Mürsel’in 12 Havarisi Mi? « Hamle Gazetesi

Mürsel’in 12 Havarisi Mi?

Bu haber 22 Aralık 2017 - 1:15 'de eklendi ve 1.422 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Özcan Özgür

 Değerli Yol arkadaşlarımın,18.12.2017 tarihinde Menteşe İlçe Başkanlığımızda toplanarak yapmış oldukları basın açıklamasında; önümüzdeki dönem için tarafıma duydukları güven ve destekleri için teşekkür ediyorum. Sorumluluklarımızın bilinciyle ülkemizin karanlığa sürüklenişini sizlerle birlikte Örgütümüzle el ele aydınlığa dönüştüreceğiz. Takdir Kongre üyelerimizindir. Kongremizin Partimize, Muğla’mıza ve Ülkemize hayırlı olmasını temenni ediyorum.

Sözlerin kime ait olduğu çok mu belli?

Evet, CHP İl Başkanı Mürsel Alban’a ait. Geçen salı akşamı sosyal medya hesabından paylaştı.

Yanlışları bilerek düzeltmedim. Açıklamasına müdahale ettiğim düşüncesiyle tepki gösterebilir diye… ‘Yol’ ve özellikle ‘Örgütümüzle’, ‘Partimize’ ve ‘Ülkemize’ sözcüklerinin baş harfleri büyük olmaz.

Sosyal medyada yazım kurallarına pek dikkat edilmiyor. Belki ondandır…

 

xx           xx           xx

Metni iki defa okudum.

İlk okuduğumda “Sorumluluklarımızın bilinciyle ülkemizin karanlığa sürüklenişini sizlerle birlikte, örgütümüzle el ele seyredeceğiz” ifadesine şaşırdım.

Metni yeniden okudum.

Meğer o ifade “Sorumluluklarımızın bilinciyle ülkemizin karanlığa sürüklenişini sizlerle birlikte örgütümüzle el ele aydınlığa dönüştüreceğiz.” şeklindeymiş.

Nasıl olduysa yanlış okumuşum. Tek o kadar olsun. Okuduğum gibi yazsam daha vahim!

Ben sanıyordum ki İl Başkanı Alban bu pazar GMKA Kültür Merkezi’nde yapılacak CHP İl Kongresi’nde aday olacağını söyledi de bir gün önce de ilçe başkanları destek açıklaması yaptılar sanıyordum.

Ki soysa medya paylaşımlarının altına da “Hayırlı olsun” mesajı bırakmıştım.

Yanılmışım…

 

xx           xx           xx

Meğer İl Başkanı Albanadaylık açıklamasında” bulunmamış.

CHP’li 12 İlçe Başkanı da 24 Aralık Pazar günü yapılacak kongre için Alban’ı aday göstermişler.

Patronunu örnek mi alıyor, taklit mi ediyor bilemiyorum. Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün de “Ben aday olmam” derdi.

Aday gösterilirdi…

Alban’da öyle oldu. Aday gösterildi.

Hayırlı olsun…

Ama Osman Gürün bu defa önümüzdeki 2019 Yerel Seçimi için “Adayım” dedi!

İl Başkanı Alban neden öyle yaptı anlayamadım. Yoksa Başkan Gürün’ün “Adayım” dediğinin farkında olmayabilir mi?

Milas’ta yerel gazetelerden birinde yazan Kemal Özcan da yazısına “CHP’de Doğrudan Temin” başlığı atmış. Bende Yatağan’daki doğrudan temin mi acaba diye düşündüm, değilmiş… Başlığı manidar buldum. Nedense aklıma CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’nun meşhur Muhtarlar Toplantısı’ndaki konuşması geldi.

Kılıçdaroğlu o konuşmasında durup dururken, “Ben ihale almak için siyaset yapmıyorum” demiş, herkesi şaşırtmış ya…

 

xx           xx           xx

Bir tuhafım bu günlerde.

Anlama sorunu yaşıyorum. Anlamakta zorlanıyorum. Yanlış anlayabiliyorum.

Gazeteleri taradım. Anlaşmış gibi hemen hepsi “CHP’li 12 İlçe Başkanı Alban’ı aday gösterdi.” diye başlık atmış. Şaşırtıcı… Sanki Alban istemiyormuş da İlçe BaşkanlarıHiç olur mu öyle şey, biz sensiz ne yaparız” demişler.

Haklılar tabi… Böyle zamanda il başkanı bulmak kolay mı?

Yarından sonra kongre var, ama başka aday yok. Aday gösterebilmek için bir araya gelebilen de yok. CHP baraj altında kaldığı zaman bile böyle olmamıştı!

CHP’li 12 ilçe başkanı hafta başında Menteşe İlçe Başkanlığı’nda bir araya gelmişler. İyi ki gelmişler… Yoksa CHP, Muğla’da il başkanı olmayan bir parti haline gelebilirdi.

Muğla gibi bir kaleye yakışır mı?!

