MUSİD’den, girişimcilik ve liderlik konferansı

Bu haber 30 Mayıs 2014 - 0:11 'de eklendi ve 648 kez görüntülendi.

müsiadddMuğla Sanayici ve İşadamları Derneği (MUSİD) tarafından, girişimcilik ve liderlik konulu konferans düzenlendi. İletişim Uzmanı Ahmet Şerif İzgören’in konuşmacı olarak katıldığı programda, aile şirketlerinde kurumsallaşmanın sağlanması için kurum kültürünün önemine dikkat çekildi.

Haber Merkezi

Muğla Ticaret ve Sanayi Odası’ndaki konferansa, Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş, belediye meclis üyeleri, işadamları ve öğrenciler katıldı.

MUSİD Yönetim Kurulu Başkanı Sami Çoban yaptığı açılış konuşmasında, yaptıkları işin doğasında para kazanmak olmasına rağmen, her şeyin para olmadığına dikkat çekerek, “Tartışmasız, itibarın paradan daha değerli olduğu zamanları hepimiz yaşadık. Bizler, dernek çatısı altında güçlerimizi birleştirip, ticari anlamda güzel işler yapabiliriz, çok paralar da kazanabiliriz.  Ancak uygar dünyada yer alabilmenin bir şartı da itibar sahibi olmaktır. Bizler, sadece bir birimizi tanır ve sadece bir birimizle ticaret yaparsak kısır bir daire içine hapsolur kalırız. İşadamı varsa üretim, üretim varsa satış, satış içinde tanınmak gerek. Tanınmanın yolu ise yeni alanlar, yeni insanlar tanımaktan ve o insanlarla birebir ve samimi ilişkiler kurmaktan geçer” dedi.

Açılış konuşmasının ardından İletişim Uzmanı Ahmet Şerif İzgören de girişimcilik ve liderlik konulu sunum yaptı. Girişimcilik, planlama, bilgiye ulaşım konularında tecrübelerini anlatan İzgören, “Ülkemizde 26 milyon kadından 20 milyonu çalışmıyor. Önceden Anadolu’da evlerden takır takır halı dokuma sesi gelirdi. Ama şimdi evlerden izdivaç programı sesi geliyor. Kadınlarımızın yapacağı çok şey var. Emek koyarsanız hiçbir şeyden korkmayın. İşte size fırsat. Türkiye, iyi bir ülke. Siz de artık bir şeylere başlayın. Hikâyenin nasıl başlayacağının önemi yok. Önemli olan hikâyenin nasıl bittiği.” ifadelerini kullandı.

İzgören, işadamlarına bilgiye yatırım yapmaları konusunda tavsiyelerde bulunarak şunları söyledi: “Maalesef ülkemizde bilgi derinliği yok. Ülkemizde televizyon izleme oranı yüzde 94, kitap okuma oranı ise yüzde 4. Düzenli kitap okuma oranı Fransa’da yüzde 21, Japonya’da yüzde 14, ABD’de yüzde 12, ülkemizde ise 10 bin de 1. Ülkemizde günde ortalama 5 saat televizyon izlerken, yılda ise toplam 6 saat kitap okuyoruz. Çalışmak ve emek deyince fırsat vermek lazım. Girişimcilik çok önemli. Girişimcilik için adım atma cesaretin varsa hiç korkma. Hayatta çabasız olmaz. Girişimcilik, planlama olmaz diyenler sizi bitirir. Emeğinizi değerli hale getiren bilgidir. Size de, ‘yapamazsınız, edemezsiniz’ diyenler olacaktır. Ama inandığınız anda bitmiştir. Kendimizi ifade etmeliyiz. Hayat çok uzun değil. Tutkuyla yaşamada fayda var.”

Konferansın ardından MUSİD Yönetim Kurulu Başkanı Çoban, İzgören ve sponsorlara plaket takdim etti.

 

 

 

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.