Mürsel Alban’dan Veresiye Sorular!

Bu haber 08 Ağustos 2018 - 2:16 'de eklendi ve 1.854 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Üniversite sınav sonuçları açıklandığında 40 bin öğrencinin sıfır çektiği haberi ile şoke olmuştuk.

Ben de o zaman sosyal medya hesabımdan “Üniversite sınav sonuçlarını başta liste başı Mürsel Alban olmak üzere, milletvekillerimiz bir değerlendirseler iyi olmaz mı?” diye soran, 1 Ağustos tarihli bir paylaşımda bulunmuştum.

Ula‘dan Mürsel Alban hemşerisi biri de “Mürsel Alban’a soracağına AK Parti’ye sor” diye saldırıya geçmişti. İçinde hakarette barındırdığı için, o kişinin yorumunu kaldırmıştım.

AK Parti’ye ne sorayım? 40 bin öğrencinin sıfır çekmesini nasıl becerdiniz diye mi sorayım. LGS yerleştirmeleri de fiyasko ile sonuçlandı. Kime ne soracaksın, her şey ortada…

Aslında AK Parti hükümetlerinin tamamının “Milli Eğitim politikasının” fiyasko ile sonuçlandığını söylemek yanlış olmayacaktır… Alban‘ın hemşerisinin hassasiyetini anlamakta ise hala güçlük çekiyorum. Oysa ben soru sormamış, başta Alban olmak üzere milletvekillerimizden değerlendirme istemiştim…

xx           xx           xx

1 Ağustos çarşamba günü yaptığım paylaşım, başka kimsede alınganlığa neden olmadı!

Yoksa hemşerisi gibi Milletvekili Alban da alınganlık mı yaptı demeyeceğim, galiba kendince gerekeni yapıp, “değerlendirme” yapmakla kalmayıp, bir de TBMM‘de soru önergesi vermiş.

Alban beni şaşırttı… Yatağan‘da 2 genç emekçi kardeşimizin ölümüyle sonuçlanan “galeri göçüğü” olayını da meclise taşıyıp, beni şaşırtmıştı.

Azim meselesi… Demek ki diplomasına rağmen kendisini her konuda yetiştirmiş. Bakarsınız önümüzdeki günlerde sağlıkla ilgili bir soru önergesi de verir; Eğitim Araştırma Hastanesi’nin J Bloğu ne zaman tamamlanıp, hizmete alınacak, Menteşe Devlet Hastanesi ne zaman hizmete girecek sorup öğreniverir…

Ben “öğreniverir” dedim, ama “Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi”nde bakanlara soru sorulabiliyor, onlardan yanıt alınabiliyor mu bilmiyorum.

Ayrıca doğruyu söylemek gerekirse Alban’dan gelen “haberi” ben köşeme almazdım. Çünkü haber değeri yok. Ancak bir değerlendirme istemişiz. O da değerlendirmiş. Paylaşacağız artık…

xx           xx           xx

Her neyse Mürsel Alban, sürekli değişen sınav ve eğitim sisteminin yol açtığı başarısız sonuçları Meclis gündemine taşırken, soru önergesinde, AK Parti döneminde Muğla’nın başarı durumunu sormuş.

Alban‘ın bütün gazetecilere gönderdiği “hazır haber” de soru önergesinin muhatabı belirtilmemiş.

Elbette Milli Eğitim Bakanlığı‘dır… Önergesinde CHP’li Alban çocuklarımızın geleceği ile oynandığını öne sürüp, üniversite giriş sınavlarının bir anlamda o ülkedeki eğitim sisteminin aynası olduğunu belirterek, şu değerlendirmede bulunmuş:

Bu tartışmalar da göstermektedir ki, eğitim sistemimiz adeta bir çöküş dönemine girmiştir. Her yıl değişen eğitim ve sınav sistemi öğrencileri ve ailelerini bilinmezliğin içine düşürmektedir. Neredeyse her yıl ya sınavın içeriği, ya adı, ya da zamanı değişmekte. Değişiklikler yapıldıkça öğrencilerin psikolojilerinde olumsuzluklar meydana gelmekte. Geleceklerini göremeyen öğrenciler hedeflerini belirlemekte sıkıntı çekmekteler. Bu yıl yapılan Yükseköğretim Kurumları Sınavı sonuçlarında Temel Matematikte 40 soruda doğru cevap ortalaması 5.6, Fen Bilimlerinde 20 soruda doğru cevap ortalaması 2,8, Matematikte 40 soruda doğru cevap ortalaması 3,9, Fizikte 14 soruda doğru cevap ortalaması 0,4, Kimyada 13 soruda doğru cevap ortalaması 1,1, Biyolojide 13 soruda doğru cevap ortalaması 1,6. Bu acı tablonun sorumlusu AKP ve onun eğitim politikasıdır

xx           xx           xx

Alban‘dan gelen haberde, “Muğla Eğitimde Yatırım Alamıyor” ara başlığı altında, “Muğla’nın eğitimde gerekli yatırımları alamadığına dikkat çeken CHP’li Alban, derslik sayılarının yetersiz olmasından, öğretmen eksikliğine kadar birçok faktörün, ildeki başarıyı etkilediğini belirtti.” denilmiş.

