Muhammet Tokat hala kimden korkuyor? « Hamle Gazetesi

Muhammet Tokat hala kimden korkuyor?

Bu haber 21 Ocak 2019 - 1:09 'de eklendi ve 4.339 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Sadece CHP‘de değil, hem CHP‘de hem İYİ Parti‘de hafta sonunda çarşı fena karıştı.

Cumartesi günü Bodrum‘da CHP İlçe Başkanı Halil Karahan başkanlığında, başkan aday adayları ile “devrimci gelenekten” gelen İl Başkanı Adem Zeybekoğlu ve Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon‘un katılımıyla yapılan toplantıda İYİ Parti adayı Mehmet Tosun adeta afaroz edilirken, yine adeta Başkan Kocadon da CHP’nin Bodrum adayı ilan edildi.

Daha önce bir yazımda Kocadon’u, Tosun’a boğduracaklar demiştim. Galiba gerçek oluyor!

Pazar günü de Milas CHP‘de önseçim vardı… İlçenin CHP üyeleri 28 Belediye Meclis Üyesi adayı seçti.

Herkes “Muhammet Tokat ta sandığa girer mi?” diye boşuna bekledi!

Oysa hazır Barış Saylak’ta yoktu… Tokat bu defa da Enver Tuna’dan mı yoksa Ahmet Çevikkol’dan mı korktu acaba?

 

xx           xx           xx

Ayrıca hafta sonunda dün MSKÜ Atatürk Kültür Merkezi‘nde AK Parti‘nin Muğla adaylarının tanıtımı vardı. Fal bakmayı sevmem, ama ortaya bire bir yazdığım gibi bir liste çıktı.

Hafta sonunda Cumartesi günü bu köşede “CHP’de Menteşe ve Datça dışında garanti yok” başlıklı yazımda şöyle demişim:

Daha önce Bodrum‘da Dr. Tahir Ateş, Milas‘ta Barış Saylak açıklanmıştı. Datça ve Ortaca MHP‘ye bıraklımıştı. MHP‘nin Datça adayı daha önce AK Parti adayı olarak açıklanan Dr. Feyzullah Gülada olurken, Ortaca adayı Av. Recep Güneş oldu…

Kavaklıdere‘de Mehmet Demir, Köyceğiz‘de Kamil Ceylan ve mulalefet edenler olsa da Seydikemer‘de Yakup Otgöz banko… Yatağan‘da Mustafa Toksöz, Menteşe‘de Gültekin Akça, Ula‘da İsmail Akkaya, Marmaris‘te Serkan Yazıcı, Dalaman‘da Muhammet Karakuş beklenen isimler. Fethiye‘de Kadir Sarıhan‘ı isteyenler daha çok, ama Muhittin Kayabaş bekleniyor.

Dün AK Parti‘nin  MKYK Üyesi Markar Eseyan tarafından birebir böyle ilan edildi…

 

xx           xx           xx

O yazımda Fethiye‘de Keramettin Yılmaz olasılığına dikkat çekerken, AK Parti‘de 23. Dönem Muğla Milletvekili Dr. Mehmet Nil Hıdır yerine bir sürpriz isim ve hatta Mehmet Kocadon‘u bekleyenler bile olduğunu söylemiştim. Bunun olamayacağını ise çeşitli kereler yazmıştım, ama umut işte… Galiba Kocadon‘un DSP‘den veya DP‘den büyükşehir adayı olmasını umut edenler de hüsrana uğrayacaklar!

  1. Dönem Muğla Milletvekili Dr. Mehmet Nil Hıdır’ın AK Parti Büyükşehir Belediye Başkanı adaylığı ise önceki gün resmileşti.

Görünen o ki 31 Mart Yerel Seçimleri Muğla‘da Büyükşehir için iki adaylı bir seçim olacak. Amerika‘da Cumhuriyetçiler ile Demokratların yarıştığı gibi… Üstelik bu seçim “ilçelerde” partilerden çok adayların seçimi olacak. Bu anlamda da bakarsınız, CHP‘nin Bodrum toplantısından sonra İYİ Parti&CHP ittifakı bozulur ve Behçet Saatcı‘nın katılımıyla 3 adaylı bir seçimde yaşayabiliriz…

Büyükşehir’de ise Op. Dr. Osman Gürün’ün karşısında Dr. Hıdır maça 1-0 yenik başlamış bulunuyor.

