“Mürsel Alban İle İlgisi Ne?”

Bu haber 14 Ağustos 2018 - 1:19 'de eklendi ve 2.164 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Bu köşede 25.07.2018 tarihinde “Mürsel Alban İle İlgisi Ne?” başlığı ile yer alan yazıma CHP Muğla Milletvekili Mürsel Alban‘dan savunmanı Av. Ahmet Çağdaş Sezer‘in imzası ile noter kanalıyla “Düzeltme ve Yanıt Metni” geldi.

Düzeltme ve yanıt metninde, “Hamle adlı gazetenin 25.07.2018 tarihli baskısında. ‘Mürsel ALBAN İlgisi Ne?’ başlığıyla gazetenin 8. Sayfasında ve Hamle gazetesinin internet sitesinde yayımlanmış olan haberin içeriğindeki iddialar, somut ve maddi gerçeklere dayanmamakta olup, tamamen kamuoyunu yanlış yönlendirmek ve müvekkilimi kamuoyu önünde itibarsızlaştırmak için ortaya atılmış iddialardır.” denilmiş.

Şaşırdım…

Çünkü söz konusu yazımda benim yaptığım bir haber veya ortaya attığım iddialar bulunmamaktadır.

Benim yaptığım, yapılmış bir haberi ve o haberde yer alan iddiaları “gazetecilik” sınırları içinde sorgulamış olmaktır…

xx          xx           xx

Mürsel Alban Vekili Ahmet Çağdaş Sezer imzasını taşıyan “Düzeltme ve Yanıt Metni” şöyle:

Hamle adlı gazetenin 25.07.2018 tarihli baskısında. ‘Mürsel ALBAN İlgisi Ne?’ başlığıyla gazetenin 8. Sayfasında ve Hamle Gazetesinin internet sitesinde yayımlanmış olan haberin içeriğindeki iddialar, somut ve maddi gerçeklere dayanmamakta olup, tamamen kamuoyunu yanlış yönlendirmek ve müvekkilimi kamuoyu önünde itibarsızlaştırmak için ortaya atılmış iddialardır.

Anılan haberde bahsedilen trafik kazasını geçiren şahıslar ile müvekkilimin hiçbir ilgisi bulunmamakta olup bahsi geçen kazayı gazetenizin haberi ile birlikte öğrenmiştir. Müvekkilin şirketinde bugüne kadar Ertuğrul DÖNMEZ isimli bir şahıs çalışmamıştır. Müvekkilim ne bu şahsı ne de hakkında asılsız iddiaları ortaya atan Dilek BEKTAŞ isimli şahsı tanımamaktadır. Kaza geçirilen aracın müvekkilin şirketine ait olduğu iddiası tamamen gerçek dışıdır. Kaldı ki bu iddia gerçek olsaydı, bu noktada müvekkil hakkında da dava açılması gerekirdi. Müvekkil bu konuda ne bir soruşturma geçirmiş ne de hakkında herhangi bir dava açılmıştır.

İddia edilen olayın üzerinden 4,5 yıl geçmesine rağmen müvekkilimin 24 Haziran Seçimlerinde Muğla Milletvekili olarak TBMM’de görev almasından sonra bu haberin yapılması haberin ne niyetle yapıldığını bize ve tüm kamuoyuna göstermiştir. Müvekkilimi itibarsızlaştırmaya yönelik bu tür asılsız haberlerin yayımlanması her şeyden önce basın ahlakı ve çalışma ilkelerine aylardık teşkil etmekte olup, bahsi geçen asılsız haberi barındıran yayınlar hakkında her türlü hukuksal başvuru yollan sonuna kadar kullanılacaktır. Ayrıca bahsi geçen haber içeriğinde Türkiye Cumhuriyeti Mahkemeleri taraflı olmakla, soruşturma makamları delilleri toplamamakla, değiştirmekle ve yok etmekle itham edilmişlerdir. Bu nedenle Türk Ceza Kanunu’nun 301. Maddesinde düzenlenen, alenen devletin yargı organlarını aşağılama suçu vuku bulmuştur. Bu konu ile ilgili de sorumlular hakkında suç duyurusunda bulunulacaktır.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Mürsel ALBAN vekili

Av. Ahmet Çağdaş SEZER

xx          xx           xx

Bu köşenin takipçileri hatırlayacaklardır. Mürsel Alban İle İlgisi Ne?” başlıklı yazımda, “Her seçimde olduğu gibi 24 Haziran Seçimleri arifesinde de milletvekili adayları ile ilgili haberler, söylentiler çıktı. O söylentilerden birinin peşine düşen Adem Ülker arkadaşımız Yeni Asır Gazetesi‘nin16 Temmuz 2018 tarihli sayısında “CHP’li Alban Olayı Örtbas Ettirdi” başlığı ile yer alan haberiyle ‘gazetecilik’ örneği sergiledi…” diye başlayıp, 24 Temmuz Basında Sansürün Kaldırılışı‘nın yıl dönümü vesilesiyle Adem Ülker‘i “Yılın Gazetecisi” ilan etmiştim.

Yazımın asıl maksadı budur ve bunu yaparken, Adem arkadaşımızınhaber içeriğini” de sorgulamış bulunduk.