Emekli eğitimci Kemal Önekli (Hayrettin Şaşmaz), haber sosyal medyaya düşer düşmez AK Parti yerel yöneticilerinden hızlı hemen yanıt verdi. “Sayın vekil Mürsel Alban bir an önce eğitimde danışmanlığına başvurduğu kişiyi değiştirsin.” diyen Önekli şu ifadelerde bulundu:

Muğla ilinde derslik başına düşen öğrenci sayısı AB ülkelerinden bile ilerde.. Öğretmen eksikliğinin aksine Muğlada öğretmen fazlalığı mevcuttur. Derslik sayısı oldukça yeterlidir. Hatta ideal seviyededir. Türkiye’de okullaşma oranında örnek illerinden biridir. Bunları eğitimde sorun diye sunmak doğru değildir. Ancak tüm bunlara rağmen ‘yerinde soruları’ vardır. Muğla eğitimde nitelik bakımından interlandındaki illerden (Aydın-Denizi-Antalya) daha düşük başarı sıralamasına sahiptir. Bunun nedenleri fiziki veya personel odaklı değildir. Vekilin sorması gereken ‘Muğla eğitiminde un, şeker ve su var. Neden helva yapılamıyor?’ sorusudur.

Muğla eğitiminde başarısızlığın nedeni, fiziki veya personel odaklı olmadığına göre başka ne olabilir?

Keşke sayın Önekli eski eğitim mensubu ollarak bu sorunun yanıtını da verip, hayra girmiş olsaydı…

xx           xx           xx

Alban, muhtemelen Milli Eğitim Bakanlığı‘nın yanıt vermesini istediği önergesinde şu sorulara yer vermiş:

1– Ülkemizde 2002– 2018 yılları arasında değişik adlar altında yapılmış olan üniversiteye giriş sınavlarında Muğla ili, Türkiye il sıralamasında kaçıncı olmuştur? Yıllara göre listesi nedir? 2- Yine bu yıllar arasında Muğla ilinden kaç öğrenci sınava girmiştir? Bunların kaçı lisans programlarına yerleşmiştir? 3- Yine Muğla ilinde, 2002-2018 yılları arasında yapılan üniversiteye giriş sınavlarındaki sosyal bilimler, matematik, fen ve diğer tüm testlere verilen ortalama doğru cevap sayısı nedir? Bunun Türkiye ortalamasına ve yıllara göre dağılımı nasıldır?

Bu üç soru için bu önergeye ne gerek vardı ki?

Sorular açık ve net… Milletvekili Alban yeni İl Milli Eğitim Müdürü Pervin Töre‘ye bir hayırlı olsun ziyaretimde bulunsa, sohbet sırasında bile bu soruların yanıtlarını alabilirdi.

Şimdi ne olacak?

Milli Eğitim Bakanlığı Muğla’ya soracak, gelen yazılı cevabı Mürsel Alban’a iletecek…

xx           xx           xx

Ben bu yazıyı kaleme alırken, AK Parti Muğla Milletvekili Yelda Erol Gökcan‘ın şu paylaşımı ile karşılaştım: “İl Başkanlığımızda yapılan toplantıda, ilçe başkanlarımızla Türkiye’de yaşanan son gelişmeleri konuştuk ve Muğla’lamızla ilgili değerlendirmelerde bulunduk.

Paylaşımın altına da herkes sözbirliği etmişcesine “Hayırlara vesile olsun inşallah” diye yazıyordu.

Benim de sevdiğim bir temennidir bu… Her işimizde, başkalarının güzel işlerinde dilerim… Ama neden? Hayırlara vesile olacak olan ne?

Temenni sahipleri elbette toplantı için bu temennide bulunmuş olabilirler, ama ben onlar gibi AK Partili değil, gazeteciyim… Türkiye’de yaşanan son gelişmeler bir yana “Muğla’mızla ilgili yapılan değerlendirmeleri merak ederim.

