Müjdeler Olsun Muğla

Bu haber 21 Haziran 2018 - 10:00 'de eklendi ve 2.926 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Başlık sizlerde neleri çağrıştırdı, neleri düşündürttü, nasıl duygular uyandırdı çok merak ediyorum.

Seçim ortamındayız.

Şunun şurasında 2 gün kaldı.

Ben böyle bir başlıkla karşılaşmış olsaydım, acaba hangi partinin, adayın vaadi anlatılıyor diye düşünebilirdim.

Nasıl bir duyguya kapılırdım, bilemiyorum. Heyecanlanırdım herhalde… Bir müjde almayalı o kadar uzun zaman oldu ki…

Tıp Fakültesi J Blok hizmete açıldı. Yoğun bakım yatak sayısı arttırıldı. Anjiyo ve benzeri müdahaleler ile ışın tedavisine başlandı

Devlet Hastanesi binasında depreme karşı güçlendirme başladı

Eski Lise binası Mimarlık Fakültesi’ne tahsis edildi

Yatağan-Ula arasında hafif raylı sistem hizmete girecek

Bu tür müjdeler beni gerçekten heyecanlandırabilirdi…

xx        xx        xx

Şimdi vereceğim müjde, hiç kimsenin aklından geçmeyecek bir müjde…

En azından ben böyle düşündüm.

Yılan hikayesi haline gelmesinin yanında, Muğla’nın uzun yıllar atıl tutulan alanı ve yerel yönetimle halkın inatlaştığı, ama halkın dediğinin olduğu alan olarak tarihe geçecek olan Eski Garaj Alanı’nında “Katlı Yer altı Otoparkı ve Meydan Düzenlemesi” inşaatı başlıyor.

Şaşırtıcı ve sevindirici…

Ayrıca kuşku uyandırıcı…

Ben “otopark ve meydan düzenlemesi” dedim, ama ne malum!

Ortada bir şantiye tabelası, bir tanıtım panosu veya maket filan yok.

Böylesine önemli bir hizmet şöyle rendırlarla (üç boyutlu çizim) takdim edilmez mi?

Eski Garaj Alanında şantiye kurulmaya başlanmış.

Ya başka bir şey yapılıyorsa?

xx        xx        xx

Bunca gürültü patırtıdan sonra orada başka bir şey yapılacağını sanmıyorum.

Tamam inatlaşma filan da bir yere kadar.

Duyumlarımıza göre, Eski Garaj Alanı ile ilgili ihale yapılmış.

İhale ne zaman yapılmış, kaç firma katılmış bilmiyoruz.

İnşallah rekabet koşulları oluşmuştur.

Önceki günkü “Osman Gürün’e Soruşturma İzni” başlıklı yazımı okuyanlar biliyor.

İnşaatı devam eden Menteşe Katı Atık Düzenli Depolama Tesisi ile yapımı planlanan Milas ve Bodrum Katı Atık Düzenli Depolama tesislerinin işletilmesi ile ilgili ihalede rekabetin oluşmadığı ve çeşitli usulsüzlükler yapıldığı iddiasıyla soruşturma açılmasına İçişleri Bakanlığı’nca olur verilmiş bulunuyor. Bu anlamda dikkatli olmak gerekiyor.

Usulüne uygun ve rekabet koşullarının oluştuğu bir ihale yapılmıştır herhalde… İhaleyi 30 milyon TL ile Antalya’dan bir firma kazanmış…

xx        xx        xx

Hafta başında Muğla’dan CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan geçti.

CHP’nin Muğla Milletvekili aday listesinin baş mimarı Bülent Tezcan Gazi Mustafa Kemal Atatürk Kültür Merkezi’nde toplanan CHP’llilere seslendi.

Muğla’ya üzerine “kendi fotoğrafı” giydirilmiş bir seçim otobüsü ile gelen Bülent Tezcan ve yanındakiler Yatağan çarşısında otobüsün üzerinden Yatağanlılara seslenmiş.

Yatağan Belediye Başkanı Haşmet Işık yanına Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün ile Milletvekili adayları Yamaç Kaya ve Mürsel Alban’ın yanı sıra Yatağan İlçe Başkanı ve İl Başkanını alarak bir avuç hemşerisine el sallama şerefine nail olmuşlar.

Milas’ta böyle bir görgüsüzlük yapılmamış. Bülent Tezcan burada CHP Kadın ve Gençlik Kolları merkezi önünde toplanan coşkulu topluluğa terastan seslenmiş.

Şimdi herkes “Neden?” diye soruyor.

Seçime birkaç gün kala Bülent Tezcan Muğla’ya neden geldi? Tepki çeken liste konusunda telkin, tavsiyede bulunmaya mı?

CHP Muğla’da Bülent Tezcan’la oylarını mı arttıracak? Muğla, Tezcan’ın seçim bölgesi mi?

xx        xx        xx

Bülent Tezcan ile ilgili soru çok… Hepsini buraya almam da zor. Benim sorum şöyle:

CHP’de Bülent Tezcan’dan önce kendi fotoğrafı ile seçim otobüsü giydiren bir başka genel merkez yöneticisi var mı? Bu güçlü ego sahiplerine hangi güç emanet edilir?

