Muğla’yı Ezbere Biliyorum

Bu haber 21 Mart 2014 - 19:24 'de eklendi ve 1.364 kez görüntülendi.
İsmail Ataseverismailatasever@hamlegazetesi.com.tr

İSMAİL ATASEVER

Geçtiğimiz Salı günü Hamle TV’de gerçekleştirdiğim “Seçim Ateşi” programının konuğu AK Parti adına Menteşe Belediye Başkanlığına aday olan Mestan Yayman idi.

Aslında o Muğla dahil olmak üzere Türkiye’nin değişik yörelerinde mülki amir olarak görev yapan birisiydi.

Buna karşın önce genel, sonrasında yerel bazda hizmet etmek gayesiyle politikaya soyunmuştu.

Ne var ki, AK Parti genel merkezince yerel bazda gerçekleştirilen ön seçimde sıralamada yer aldığı halde, aday olamamıştı.

Bu tür eğilim onun siyasetten soğumasına neden olmuş mudur? derken şimdi gözlüyoruz ki, 30 Mart tarihinde yapılacak yerel yönetim seçimlerinde AK Partinin Menteşe Belediyesi adayı.

Bu nedenle aynı programdaki birlikteliğimizde sordum.

Siz önemli bir görev ifa ediyorsunuz. Buna karşın siyasette de var olmak istiyorsunuz. Neden?

Ben ülkemi, yanı sıra yaşadığımız kent Muğla’ya sevdalı birisiyim. Bugüne değin yürüttüğüm hizmetlere bir yenisi eklemek için Menteşe Belediye Başkanlığına aday oldum.

Tek amacım, bu alanda da Muğla’ya hizmet etmek.

Peki, Muğla’yı yeterince tanıyor musunuz?

Ben, bırakın Muğla merkez ilçeyi, geri kalan 12 ilçeyi karış karış gezdiğim için ezbere biliyorum. Vatandaşımızla her platformda birlikte oldum. menderes arçelik servisi Gözlemlerim dışında onların sorularına muhatap oldum.

Bu yüzden, Muğla’yı ve sorunlarını en ince ayrıntısına kadar biliyorum. Aday olmaktaki amacım da bu.

Doğruydu.

Bir basın mensubu olarak yıllardır gözlemlerimiz, Mestan Yayman’ın görevinin bilincinde olması dışında vatandaşla bütünleşmesini bilen birisi olduğuydu.

Sanırım politikaya atılmasında en büyük etken buydu.

Madem ki Muğla’yı tanıdığınızı söylüyorsunuz. Şu aşamada kentin ne gibi sorunları var?

Hangisinden dem vurayım. Alt yapı bağlamında sıkıntı çeken bir kent. Yağmur yağdığında sokak ve caddelerde yürüyemiyorsunuz.

Kanalizasyon sağlıklı çalışmıyor. Üstelik kanalizasyon kentin belirli yerlerinde var. Sit alanı olarak ifade edilen mahallelerde kanalizasyon yok.

Bu şekilde açıklıyorsunuz ama yasa gereğince Sit kapsamındaki mahallelerde istediğiniz çalışmayı yapamazsınız.

Peki o zaman bu mahalle sakinleri doğru dürüst belediye hizmetlerinden istifade edemesin mi? Bu nedenle bir şekilde aynı mahallelerin benzer sorunlarını gidermek durumundayız.

Anlaşılan o ki Yayman, Menteşe Belediye Başkanı olursa, Sit kapsamı içerisinde olan mahallelerde, yasayı zorlayan girişimlerin sahibi olacak.

Yürürlükteki yasaya karşın üstesinden gelebilir mi?

Kolay olmayacağı ortada.

Başkan seçilirseniz, yeni bir imar planı üzerinde durur musunuz?

Bir kere Muğla’nın nüfusu her geçen gün artıyor. Bir zaman sonra ihtiyaca cevap veremeyecek hale gelecek. Bu yünden yeni imar alanları yaratmak zorundayız.

Peki nerelerde yeni imar alanları yaratacaksınız?

Merkeze bağlı Akkaya yolu üzerindeki araziler, ilk düşündüğümüz yerler. Bunun yanında İkizce, Akçaova, Yaraş, Düğerek, Gülağzı, Düzeyin,Yeniköy ve Ortaköy gibi şehir çevresindeki yerleşim alanlarında, TOKİ’yi devreye sokmak suretiyle modern yaşam sitelerinin (uydu kente) yapımını sağlayacağız.

Peki Sanayi Bölgesi için ne düşünüyorsunuz?

Sanayi bölgesi için en uygun alan Akkaya köyü güzergâhındaki yerler.

Daha başka ne gibi girişimleriniz olacak?

Çatı aralarına kullanım izni vereceğiz.

Hava kirliliğinin önüne geçilecek. Kötekli’ye yakışır yeraltı otoparkı bulunan, çok katlı Pazar yapacağız.

Yağmur suları olmak üzere alt yapı gerektiren hizmetleri yeraltı galerisi içerisine alacağız.

Asar Dağına Teleferik, Kule restoran ve mesire yeri düzenlemesi yapılacak.

Tamam da tüm bu hizmetler için gerekli kaynağı nereden bulacaksınız?

Yürürlükteki yerel yönetimler yasasına göre Muğla’nın gelirlerinin önemli bir kısmı il için ayrılacak.

Yayman bu şekilde söylemesine karşın asıl güvencesi, mensubu olduğu AK Parti Hükümeti olsa gerek. Bizatihi Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Muğla’yı çok istediğini her defasında dile getirdiğine göre, her halde talepleri geri çevirmezdi.

Ya Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi?

Üniversite Muğla’nın her şeyi. Bu nedenle kent-üniversite bütünleşmesini mutlaka sağlayacağız. Özellikle bugünkü Belediye Hizmet Binası, Kültür ve Müze Müdürlüğü ile İskender Alper Kültür Merkezini, Güzel Sanatlar Fakültesine tahsis edeceğiz.

Aslında AK Parti Menteşe Belediye Başkan adayı Mestan Yayman’a sorulacak çok daha sorular vardı. Ne var ki zaman yetmedi. Bilmem başka programda sormak mümkün olur mu?

Yine de son sorum şu oldu.

Bu seçimde şansınızı nasıl görüyorsunuz?

En az diğer adaylar kadar şansım var.

Hiç kimse yoğurdum ekşi demeyeceğine göre asıl olan aynı seçimde halk iradesinin nasıl yansıyacağı.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

2 ADET YORUM YAPILDI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
latif emre 22 Mart 2014 / 01:02

ayinesi iştir kişinin lafa bakılmaz.sayın mestan ın büroklatlık yaptığı dönemde şu saydıklarınızdan birinin altına imza attığı TEŞEBBÜS !!! varmıdır.kihükümete güvenerek bunları yapacağım diyorsa 1 yılda yapamaz çünkü 1 yıl sonra genel seçimlerde iktidarıda kaybederlerse iş te o zaman anlar bol keseden sallamayı.

Gülümser Yılmaz 22 Mart 2014 / 18:05

Gerçekten “EZBERE” biliyor. Muğla’nın havasını kirleten kömürü vali yardımcılığını yaptığı Çevre Müdürlüğü’nün denetlediğini; teleferik yapacağını söylediği Asar Dağı’nın SİT ve özel mülkiyet olduğunu; çok kata izin vereceğini söylediği Düğerek’ten canlı fay hattı geçtiğini bilmiyor. Vaatlerinin çoğunun Büykşehin yetkisinde olduğunu da bilmiyor….