Muğla’ya TEKNOPARK

Bu haber 20 Temmuz 2015 - 10:53 'de eklendi ve 1.428 kez görüntülendi.

muglayateknopark5651661165Katma değeri yüksek üretimin artırılması ve sanayide yenilikçiliğin sağlanması için dünya genelinde büyük önem verilen teknoparklar Türkiye için de yükselen değer olmaya başladı. Türkiye’deki üniversitelerin sanayicilerle buluşturan teknoparklar kervanına Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi de katıldı. Üniversitenin 2023 vizyonu içinde Sağlık Kampusu ile birlikte önemli yer tutan Teknopark Projesi ile ilgi Yapılabilirlik Raporu 4691 sayılı kanun kapsamında Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığınca uygun görüldü.

Özcan Özgür

Katma değeri yüksek üretimin artırılması ve sanayide yenilikçiliğin sağlanması için dünya genelinde büyük önem verilen teknoparklar Türkiye için de yükselen değer olmaya başladı. Türkiye’deki üniversitelerin sanayicilerle buluşturan teknoparklar kervanına Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi de katıldı. Üniversitenin 2023 vizyonu içinde Sağlık Kampusu ile birlikte önemli yer tutan Teknopark Projesi ile ilgi Yapılabilirlik Raporu 4691 sayılı kanun kapsamında Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığınca uygun görüldü.

Son günlerde Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi ile ilgili Ankara’dan ardı ardına sevindirici haberler gelmeye başladı. Muğla Tıp Fakültesi Morfoloji binası ile Araştırma Hastanesi binası inşaatları hızla devam ederken, içinde fizyoterapi, rehabilitasyon, hemşirelik bölümleri bulunan Sağlık Bilimleri Fakültesi yanında Eczacılık ve Dişçilik Fakültelerinin kuruluşu ile ilgili YÖK’ten onay çıkarken, TEKNO Park Projesi’ne de onay çıktı.

Teknopark projesi

Teknopark Projesi 2012 yılında 30 ortak tarafından imza altına alınmış, sözleşmesi Mart 2012’de yapıldı. O günlerde yerle ile ilgili işlemler halledilirse, TEKNOPARK’ın oluşabileceği ifade edilmekteydi. Dışarıdan gelecek müteşebbislerle Muğla’nın Turizm Merkezi, Kültür Merkezi, Okullar Merkezi, Tarım Merkezi, Mermercilik ve Arıcılık Merkezi gibi hedeflerinin yanında Bilişim ve Gıda Merkezi haline gelmesini de amaçlandığı belirtilmişti.

Yine o günlerde TEKNOPARK için Mühendislik Fakültelerinin ve Çok Amaçlı Laboratuarın bulunduğu bölge uygun görülmekteydi, ancak gerek Tıp Fakültesi’nde, gerek Gençlik Merkezi, Yüzme Havuzu ve Kapalı Spor Salonu Yerleşkesi’nde ve 2. Etap TOKİ’de olduğu gibi Orman Bakanlığı’nın burada da aşılamadığı ve üniversite yönetiminin yer konusunda bir başka çözüm yolu bulduğu anlaşıldı.

Karabağlar Mahallesi’nde kurulacak

Bakanlıkçı onaylanan TEKNOPARK Projesinin uygulanacağı yer için üniversite yerleşkesi dışına çıkılarak Karabağlar Mahallesi’nde yine üniversitenin mülkiyetinde olan 65 pafta,1081 ada,18 parsel no’lu 64,310,17  m2 yüzölçümlü alan belirlendi. Belirlenen bu yerde tesis edilecek olan TEKNOPARK’ın Yapılabilirlik Raporu’nun 4691 sayılı kanun kapsamında Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığınca uygun görüldüğünü belirten Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mansur Harmandar gelişme ile ilgili bilgi verirken şunları söyledi:

“MUĞLA-TEKNOPARK’ın biran önce hizmete geçirilmesi için çalışmalara önümüzdeki günlerde başlanacak. Hayata geçirilecek olan TEKNOPARK bünyesinde AR-GE faaliyeti gösterecek tüm girişimciler için önemli vergi kolaylıkları sağlanmaktadır. Başlıca yetkinlik alanları Yenilenebilir Enerji, Sağlık-Turizm ve Gıda-Tarım ve Hayvancılık olacak şekilde yapılandırılacak olan Teknoparkımız Muğla’mıza hayırlı olsun. Başta Valimiz Amir Çiçek olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.”

Önemli eksiklikti

TEKNOPARK’ların bilgi ile sanayinin buluştuğu alanlar olduğunu, bu anlamda Muğla Tarıma Dayalı Gıda İhtisas Organize Sanayi Bölgesi kuruluşunun da gündemde olmasının Muğla için şans olduğunu ifade eden Rektör Prof. Dr. Harmandar şöyle devam etti:

“Seçim sırasında Muğla’ya gelen Denizlili hemşerimiz Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi’nin müdahalesi ile Muğla Tarıma Dayalı Gıda İhtisas Organize Sanayi Bölgesi kuruluşu da Bakanlar Kurulu’nda onaylandı. İyi oldu. Teknoloji Geliştirme Bölgeleri olan teknoparkın, ilimizde özellikle tarımsal üretim ve turizmde yaşanan sorunların çözümünde büyük katkı sağlayacağına inanıyoruz. İhracata yönelik istenilen ürünlerin kalite ve veriminin yükseltilmesi amacıyla araştırma yapılabilecek. Bu kapsamda Ar-Ge’ye para harcayamayan şirketler ciddi avantaja sahip olacaklar.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.