“Muğla’ya Bakan Gerek” « Hamle Gazetesi

“Muğla’ya Bakan Gerek”

Bu haber 17 Kasım 2015 - 0:12 'de eklendi ve 1.478 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

AK Parti rüzgarı 7 Haziran Genel Seçiminde Muğla’da son anda Hasan Özyer rüzgarı ile esmişti. O ana kadar AK Partililerin önlerinde bir tek ölüleri yoktu.

Çünkü Özyer bulunup gelininceye kadar Muğla seçmeninin önüne “İşte milletvekili adayımız” diye çıkarılabilecek karizmatik, Muğlalının tanıdığı, deneyimli “İşte bu” dedirtecek bir isim bulunamamıştı.

Aslında öyle bir isim Muğla’da hiçte az değildi…

Ne var ki, aday adayı listesinde yoktu!

 

xx           xx           xx

AK Parti o seçimde aday sıkıntısı içinde iyi bir aday listesi de yapamayınca seçim kampanyası Hasan Özyer üzerine kurulmuştu.

Seçim sürecinde başta Fethiyeliler olmak üzere seçmene adeta Hasan Özyer vaat edilmişti!

AK Parti’nin Muğla’dan 3 milletvekili çıkarması halinde Özyer’in bakan, hem de Kültür Turizm Bakanı olabileceği dillendirilmişti.

Ancak o zaman AK Parti’nin Muğla’dan 3 milletvekili çıkarması mucize gibi bir şey olurdu. Ki AK Partisi’nin bu zamanda da 3 milletvekili çıkarması mucize olacaktır. Mucizenin gerçekleşmesi için Süleyman Soylu’nun elinin Muğla’dan çektirilmiş olması da yetmiyor.

Muğla’dan ve özellikle AK Parti’den elini çekmesi gereken çok isim var. AK Partililer o isimleri iyi tanıyorlar…

 

xx           xx           xx

AK Parti Muğla Milletvekili Hasan Özyer’in bakan olma şansı var mı?

O gün vardı… Üstelik Muğlalılarda da beklenti vardı.

O günlerde bu köşede bende yazmıştım. “Hasan Özyer’e yakışır” demiştim. Gerçekten de yakışır. Halen yakışır… Hem de Turizm Bakanlığı yakışır. İlginçtir herkeste aynı bakanlığı yakıştırıyor…

Anımsanacağı gibi 7 Haziran günlerinde Hasan Özyer’in adaylığı konuşulurken hep birlikte sözbirliği edilmişçesine şöyle deniliyordu;

Hasan Özer’i adaylığa Başbakan Davutoğlu ikna etmiş.

Bu tamamdı… Buna birde şu eklenmişti;

Adaylığının karşılığında kendisine bakanlık teklif edilmiş.

Bu iddia veya varsayımı doğrulayan olmamıştı, ama yalanlayanda olmamıştı…

 

xx           xx           xx

Ben de Özyer’e bakanlık vaat edildiğine inananlardanım. Şartlar zorladığı için vaat edilmiş olsa da isim bakanlığa uygun bir isimdi. Olursa da turizm yakışırdı.

Seçime birkaç gün kala Muğla Öğretmen Evi’nde düzenlenen kahvaltıda Hasan Özyer’e nasıl aday olduğunu sorduk.

Kızının İngiltere’de olduğunu, Başbakan aradığında orada bulunduğunu söyledi. “Siyasetten hiçbir kişisel beklentim yok. Sayın Başbakan aday ol deyince hayır diyemezdim.” dedi.

Aşağı yukarı böyle demişti ve bende dayanamayıp şöyle sormuştum;

İktidar olmanız halinde bakan olacağınız söyleniyor, öyle mi?

Özyer’in yanıtı ise “Nasip” olmuştu…

 

xx           xx           xx

Geldik bugüne…

Ben AK Partililer 2 milletvekili çıkardıklarına şükrederlerken, Özyer’in bakanlığı unutuldu sanmıştım. Unutulmamış…

Önce Menteşe İlçe Başkanı Erdoğan Ünal anımsattı. Facebook ta paylaşımda bulunarak, “Muğla bakan istiyor” demiş. Bu istek veya açıklama gazetelerde yer almadı… Sadece bir bölge gazetemiz Facebook ta görüp haber yapmış… Tabi herkesin gözü Facebook ta değil!

