Muğla’ya bölge müzesi geliyor (1)

Bu haber 08 Eylül 2009 - 0:00 'de eklendi ve 1.039 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Geçen ay Muğla Valisi Dr. Ahmet Altıparmak’ın talimatı ile gerçekleştirilen “1. Muğla Arkeolojik Kazılar ve Yüzey Araştırmaları Sempozyumu”nda, arkeolojik kazı başkanlarının pek çok sorunlarının olduğunu gördük.
Muğla’da en öne çıkan ‘ortak sorun’ ise ‘kaynaksızlıktan’ sonra  ‘müzesizlik’ olarak görülüyordu…
Arkeoloji hocaları, iğneyle kuyu kazarcasına yaptıkları çalışmalar sırasında ortaya çıkan eserlerin sergilenmesi gerekirken, depolara kaldırılmalarından yakınıyorlardı.
Haklılar. Depoya kaldırılacak eseri toprağın altından çıkarmanın alemi var mı?!!
 
xx           xx           xx
“1. Muğla Arkeolojik Kazılar ve Yüzey Araştırmaları Sempozyumu”nda Vali Dr. Ahmet Altıparmak, yine geçen ay Atina’da dünya çapında bir tanıtımla ve şovlarla açılan Atina Müzesi’nde bulunan eserlerin, bizim bir kazı alanında bulunan eserlerden çok olmadığına dikkati çekiyordu.
Doğru söylüyordu. Muğla’nın tamamında bulunan tarihi eserler kadarı Yunanistan’ın tamamında yok!
Ama Yunanlının 3-5 taşını görmek için yaz-kış turist gelirken, bizim yaz aylarında çekebildiğimiz turistin ziyaret edebileceği ören yeri sınırlı, Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi’ni saymazsak müzemiz yok gibi…
 
xx           xx           xx
Ben hep merak etmişimdir:
Dünyaca ünlü, ilçeye ayak basan yerli ve yabancı her turistin mutlaka ziyaret ettiği Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi’ni yaratan Muğla, bir ikinci, üçüncü müzesini yaratamadı?
Muğla’da elbette başka müzeler var; Fethiye, Marmaris, Milas ve Muğla Müzeleri… Ama…
Bunların dördü de müzeden çok adeta birer depo!
Bu halde olmalarının pek çok nedeni var. Örneğin bu müzelerde bir başka Oğuz Alpözen’in olmadığını söyleyebiliriz. Ki artık Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi’nde de bir Alpözen yok.
Yok ki O’nun ardından bu uluslararası müzemizde yeni bir hamle yapılabilmiş değil…
 
xx           xx           xx
Yıllardır Datçalılar ilçelerine bir ‘müze’ kurulmasını isterler. Datçalıların Knidos’tan çıkarılan eserleri Marmaris’te depolanıyor! Seslerini Ankara’ya ulaştıramadılar…
Dalyanlıların Kaunos’tan çıkan eserleri de yıllardır Fethiye’de depolanıyor.Ama, Dalyanlılar Datçalılar kadar bile ses çıkarabilmiş değiller.
Son zamanlarda Eskihisar’da Stratonikeia’dan çıkan eserleri Muğla ve Milas’ta depolanan Yatağanlılar seslerini yükseltiyorlar. Müze istiyorlar. Bunun için “Yatağan Kültür Elçileri” adı altında bir sivil toplum hareketi bile başlattılar. Muğla İl Genel Meclisi Başkanı ile Muğla’nın 6 milletvekilinin desteğini de aldılar. Ben de destekliyorum kendilerini…
 
xx           xx           xx
Aslında Yatağan bir müzeye sahip olmak üzere. Türkiye’nin ilk arkeologu olmanın yanında, Muğla’da ilk kazı yapan kişi olan ve “Kaplumbağa Terbiyecisi” adlı tablosu ile ünlenmiş olan Osman Hamdi Bey’in, Yatağan’ın Turgut Beldesi’nde bir süre yaşadığı tarihi ev Muğla Valiliği’nce restore edildi.
Bölgenin kazı başkanlığını yapan Prof. Dr. Ahmet Tırpan’ın gönlünden bu evi “Kazı Evi” olarak kullanmak geçiyor ama, bu ev pek ala küçük bir “Şehir Müzesi” olarak kullanılabilir.
Aslında her ilçemizde şehrin tarihi yapılarında bir “Şehir Müzesi” olmalı…
 
xx           xx           xx
Başını açıkça olmasa da Prof. Dr. Ahmet Tırpan’ın çektiği “Yatağan Kültür Elçileri”nin Lagina’da geçenlerde düzenledikleri toplantıya bende katıldım. O toplantıda Prof. Dr. Tırpan, sanki Ankara “Yatağan’a müze kurulacak” demiş gibi, “Bu müzeyi, Muğla-Aydın karayolu üzerinde, Yatağan girişine kurabiliriz.” diyordu!
Hocadan bu sözleri duyunca şaşırmıştım. Toplantıda Muğla Milletvekilleri de vardı. Yanlış yönlendirilmiş olabilirlerdi. Müdahale etme gereği duydum.
O gün orada, “Eğer Yatağan’a bir müze yapılacaksa, ki yapılmalı, bunun için en uygun yer Eskihisar. Karayolunun hemen üzerinde kömür hafriyatından sonra doldurulan alan, hem de antik kentin yanında pek ala bir Açık Hava Müzesi olarak kullanılabilir.” demiştim.
Çünkü bildiğim bir şey vardı. Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay’ın bilgisi dahilinde, Muğla ve Milas’a iki büyük müze yapılıyor.
Özellikle Muğla il merkezine kurulacak olan “Muğla Arkeoloji Müzesi” bir ‘bölge müzesi’ olarak planlanıyor. “Yatağan’a müze kuruyoruz” diye, Milas ve Muğla Müzelerinin önünü kesmenin de alemi yok!
 
xx           xx           xx
Şimdi benim bu yazıyı okuyup, “Özcan Özgür, Yatağanlılara bir müzeyi çok görüyor” veya “Sen kim oluyorsun da, nereye müze yapılabileceğine karar veriyorsun” diye her vesile de yaptıkları gibi gazetesinde yaygara koparanlar olacaktır!
O nedenle altını çizmeliyim; ben hep tarihi eserlerin çıkarıldıkları yerde sergilenmelerini ve Yatağan’ın bir müzesi olması gerektiğini savunmuşumdur.
Bölgesel ölçekte kurulacak Muğla Arkeoloji Müzesi, Yatağan’da kurulacak müzeye engel teşkil etmez…
Yarın devam ederiz.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.