İlçe başkanları düşünceli davranmışlar. Fikir kimden çıktı acaba? Kutlamak, Muğla adına teşekkür etmek lazım…

 

xx           xx           xx

  1. Olağan Muğla İl Kongresi’ne Mürsel Alban’ı aday önerdiklerini açıklama şerefi Ortaca İlçe Başkanı Mehmet Sertkaya’ya bahşedilmiş. CHP’li İlçe Başkanları’nın Bildirgesinde; İl Başkanı Alban’ın disiplinli ve programlı seçim çalışmaları sonucunda 7 Haziran, 1 Kasım seçimlerinde ve 16 Nisan referandumunda başarı kazandırdığına dikkat çekilmiş. Önümüzdeki seçimlerde de İl Başkanı Alban’ın önderliğinde yakalanan uyumun ve birlikteliğin etkili olacağı inancı vurgulanırken şu ifadelere yer verilmiş:

Bu sebeple, aşağıda imzaları bulunan bizler, emeğini zamanını örgütü ve partisi için ayırmış, hiçbir görevden kaçınmamış, durmadan her platformda iktidara karşı mücadele vermiş ve örgütüne sahip çıkmış İl Başkanımızı takdir ediyoruz. Önümüzdeki seçimlerde de, örgütümüzün başında yer alarak uyum içerisinde hep birlikte çalışmak ve yeni başarılara imza atmak üzere 36. Olağan İl Kongremizde İl Başkanımız Mürsel Alban’dır. Parti disiplini ve bütünlüğü içerisinde tek yumruk olan örgütümüz il başkanımız önderliğinde örgütlerimiz ile birlikte 2019 seçimlerinde de ülkesi için en başarılı sonucu alacak, Muğla Cumhuriyet’in kalesi olmaya devam edecektir

Ne güzel…

Cumhuriyet’in Kalesi olmak onurdur…

 

xx           xx           xx

Eskiden “Demokrasinin Kalesi” denirdi Muğla için… Öyle derdik…

12 İlçe Başkanı’nın bildirgesinde neden denilmedi acaba?

İlçe kongreleri sürecinde yaşananlar nedeniyle bir yüz kızarması sonucu bildiride “demokrasiden” söz etmemiş olabilirler mi?

24 Aralık Pazar günü yapılacak il kongresi öncesinde 12 İlçe Başkanının imzasıyla yayınlanan ortak bildiri; il kongresine yönelik her ne kadar CHP’nin örgütsel görüşünü ortaya koyuyor olsa da (!) çok sayıda CHP’li de sosyal medyada kıyameti kopardı, koparıyor…

Kendileriyle, yani “muhalefetle” dalga geçildiğini, partinin yarısına “olmasanız da olur” diye bakıldığını düşünenler var.

Kılıçdaroğlu’nun Muhtarlar Toplantısı’nda “Ayrımcılık yapmayın” sözünü anımsatıp “Bunlar ayrımcılığı imza altına aldılar” diyenler var.

Fanatik Osmancı bir arkadaşım da sohbetimizde “Buna gerek yoktu. İl Başkanı Alban Pazar günü çıkar aday olurdu. Eğer partiyi bir kuş kabul edersek, bir kanadı koparıldı. Bu kuş 2019’da tek kanadı ile nasıl havalanır? Tepki gösterenlerin gönlü alınmalıdır.” dedi.

Acaba nasıl alınır?

 

xx           xx           xx

12 İlçe Başkanı bende 12 Havari çağrışımı yaptı. İsa kim? Osman Gürün mü? Mürsel Alban mı?

Bu Muğla’da partinin bir yanını ayağa kaldıran, ayrımcılığın ve tasfiyenin zirvesi olarak nitelendirilen bildirinin bir adım sonrasının Osman Gürün’ün yine 12 imza ile Osman Gürün’ün Büyükşehir Belediye Başkanı adayı olarak Genel Merkeze önerilmesi olduğu da kulislerde konuşuluyor.

Doğrudur. Öyle olacaktır. Amaç ta budur.

Bakalım o zaman çarmıha Osman Gürün mü, Mürsel Alban mı, yoksa ikisi birden mi gerilir?

12 İlçe Başkanı’nın İl Başkanı Alban’ı aday ilan etmesini, “başka aday çıkmasını engellemek” olarak değerlendirenlerde var. Onlara göre, ilçe başkanları “kimse boşuna aday olmasın” diyorlar…

Anlayacağınız ihale, yani seçim koşulları ortadan kaldırılmış. Pazar günü doğrudan temin kongre yapılıyor…

Kemal Özcan’ın “CHP’de Doğrudan Temin” dediği bu olmalı!

Sen ne dersin?” diye bildiriye imza vermeyen tek ilçe başkanı olan CHP Marmaris İlçe Başkanı Acar Ünlü’ye sordum. Güldü “Gümrükten mal kaçırır gibi hareket etmeye gerek yoktu. Ben Marmaris örgütünün görüşünü alıp pazar günü kongrede konuşacağım.” dedi.

