Muğla’ya Hizmet Vakfı’na Sorular!

Bu haber 08 Eylül 2014 - 0:00 'de eklendi ve 3.466 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Özcan Özgür

Bu günlerde maşallah herkes isyan halinde…

Geçtiğimiz günlerde Akyaka Dayanışma Platformu karavan ve çadırlı kamp turizminin önde gelen merkezlerinden olan Akyaka Orman Kampı’nın işletmesinin Muğla’ya Hizmet Vakfı’na devredilmesinin ardından kamp alanında yer alan bungalovların bulunduğu bölgenin tel örgülerle çevrilmesine tepki gösterdi.

Orman Kampı’ndan denize girilmesinin engellenmesine isyan eden çevreciler orman kampı içinde yürüyüş yapıp, Muğla’ya Hizmet Vakfı tarafından yasaklanan yerden denize girerek pankart açtılar. Yaptıkları basın açıklamasında Muğla’ya Hizmet Vakfı ile ilgili çok önemli ve dikkat çekici sorular sordular.

xx        xx        xx

Soruları yazımın sonuna bırakıp, Milletvekili Prof. Dr. Yüksel Özden’in bir türlü dünkü yazımızda gelemediğimiz isyanına gelelim. Milletvekili Özden sosyal medyada twitter hesabından isyan etti:

Kaç zamandır görülen konuşulan durum gerçek oldu: Bu sezon itibariyle gözde tatil beldemiz Akyaka bitmiştir. Akbük Koyu SOS veriyor.

AK Parti Muğla Milletvekili Prof. Dr. Özden twitter hesabından Muğla’nın Akyaka ve Akbük’ü ile ilgili sosyal medyada yaptığı değerlendirmede, Akyaka ve Akbük’ün Gökova Körfezi’nin nadide değerleri olduklarına dikkat çekerken, şöyle diyordu:

Bu iki yerin geldiği nokta bölgenin en önemli konusudur. Bu değerlerimize hep beraber sahip çıkmalı, konunun üzerine hep beraber gitmeliyiz. Acil eylem şart… Hepimiz ilgili resmi, sivil tüm birimleri harekete zorlamalıyız.

Sağcı olabiliriz, solcu olabiliriz, ama bu coğrafyada yaşıyorsak doğal ve tarihi çevremize hem sürdürülebilir turizm ve ekonomi, hem de çocuklarımız, torunlarımız için de el ele verip sahip çıkmak zorundayız.

xx        xx        xx

Milletvekili ÖzdenAcil eylem şart” diyor.

Yaşadığımız yere sahip çıkabilmek için birlikte bir şeyler yapmamız gerektiği elbette şart… Ancak Sayın Özdenacil eylem” derken neyi kastediyor? O eylemi kim, kimler nasıl, ne zaman, neden, nerede gerçekleştirecekler? Bu sorular önemli ve sosyal medya ortamında yanıtı aranacak sorular değil… O yüzden orada sormadım. Bakarsınız Sayın Özden bu konuda da bir şeyler söyler.

Milletvekili Özden’in isyanında yer alan “Gökova Körfezi ile ilgili kaç zamandır görülen, konuşulan durum gerçek oldu.” şeklindeki ifadesi çok önemli.

Eğer, Akbük’ün, Akyaka’nın sahipsizliği ise bu kesinlikle doğru ve Büyükşehir uygulamasının getirdiği bir sonuç…

Gerçekten de eski beldelerimizin, özellikle turizm merkezi beldelerimizin, tarihi ve doğal çevremizin sahipsizliğinin önüne geçilmesi için bir şeyler yapılmalı! Yapmalıyız…

xx        xx        xx

Tabi Sayın ÖzdenGökova Körfezi ile ilgili kaç zamandır görülen, konuşulan durum gerçek oldu.” sözünü havada bırakmış da değil. O sözünü şöyle açıyor:

Gökova Körfezi ile ilgili kaç zamandır görülen, konuşulan durum gerçek oldu: Bu sezon itibariyle gözde tatil beldemiz Akyaka bitmiştir. Nefes alamaz hale gelmiştir. Akbük Koyu da SOS vermeye başlamıştır. İlgisizlik ve yanlış politikalar yüzünden Akbük hızla tükeniyor. Acil önlem şart… Akbük’te çevre koruma adına çevre kirletilmektedir. Her gün binlerce kişinin kullandığı alanda yeterli wc ve duş kabini yok. Böyle koruma olmaz. Akbükte’ki işletmenin kapıda araç başı 15 tl almak dışında ne yaptığını bilmiyorum, ama bizim de deniz ve çevreyi temiz tutmamız lazım.

xx        xx        xx

Bu yaz ne oldu anlamak mümkün değil… Bozüyük’te çekilen “Güzel Köylü” dizisinin etkisinden mi bilemiyorum, bu yaz Akyaka’da adeta patlama yaşandı. Bu olumlu gelişmeye karşı yaşanan olumsuzluk ise Büyükşehir Yasası ile Ula’nın Mahallesi haline gelen “Sakin Kent” de otorite yoktu… İyi kötü denetlenebilen tek şey trafikti, onu da sanki Jandarma üstlenmek zorunda kalmıştı!

Milletvekili Özden’in sezon itibariyle “bitmiştir” dediği Akyaka bu olmalı.

Evet, Akbük’te SOS veriyor.

Peki, Akbük’ü hızla tüken ilgisizlik ve yanlış politikalar nereden üretiliyor?