Tabi maç bitimine 2 ay 10 gün var. Allah‘tan umut kesilmez…

 

xx           xx           xx

Cumartesi günkü yazımın “CHP’de Menteşe ve Datça dışında garanti yok” başlığını açarsak, Milas‘a bakalım… Burada CHP’li Belediye Başkanı Muhammet Tokat, “yine önseçim olmayacak” beklentisi içinde aday adaylarından Barış Saylak‘ın AK Parti’den aday olmasının ardından bir geleneksel Salı Toplantısında Genel Merkez ne karar verirse versin ben her halükarda o sandığa gireceğim.” demişti. “Barış Saylak gittikten sonra sandığa girsen ne olacak” diye de eleştirenler, yazıp çizenler olmuştu…

Önceki gün CHP üyeleri 37 aday adayı içinden 28‘ini sıralamak için sandık başına gitti.

Ancak Başkan Tokat o Salı Toplantısında, “Sandık kurulacak ve belediye başkan adaylarımız dahil bütün meclis üyelerimiz sandıkla belirlenecek. Bu konuda herhangi bir sıkıntı yoktur. Bildiğiniz gibi ayın 6’sında bir parti meclisi var. Oradan çıkan karar ne olursa olsun ben de meclis üyesi aday adaylarımızla beraber sandığa gireceğim. Yukarıdan atanmam şeklinde bir karar gelirse ve sandığa girer de çıkamazsam istifa edeceğim. Yukarıdan gelen karar ne olursa olsun sandıktan çıkmak istiyorum.” ifadelerini kullandığı halde sandıktan kaçtı…

Neden? Üstelik Barış Saylak da yok…!

 

xx           xx           xx

Şimdi Muhammet Tokat istifa edecek mi diye soranlar var… Böyle bir umudu olan varsa, boşuna umutlanmasın… Barış Saylak‘ın ardından Enver Tuna ile “önseçim sandığında” karşıkarşıya gelmekten korkan Başkan Tokat‘ın “seçim sandığı”nda Barış Saylak ile karşılaşmaktan kaçma şansı yok.

Yukarıda vurguladığım gibi en büyük ve iddialı “adaylar yarışı” Milas’ta yaşanacak.

Milas’a Barış gelebilir…

Benim merak ettiğim “neden sadece Milas?”.. 12 ilçede meclis üyesi adayları “fermuar sistemi” ile Genel Merkez ve ilçe başkan adayı tarafından belirlenirken Milas‘ta neden sandığa başvuruldu?

Öteki ilçelerin neyi eksik? Demokrasi kültürleri mi yok?

Milas‘ta meclis üyelerinin sandıkta belirlenmesinden korkmayan Genel Merkez‘in başkan adayının da aynı şekilde belirlenmesinden çekincesi ne olabilir? Başkan Tokat‘ın sandığa girmesinde Tokat‘ın mı Osman Gürün‘ün mü rızası yoktu?

Ki meclis üyesi adaylarının fermuarlı sıralamasında Genel Merkez yerine belirleyici Büyükşehir adayı olacaktır. Bu neyin kaygısı Allah aşkına? Başkan Gürün yoksa Büyükşehir Meclisi’nde kendi partisinin üyelerinin “olası muhalefetinden” de mi korkuyor?

 

xx           xx           xx

Başkan Gürün‘ün eğer seçilse bile “meclis korkusu” varsa, haksız sayılmaz.

Milas‘a Barış gelirken, Yatağan‘a da Mustafa Toksöz gelecektir… 7 aday adayının olduğu yerde Tokat gibi Haşmet Işık‘ı atamayacaktınız madem “aday olma” deseydiniz… Keşke Av.Halil Aslan sandıktan çıkmış olsaydı… Eğer Cumartesi günü Bodrum‘da yapılan CHP toplantısında konuşulduğu gibi İYİ Parti adayı Mehmet Tosun‘a CHP rozeti takılmazsa, İYİ Partililer CHP’ye oy vermemekle kalmayıp Mustafa Toksöz‘e oy vereceklerdir. Yaralı bereli CHP karşısında Toksöz engellenemez…

Kavaklıdere, Köyceğiz, Seydikemer zaten AK Parti’nin, etti mi 5…

Ortaca‘da da Hasan Karaçelik‘ten vazgeçilmesi CHP için harakiri oldu… Üç sol adayın bulunduğu ilçede MHP‘nin 2014’teki adayı Av. Recep Güneş şimdi Cumhur ittifakının adayı… Güneş‘in solun ulusalcılarından da oy alıp gelmesi bekleniyor ve İYİ Parti‘nin burada da oyları CHP dışında nereye gider belli değil… Etti mi 6…

Dalaman’da seçimin anahtarı İYİ partililer… Seçim sonucunu onların oyları belirler. Etti mi 7…

Bodrum‘dan Kocadon da gelse Tosun da gelse 8Fethiye‘den de Behçet Saatcı da gelse, Muhittin Kayabaş da gelse 9 eder…

Seçilirse Allah Osman Gürün’e o Büyükşehir Meclisi’nde kolaylık versin…

 

xx           xx           xx

Evet, farkındayım. Yukarıdaki tablodan Büyükşehir seçiminde sandıktan Osman Gürün de çıkmaz.

