Muğla’ya bölge müzesi geliyor (2)

Bu haber 09 Eylül 2009 - 0:00 'de eklendi ve 1.242 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Geçen hafta basına yansıyan bir haberde, “Müzenin yeri belirlendi” ifadesi yeralıyordu.
Hangi müzenin?
Yatağan Müzesi’nin… Elbette Yatağan’da bir müze kurulması için alınmış bir karar yok. Ancak müze yerinin belirlenmesinde de sakınca da yok.
Müzenin yeri en az kurulma kararı kadar önemli. Karar çıkmış, müze yeri yok, neye yarar?!!
 
xx           xx           xx
Haberde şöyle devam ediliyordu:
“Yatağan’da, antik kentlerden çıkarılan eserlerin sergilenmesi için başlatılan Müze kurulması çalışmasında GELİ tarafından Termik Santral ile Eskihisar arasındaki 210 dönümlük arazi tahsis edilecek.”
Tabi bu haberleri okuyanlar bizi arıyorlar. “Ne oldu, Muğla Müzesi’nden vaz mı geçildi?” diye soruyorlar.
Muğla Müzesi’nden vazgeçilmiş değil…
 
xx           xx           xx
“Yatağan Kültür Elçileri”nin Lagina’da düzenledikleri toplantı sırasında, Bakanlığın “Bölge Müzeleri politikası” çerçevesinde, Muğla il merkezine bir “Bölge Müzesi” kurulacağını ve aynı güzergahta iki müzenin anlamsız olduğunu ve hatta bu güzergahta (Muğla-Aydın) ısrarın Yatağan’ı uzun yıllar müzesin bırakabileceğini vurgularken, Yatağan’da müze için en uygun yerin Eskihisar Dekopoj Sahası olacağını söylemiştim.
O gün o toplantıda Yeşilbağcılar Belediye Başkanı Etraf Cicili de beldelerinin taşındığı yeni yerde müze için 200 dönüm yer verebileceklerini söylüyordu.
Yatağan-Milas yolu üzerinde, Hekate ve Stratonikeia’ya yakın olan bu yerde olabilirdi.
Söz konusu haberde de belirtildiği gibi “Yatağan Kültür Elçileri” Yatağan Belediyesi’nde yaptıkları toplantının ardından GELİ (Güney Ege Linyitleri İşletmesi)  Müessese Müdürü Yüksel Akın’ı ziyaret etmişler. Burada, Yatağan’ın geleneksel deve güreşlerinin yapıldığı (Muğla-Aydın karayolu) alan ile Yeşilbağcılar Belediyesi tarafından önerilen arazi ve Eskihisar’da Kazı Evi ve Müze Deposu olarak düşünülmekle birlikte “Açık Hava Müzesi” yapılması önerilen dekopaj sahası tartışmaya açılmış.
Sonunda (benim de baştan beri önerdiğim) dekopaj sahasında karar kılınmış ve GELİ Müessese Müdürü Yüksel Akın, GELİ’ye ait 210 dönüm araziyi müze kurulması için Kültür Bakanlığı’na tahsisin yapılabileceğini açıklamış.
 
xx           xx           xx
Aynı GELİ Müdürlüğü, Turizm ve Kültür Bakanlığı ile yapılan protokol çerçevesinde, gerek Yatağan ve gerekse Milas sınırları içindeki termik santrallere kömür üretilen kömür havzalarında süren arkeolojik kurtarma kazıları için ciddi parasal destekte bulunuyordu.
GELİ’den bununu yerine Milas’a ve Muğla il merkezine iki müze yapması istendi.
Muğla il merkezindeki müze için Muğla Valiliği ile Muğla Üniversitesi arasında bir protokol yapıldı. Bu protokol ile “Muğla Müzesi” Muğla Üniversitesi kampusu içinde, Bölge Trafik Müdürlüğü’nün hemen karşı köşesinde; İzmir-Marmaris-Denizli kavşağında kurulacak.
Burada söz konusu arazi Üniversite’ye ait. 5-6 dönüm kadar küçük bir şahıs arazisi de bulunuyor. Umarım Muğla Belediyesi bu projede kolaylaştırıcı olur da o arazi ya projeye katılır veya orada güzel bir yeşil alan yaratılır.
Tabi Üniversite, arazisini karşılıksız vermiyor. Bu arazi karşılığında Üniversite’ye şehir merkezindeki mevcut müze binası (Tarihi Muğla Kapalı Cezaevi) veriliyor.
 
xx           xx           xx
Geçen hafta Muğla Üniversitesi Senato Üyeleri ile birlikte iftar yemeğinde idik. Orada öğrendiğime göre, Üniversite-Valilik arasında yapılması gerekenler yapılmış. Dosya Ankara’ya bakanlığa gönderilmiş. GELİ’nin yaratacağı kaynak ile müze inşaatına hemen bu sene başlanabilir. Herhangi bir aksilik olmazsa bir yıl içinde de açılışı gerçekleşir.
Bu müze çok önemli…
Bir kere bu müze bölgenin en büyük müzesi olacak ve Bölge Müzesi olarak kurulacak. Böylelikle, bölgenin (Karya, Likya, Leleg) müzesizlikten ve var olanların darlığından depolanmak zorunda kalan eserleri sergilenebilecek.
Bulunduğu nokta itibariyle Muğla Müzesi, Pamukkale’den Efes’e; Marmaris’ten Efes’e, Pamukkale’ye ve diğer turizm merkezlerimiz arasında mekik dokuyan turların uğrak yeri olacak.
Büyük bir otopark ile sosyal donatılara sahip olan müze alanında turistler yemeklerini yiyip, alış veriş de yapabilecekler. Muğlalılar geleneksel ürünlerini, el sanatı ürünleri, (bal, pekmez, keçi boynuzu, ceviz sucuğu, tarhana, bulgur, turşu, zeytin, sabun gibi) yiyecek ve içeceklerini sergileyebilecek…
 
xx           xx           xx
Peki Yatağan Müzesi ne olacak?
Dünkü yazımda da vurguladım. Datça’da Knidos Müzesi; Ortaca’da Kaunos Müzesi gibi , her ilçemizde bir müze bulunmalı. Bölgesel olarak kurulacak Muğla Müzesi şehir müzelerinin engeli değil. Nitekim, Muğla Müzesi ile birlikte Milas’ta da yeni bir müze kuruluyor.
GELİ’nin tahsis edebileceğini söylediği yerde de “Stratonikeia Açıkhava Müzesi” kurulabilir. Dalyan’da da Kazı Başkanı Prof. Dr. Cengiz Işık’ın “Açıkhava Müzesi” düşü gerçekleştirilmelidir.
Muğla’nın bir de “Müzeler Şehri” olarak anılması güzel olacaktır. Umarım bu müzeler Oğuz Alpözen’in “Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi” kadar görkemli ve ilgi çekici olur…

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.