Muğla’ya Bakan Yok! « Hamle Gazetesi

Muğla’ya Bakan Yok!

Bu haber 23 Kasım 2015 - 0:50 'de eklendi ve 1.421 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Yeni Bakanlar Kurulu’nda Muğlalı bir bakan olacağı umudunuz var mıydı?

Benim yoktu…

Hasan Özyer İngiltere’den bulunup getirilirken, eğer adaylık karşılığında bir “vaat” söz konusu oldu ise bu bakanlık olur diye düşünmüştüm.

Elbette bir insan salt “aday” olması içinde bakan yapılmazdı. Bakan olabilme vasfına da sahip olması gerekirdi. O vasıf Hasan Özyer’de vardı.

Sektörde elini taşın altına koymuş bir isim olarak pek ala Turizm Bakanı olabilirdi.

Nasip işte…

Muğla’nın en son Bakanı Erman Şahin olmuştu.

Kendisinin aklından bile geçtiğini sanmıyorum. Uzun bir zaman ve başarılı bir belediye başkanlığının ardından partilileri kendisine Orhaniye Mahallesi’nden delegeliği bile çok görmüşlerdi… (!)

Ancak Şahin’in delegeliğini engelleyenler, önce milletvekilliğini, ardından da bakanlığını engelleyemediler… Nasip işte…

 

xx           xx           xx  

Dr. Seyfi Terzibaşıoğlu aktif siyasete milletvekilliğinden önce Doğru Yol Partisi’nden (DYP) Belediye Başkanı Adayı olarak katılmıştı. CHP Adayı Osman Gürün ile ANAP Adayı Hayati Nizamoğlu karşısında varlık gösterememişti.

DYP’den belediye başkanı olamamıştı, ama Hasan Özyer ile birlikte AK Parti’nin ilk Muğla Milletvekili seçilebilmişti!

Terzibaşıoğlu için hala “Belediye Başkanlığında aldığı oylar dikkat çektiği için AK Parti kendisini aday yaptı.” diyenler vardır. Öyle değil tabi. Oylar ölçü olsa Hayati Nizamoğlu aday gösterilir ve daha çok oy alarak seçilirdi. Ki o yerel seçimde Terzibaşıoğlu DYP’den aday olmasaydı bugün siyasette Osman Gürün diye bir isim olmayabilirdi!

Çünkü Nizamoğlu seçimi çok az bir oyla kaybetmişti…

Yani Terzibaşıoğlu’nun adaylığı bir bakıma Başkan Gürün’e yaramıştı!

AK Parti’de de milletvekilliğinden sonra belediye başkanı adayı olarak adı açıklanmış olan Dr. İskender Gencer’i çektirip kendisi aday olduğunda da aynı şey mi oldu bilemiyorum… Nasip işte…

 

xx           xx           xx

Aslında bu durumları “Nasip işte” deyip geçiştirmekte doğru değil… Siyasette “Doğru zamanda, doğru yerde durmak” diye de bir şey var.

7 Haziran Genel Seçimi için AK Parti’nin adayları kesinleştiği andan itibaren “Nihat Öztürk siyasetten silindi artık” yorumları yapılmıştı. Bende aynı görüşteydim.

Küllerinden yeniden doğmakta bu olsa gerek… Milletvekili Öztürk 1Kaım arifesinde partisinin büyük kongresinde; doğru zamanda ve doğru yerde durup herkese ve her şeye rağmen Muğla Milletvekili oldu… Nasip işte…

 

xx           xx           xx

Hiç hesapta yokken AK Parti de yıldızı parlayan Süleyman Soylu da nasipli insan.

Tabi nasip işte, kesilir de… Kibirlenmeyeceksin, başka heveslere kapılmayacaksın, doğru bilgileneceksin, ne oldum değil, ne olacağım diyeceksin…

1 Kasım Genel Seçimine giderken yapılan büyük kongrede Süleyman Soylu’nun yıldızı bir anda sönmüştü. Genel Başkan Yardımcısı iken, Parti Meclisi’ne neredeyse seçilemeyecekti! Trabzon Milletvekili olabilmesi de şaşırtmıştı.

O da küllerinden yeniden doğdu…  

Ben hafta sonunda bu yazımı kaleme alırken adı Orman Bakanlığı için geçiyordu. Son birkaç yıldır Muğla siyasetinde etkili olan Soylu’nun bakanlığı dün veya bugün kesinleşmiş olabilir.

Nasip işte…

 

xx           xx           xx

Bakanlığı kesinleşmesi halinde Muğlalı bir bakan özlemi duyan AK Partililer için Soylu teselli olacaktır.

