MUSKİ don olaylarına karşı uyardı

Bu haber 06 Ocak 2015 - 0:11 'de eklendi ve 559 kez görüntülendi.

muskidonnnnMUSKİ Genel Müdür Yardımcısı Cem Yaşar, hava sıcaklıklarının düşmesi ile birlikte yaşanabilecek don olayları nedeniyle vatandaşları uyardı. Yaşar, “Su sayaçlarının donmaması için vatandaşlarımızın sayaçlarını ısı yalıtımlı muhafaza etmeleri gerekiyor” dedi.

Haber Merkezi

Muğla Meteoroloji Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre il genelinde çarşamba, perşembe ve cuma günleri don beklendiği bildirildi. Perşembe günü hava sıcaklığının -7 dereceye kadar düşmesi beklenirken, Muğla Su ve Kanalizasyon İdaresi (MUSKİ) Genel Müdürlüğü, su sayaçların donmaya karşı korunması gerektiği konusunda vatandaşlara uyarıda bulundu. Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan MUSKİ Genel Müdür Yardımcısı Cem Yaşar, hava sıcaklığının düşmesi nedeniyle su sayaçları ve tesisatlarında don olayının yaşanabileceğine dikkat çekti.

Bu hafta don olayı yaşanabilir

Bu hafta don olayının yaşanabileceğini dikkat çeken Yaşar, “Çarşamba, perşembe ve cuma günleri il genelinde hava sıcaklıklarının düşeceğini meteorolojiden öğrendik. Su sayaçlarında yaşanabilecek olası bir don olayında sayaçların korunması ve bakımı vatandaşlarımızın görevidir. Abone sahiplerinin mağdur duruma düşmemeleri için çok soğuk havalarda sayaçların bulunduğu yerleri ısıya yalıtımlı malzemelerle (Talaş, Saman, Çuval, Battaniye, Ahşap, sayaçlar ve özel hazırlanmış köpük malzemeler ) muhafaza etmeleri gereklidir. Sayaçta, bağlantı yerlerinde veya vanalarda su sızıntı olması halinde derhal MUSKİ’ ye bildirerek arızanın giderilmesini sağlanmalıdır” dedi.

Donan sayaçlara müdahale etmeyin

Vatandaşların su sayaçlarının donması konusunda doğru bildiği birçok konunun yanlış olduğunu belirten Yaşar, “Bunların başında donan su sayacına sıcak su dökülmesi geliyor. Donan su sayaçlarına sıcak su dökmek veya ateş tutmak, sayaca sert bir cisimle vurmak doğru değildir. Bu uygulamayı yapmak, çeşmelerin ve boruların patlayıp daha büyük maddi hasarların oluşmasına neden olur. Donan su sayaçlarına hiçbir şekilde müdahale edilmemelidir. Vatandaşlar bu durumda 444 48 01 nolu çağrı merkezimizi arayarak destek alabilirler” dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.