MUSKİ, Gazetecilik, Enformasyon…

Bu haber 12 Ocak 2018 - 0:34 'de eklendi ve 1.802 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Özcan Özgür

AH MUSKİ AH…

Önceki gün Muğla il merkezinin seçmenlerinin yarısına sahip olan üç mahallesinde; Orhaniye, Emirbeyazıt ve Muslihittin Mahallelerinde öfke tavan yaptı.

Çeşmelerden su akmamasından çok MUSKİ’nin basiretsizliği, beceriksizliği ve vurdumduymazlığı insanları çıldırttı. Bende çıldırdım…

Önceki gün sabah kalktım, tuvalete girdim su yok…

MUSKİ’nin telefon numarasını bulmak için internete girdim. Şu duyuru ile karşılaştım:

Menteşe ilçemizin Orhaniye Mahallesi Cumhuriyet Caddesi’nde devam eden içme suyu hattı yenileme çalışmaları nedeniyle 10 Ocak Çarşamba (yarın) günü Orhaniye, Emirbeyazıt ve Muslihittin Mahallelerinde 10.00 ile 20.00 saatleri arasında su kesintisi yaşanacaktır. Vatandaşların gerekli önlemleri almaları önemle rica olunur.

Yayınlama tarihi 09.01.2018

Kan beynime çıktı…

 

xx            xx            xx

Muğla’da “İçme suyu hattı yenileme çalışması” mı var? Ne zaman başladı? Asbestli borular mı değiştiriliyor? Bizim haberimiz neden olmamış diye sorgulamayacağım.

Benim asıl merak ettiğim MUSKİ’yi yönetenlerin Muğlalılarla bir derdinin olup olmadığı…

Sanki aklımızla alay ediliyor. Senin veb sitene koyduğun duyurudan vatandaşın nasıl haberi olacak? Bu millet her gün “Bu gün hava nasıl olacak?” dercesine sizin sitenize mi bakacak? İşimiz gücümüz yok, sular ne zaman kesilecek diye sizimi takip edeceğiz…

Eskiden herkesin cep telefonlarına sms geliyordu. Gsm hatlarındaki temel sıkıntıdan mesaj atamıyorlarmış! Yerseniz… Sosyal medyada olur olmaz paylaşımlar yapmayı beceriyorsun. Bari oradan duyuru yapsaydınız.  Kulaktan kulağa haberdar olunurdu…

O sms’ler gelince millet ayağa kalkıyordu. Sırf bu yüzden, intikam almak için mi kaldırdınız sms’leri?

 

xx            xx            xx

Bunlar bir yana önceki gün saat 20.00 de sular gelmedi. İşte asıl kıyamet o zaman koptu!

MUSKİ bu defa hatta su verildiğini, bir saate kadar her yere suyun ulaşacağını duyurdu. Ama ulaşmadı. İnsanların o saatlerde bir ellerine tencere tava alıp balkona çıkmadıkları kaldı.

Çeşmelerimize o gece su 4 saat gecikmeli olarak 24.00’te ulaştı.

Neyse vatandaş suyun önemini bir kere daha anlamış oldu. Çünkü önceki gün kendimizi kirlenmiş hissediyorduk. Aslına bakarsanız, çeşmenizden su akıyor olsa da bazen kendinizi kirlenmiş hissedebiliyorsunuz. MUSKİ’yi yönetenlerin anlayışına sahip insanlar yüzünden…

Tam da o saatlerde bir Muğlalı sosyal medyada şu paylaşımı yapıyordu:

Muğla’mızda nasipse oturup tanışmak istediğim özellikle iki kişi var. Biri MUSKİ daire başkanı bir de Trafik, Ulaşım daire başkanı… Çok merak ediyorum nasıl birileri, hayata bakışları nasıl vallahi diyorum….

Ben merak etmiyorum. İcraatlarından belli değil mi?

Osman Gürün’ü götürürse bu iki daire başkanı götürür. Ah MUSKİ ah…

 

xx            xx            xx

MUTLU OLDUM

Önceki gün 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü idi…

Günümüzü özellikle arayarak kutlayan, bizzat ziyaretime gelerek bunu yapan Maden İş Sendikası Yatağan Şube Başkanı Osman İlhan’a, AK Parti Genel Merkez Tanıtım ve Medya Başkan Yardımcısı Yelda Erol Gökcan’a, AK Parti Antalya Milletvekili İbrahim Aydın’a, Muğla Milletvekili Nihat Öztürk’e, Maden İş Sendikası eski Genel Sekreteri Murat Bekem’e, CHP Muğla Milletvekili Akın Üstündağ’a, Rektör Prof. Dr. Mansur Harmandar’a Yardımcısı Prof. Dr. Bayram Akça’ya, Memur-Sen İl Başkanı Önder Uçak’a teşekkür ederim…

Beni o gün en çok duygulandıran, mutlu eden ise Hamle Yazıişleri Müdürü Hafize Nizamoğlu Acar’dan gelen çiçek oldu.

