Muğla’ya Hizmet Etmek Suç!

Bu haber 13 Haziran 2018 - 0:21 'de eklendi ve 5.413 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Muğla basını olarak önceki gün Demircioğlu Park Hotel’de, iftar sofrasındaydık. Demircioğlu ailesinden Av. Dilek Demircioğlu ve Cavit Demircioğlu kardeşler tarafından ağırlandık.

Muğla Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Dairesi Başkanı Hamdi Alper Kolukısa’nın Demircioğlu ailesini Muğla için yatırım yaptığına, yapacağına pişman ettirme çabalarının devam ettiğini gördük.

Prestij Cadde” düzenlemesi sırasında nasıl “becerildiyse” sadece otelin önünde yaratılan 38 santimlikkot farkı” nedeniyle ben otele girebilmekte zorluk yaşarken, otelin önüne satrançta piyona benzeyen ve neredeyse insan boyunda dubalar yığıldığını gördüm…

Muhtemelen otelin önüne sıralanacaklar! Neyi engellemiş olacaklar?

xx        xx        xx

Ulaşım Dairesi Başkanı Hamdi Alper Kolukısa, Demircioğlu Park Hotel’e takmış ve hatta Büyükşehir Belediyesi’nin Fen İşleri Dairesi Başkanlığı ile İmar ve Şehircilik Dairesi Başkanlığını da Demircioğlu Park Hotel’e karşı harekete geçirmiş vaziyette…

Öyle ki, bir görüşmede İmar ve Şehircilik Dairesi Başkanı Emin MadranOteli köşe başına yapmak zorunda mıydınız?” diye sorabiliyor.

Sanki oteli köşe başına yapmamış olsalar, açık otoparkı kullanamamakla, otele gerektiğinde ambulans girişini sağlayamamakla, tekerlekli sandalye kullanan bir müşteriyi kollarında taşımakla karşı karşıya kalmayacaklarmış gibi… Bir an şehrimizin ünlü otellerini gözümün önüne getirdim.

Bir kaçı hariç çoğu köşebaşını tutmuş!

Adı üzerinde “İmar ve Şehircilik Dairesi Başkanlığı”… Tamda soruna çözüm getirecek birim ama…

xx        xx        xx

Demircioğlu Park Hotel’in sahiplerinden genç, girişimci ve cesur kardeşler Cavit ve Dilek neredeyse bir yıldır yaşadıklarına rağmen “İsyan yok. Yılmak ta yok” diyorlar. “Ya kavga?” diye sordum, “Kavgada yok. Hukuk var. Hukuk mücadelemiz sürüyor ve kazanacağımızdan da eminiz. Bizi üzen böyle bir yatırımın yerel yönetim tarafından sahip çıkılmaması. Teşvik edilmememiz…” diye karşılık verdiler.

Gerçekten yılmamışlar… Başkası olsa “Lanet olsun” deyip, satar işine bakardı…

Bunlar sanki Kolukısa’ya inat yatırımlarını geliştirmeye, para harcamaya devam ediyorlar!

Yakında İş Bankası ve Garanti Bankası otelin zemininde faaliyete geçecekmiş. Belediyenin yarattığı engel bu faaliyete geçişi geciktiriyormuş.

İftarı üç konferans salonuna sahip otelin Çatı Restoran’ında yaptık. Burada bir de “Çatı Bar” bulunuyor. Hava uygun olduğunda ve müşteri talep ettiğinde terasa masa atıyorlar.

Ama Muğlalılar henüz burayı ya keşfetmemişler veya otel müşterisi olmadan buradan yararlanamayacaklarını sanıyor olmalılar. Tavsiye ederim.

Bir anlamda bu yargıyı da yıkmak üzere yakında zeminde “Kafe-Bar-Restoran” hizmete giriyor. Burada Muğlalıların piyano müziği eşliğinde yemek yiyebileceklerini söylüyorlar…

xx        xx        xx

Sorun ne? Bana göre sorun, bu gidişle 30 Mart 2019’da Osman Gürün’ün başını yiyecek olan Hamdi Alper Kolukısa

Yatağan’dan Demircioğlu ailesi bu yeri (Eski TEKEL) Özelleştirme İdaresi’nden aldı. İyi ki bir yabancı değil, onlar almış.

Buraya ne yapılır? Şehrin orta yeri… Şehrin orta yerine sinema, tiyatro yapılır. Onu belediye yapsın… Özel sektörün yapabileceği de ya AVM, ya otel olur… İyi ki oteli tercih etmişler. Muğla’nın böyle bir otele hep ihtiyacı vardı. Umarım bir an önce ikincisini, üçüncüsünü yapan çıkar.

Otel şu anda 4 yıldızlı. Belediye ile olan tatsızlık ortadan kalktı mı 5 yıldızlı olacak?

Muğla il merkezine içinde kapalı otoparkı, havuzu olan 5 yıldızlı otel yakışır herhalde. Yakışmaz mı? Kompleksiniz mi var?

xx        xx        xx

İftarda sordum “İnşaat ruhsatınız var mı?”, “Yapı kullanma izniniz var mı?”, “İşletme ruhsatınız var mı?”, “Turizm Belgeniz var mı?” … “Hepsi var. Hatta yol kullanım izin belgemizde var” dediler…

Bütün izinler, ruhsatlar Osman Gürün’ün Muğla Belediye Başkanlığı’nda verilmiş.

Ancak MuğlaBüyükşehir Statüsüne” geçmiş, Osman Gürün de Büyükşehir Belediye Başkanı olmuş, Hamdi Alper KolukısaOtelin önünü açık hava otoparkı olarak kullanamazsınız” diyor…

Kullanamamaları için otelin önündeki caddede 38 cm kot farkı yaratılıyor!

