Muğla’ya Toprak, Yaprak ve Su Analiz Laboratuvarı

Bu haber 19 Nisan 2015 - 21:47 'de eklendi ve 1.416 kez görüntülendi.

muglatarimmMuğla Büyükşehir Belediyesi ile Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi, üniversite bünyesinde Toprak, Yaprak ve Su Analiz Laboratuvarı kuruyor.
Haber Merkezi
Muğla’da çiftçilerin ürünlerinin daha verimli ve kaliteli hale gelmesi için Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi ile Muğla Büyükşehir Belediyesi Üniversite bünyesinde toprak, su ve yaprak analiz laboratuvarı kuruyor. Laboratuvarda kullanılacak malzemelerin ihalesi yapılırken, itiraz olmadığı taktirde en geç Mayıs ayı sonu veya Haziran başında faaliyete geçecek.
Muğla Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Daire Başkanı Salih Tufan, laboratuvar ile ilgili ihale aşamasında olduklarını söyledi. Tufan, “İlimizde eksikliği bulunan toprak, yaprak ve su analiz Laboratuvarı konusunda Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Toprak Bilimi ve Bitki Beslenme Uzmanı Yrd. Doç. Nurettin Öner hocamız ve rektörümüz ile görüştükten sonra bu işi birlikte yürütebileceğimiz kararını verdik. Bunu Büyükşehir Belediye Başkanımız Osman Gürün’e anlattığımda bu hizmetin birlikte yürütülebileceğini söyledi. Şu anda Nurettin hocamız ile birlikte hazırlıklara başladık. Şu anda ihale aşamasındayız. Yer konusunda Sayın Rektörümüz bize yer tahsisi yaptı. Biz de içinin malzemelerinin ihalesini yaptık. 28 Nisan’da malzemelerin ihalesini tamamlayıp, itiraz olmadığı takdirde en geç Mayıs sonu veya Haziran başında bu laboratuvarı kuracağız. Çiftçilerimiz ürünlerinin daha verimli ve daha kaliteli hale gelmesi ile ilgili yerinde analizlerini alıp üniversitemizde tahlillerini yaptıracağız. Tahlil ve analiz sonuçları mühendis arkadaşlarımız tarafından çiftçilerimizin ayaklarına giderek anlatılacak. Mühendislerimiz aynı zamanda çiftçilerimizi çözüm önerileri ile birlikte gidecekler. Bu hem verimi, hem de kaliteyi arttıracak” dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.