Çok güzel açmış Yılbaşı Çiçeği’nin üzerindeki kartta şöyle yazılıydı:

Gazeteciler Günün kutlu olsun usta

Gazetemizin Yönetim Kurulu Üyesi ve Yazıişleri Müdürümüz Hafize Nizamoğlu Acar’da emeğim vardır. Baba mesleğini alıp götürenin bulunmadığı Muğla’da işe röportajla başlayarak iyi bir gazeteci oldu, babası idari işleri fazla yüklediği için fırsat bulup gazetecilik yapamıyor. Yapar inşallah… Ben de O’nun gününü kutluyorum…

 

xx            xx            xx

Yıllar önce AK Parti Manisa Milletvekili Doç. Dr. Seçuk Özdağ İzmir’de Basın Enformasyon Bölge Müdürlüğü yaparken, bir otobüs dolusu Manisalı ve Muğlalı gazeteci Urfa’ya götürülmüştük. Keyifli ve öğretici bir gezi olmuştu.

Urfa’da 3 Gazeteciler Cemiyeti olduğunu duyunca çok şaşırmıştım.

Kıskanmamıştım da ama bizimde oldu maşallah!

İkisi il merkezinde, birisi Fethiye’de olmak üzere il genelinde 3 cemiyetimiz var. Gerçi gazetecilik ve “gazetecilik insan malzemesi” yerlerde sürünüyor ama olsun varsın…

Muğla’da çalışan gazetecilerin büyük bölümünün Muğla Gazeteciler Cemiyeti’ne muhalif olmasının da etkisiyle birlik beraberlik içinde değildik… Bu nedenle uzun zaman önce Hamle Medya Gurubu Başkanı Hayati Nizamoğlu gazetecileri bir araya getiren bir “platform” oluşumuna öncülük etmiş, “kişisel siyaset yapıyor” diye haksız bir ithamla karşılaşmıştı.

Çalışan Gazeteciler Platformu” yine de ben, Nejat Altınsoy ve bir arkadaşımızın öncülüğünde kuruldu ve kısa ömrüne, bugün cemiyetlerin hiç birinin yapmadığı işleri de sığdırmıştı.

Ancak yürümedi… Muğla’da yürüyen ne var ki… Önceki sabah Hayati Nizamoğlu telefonla aradığında “Abi platform kuruyorum, ne dersin” diyordu. “Aman ha…” dedim…

 

xx            xx            xx

YENİ CEMİYET KAPIDA

Önceki gün Nejat AltınsoyÇalışanı var. Çalışmayanı var (!) 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nde gazeteci dekoruyla varlığını sürdürenleri değil, gerçekten çalışan gazetecileri kutlayalım. Ve bu tercihi yaşamın her alanına uygulamak adına tertemiz beyaz bir sayfa açalım. Menteşeli Çalışan Gazeteciler” diye bir mesaj hazırladı.

Bende paylaştım. Aksesuarlar da paylaşımlara beğenide bulunarak beni şaşırtmadılar! Kendime şaşırdım. Yenigün çalışanlarından Cavit Akgün özelden “Abi yeni oluşum var sanırım, menteşeli çalışan gazeteciler… Menteşeli Çalışan Gazeteciler Cemiyeti” dedi. Güldüm, “Yok abim yeni bölünmeden başka bir işe yaramaz. İsteyen kurar.” diye karşılık verdim.

Cavit Akgün benden uyanıkmış. Mesajı almış. Belki de ben amipler gibi çoğalma yerine “rafine birleşmeden yana” olduğum için mesajı alamadım.

Nejat Altınsoy ertesi günkü “Biz Kim Miyiz? Biz Çalışan Gazetecileriz” başlıklı yazısında mesajı açtı… Cavit Akgün haklı çıktı… Platformu oluşturan arkadaşlarla rafine şekilde Muğla Büyükşehir Gazeteciler Cemiyeti’ni kurmuştuk, ama üzüm üzüme bakıyor işte… Bu konuyu ayrıca ele alırız…

Galiba il merkezinde 3 cemiyete sahip oluyoruz…

 

xx            xx            xx

ÇAĞRILMAMAKLA GURUR DUYDUM

Çiçeği burnunda Basın Yayın ve Enformasyon Muğla İl Müdürü Sezgin Sağun, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü vesilesiyle Vali Esengül Civelek himayesinde öğle yemeği düzenledi. İlin bütün gazetecileri davet edilmiş. Yemekten Efendi Can aradı. “Üstat sen neden yoksun?” diye sordu. Yoksa haberim yok. Davet edilmemiştim. Olup bitenleri duyunca çağrılmamakla gurur duydum.

Belki tek CHP Üyesi gazeteci olduğum için çağrılmamışımdır!

Ama “Bu müdür AK Partili” deyip, gitmezlik eden olmamış… Buna karşılık mesleğe kıyısından köşesinden tutan memurlar ve gazete patronları oradaymış. Bu yüzden davete icabet etmeyenler olduğu gibi, gidip terk edenler çıkmış. Onlardan Hasan Telli, İl Müdürlüğü’nün girişe bıraktığı “Görüş ve Talep” formuna “10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle düzenlenen toplantıda gazetecilik yapmayan sadece şahsi çıkarları uğruna bir internet sitesi açıp onun üzerinden algı oluşturmaya çalışanların bulunduğu bir toplantıda mesleğime verdiğim değer gereği bulunamam…” diye not bırakmış.

Keşke iki Gazeteciler Cemiyeti yöneticileri de aynı hassasiyeti gösterseymiş…

O gün gerçekten “çalışan gazeteciler” gerçekten “rafine” olarak Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş tarafından düzenlenen gecede bir araya geldiler.

Başkan Gümüş’ü hassasiyeti için kutluyorum.

Yarın devam edelim.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.