Mülakatlar derhal iptal edilmelidir « Hamle Gazetesi

Mülakatlar derhal iptal edilmelidir

Bu haber 21 Ekim 2014 - 0:02 'de eklendi ve 1.064 kez görüntülendi.

mmülakatkarrrTürk Eğitim-Sen Muğla Şube Başkanı ve Türkiye Kamu-Sen Muğla İl Temsilcisi Mürsel Özata Rehberlik Araştırma Merkezi önünde düzenlediği basın açıklamasında müdürlük mülakatlarında belgeli haksızlık yapıldığını iddia etti.

İlkay Yıldız

Başkan Özata Millî Eğitim Bakanlığına Bağlı Eğitim Kurumları Yöneticilerinin Görevlendirilmelerine İlişkin Yönetmeliğin İlk defa ve yeniden müdür olarak görevlendirileceklere ilişkin duyuru gereği Muğla ilinde de 16 Ekim 2014 Perşembe günü başlayan 23 Ekim 2014 Perşembe günü sona erecek sözlü mülakat sınavları yapılmakta olduğunu ve sınavların evlere şenlik bir şekilde yapıldığını belirtti.

Mülakatlarda baştan sona haksızlıklar, hukuksuzlar yaşanmakta olduğunu vurgulayan Başkan Özata şunları söyledi: “Türkiye’de kime sorarsanız sorun zaten mülakat= torpil olduğunu herkes bilir. Mülakatlarda baştan sona haksızlıklar, hukuksuzlar yaşanmaktadır. Herkes nasibini alsın diye de şöyle ifade edersek sanki daha iyi olacağı kanaatindeyim. Bu dinen günah, ahlaken ayıp, insan hakları evrensel beyannamesine de aykırıdır. Bu kadar kısa bir sürede hangi yöntemle komisyon üyelerinin adayların analitik düşünme ve analiz yapabilme kabiliyetini, temsil kabiliyeti ve liyakat düzeyini, muhakeme gücü ve kavrayış düzeyini, iletişim becerilerini, özgüveni ve ikna kabiliyetini nasıl ölçmektedirler merak ediyorum. Biz Valilik Makamına konu ile ilgili mülakatlar başlamadan önce resmi yazımızı yazdık. Bu yazıda; Sözlü sınav uygulaması denetimi neredeyse imkânsız olan ve uygulamada birçok haksızlığı beraberinde getiren objektiflikten en uzak sınav şeklidir. Ancak; sözlü sınav uygulaması yapılacaksa dahi en azından objektif olarak yapıldığının denetlenebilmesi için ve somut verilere dayalı olarak en azından daha objektif bir sınav olması adına görüntü ve ses kaydının olması gerektiğini beyan ettik. Buna dayanak olarak da sözlü sınavlar ile ilgili Danıştay İdari Dava Daireleri Genel Kurulunun YD. İtiraz No: 2008/774 numaralı vermiş olduğu karara göre sözlü sınavda adayın sorulara verdiği yanıtların teknolojik imkânlardan yararlanarak sesli ve görüntülü kayıt altına alınmasının gerekli olduğu belirtilmiştir. demiştik. Yaşanacak olası olumsuzlukları tahmin etmiştik ama bu talebimiz kabul görmedi.” “Bodrum’da yaşanan olay tesadüf müdür?“

Daha başvurular sırasında usulsüzlüklerin baş gösterdiğini vurgulayan başkan Özata, “Perşembenin gelişi Çarşambadan bellidir. Daha başvurular esnasında usulsüzlükler baş göstermiştir. Mesela Bodrum Kanuni Sultan Süleyman Anadolu Lisesi Matematik Öğretmeni Mustafa Akgöz’ün okul müdürlüklerine ilk defa atanacaklar için yapılan duyurulara başvurusu, önce yıl hesaplamalarında hata yapıldığı gerekçesi ile ismi ilk yayınlanan listede yer almamış, daha sonra yaptığı itirazı da düzeltme listelerinde soyadının yanlış girildiği gerekçesi ile kabul edilmediği tarafına Milli Eğitim yetkilileri tarafından beyan edilmiştir. İşin asıl ilgi çekici tarafı tamamen kendi iradesi dışında Milli Eğitim yetkililerinin yaptığı hata nedeni ile Mustafa Akgöz mülakat listesine giremeyince yerine giren şahıs kim biliyor musunuz? Bodrum Eğitim Bir-Sen Temsilcisi Serdar Öner mülakat listesine girmiştir. Bu da mı tesadüfle açıklanacaktır. Daha mülakata girmeden hakkı gasp edilen Mustafa Akgöz kimi kime şikâyet edecektir. Bu durumda Serdar Öner, Mustafa Akgöz’ün hakkını yemiş olmuyor mu?” dedi. Rehberlik Araştırma Merkezinde mülakat sınavı altında bir ortaoyunu, bir tiyatro oynanmakta olduğunu söyleyen Başkan Özata 13 ilçeden müdür olma ümidi ile Muğla’ya gelen eğitim çalışanlarının onuru ve gururu ile oynanmakta olduğunu kaydetti. Başkan Özata açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “Milli Eğitim mevzuatının ve genel kültürün içinden mıknatısla çekilen ve eğer cevabı altta yazmasa komisyon üyelerinin bile bilemeyeceği sorular müdür adaylarına sorulmaktadır. İlçe Milli Eğitim Müdürlerinden gelen listelerde isimleri olanlar bu sorular bilemediği takdirde komisyon başkanı başta olmak üzere komisyon üyeleri emin misin, gerçekten öyle mi, şöyle olamaz mı gibi yönlendirmeler yaparak doğru cevabı yazdırmaktadır. Yazdırma işini de güya belge olsun diye imzalatmaktadır. Bu söylediklerimi öyle tahmin ve duyum üzerine değil bizzat belgeye dayalı olarak söylemekteyim.

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.