Çevre koruma adına çevreyi kim, kimler kirletip, tüketiyor?

Gerçekten Akbük’teki işletmenin girişte 15 tl almaktan başka ne yaptığını bilen var mı?

xx        xx        xx

İktidar milletvekili Özden, bütün iyi niyeti ile sorular sorup, “Gelin bu soruların yanıtını ve çareyi birlikte bulalım” derken, Akyaka ve Akbük’te olup bitene isyan ederken, geçen hafta bir isyanda çevreci bir sivil yurttaş inisiyatifinden geldi. Akyaka Dayanışma Platformu’ndan…

Akyaka’nın Orman Piknik Alanı, Valilik Muğla’ya Hizmet Vakfı tarafından işletilmeye başlanmış. Bungalovların bulunduğu alanı çevirmişler, buradan yurttaşların denize girişini yasaklamışlar.

Hangi hakla?

“Muğla’ya Hizmet Vakfı” diye bir derebeylik yarattığımızın farkında mıyız?

xx        xx        xx

Geçen hafta Orman Piknik Alanı’ndan denize girişin yasaklanmasına tepki gösteren Akyaka Dayanışma Platformu’nun basın açıklamasında yer alan sorular da en az Milletvekili Özden’in soruları ve isyanı kadar önemliydi.

Nedense basınımız o sorulara ilgi göstermedi!

İşte Akyaka Dayanışma Platformu’nun soruları:

Muğla’ya Hizmet Vakfı’nın kuruluş amacının, Muğlalı ev kadınlarının ekonomik ve sosyal koşullarının iyileştirilmesine katkı sağlamak olduğu iddia edilmektedir. Söz konusu ‘vakıf’; otopark, plaj, restoran otel, vs. işletmek gibi geniş bir yelpazede amacının dışında ticari faaliyetler yürütmekte, halkın kanunlarla verilmiş haklarını kullanmalarını engellemektedir.  Muğla’ya Hizmet Vakfı’nın Muğla’ya hizmet etmediği ortadadır. O zaman bu vakıf kimlere, bilemediğimiz hangi amaca hizmet etmektedir? Muğla Bölgesinde kıyı alanlarını halkın serbestçe kullanımı, özellikle Muğla’nın Büyükşehir olması ile birlikte gittikçe zorlaşmaktadır. Daha önce Belediyelerin sorumluluğunda olan plajların işletmesi artık büyük oranda Muğla Valiliği bünyesinde kurulan MUÇEV ve Muğla’ya Hizmet Vakfı üzerinden yapılmaktadır. Ancak kamu ortaklığı ile kurulduğunu basından öğrenebildiğimiz bu işletmelerin web sitelerinde birbirleri ile olan ilişkilerine, ortaklıklarına, kimler tarafından yönetildiklerine, mal varlıklarına, kazandıkları ihalelere, işletmesini ihalesiz olarak devraldıkları kamusal alanlara, imza attıkları işletme sözleşmelerinin ayrıntılarına dair bilgilere ulaşmak mümkün değildir.

Sorular her geçen gün çoğalıp, düğümleniyor. Artık birileri çıkıp bizleri, kamuoyunu aydınlatmalı.

Milletvekili Özden’in dediği gibi her ne ise o, artık “Acil eylem şart”…

xx        xx        xx

Hafta sonunda Cuma günü kaleme aldığım bu yazıma noktayı koydum. Aynı gün gece Av. Nazlı Gökalp’in bir sorusu üzerine AK Parti Muğla Milletvekili Prof. Dr. Yüksel Özden twitter hesabından bombardımana başladı. Yazımı değiştirmeden, Sayın Özden’in mesajlarını olduğu gibi buraya alıyorum:

Valimiz, kıymetli müdürlerimiz cennet koylarımıza ‘halk’ olarak girip halkla birlikte plajların halini görmeli.

Masa başında plajları kiralayanlar bir otelin önünde denize giriyor olabilir, ama bu koylar kirlenirse Muğlalı denize giremeyecek.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

2 ADET YORUM YAPILDI
reşat öztepe 08 Eylül 2014 / 12:29

Gocaman; sayenizde Akyaka vce Akbük koyları ile alakalı bir sesler çıkmaya nbaşladı. Tabii Milletvekilimiz Sayın Prof.Dr.Yüksel ÖZDEN Beyefendinin ciddi katkıları var.Devlet denilen devasa yapı da sanki bekliyor gibi geldi bana.sezonun bitmesini mi bekliyorlar belki.napalım bkleyip göreceğiz. Yıllarca deneme yanılma ile idare! edildik bizler.yine deöyle olacak gibi.selam ve dua.

Aydan Angay 28 Ağustos 2015 / 05:47

Oncelikle şunu belirtmek isterim ki bir deniz ve yesil sever olarak Akyaka acilen koruma altina alinmali.. nufus artisi onlenmeli yoksa bakimsiz bir sehir haline donmek uzere. Ayrica ormancevkeri inundeki kayalarin uzerine ACILEN KAYGANDIR UYARI TABELASI ve zemin duzeltme gerekmektedir. Zira ben sahil 6 kisi agustos 2015 itibari ile orada kaza gecirip hastaneye ambulans ile kaldırılmıştır. Bu hususu MUCEV yetkililerine tel ve jandarma kanalı ile bildirdiği halde henüz hiçbir olumlu geliş ne olmamıştır. Sanırım bir ölüm vakası ile gündeme gelince harekete geçecekler. Sağlıklı günler dilegiyle..