Her ne kadar “Soylu’ya siyaset yapmayı biz öğrettik” demiş olsa da DP’den AK Parti’ye O’nunla birlikte gelip, O’nunla birlikte siyasette yıldızı parlayan Yusuf Kayacık’ta sevinmiştir.

7 Haziran’dan sonra 1 Kasım’da aday bile olamamıştı. Şimdi O da küllerinden yeniden doğacaktır. Tabi Milletvekili Nihat Öztürk’ün küllerinden yeniden doğması ile Yusuf Kayacık’ın küllerinden yeniden doğması da aynı şey değil… (!)

Süleyman Soylu elbette Muğlalı bir bakan olamaz, ama Muğla’nın sorunlarının çözümüne önemli katkılar yapacaktır.

Bu da nasip işte…

 

xx           xx           xx

Kabinede Muğlalı bir bakan olmaması için “nasip değilmiş” diyebilir miyiz?

Hamle’nin internet sitesinde geçen hafta “Muğla’ya Bakan Gerek” başlıklı yazımda konuyu ele almıştım. Yazımın tarihini veremiyorum. İlkay Yıldız arkadaşıma ricam işe yaramadı. Sitede tarihler ricamdan sonra daha da karıştı! Hangi vali demiş bilmiyorum, “Sözünüz dinlenmez olunca gidici olduğunuzu anlarsınız” demiş. Neyse… O yazıma “Oğuz Turan” adında okurum özetle şöyle yorum yapmış;

Muğla’ya bir bakan lazım, ama yan gözle değil, dim dik bakacak bir bakan lazım, baktığını görecek adam lazım, Muğla’da iktidar partisi niye sıçrayamadı diye bakması lazım ve bakarken de yukarıda adı geçenlerin 10 yıldır ne kadar başarılı olduğuna bakması ve görmesi lazım… Ne bakanlığı yahu, sosyal ağlarda insanların namuslarına, ailelerine, işlerine kadar aslı olsun olmasın saldır, sonra bize bakanlık ver, bize oy ver… Ak Partinin içindeki AKP’lilerden kurtulması lazım, öncede basında bol bol kendini gösterenlerden, doluya boşa konuşanlardan… Muğla hak etmiyor mu tabiiki bir bakanlık hak ediyor, ama oy oranı %70 küsurlarda iller varken mi? … Mersin gibi mi Muğla? Ne değişti? Sadece el birliği ile insanları kırdınız, incittiniz, aralara nifak tohumu ektiniz, akıl hocası diye münevver solcuların şimdi Ak Partili olanlarından akıl aldınız, işiniz gücünüz dedikodu oldu, birini engellemek için etrafında kim varsa adını kirlettiniz, sonra oy ver, bakan ver… He gülüm he…

 

xx           xx           xx

Oğuz Turan böyle diyor, ama Muğla’da AK Parti oylarının arttığı iddiasında olanlarda var. Hatta “Nihat Öztürk ile oylarımız arttı” diyenlerde az değil.

Anlayacağınız yalakalık diz boyu. İl Başkanı İhsan Küreci de aynı iddiada…

12 Haziran 2011Genel Seçimi; CHP %45.85 (240 bin 400 oy), AK Parti %32.94 (172 bin 703 oy), MHP %16.27 (85 bin 336 oy), HDP %1.54.

2014 Yerel Seçimleri; CHP %49.07, AK Parti %29.05 (162 bin 115 oy), MHP %18.19.

2014 Cumhurbaşkanlığı Seçimi; Ekmeleddin İhsanoğlu %63.61, Recep Tayyip Erdoğan %32.26 (164 bin 666 oy), Selahattin Demirtaş %4.11.

7 Haziran 2015 Genel Seçimi; CHP %45.76 (257 bin 460 oy), AK Parti %26.04 (148 bin 527 oy), MHP %18.89, HDP %5.

1 Kasım 2015 Genel Seçimi (yurt dışı hariç) CHP %48.37 (278 bin 641 oy), AK Parti %29.91 (172 bin 262 oy), MHP %14.95 (86 bin 096 oy), HDP %4.05 (23 bin 307 oy).

Bu tabloda oy artışı nerede? 2011 Genel Seçimine göre üç aşağı beş yukarı 500 oy hala geridesiniz? Birde MHP’den gelen oyları düşün! Seçmen artışlarını da unutmayın…

Rakamlar yalan söylemez, yalakalık etmez!

Muğla’ya neden Bakan versinler?

 

xx           xx           xx

Muğla eski Orman Bölge Müdürü, Antalya Milletvekili İbrahim Aydın da var. Elbette AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Manisa Milletvekili Doç. Dr. Selçuk Özdağ da var.

Adları geçmedi, ama kabinede yer almazsa ben en çok üniversitemizin eski öğretim üyelerinden Selçuk hocama üzülürüm.

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.