“Muğla’yı koruyup, kollayalım”

Bu haber 11 Mayıs 2009 - 0:00 'de eklendi ve 761 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

“Muğla’yı koruyup, kollayalım”
Söz birebir böyle olmasa da biz bu sözü çok duyduk.
Kimden?
Hemen herkesten.
Peki Muğla’yı koruyup, kollayabildik mi?
Nerdeee!..
Koruyup, kollayabilmiş olsaydık bu sözü bir de Vali Dr. Ahmet Altıparmak’tan duymazdık.
Duyduk…
 
xx           xx           xx
Vali Dr. Altıparmak, 29 Mart yerel seçiminin ardından katıldığı ilk il genel meclisi toplantısında il genel meclisi üyelerine böyle çağrıda bulundu:
“Muğla’yı koruyup, kollayalım.”
Ardından ekledi:
“Muğla bu gün için tüketilecek bir yer değil, korunup kollanacak bir yer.”
Vali Dr. Altıparmak’ı dinlerken, “Biz bu sözleri çok duyduk” demek mümkündü, ama…
 
xx           xx           xx
Muğla’nın nereden baksanız en az üç bin yıllık bir geçmişi var.
O üç bin yılda Muğla kaç istilalar, ne yağmalar yaşadı. Üstüne doğal afetleri ekleyin…
Ama Muğla’nın, “ikinci konut furyası” ile yaşadığı istilanın, yağmanın bir benzerini daha önce yaşadığını sanmıyorum!
İşte Vali Dr. Altıparmak’ın, il genel meclisinde yaptığı konuşmada, altını çizdiğim sözleri:
“Dağın başına evler yapmışlar. Bu gün gençler o tür yerlerde yaşamak istemiyorlar. Yaşlılar dağın tepesine çıkamıyor. O evleri turizme kazandırmanız mümkün değil. Yağmurun, rüzgarın altında yıpranıyorlar.”
Katılmamak mümkün mü?
Çanakkale’den Antalya’ya, Güney Ege “ikinci konut mezarlığına” döndü.
Bu ülkenin kaynakları yokluğa terk edildi…
 
xx           xx           xx
Haçlı seferleri gibi yaşanan ikinci konut istilası sona erdi mi?
O günlerde, ülkemizin etkililerinin ve yetkililerinin “İspanya’ya benzemeyelim” uyarı ve temennileri arasında yaşanan istila sona ermiş olsaydı, Vali Dr. Altıparmak, il genel meclisinde “Muğla’yı koruyup, kollayalım” demezdi…
Dün kooperatiflerle yaşanan istila, bu gün ‘ders alınmamış’ gibi dünkü kadar olmasa da inşaat şirketleri ile yaşanıyor.
Bu ülkenin para gözleri biter mi?!!
 
xx           xx           xx
Vali Dr. Altıparmak’ın sözlerini kendisinden önceki valililerimizden de duymuştuk. O nedenle “Biz bu sözleri çok duyduk” demek mümkün…
Vali Dr. Altıparmak, 15-20 yıl önce Muğla Valisi olsaydı, kilometrelerce uzaktan denizi görebilseler de, “deniz manzaralı evler, villalar” diye o yamaçlara kesme şekerler gibi dizilmiş ve bu gün ne olacakları belirsiz yapılara onay verir miydi bilemiyorum, ama şu sözleri önemli:
“Sayın Meclis Başkanı ile hizmet anlamında kafa yapımız aynı. Hepimizin yetki sınırları belli. O sınırları zorlamamalıyız. Geçen dönem imar konusunda sınırların zorlandığı oldu. Bunu yapmamalıyız. Yaparsak Muğla’ya zarar veririz. Birileri orman içinden yer satın alıyor. Sonra İl Genel Meclisi’ne gelip, mevzi imar planı değişikliği istiyorlar. Oranın imarlı olmadığını biliyorsun, neden satın alıyorsun. Bunlara evet dersek Muğla, Muğla olmaktan çıkar.”
Bu gün meclis başkanı meclisin içinden seçiliyor. 5 yıl önce il genel meclislerine valiler başkanlık ediyorlardı. 15-20 yıl önce Vali Dr. Altıparmak Muğla Valisi olsaydı, aynı zamanda meclis başkanı olarak ikinci konut istilasına karşı duramasa da direnebilirdi…
 
xx           xx           xx
Peki şimdi İl Genel Meclisi’nin CHP’li başkanı Zeki Köylü direnebilir mi?
Benim tanıdığım, senelerdir Bodrum’da “butik otel” bilinmezken, butik otel anlayışı ile turizmcilik yapan ve özellikle Bodrum’da yaşanan ikinci konut rezaletine yakından tanıklık etmiş biri olarak Zeki Köylü elbette direnir, ama O’nun direnmesi yetmez…
Muğla İl Genel Meclisi’nin de arkasında durması gerekir…
Muğla İl Genel Meclisi bu anlamda iradesini ortaya koyabilir, siyasi baskılara, başka türlü baskılara göğüs gerebilir mi?
 
xx           xx           xx
Vali Dr. Altıparmak, Muğla’da Muğla olarak ne kadar ne kalmışsa, adeta onu kurtarma adına konuşurken, önümde duran bir önceki toplantının karar özetleri duruyordu. İşte o karar özetindeki kararlardan iki örnek:
– İlimiz Ortaca İlçesi Sarıgerme Köyü, Babadağ mevkiinde … nolu parselinde kayıtlı toplam alanı 21.897,17 m2 olan taşınmaza ‘turizm tesis alanı’ amaçlı 1/1000 ölçekli uygulama imar planı talebi hakkında…
– İlimiz Ula ilçesi, Akçapınar Köyü, Çanakçı mevkiinde … nolu parselinde kayıtlı … ‘konut alanı’ amaçlı 1/1000 ölçekli Mevzi İmar Planı talebi hakkında…
Bu taleplere ne yanıt verildiğine girmeyeceğim. Amacım, taleplerin devam ettiğini göstermek. İl Genel Meclisi toplantılarının önemli bölümünde bu talepler görüşülüyor.
O nedenle Vali Dr. Altıparmak’ın konuşması çok önemli…
 
xx           xx           xx
Konuşmasının sonunda, geçtiğimiz günlerde Ukrayna, Rusya, Danimarka büyük elçilerini ağırladıklarını, hepsinden aynı şeyleri duyduğunu belirten Vali Dr. Altıparmak şöyle devam ediyordu:
“Biz soranlara ve yakın çevremize tatilleri için bozulmamış Muğla’yı öneriyoruz, ama lütfen Muğla’yı Antalya yapmayın, diyorlar.”
Demek ki hala Antalya, İspanya olmamışız. Hala kurtarabileceklerimiz, belki telafi edebileceklerimiz de var, ama ben merak ediyorum; İl Genel Meclisi üyelerimiz Vali Dr. Altıparmak’ı anladılar mı?
Umarım anlamışlardır…

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

1 ADET YORUM YAPILDI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
Rauf Ergün 16 Nisan 2016 / 13:16

Yazınızı okudum..teşekkür ederim.,
benide ilgilendirdiği için , ” çanakçı mevkiinde …nolu parselin konut alanı amaçlı 1/1000
ölçekli Mevzi imar planı talebi hakkında ne cevap verildiğini bildirmenizi rica ederim.
Saygılarımla…