ziya Ercan’ın dışında kimsenin de umurunda değil. Merak etmeyin, bu su gelirse Ercan’ı milletvekili yapmazlar!

 

xx           xx           xx

AK Parti Milletvekili Nihat Öztürk’ün genel seçimlerden önce yapılan Olağanüstü Büyük Kongre’de Başbakan Binali Yıldırım ile dost oldukları söylenir. Hani nerede, hala bir şey anlamadık. Bildiğim kadarıyla Hamle Medya Yönetim Kurulu Başkanı Hayati Nizamoğlu da Başbakan Yıldırım ile dosttur. Ziya Ercan dosyayı koltuğunun altına alıp, Nizamoğlu’nun koluna girip, bir Başbakan ziyaretinde bulundular mı bu iş tamamdır

Su konusunda bundan sonra Belediyeyi değil AK Parti’nin Muğla Milletvekillerini ve yöneticilerini eleştireceğim…

 

———————————–

Günün Sözü;

İnsan olmak zor iştir ey talib, önce şu soruyu yanıtla; Bugün “kendin” için ne yaptın?

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

7 ADET YORUM YAPILDI
mehmet ali öztürk 15 Temmuz 2016 / 02:43

Usta,öncelikle merhaba..Uzun süredir iletişim kuramamıştık.Umarım iyisindir diyeceğim ama görüyorum ki performansın yazılarına yansımış.Bu yazın hakkında ancak şunu söyleyebilirim.”Troller” ile doldurulmuş bir kurumun -ki hiç bir kritik idari noktasında Muğlalı yok- sunacağı hizmetin ancak “trollerin” istediği kadar olması şaşırtıcı değil…Geçenlerde Muğla’ya iki günlüğüne geldim ve memleketimi tanıyamadım…Çok fazla uzatmayacağım.Zira artık ben de yazılarımla Muğla halkına sesleneceğim ara sıra…Son olarak şunu söyleyebilirim…Muğla AKP bence çok fazla efor sarfetmesin…Zira şu an yerelde Muğlayı yönetenlerin anlayışları ile onlarınki arasında çok bir fark yok…Saygılar,sevgiler usta..

Mehmet Keza KUNDAKÇI 15 Temmuz 2016 / 09:22

Fethiye’yi il yapma çalışmaları ciddi olarak devam ediyor imiş,
Muğla’nın büyükşehirliği bitiyor imiş,
eski belediyeler geri geliyor imiş,

sevinsek mi ?
üzülsek mi ?
muski’ye bakarsak,
millet sevinir….

Bulut Adıvar 15 Temmuz 2016 / 10:30

Sayın Yorumcu Trollerle doldurulmuş bir kurum sözü çok doğru. Kritik idari noktasında Muğla’lı yok sözü de doğru. Ancak Muğla’lı olanlar yabancılardan daha tehlikeli. Bu kadro Belediye seçimlerinden 6 ay önce oluşturulmuş. Bu oluşumda hedef Muğla’lı ve CHP’li olanların yok edilmesi üzerine kurulmuş. Yapılan atamalar ve uygulamalar bunu doğruluyor. Büyükşehirde çok Muğla’lı kıyıma uğradı. Sürgüne uğradı. Bir örnek vereyim. Kişi Marmaris Belediyesinde çalışırken işten çıkarılır. Daha sonra bu kişi Menteşe Belediyesinde Özel Kalem Müdürü yapılmak üzere işe alınır. Bu kişi daha sonra Büyükşehir Belediyesine İdareci olarak atanır. Bu atandıktan bir süre sonra bu birimden 10-15 kişi olduğu söylenen kişiler dürüst, işlerinde tecrübeli, Muğla’da doğup büyüyen kişilerdir. Bunların içinde Menteşe Başkanının köylüsü de vardır. Bu İdareci olarak atanan kişi kimdir. Sen ne hakla CHP’ye oy verenleri nasıl sürersin. Bunlar ne yapmış. CHP’li Belediyenin attığı kişiyi işe al CHP’lileri sürgün et. Bu nasıl mantık. Bunun adına herhalde kumpas denir. Bu uygulamalar başka partide olsa yer yerinden oynar. Sonuç olarak tuz kokmuştur.

