Muğla’yı Anadolu Lisesi Temsil Edecek « Hamle Gazetesi

Muğla’yı Anadolu Lisesi Temsil Edecek

Bu haber 01 Nisan 2013 - 20:18 'de eklendi ve 2.789 kez görüntülendi.

muglayianadolutemsil12346Doğanata Education Science, Energy Engineering, Project Fair tarafından orta öğretim lise öğrencileri arasında düzenlenen DOESEF2 Proje yarışması 10-13 nisan tarihleri arasında İzmir’de yapılacak. Yarışmada Muğla’yı Muğla Anadolu Lisesi öğrencileri temsil edecek.
Hasan Telli
Doğanata Eğitim ve Kültür Vakfı İzmir Üniversitesi tarafından düzenlenen, Milli eğitim Bakanlığı tarafından desteklenen Ulusal ve uluslararası yarışmada Türkiye’nin dört bir yanından seçkin okulların katılımıyla, Yurt dışında ülkemizi temsil etmek üzere projeler arasından seçilecek projeler, DOESEF’in Türkiye Temsilcisi olduğu Yarışmalarda GENIUS Olympiad, MOSTRATEC Brezilya International Science Fair, International Conference of Youth Scientists, ICYS, Hong Kong International Science Fair, HKISF isimli uluslararası yarışmada ülkemiz adına yarışacak.
İzmir Fatih Koleji’nde gerçekleşecek, Fizik, Kimya, Biyoloji, Enerji ve Mühendislik alanında oluşturulan projelerin öğrencileri ve öğretmenleri ödüllendirilecek. Tüm kategorilerde ilk üç ödüllendirilirken, Doğanata Eğitim ve Kültür Vakfı yılın araştırmacısı ödülü de verilecek.
Muğla ilini, Muğla Anadolu lisesi biyoloji projeleri ile temsil edecek. Daha önceki yıllarda Biyoloji alanında Uluslararası ve Türkiye dereceleri olan Muğla Anadolu lisesi yine yeni iki biyoloji projesiyle finalist oldu.
Muğla Anadolu lisesi öğrencilerinden, Begüm Ünal ve Meltem Özen ‘‘Akıllı Akvaryumla Akuponik Bio-Geri Dönüşüm Modeli’’ isimli proje ile Su kaynaklarının azalması ve kirlenmesiyle ilgili problemler günümüz su ürünleri yetiştiricilik teknolojisinde, kısıtlı su kullanımını ve sürdürülebilir balık yetiştiriciliğinin önemini artırdığını vurgulayarak, Topraksız bitki yetiştirerek ve aynı zamanda akıllı akvaryum modeli ile Akvaryumun bitliler aracılığı ile biyolojik Filtre kullanarak suyun temizlene bildiğini ve ekolojik dönüşüm modeli ortaya koydular. Yağmur Kökden Denizel makro-alglerin tarımda organik gübre olarak kullanılabilirliği ve ‘‘Deniz Alginin Organik Gübre Olarak Tarımda Kullanımı’’ projesi ile finalist olarak, Denizel makro-alglerin tarımda organik gübre olarak kullanılabilirliği makro-alg biyoması’nın, gübre materyali olarak kullanılabilirliği araştırarak, Deniz Algleri’nin çevreyle dost, ekolojik bir gübre kaynağı olarak kullanılabilirliği tespit etti.
Projeler hakkında bilgi veren Muğla Anadolu Lisesi Biyoloji Öğretmeni Mehmet Ali Onaran; “Ülkemizde Fen Bilimlerini desteklemek , bu alanlarda yetenekli öğrencileri bilimsel araştırmalara yöneltmek ve onların geleceğin bilim insanları olarak üniversiteye hazırlanmasını sağlamak amacıyla Liselerarası bu tür bilimsel etkinlikler, genç beyinlerin düşünmeye, gözlem yapmaya, merak etmeye, merak ettiklerini araştırmaya güdülenmesi ve bilimsel alanda yetenekli öğrencilerimizin erken yaşta keşfedilerek ödüllendirilmeleri ve bu alanda gelişmelerinin motivasyonunun sağlanması son derece önemlidir. Biz eğitimciler olarak öğrencilerimizi yüreklendirerek geleceğin daha yaşanabilir olmasına katkı sağlamaya çalışıyoruz. Muğla Anadolu Lisesi geçtiğimiz yıllarda da Ulusal ve Uluslararası araştırma projeleri yarışmasında en büyük ödülleri alarak başarısını kanıtlamıştır. Öğrencilerin bu başarılarını yürekten kutlarım ”dedi. Muğla Anadolu lisesi Müdürü Bayram Güner de her yıl araştırma projelerine öğrencilerinin katıldığını belirterek; “Her yıl olduğu gibi bu yılda araştırma projelerinde Öğrencilerimiz yer alıyor. Bu yıl TÜBİTAK Projeleri başta olmak üzere Ulusal ve uluslararası araştırma proje yarışmalarında okulumuzun yer alması bizleri sevindirdi. Projeler artık eğitimin olmazsa olmazlarından, Eğitimin zirvesi olarak değerlendiriyorum dedi ” dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.