Muğla‘nın deşilmiş caddeleri, boşa akan suları, eski garaj alanının betonlaşması, yeni Menteşe Otogarı konuşuldu mu acaba? Hiç değilse toplantı sonunda CHP’li Alban‘a bir yanıtları olabilirdi…

Neyse ki, ben AK Parti galiba Muğla’da yaz tatiline girdi diyordum, Milletvekili Gökcan’ın paylaşımı ile öyle olmadığını fark etmiş olduk…

xx           xx           xx

Önceki gün CHP Genel Merkezi‘nden “Kurultaya gerek yok” kararı çıktı.

İYİ Parti 12 Ağustos’ta, AK Parti 18 Ağustos’ta “seçimli” kurultay yapıyor. Bu durum CHP’de burukluk mu, kıskançlık mı, yoksa öfke mi yaratıyor olabilir onu da siz düşünün…

Aslında bugün bu konuyu ele alabilirdik, ama Alban‘ın haberinin güncelliği de geçmek üzere…

Ben bugünlük yazımı, paylaşımlarından keyif aldığım Serdar Gündoğ‘un CHP‘deki gelişme, doğrusu gelişememe ile ilgili tepkisiyle noktalayayım:

İlkeler evrenseldir ne partisi ne kişisi yoktur…
İnsanlıktır; Dürüstlüktür; Ahlaktır; Vicdandır; İlkeler…
Ne kimseye; Ne bir kuruma ihtiyaç yoktur…
Ülkemiz, siyasetçilerin gazabına uğramıştır…
İktidar ve muhalefet ayrımı yapamıyorum artık…

———————————–                                                                                  ———————————–

GÜNÜN SÖZÜ: Beni mahveden şey; bana yalan söylemiş olman değil, sana bir daha inanmayacak olmamdır. (Victor Hugo)

ÇİVİ

Bir Muharrem İnce taraftarı, kurultay olmaması ile ilgili “Biz mi ne yapacağız? Sizin yerel seçimlerdeki başarınızı kıskanıp, çatır çatır çatlayacağız” demiş.

Beni Bi Gülmek Aldı:))))

—————————————————————————————————————————

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

2 ADET YORUM YAPILDI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
Mehmet Keza KUNDAKÇI 08 Ağustos 2018 / 11:40

Üstad merhaba,
bizim Muğla öyle bir yer ki,bazen bir anda her şey inanılmaz zorlaşıyor,
ki bunca yıllık,işini çok büyük ustalık ve başarı ile yapan bir gazetecisiniz ama sizin işiniz de,
havalimanı apronunda 60 dereceye varan sıcakta,uçağın ambarına bagaj yükleyen kardeşlerimizin işinden bile zor…
Mürsel ve saz ekibi maaşaallah,CHP’yi uçurumdan aşağı doğru hızlandırarak götürdüklerini göremeyecek kadar,ülke gerçeğinden uzaklar.
soru önergesi vermek ne kadar bir MATAHTIR?
asıl Muğla gibi bir yerde sizin TARIMDAN,TURİZME,EĞİTİMDEN,SAĞLIĞA,
ÜLKE YÖNETECEK BİR KADRONUN PARÇASI OLARAK !!!!

MASTER PLANLARINIZ OLMALI,
Kİ,

CHP UMUT YERİ OLSUN,
DÜŞ YERİ OLSUN,
MRÜSEL VE KİLE ve kişisel ikbalcilere,
İŞ YERİ DEĞİL…

salihdemir 08 Ağustos 2018 / 18:10

Sayın Vekil Mürsel Alban 2015 yılından 2018 Haziran ay’ına kadar CHP İl Başkanlığı yapmıştır. Muğla Atatürk’çü, solcu, sosyal demokrat CHP’lilerin sayın vekilden birkaç sorusu vardır. CHP’nin haziran 2018 seçimlerinde seçmen sayısının artmasına rağmen % 8 oy kaybetmesinin nedenleri, İl Başkanlığı süresince suçsuz yere kaç kişi Atatürk’çü, solcu CHP’li üye ve delegeyi partiden atmıştır. Büyükşehir ve bağlı kuruluşlarına işe alınan işçilerden kaç kişi zorla üye olduğu partilerden noter kanalı ile istifa ettirilerek işe alınmıştır. Bir mahalleden 7 kişi zorla partilerinden istifa ettirilerek işe alınmış olup, haziran 2018 seçimlerinde o mahalleden CHP’ye 3 oy çıkmıştır. Ayrıca CHP seçmeninin en az % 15’i de haziran 2018 seçimlerinde 3 ncü ve 4 ncü sıradaki adayların hatırına oy vermiştir. Serdar Gündoğ’un CHP’deki gelişmeler ile ilgili sözleri çok çok doğru. Serdar bey CHP’ye üye ise her an için disipline verilebilir.