Açık hava otoparkını yayaların güvenliği için ortadan kaldırdıklarını söylüyorlar, bunu yaparken yayalara kot farkı engeli çıkarıyorlar…

Birden aklıma geldi… Eski Garaj Alanı otele çok yakın… Malum burada onca gürültü patırtı ve davalardan (bu belediyede yargısız iş yok mu Allah aşkına) sonra 4 kat yer altı otoparkı ile meydan düzenlemesi gündeme geldi. Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün’ün keyfi ne zaman isterse o zaman inşaata başlanacak.

Acaba Demircioğlu Park Hotel buradan yararlanmasın diye inşaata başlamıyor olabilirler mi?!

xx        xx        xx

Peki ne olacak?

Demircioğlu ailesi Hamdi Alper Kolukısa’nın “Artık Büyükşehir Belediyesiyiz” gerekçesine sığınarak, gündeme getirdiği haksız ve kanunsuz (çünkü orada Muğla Belediyesi’nden kazanılmış hak var) uygulamanın iptali için Muğla 1. İdare Mahkemesi’nde dava açmış. Dava sonuçlanıncaya kadar mağdur olmamak için “yürütmenin durdurulması” da talep edilmiş.

Mahkeme, 9 Mayıs 2018’de yürütmenin durdurulması kararını vermiş. Muğla Büyükşehir Belediyesi de İzmir’de İstinaf Mahkemesi’nde karara itiraz etmiş. İstinaf Mahkemesi ise Muğla 1. İdare Mahkemesi kararını yerinde görerek itirazı 8 Haziran 2018 tarihli kararı ile reddetmiş.

Evet, peki şimdi ne olacak?

Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin kararı 10 gün içinde uygulaması gerekiyor. Yukarıda söz ettiğim dubalar otelin önüne yığıldığına göre, yarın bir gün otomobil geçişini engellemek için dikilip, otelin önü “nizamiye kapısına” çevrilebilir…

Demircioğlu kardeşler bu durumla ilgili “18 Haziran’a kadar bekleriz. Tazminat davası dahil her türlü hukuki yolu yürüyeceğiz.” dediler…

xx        xx        xx

Demicioğlu Park Hotel uzun zamandır Kolukısa uygulamalarından muzdarip. İki bankanın faaliyete geçemedikleri örneğinde olduğu gibi çok ciddi maddi kayıplara uğramış durumdalar. Bu arada baba Demircioğlu vertigo ve benzeri hastalıklarla tanışmış. Yani manevi kayıplarda söz konusu… Demircioğlu kardeşler tazminat davası açarlar ve kazanırlarsa, o tazminatın sorumlularına rücu ettirilmesi ve hatta “belediye kamu zararına uğratıldığı” gerekçesiyle “kamu zararı davası” da söz konusu olabilir.

Hamdi Alper Kolukısa bu otele bu savaşı neden açtı bilen yok. Acaba Başkan Gürün, bir haksız savaşın müsebbibi gibi gösterildiğini biliyor mu?

Şimdi gelin birlikte şu Kolukısa tarafından İmar ve Şehircilik Dairesi Başkanlığına gönderilen belgeyi okuyalım:

İlimiz Menteşe İlçesi, Emirbeyazıt Mahallesi 582 ada, 366 nolu parsel üzerinde yer alan Demircioğlu Park Hotel’e ilişkin tüm işlemlerin Muğla Büyükşehir Belediye Başkanımız sayın Dr. Osman Gürün’ün şifai talimatı üzerine Daire Başkanlığınızca sürdürülmesi belirtildiğinden, ilgi yazı ekinde gönderilen Bakanlık Görüşü doğrultusunda Başkanlığınızın yapması gereken iş ve işlemler hakkında tarafımıza bilgi verilmesi hususunu ve gereğini, …

Mübarek Ulaştırma Daire Başkanı değil, “Otellerden Sorumlu Daire Başkanı”…

Sanki Belediye Başkanı da İmar ve Şehircilik Dairesi Başkanı ile doğrudan görüşemiyor! Tabi biz gazeteciler şeytanlığı hep ayrıntıda buluruz. Acaba Kolukısa yarın bir gün başına tazminat olarak gelecekleri bildiği; Başkan Gürün’ün de bu işler için yazılı talimatı olmadığından, “şifai talimatı” yukarıda görüldüğü gibi resmi yazı haline dönüştürmüş olabilir mi?

—————————–                                                                          ——————————–

GÜNÜN SÖZÜ: Bir politikacı işini kaybetmemek için her şeyi yapar. Hatta vatansever bile olur. (William Randolph Hearst)

ÇİVİ

Büyükşehir Belediyesi’nin inşa ettiği Menteşe Otogarı Bayramda açılacağı söyleniyor.

Beni De Bi Gülmek Alıyor:))))

——————————————————————————————————————————–

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

1 ADET YORUM YAPILDI
Ahmet Tan Karaosmanoğlu 13 Haziran 2018 / 09:13

Efem,
Bildiğim kadarı ile Demircioğlu ailesine zamanın Muğla Belediyesi talep edilen bina yüksekliğinden dolayı inşaat ruhsatı vermemişti.Aile bu kat yüksekliğini Bakanlıktan çözmüştü(Yasal ve hukuki bir hak).Sonucta turistik bir tesis.Bunu önceki belediye verebilirdi.Tahmin ediyorum ki;varsa bir intikam alma isteği bu sebeptendir.
Ancak,Bu ruhsat düzenlenirken projelerde binanın ihtiyacina göre otopark çözümü üretilmiştir.Parsel buna yetmemişse Aile Otopark bedeli ödemiştir.Eğer otopark bedeli ödenmişse Belediye Otele otopark göstermek veya yapmak zorunda.