Muhammet Tokat ve beldeler

Bu haber 16 Eylül 2013 - 0:00 'de eklendi ve 1.322 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Festivaller ülkemizde “tanıtım amaçlı” olarak “Kiraz Festivali”, “Domates Festivali”, “Karpuz Festivali”, “Kavun Festivali” vb adlar altında başlamıştır. O yıllarda Ege Bölgesi’nin, Muğla’nın her yanında festivaller yapılır, o festivallerde bir de kirazın, domatesin, karpuzun kraliçesi seçilirdi. (!)

Sonra “Şenlik” ile karşılaşıp, tanıştık. “Dikili Şenliği”… Festivalden başka bir şey

Şenliklerin başka bir şey olduğunu gördük. O başka bir şeyi dönemin Belediye Başkanı Erman Şahin’in yarattığı “Muğla Kültür Şenliği”, dönemin Belediye Başkanı Erol Karakullukçu’nun “Can Ailesi” ile başlattığı “Datça Can Şenliği’nde” ve Ören Belediye Başkanı Kazım Turan’ın Türkiye Yazarlar Sendikası ile gerçekleştirdiği “Melih Cevdet Anday Şiir Günleri ve Keramos Kültür Şenliği”nde yaşadık.

xx        xx        xx

Beni hep festivaller değil, şenlikler çekmiştir…

Dikili Şenliği’ne ortaya çıktığı yıllarda birkaç kere gidebildim.

Belediye Başkanı Osman Özgüven’in eseri Dikili Şenliği zaman zaman kesintilerle 16 kere aydınları, sanatçıları, bilim insanlarını bir araya getirdi.

Suyu 10 metreküpe kadar ücretsiz yaptığı için yargılanan ve beraat eden İzmir’in Dikili Belediye Başkanı Osman Özgüven, başka bir davada 8 yıl 4 aylık hapis cezasının onanmasının ardından iki yıl önce başkanlık görevinden düşürüldü.

Bu yüzden mi ne Dikili Şenliği galiba 16’ncısında kaldı.

Ören Belediye Başkanı Kazım Turan hakkında da az dava açılmadı. Az görevden uzaklaştırılmadı…

Ama ne hikmetse ne Osman Özgüven, ne de Kazım Turan Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon kadar popüler olamadı.(!)

xx        xx        xx

Datça Can Şenliği’nin hemen hepsine gittim. Ta ki dönemin Kaymakamı Savaş Tuncer’in gölgesi şenliğin üzerine düşünceye kadar gittim. Sonra gidemedim. Çünkü Kaymakam Tuncer şenliğin bir sonraki yıl yapılamamasını başardı!

Ören Melih Cevdet Anday Şiir Günleri ve Keramos Kültür Şenliği”nin ikisinde bulunamadım. Şenliğin en önemli özelliği Melih Cevdet Anday gibi bir “aydınlanma” şairinin ölümünden sonra Ören’de şairlerle, şiirlerle, şiir dostları ile yaşatılıyor olması…

Melih Cevdet Anday Şiir Ödülü’nü ilk şenlikte Şair Küçük İskender almıştı. Zaman içinde bu ödül ülke çapında ‘saygınlığı olan bir ödül’ haline geldi.

Melih Cevdet Anday Şiir Ödülünü bu sene Şair Turgay Fişekçi aldı.

Gelecek yıl kim alacak?

xx        xx        xx

Gelecek yıl kim alacak?” sorusundan önce sorulması gereken soru; “Ören Melih Cevdet Anday Şiir Günleri ve Keramos Kültür Şenliği gelecek yıl yapılabilecek mi?” sorusu…

Bu sorunun yanıtı önemli…

Çünkü gelecek yıl Ören Belediyesi yok.

Artık Muğla ili bir “Bütün Şehir”… Mart 2014 yerel seçimlerinin ardından Büyükşehir Belediye Başkanı tarafından yönetilecek olan Muğla ilinde beldeler ortadan kalkıp, bağlı oldukları ilçelerin “mahallesi” haline gelecek.

Mahallede şenlik mi olur?

Olur da olmaz da…

xx        xx        xx

Geçtiğimiz günlerde (6 Eylül) şenlik açılışına yetiştiğimde Ören Belediye Başkanı Kazım Turan’ı Melih Cevdet Anday Parkı’nın yakınındaki kafede açılış hazırlıklarını gözden geçirirken buldum. Neredeyse 25 yıldır Ören’i yöneten Kazım başkana o soruyu sordum. “Şenlik seninle başladı, seninle bitiyor mu?

Başkan Turan elime Milas Belediyesi’nin “3. Uluslararası Milas Festivali” adını taşıyan kitapçığı verdi. “Merak etme. Beldemiz Büyükşehir Yasası nedeniyle kapanmaması gerektiği halde kapanıyor, ama şenlik Milas Belediyemizin elinde devam edecek.” dedi.

Sevindim…

xx        xx        xx

Elimdeki “3. Uluslararası Milas Festivali” program kitapçığına göz atıp, Başkan Turan ile sohbet ettikten sonra anladım ki, Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat seçimden sonra Milas’ın mahallesi haline gelecek beldelerin; Bafa’nın, Selimiye’nin, Beçin’in, Güllük’ün, Ören’in kültür, sanat, şenlik, festival günlerini bu sene üçüncüsünü yaptıkları “Milas Festivali” içine almış.

Sezarın hakkını Sezar’a vermek gerekirmiş…

Ören Melih Cevdet Anday Şiir Günleri ve Keramos Kültür Şenliği” açılışında kendisini kutlayamadım.

Buradan kutluyorum.

xx        xx        xx

CHP’li öteki ilçe belediye başkanlarının aklına gelmeyeni uygulamaya koyan Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat çok akıllıca bir iş yapmış.

Kendisini iki nedenle kutluyorum. Birincisi belde ve köylerdeki etkinlikleri “Milas Festivali” içine alarak Türkiye’nin ilk ve tek 21 gün süren festivalini ortaya koyduğu için… İkincisi beldelerinin kapanmasının öfkesi, tepkisi, burukluğu içindeki Örenlilere, Güllüklülere, Beçinlilere, Selimiyelilere, Bafalılara Merak etmeyin, Milas Belediyesi yanınızda” mesajı verdiği için…

xx        xx        xx

Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat’ın iyi niyetli uygulaması, ortaya koyduğu anlayış CHP’nin Mart-2014 seçiminde başarılı olup Milas Belediyesi’ni kazanmasını da sağlayabilir.

Ama o şenliklerden birinde “İşgal kuvvetleri komutanı” edası sergiler, bilerek bilmeyerek o tavır içinde olur, yanlış algılara neden olursanız elinizdeki “imkan”, bir anda Avustralya yerlilerinin bumerangı gibi geri dönmesi halinde CHP’ye seçim de kaybettirebilirsiniz.

Yarın devam edelim.

 

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.