Ben “velevki çıkarsa” demek istedim.

AK Parti‘nin Muğla adayları önceki gün MKYK Üyesi Markar Eseyan tarafından tanıtıldı. Ancak o adaylar Cumartesi akşamı AK Parti’nin “sosyal medyadaki” aktif üyeleri tarafından çoktan duyurulmuştu!

Sosyal medyayı en iyi kim kullanıyor derseniz, bence Muğla’da AK Partililer kullanıyorlar. Öyleki pazar günü AKM’de yapılan tanıtım bile Aydın’dan bölgesel yayın yapan bir yerel tv yerine, sosyal medyada “görüntülü yayın” yapan bir internet gazetesi tarafından yapıldı…

Benim dikkatimi çeken Cumartesi akşamı kimi AK Partililerin kendilerine yakın gördükleri adayı duyurup, kutlayarak; kimi AK Partililerinde adayları toplu tanıtıp kutlarlarken paylaşımlarına adaylardan Dr. Mehmet Nil Hıdır, Av. Gültekin Akça, İsmail Akkaya, Muhittin Kayabaş, Dr. Feyzullah Gülada ile birlikte Milletvekili Yelda Erol Gökcan, 26. Dönem Milletvekili Nihat Öztürk, MHP İl Başkanı Mehmet Korkmaz, AK Parti İl Başkanı Kadem Mete, AK Parti İl Yönetim Kurulu Üyesi  Hamza Akercan, Yönetim Kurulu Üyesi ve SKM Başkanı İbrahim Uğurlu, Yönetim Kurulu Üyesi ve Teşkilat Başkanı Şadi Pirci, Kadın Kolları Başkanı Ümmühan Toksöz‘ü etiketlemiş olmaları oldu.

İyi de kardeş bu isimler atananları bilmiyorlar mı? Hem tanıtım ne işe yaradı? AK Parti‘de bu anlayış kampanyaya yansırsa, 31 Mart‘ta sandıktan eliboş dönebilirler…

Yarın; Behçet Saatcı üçüncü aday olarak geliyor…

——————————                                                ——————————

GÜNÜN SÖZÜ; Büyük işleri ancak BÜYÜK hayalleri olanlar yapar.

ÇİVİ

#10yearscallenge diye bir akım başladı ya arkadaşım “Facebook yüzleri arşivliyormuş. O kadar çok yüzsüz varken bu işi nasıl becerecek?” diye sordu.

Beni Bi Gülmek Aldı: )))))

—————————————————————————————————————–

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

2 ADET YORUM YAPILDI
Mehmet Keza KUNDAKÇI 21 Ocak 2019 / 15:21

Selam üstad,

dün yağmur vardı Ortaca’da,Dalyan’da Çandır’da,Ekincik’te,
ben şöyle bir dolaştım,ferry boat ile karşıya geçtim Dalyan boğazından,
akşam da yola devam,
karlı dağları aştık geldik Toroslar üzeri Selçuklu uç beyliğine,
bu gün de hava bol yağmurlu bereketli,

haftaya bağları budayacğız,
ağaç dikmeye hazırlanacağız,
ilamanlar dalları gırıp gideri,
ilamana bazar areecezz,
mandelinler para etmedi,
ama budama zamanı geldi o ayrı bir dert,

Nif dağının eteklerinde bi 2B buldum,
güneşin karlıdağlardan doğup,karlıdağlardan battığını seyredeğim süper bir doğa ve süper bir manazara…
ama epey uzak,in cin 11-11 kupa maçı oynaap duru,
5 dönüm 25 bing lere,
ora kafa yorup durun,
sening anneecceeng,
durmak yok,
çalışmaya,mücadeleye devam…

Reşat Öztepe 21 Ocak 2019 / 16:00

Benim dikkatimi çeken Cumartesi akşamı kimi AK Partililerin kendilerine yakın gördükleri adayı duyurup, kutlayarak;Gocuman yazınızı okudum; Yazınızın sondan bir önceki prğrafın ilk cümlesini alarak diyeceğim ki;Bizim yörüklerde bir deyim vardır; “ÖKÜZÜN ALTINDA BUZAĞI ARAMAK” Diye ..işte o aklıma geliverdi .Görelim ve bakalım . Sevgi ve saygı.