Muhasebe haftası başladı

Bu haber 05 Mart 2015 - 0:18 'de eklendi ve 673 kez görüntülendi.

muhasebeMuğla Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Başkanı Mehmet Çomak, 1-7 Mart Mu­hasebe Haftası nedeniyle basın açıklaması yaparak, oda üyeleri ve meslek mensuplarının Muhasebe Haftasını kutladı.

Hafize Ataseven

Muğla Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Başkanı Mehmet Çomak,

1-7 Mart Mu­hasebe Haftası nedeniyle basın açıklaması yaparak, oda üyeleri ve meslek mensuplarının Muhasebe Haftasını kutladı.

Muğla Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Başkanı Mehmet Çomak, yaptığı yazılı basın açıklamasında; “Ülke ekonomisinin ve kamu maliyesinin güçlenmesine katkı sağlayan, vergilerin beyan ve tahsilinde önemli görev üstlenen meslek mensuplarının çözüm bekleyen sorun ve talepleri olduğunu” belirtti. Mehmet Çomak, açıklamasında meslektaşlarının yaşadığı sorunları şu şekilde sıraladı.

“Bağımsız denetim olgusunun hayatın her alanında yaşama geçirilmesi için gerekli yasal ortamın hazır­lanması, Denetimin olmadığı her yerde suiistimallerin, yolsuzluk ve usulsüzlüklerin kaçınılmaz olacağı bilinciyle denetim alanları ve standartlarının belirlenmesi,

Meslek yasamızın antidemokratik maddelerden arındırılması, Serbest Meslek faaliyetlerinde K.D. Vergisi oranının %18 den %8 e çekilmesi ve K.D.V’ yi doğuran ola­yın tahsilata bağlanması, Vergi kayıp ve kaçağına neden olan basit usulde vergilendirme kapsamının daraltılması, Meslek mensuplarımızın ücretlerinin tahsil edilmesi için meslek örgütü tarafından yapılan öneriler hakkında gerekli düzenlemelerin yapılması, Vergi incelemelerinde, meslek mensuplarına sorumluluk yükleme konusunda kolaycılığa kaçılmayarak daha titiz ve özenli davranılması, Mali Müşavir ve Yeminli Mali Müşavirlerin beyanname ve finansal tablo imzalanması ve tasdikten doğan sorumluluklarının yeniden düzenlenmesi, Çok yüksek olan özel usulsüzlük ve idari para cezalarının makul seviyelere indirilmesi, Meslek mensupları dışındaki kişi ve kuruluşlara e-beyanname şifresi verilmemesi, KDV beyannameleri ile Muhtasar Beyannamenin birleştirilmesi, Satıcılar ile tüketiciler arasında pazarlıklara neden olan yüksek KDV oranının düşürülerek tüm mal ve hizmetler için %10 olarak uygulanması.”

Muğla Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Başkanı Mehmet Çomak açıklamasını şu ifadelerle sonlandırdı.

“Sorunlarımızın çözümü için, başta hükümetimiz olmak üzere ilgili kurum ve kuruluşların haklı taleplerimize cevap vermesini, mesleğimizle ilgili düzenlemelerde görüş ve önerilerimizin dikkate alınmasını ve örgütümüzle iş birliği içerisinde çalışılmasını talep ediyoruz. Tüm meslektaşlarımı kutluyor, başarılar ve kolaylıklar diliyorum.”

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.