Bir diğer sorum ise şu:

Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün hazır Bülent Tezcan Muğla’ya gelmişken Eski Garaj Alanı’nın temelini attırmayı neden düşünemedi?

Şaşırtıcı…

CHP’nin Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce’nin Muğla’ya geldiği günlerde de Uğur Mumcu Bulvarı’nda “Bölge Müzesi” temeli atılmıştı. O zaman da “Bu önemli temel neden İnce tarafından atılmadı?” diye kendi kendime düşünmüştüm…

Bölge Müzesi’nin temeli Muharrem İnce’ye attırılmadığı için, Eski Garaj Alanı temeli de Bülent Tezcan’a attırılmamış olabilir mi?

xx        xx        xx

Bu arada Menteşe Otogarı’nı unuttuk.

Karadağ eteğinde Dirgeme (Akkaya) yol kavşağında temeli atılırken, “Nisan sonu, Mayıs başında hizmete girecek” denmişti.

Muğla’nın ilk ve tek “çatısız” yapısı olan ve halen kavşak sorunu nedeniyle giriş-çıkışı belli olmadığı gibi, Muğla il merkezine yetip yetmeyeceği de belli olmayan Menteşe Otogarı hala hizmete giremedi. Arife günü mezarlık ziyaretine giderken şöyle bir baktım, öyle kolay kolay hizmete girecek gibi görünmüyordu. Hizmete girebilecek olsa CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Bülent Tezcan’a açılış yaptırılabilirdi!

Yanımda Muğla dışından gelen bir yakınım vardı. Önünden geçerken “Garajı buraya taşıyoruz” dedim. “Şantiye binasına bakılırsa, büyük bir garaj olacak galiba” diye karşılık verdi.

Güldüm… Zaten hep ağlanacak halimize güleriz…

xx        xx        xx

Sanki bir telaş var… Muğla il merkezi adeta bir büyük şantiye haline geldi…

Yol çalışmaları nedeniyle orada burada kazılar var. Çoğalacak gibi görünüyor… Doğal gaz çalışmaları nedeniyle bugünlerde Orhaniye Mahallesi kazılıyor. Arada bir şehir merkezinde kaldırımlar kazılıp, hemen kapatılıyor. Hemen kapatıldığına sevinmeli mi bilmiyorum. Bildiğim kaldırımların inişli çıkışlı hale gelmeye başladığı… Bunu kim yapıyor bilmiyoruz…

Orhaniye Mahallesi’nde Sosyal Yaşam Merkezi, Uğur Mumcu Bulvarı’nda Bölge Müzesi, Karadağ’da Otogar, Emirbeyazıt Mahallesi’nde Eski Garaj Alanı Meydan Düzenlemesi, yakında kullanmakta olduğumuz garajın yerine Büyükşehir Belediye Sarayı inşası gelebilir…

İnsan ister istemez “16 yıl sonra ne oluyoruz?” diye sormak istiyor. İki gün sonra yapılacak seçim kimin umurunda, 30 Mart Yerel Seçimlerine; sanki “16 yıl o koltukta ne yaptın?” sorusuna yanıt vermeye hazırlanıyoruz!

Bu anlayış, ilçelerin hakkının olduğu bütçe ile “önceliklere” bakılmadan kurulan şantiyeden nasıl başını kaldırıp, ayağa kalkabilir bilmiyorum…

xx        xx        xx

Eski Garaj Alanı’nda hiç beklenmedik anda inşaata başlanıyor olması insanda gerçekten şaşkınlık ile birlikte sevince yol açıyor. “Neden şimdi?” diye sormanın da alemi yok, ama “Stadyuma Millet Bahçesi yapılacak. Eski Garaj Alanını da içine katabilirler” kaygısıyla harekete geçilmiş de olabilir… Ancak bu orada bir “yeşil alan” düzenlemesine de engel değil.

Neyse sonunda bir meydanımız olacak ya…

——————————–                                                     ———————————–

GÜNÜN SÖZÜ: İnsanları kandırmak, kandırıldığına inandırmaktan daha kolaydır.  (Oscar Wilde)

ÇİVİ

Dolar ile soğanın değer yarışı devam ediyor. Bir arkadaşım, “Yerli olan kazansın” dedi.

Beni Bi Gülmek Aldı:))))

———————————————————————————————————————

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

1 ADET YORUM YAPILDI
Reşat Öztepe 21 Haziran 2018 / 10:18

“Stadyuma Millet Bahçesi yapılacak. Eski Garaj Alanını da içine katabilirler”Gocuman; Bu cümlenizi kullandığınız için her iki ellerinizden öperim. Helal sana. Tebriklerin en kocamanı sana gelsin. Şükür eğriyi eğri gibi doğruyu da doğru yazabilen korkusuz ve ürkmez kalem sahibimiz var. sevgi ve saygı.