Seçildiği partisinde il başkanlığı da yapmış olan bir milletvekili ile ilgili ortaya atılmış iddialar varsa, bu “kamuyunu ilgilendiren” bir durumdur ve “gazetecinin” görev ve sorumluluğu da bu iddiaları paylaşmak ve sorgulamaktır…

Ayrıca söz konusu olayın ele alındığı mahkeme hakkında da herhangi bir ithamda bulunmamız söz konusu değildir, olamaz da…

xx          xx           xx

Yazıma şöyle devam etmiştim:

Adem Ülker‘in Facebook hesabımda paylaştığım haberinin eksikleri, ‘acaba’ dedirten yanları var, ki kendi de ‘Karanlıkta Kalan Noktalar’ ara başlığı altında sorguluyor. Ama yine de söylemem gerekir ki bu olayın üzerine başka giden olmadı…

Ülker gazetecilik ve cesaret örneği sergiledi…

Adem Ülker arkadaşımızın “CHP’li Alban Olayı Örtbas Ettirdi” başlıklı haberini 17 Temmuz‘da facabook hesabımda paylaşmıştım.

Bu paylaşımdan da söz ettiğim yazımda ise, şu ifadelerde bulunmuştum:

Facebook hesabımda paylaştığım habere aradan kaç gün geçtiği halde 18 kişi beğeni ve şaşkınlık ifadesi bırakmış. Haber ilgi görmemiş olabilir mi? Ben haberin benim yazılarımdan daha çok ilgi görüp, okunduğunu düşünüyorum. Ancak nedense insanlar deşifre olmak istemediler galiba… (!) Paylaşımımım altına Av. Didem Alaca Özbek ‘Çok ciddi iddialar bunlar, cevap verilmesi gerekir’ diye not düşmüş. Bence de öyle… Muhatapları bu iddialara yanıt vermek zorunda. Çünkü bu olayın sokaktaki dedikodusu, daha dehşet verici ve vahim…

Yanıt geldi. Teşekkür ediyorum. Notere gerek yoktu… Cevap hakkı, adı üzerinde bir “hak”tır ve o hakkı zaten kullandırırdık. Ki “cevap verilmesi gerekir” demişiz…

xx          xx           xx

Söz konusu yazımda sorguladığımız haber ve iddiaları da anımsayalım. Adem Ülker arkadaşımın haberi ve mağdur Dilek Bektaş‘ın iddialarına şöyle yer vermiştim:

Adem Ülker ‘CHP’li Alban Olayı Örtbas Ettirdi’ başlıklı haberde, ‘Dilek Bektaş’ın hayatı 4.5 yıl önce mahvoldu. Geçirdiği kazanın ardından felç kaldı. Şimdi, hem hayat hem hukuk mücadelesi veriyor. Çünkü Bektaş’ın iddiasına göre, CHP’li Milletvekili Mürsel Alban davanın seyrini değiştirdi.’ diyor.

Ülker‘in haberine göre, Yerkesikli Dilek Bektaş, yaklaşık 4.5 yıl önce geçirdiği kaza nedeniyle felç kalmasının ardından açtığı davadan sonuç alamadığını söylerken, CHP’li Milletvekili Mürsel Alban hakkında şok iddialarda bulunmuş.

Haberde talihsiz kadın Bektaş, ‘Aracı ben kullanmıyordum. Ama kazadan sonra beni direksiyon tarafına sürüklemişler. Mürsel Alban, olayı örtbas ettirdi. Çünkü kaza yaptığımız arabanın sürücüsü, Alban’ın şirketinde çalışıyormuş. Araçta CHP’li Alban’ın şirketine ait’ demiş.

xx          xx           xx

Adem Ülker‘in haberine göre, elim kaza Ocak 2014‘te Muğla il merkezinde (Menteşe) meydana gelmiş. Dilek Bektaş, 4.5 yıl önce CHP İl Yönetimi’nde yeralan, yakın zamana kadar İl Başkanlığı yapan ve şu anda Muğla Milletvekili olan Mürsel Alban‘ın inşaat şirketinde mühendis olarak çalıştığı belirtilen Ertuğrul Dönmez ile arkadaşlık kurmuş. Olay gecesi bir kafede oturan ikili, daha sonra Dönmez‘in kullandığı otomobile binmişler. Genç kızı minibüs durağına bırakacağını söyleyen Dönmez, çevre yolunda ters istikamete girmiş. Araç bir süre sonra Muğla Kavşağında (Menteşe Evleri civarı) aniden kontrolden çıkmış ve takla atmış. O gün 25 yaşında olan Dilek Bektaş felç kalmış…

Olaydan sonra genç kız ve ailesi davacı olmuş. Ancak dosya kapatılmış!

xx          xx           xx

Ben hala Mürsel Alban‘ın telefonla arayıp, olaya, iddalara açıklık getirmesi gerekirken avukatı aracılığıyla ve noter kanalıyla açıklamada bulunmasını anlayabilmiş değilim.

Adres yanlış olmuş. Böyle bir açıklamayı haberin sahibi Adem Ülker‘e göndermesi gerekirdi diyeceğim, ama o bile abes olurdu.. Adem Ülker gazetecilik örneği sergilemiş, iddiaların sahibi mağdure ile bizzat görüşerek haberini yapmış.

İddialar yalan ve kasıtlı ise Mürsel Alban iddia sahibini mahkemeye vermelidir. Böylece herşey orada aydınlanır ve kamuoyu da varsa yanlış bilgilendirmeden kurtulur.

————————————–                                                                                       —————————————-

GÜNÜN SÖZÜ: Akıllı telefonmuş. Karşı taraf aptal olunca, telefon akıllı olsa bile işe yaramıyor.

ÇİVİ

Birisi “Üzerimizde papaz büyüsü var” diye yazmış. Paylaşımlar sulanmaya başladığına göre kriz geçiyor demektir.

Beni Bi Gülmek Aldı:))))

——————————————————————————————————————————————

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.