MUĞLA´YA ONKOLOJİ HASTANESİ

Bu haber 14 Nisan 2012 - 0:00 'de eklendi ve 1.686 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Yatağanlılar tedirginlik içinde. Yatağan’da yaşıyor olsam ben de tedirgin olurdum.
Haberlere göre, Sağlık Bakanlığı Muğla İl Sağlık Müdürlüğü’nden Yatağan Termik Santrali’nin insan sağlığını ne kadar tehdit ettiğinin belirlenmesi için kanserden ölenlerin sayısını istemiş.
Muğla İl Sağlık Müdürlüğü de Bakanlığa gönderdiği yazıda son iki yıl (2010-2011) içerisinde Muğla Hastanelerinde 35 kişinin akciğer kanserinden öldüğünü 60 kişinin de aynı hastalıktan tedavi gördüğünü bildirmiş.
Gel de tedirgin olma!
 
xx      xx      xx
İl Sağlık Müdürlüğü’nün ortaya koyduğu 2 yıllık veriler düşündürücüdür.
Ortada net ve ayrıntılı bilgi yok…
Haberlere göre, Muğla Hastanelerinde 35 kişinin akciğer kanserinden öldüğü 60 kişinin de aynı hastalıktan tedavi gördüğünü bildirildiğine göre akla ister istemez şu soru gelir:
Muğla dışındaki hastanelerde, özellikle üniversite hastanelerinde son 10 yılda kaç Yatağanlı kanser sonucu yaşamını yitirmiştir ve şu anda oralarda kaç Yatağanlı tedavi görmektedir?
Bir diğer önemli soru da şu:
Muğla’da sadece Yatağan Termik Santralı değil, Kemerköy (Gökova) Termik Santralı ve Yeniköy Termik Santralı da bulunmakta. Bu anlamda santrallerin için de yer aldı hakim rüzgarların etkisinde bulunan Milas’ta, Datça’da, Gökova Körfezi’ndeki yerleşim alanlarında, Muğla il merkezi ve Yerkesik’te, Milas’ta durum nedir?
 
xx      xx      xx
Yine haberlere göre, Muğla İl Sağlık Müdürlüğü’nün Sağlık Bakanlığı’na gönderdiği yazıda, Yatağan Termik Santrali’nin çeşitli tarihlerde yapılmış kükürt dioksit ölçümlerine de yer verilmiş. Santrale baca gazı arıtma (desülfirizasyon) tesisi takıldıktan sonra yapılan ölçümlerde değerlerin normal düzeyde olduğu ve 400 mikrogram / metreküpün altında olduğu görüldüğü belirtilmiş.
Doğrudur…
Ancak bu Yatağan, Yeniköy ve Kemerköy Termik Santralarına baca gazı arıtma tesisi takıldıktan sonra her şeyin normale döndüğü anlamına gelir mi?
Termik santraller kaynaklı kanser vakaları bir günde ortaya çıkmaz… Nitekim kilometrelerce ötedeki Çernobil kazasının etkileri Karadeniz’de yeni yeni ortaya çıkıyor!
 
xx      xx      xx
Söz konusu haberlerde Muğla Tabip Odası Başkanı Dr. Naki Bulut’un açıklamasına yer verilmiş. Dr. Bulut’un açıklaması en az İl Sağlık Müdürlüğü’nün Sağlık Bakanlığı’na gönderdiği rapor kadar önemli. Yatağan Termik Santralının yıllarca baca gazı arıtmasız çalıştığına dikkat çeken Dr. Bulut şöyle demiş:
“2000 yılında oda olarak rapor hazırladık. Yaptığımız çalışmada 240 çocuktan 228’inde yüksek oranda kurşun göründü. 2006 yılında oda olarak Muğla bölgesinde kanser araştırması yapmak istedik. İşin maliyeti 110 bin lirayı buluyordu. Ancak ödenek yetersizliğinden bu çalışmayı yapamadık. Ancak bu felaketin boyutlarının ortaya çıkartılması gerekiyor. Ortaya çıkacak duruma göre ilçede bir Onkoloji Hastanesi kurulması, çocukların sağlık taramasından geçirilmesi gündeme gelebilecek. Buradaki vatandaşların periyodik olarak kanser ve solunum sistemi hastalıkları açısından taramaları yapılabilecek. Bu nedenle bu çalışmanın bir an evvel kamuoyuyla paylaşılması ve Muğla’nın aydınlatılması gerektiğinin önemli olduğunu düşünüyorum.”
Gel de tedirgin olma, endişelenme…
 
xx      xx      xx
Ne yapılmalı?
Sorunun yanıtı Dr. Bulut’un yukarıdaki açıklamasında var; ama kendisi açıklamasında İl Sağlık Müdürlüğü’nün rakamlarının gerçekçi olmadığını savunarak şu görüşlere de yer vermekte:
“Sağlık Müdürlüğü sadece Muğla’daki hastanelerde ölen ve tedavi gören hastaların sayısını bildirdi. Oysa Muğla’da ki hastanelerdeki kanser hastalarının kat kat fazlası İzmir, Ankara, Denizli ve İstanbul’da tedavi görüyor. Bu illerde yaşamını yitiren Muğlalı kanser hastaları ve tedavi görenlerin sayısı ortada yok. Muğla’da çok ciddi kanser hastası var.  Bakanlık Muğla’da ciddi anlamda kanser taraması yaptırmalı. Öte yandan Müdürlüğün rakamlarında sadece Akciğer kanserine yer verilmiş. Oysaki mide kanseri, kan kanseri, gırtlak kanserinin sayısı da bir hayli fazla”
Doğrusu ben tedirgin ve endişeliyim!
 
Xx     xx      xx
Bir kere Sağlık Bakanı Recep Akdağ’ı kutlamalıyız…
Kendisinin bakanlığından önce Sağlık Bakanlığı’nın Muğla İl Sağlık Müdürlüğü’nden araştırma veya araştırma sonucu istediği duyulmuş değil!
O nedenle Sayın Bakan ile birlikte Bakanlığa gönderdiği verileri kamuoyu ile paylaşan Muğla İl Sağlık Müdürü Dr. Cihan Tekin’i de kutluyoruz.
Şimdi Sayın Bakan’dan Muğla’da Milas, Yatağan, Datça, Muğla il merkezi ve Gökova Körfezi yerleşmeleri merkezli ciddi bir tarama yapılmasını ve bir an önce Muğla’da bir Onkoloji Hastanesi kurulması için girişimde bulunmasını bekliyoruz.
 
(14.04.2012) 
 
 
 
 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.