Bu olayın kendisini “kahraman” yaptığını ifade edenler olduğunu söyleyince de, yine gülerek “Demokrasiler kahraman üretmez.” demekle yetindi…

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

3 ADET YORUM YAPILDI
Mehmet Keza KUNDAKÇI 22 Aralık 2017 / 09:04

İzmir’in dağlarında çiçekler açar ya, Muğla’nın bağlarında insanlar, okur, yazar,üretir ve kendi ayakları üzerinde durar ve gereğinde koşar, gereğinde de sorar…
Tek adamlıktan tutun da diktatörlüğe, partizanlıktan tutun da hukusuzluğa bir sürü eleştiri sarmalında, “mücadele ettiğimizi…..” sandığımız AKePe gördü,anladı DEMOKRASİ’nin değerini,bu arkadaşlar,eleştirdiklerinin daha beterini yapabiliyor olmalarını matah sanıyorlar…
öyle MUĞLA halkı kafasız, bunlar DEHA,
KERAMET SAHİBİ HEPSİ, KERAMET KENDİLERİNDE… KENDİ HALKINA UZAK, ÖRGÜTÇÜ ARKADAŞLARA HAYIRLI İŞLER, İNŞAALLAH, HALKIMIZ SAHAYA İNECEKTİR MUTLAKA,İŞTE O ZAMAN BU BÜYÜK DEHALAR ANLAYACAKTIR KERAMET KENDİLERİNDE Mİ YOKSA, PARTİNİN VE ÜLKENİN GERÇEK SAHİBİ HALKIMIZDA MI ?

mehmet kaya 22 Aralık 2017 / 10:51

Sayın, Mürsel Alban, CHP de gelmiş geçmiş en başarılı il başkanıdır. Muğla’nın 13 ilçesi bulunmaktadır. On üçü birden destek açıklaması yapsaydı 12 Havari mesajı verilemezdi. Parti baraj altında kalınca, çok aday çıkması normal. “Partiyi baraj altından yukarıya nasıl taşıyabiliriz?” düşüncesinde olanlar meydana çıkabilir. Parti Muğla’da başarının zirvesinde, bu da Mürsel Alban sayesinde olmuş. Zirvedeyken aday çıkamaması doğal. Mürsel Alban 2009 yılında CHP il yöneticileri arasındaydı. Merdivenleri sabırla birer birer çıktı ve zirveye ulaştı. CHP 2009 il yönetimi içerisinde en demokrat ve tutarlı yöneticilerden biriydi. 2009 da Osman Gürün’ü Bizans Oyunlarıyla ayağını kaydırmak isteyenlerin arasında değildi. Bu az şey mi?

salihdemir 22 Aralık 2017 / 20:51

12 İlçe Başkanının Mürsel Alban’ı İl Başkanı adayı olarak açıklamadan önce partiye ve partililere yaptıklarından dolayı altın madalyalar takıp ödüllendirmeleri gerekiyordu. Mürsel Başkan 2015 yılında yapılan İl Kongresi seçiminden önce altın madalyası takılmalıydı. Şu anda çok çok altın madalyayı hak etmiş İl Başkanıdır. Altın madalya haketmesiyle ilgili birkaç örnek. 2015 İl Kongresinde Hüseyin Anıl’ın 2015 yılında bile Büyükşehir Belediyesinin sümüklü Fetonun tetikçi, iftiracı, sahtekar gazetesi zamana verdiği ilanları ortaya çıkardığı için ceza verilmesi ve kongrelerde konuşturmaması. İl Kongresinde bir bayan delegenin zaman gazetesi ile gurur duyduğunu söylediği halde salondan attırmaması. Bodrum İlçesine temsilen 5 yıl İl Genel Meclis üyeliği yapan Mehmet Güner’e partiden attırması. İlçelerde doğruları konuşan partili üyelere disiplinle tehdit ettirmek. Osman Başkan tarafından Büyükşehir Belediyesi ve bağlı kuruluşlara atanan CHP düşmanı üst yöneticiler (5-6 kişi) tarafından belediyede çalışan CHP’li, solcu ve Atatürk’çüleri her türlü baskı, zulüm, emekliliğe zorlama vb. olayları ses çıkarmamak. Halkın soyulmasına karşı çıkan (cadde ve sokaklara otopark yapılması) Marmaris İlçesinin CHP’li 3 değerli üyesine ceza verdirmek. Daha yazacak çok olay var. Sonuç olarak Mürsel Alban seçildiği andan itibaren biatçılık dahada yükselecek. Partililere baskı daha da artacaktır. 2019 seçimlerine kadar belkide parti yönetimlerinde CHP’ye oy veren de kalmayacaktır. Şimdiye kadar uygulamaları bunu doğrular nitelikte. Sonuç olarak İlçe başkanlarının yaptığına teslimiyetçilik denir.