reşat öztepe 15 Temmuz 2016 / 10:38

Gocuman; Helal olsun sana diyeceğim amma,bir şart ile. İçme! Suyu konusunda sorumluluk,Yükümlülük ve görev hala BBB nına aittir. Diğer yazdıklarınızın altına da imzamı atarım. Zira hep birlikte yaşadık. napalım, 40 yıldır gadın moğlamın çilesi bitmeyoru. ha şu da var. hiç bir muğlalı da gıg yok çıt yok. anlamak da ayrıca müşkil. neden bir ses vermez. niçin bir çıtırtı çıkmaz. ne oluyor neden denmez. amma, biz(muğlalıları kasd ediyorum) karne ile ekmek almaya razıyız. yeter ki Tayyip gitsin mantığını da unutmamak gerekir. sevgi ve saygı.

Mehmet Ali Öztürk 15 Temmuz 2016 / 12:20

Sayın Bulut Adıvar,anlattığınız o korkunç hikaye kimilerine garip gelmiş olabilir ama bana öyle gelmiyor.İdeolojisinden ve tarihsel kökleri ve misyonundan kopmuş olan bir zihniyetin bu türden Ali Cengiz Oyunlarını yapması kadar doğal vir şey olamaz.Bir yönetim anlayışı şayet “şirket yönetmek” yada “lions kulübü yönetmek” mantalitesine varmışsa orada bana kimse halktan,haktan,adaletten,emekten ve alınterinden ve en önemlisi bilgi ve erdemden bahsedemez.Rahmetli Ali Ferudun Ceylan Abimizin seçim afişini hatırlarsınız hepiniz”BİLGİYLE-EMEKLE-ERDEMLE” “HALK KENDİ İÇİNDEN ÇIKARDIKLARIYLA İKTİDAR OLMADIKÇA ÜLKEMİZ KARANLIKTAN AYDINLIĞA ÇIKAMAZ”.Fazla söze gerek var mı?

ali karadaş 15 Temmuz 2016 / 13:18

Her işin başı yerli ve milli olmakla başlar. Sırf mesai dolsun yüksek ve dolgun maaş hesaba yatsın mantığıyla iş yapılırsa bu kadar olur. İşini severek ve hizmet anlayışıyla yapacaksın. Muğlamızın seçilmişleri namım yürüsün diye seçiliyorlar. “Ben başta olmayı sürdüreyim de aşağıdakiler ne olursa olsun” anlayışı Muğlamızı bu hale getirmiştir.AKP nin Muğla (Muğla derken ilçeleriyle birlikte değerlendirilmektedir.) Muğla’da yönetici sıkıntısı vardır. Bu sıkıntı CHP li belediyelerde tembelliğe neden oluyor. Muğla’da hiç bir CHP belediyesinde hizmet yok. Bodrum hali ortada. Milas bağırıyor. Yatağan içler acısı. Sakar altını saymayalım. Muğla Büyükşehir belediyesine acilen bir holding CEO su lazım. Profesyonel yöneticiye acilen ihtiyaç var. Bu iş emekli bir doktora bırakılamaz. Emekli memurlarla bu iş daha fazla yürümez. MUSKİ nin Büyükşehirin bütçesi ne kadar? Kalburüstü holdingler ayarında. CHP li belediyeler tek merkezden yönetilmezlerse halk bu beceriksizliği daha fazla taşımaz. Haberleri olsun. Kazan kaynıyor. Muğlamız hak ettiği şekilde yönetilmiyor. CHP genel merkezi halkın sesini niye duymaz? Yerel gazete okumazlar mı? İyi ki, Özcan Özgür var. O da olmasa Muğlamızın vay haline. Sağ olsun her yere yetişir. Korkmaz, yılmaz, usanmaz.

Şeref ŞEN 15 Temmuz 2016 / 15:54

Ak Parti ne alaka, belediyelerin birinci görevidir içme suyu temin. Ama belediye de haklı, onu zorlayan yok, hizmet üretse de, üretmese de yola devam. Demek ki Muğlalılar susuzluğa layık.