Böylesine ciddi bir konu için basın toplantısı gerekirdi…

Ardından hafta sonunda AK Parti Büyükşehir Grup Başkanvekili Av. Gültekin Akça’dan yazılı basın açıklaması geldi. Amaç kamuoyu yaratmaksa tek değil, ama doğru olan yol basın açıklaması…

Neyse hiç değilse Menteşe İlçe Başkanı Ünal ve AK Parti Büyükşehir Grup Başkanvekili Akça öyle veya böyle akıl etmişler. İl Başkanı İhsan Küreci nerede?

 

xx           xx           xx

Tekrar soruya dönelim; Hasan Özyer’in şansı var mı?

Elbette nasip… Ama ağlamayan çocuğa meme vermezler!

Erdoğan Ünal paylaşımında partilerinin Muğla’da tarihinin en yüksek oyunu aldığına dikkat çekmiş, ama bu seçimde tarihinin en yüksek oyunu alan il hiçte az değil… (!)

Peki, sen Milletvekili sayını arttırdın mı?

Erdoğan talebinin gerekçesini anlatırken “Artık Muğla’da bazı dengeleri değiştirme zamanı geldiğinin herkes farkında. Biz teşkilatlar olarak Muğla’daki bu değişimi sağlamak için elimizi güçlendirmek istiyoruz. Bunun için yeni kurulacak kabine içerisine bir tane Muğla Milletvekilinin girmesini talep ediyoruz.” demiş.

 

xx           xx           xx

Erdoğan Ünal paylaşımında gerekçesini de özetle şöyle anlatmış;

Muğla Ak Parti Teşkilatları olarak, bir Bursa gibi, Yozgat gibi, Kayseri gibi kuvvetli olmayı arzulamaktayız. Bu kuvveti sağlamak için Hasan Özyer isminin Bakan olması bizler açısından çok önemlidir. Başarıya olan özlemimizi Muğla’ya verilecek bir Bakanlık ile sağlayacağımıza olan inancımız sonsuzdur. Hem siyasi açıdan elimizin kuvvetlenmesi için hem Muğla’mıza daha fazla hizmet sunmak için bu dönem Muğla Milletvekillerimizden birisine Bakanlık görevinin verilmesini talep ediyoruz. Tecrübeli siyasetçi Hasan Özyer’i Muğla halkı ve teşkilatlarımızın bakan olarak görmesi bizleri güçlendirecek ve aşmakta zorluk çektiğimiz birçok sorunun üstesinden geleceğiz.

Bana Ünal’ın kafası karışık gibi geldi… Kim olursa olsun bize bir bakan verin olur mu?! Bursa, Yozgat, Kayseri varken “siyaseten güçlenmesi” için bir ile bakan verilir mi?

Böyle ağlayan çocuğa meme değil yalancı emzik verirler!

 

xx           xx           xx
AK Parti Büyükşehir Grup Başkan Vekili Av. Gültekin Akça, “Muğla’ya bakan gerek” başlığı altında “1 Kasım seçimlerinde AK Parti’den Muğla Milletvekili seçilen İşadamı ve Turizmci Sayın Hasan Özyer’i AK Parti teşkilatları ve kentimizdeki STK’lar Kültür ve Turizm Bakanı olarak görmek istiyor.” demiş. Ardından şöyle devam etmiş;

Turizm sektörünü yakından tanıyan ve sektörün sorunlarını çok iyi bilen Milletvekili Hasan Özyer’in Kültür ve Turizm Bakanlığı görevinde yer alması Türk turizmini daha iyi yerlere taşıyacaktır. Muğla’yı Ankara’da temsil eden güçlü bir siyasi iradenin olması, kentin sorunlarının çözümünde hayati öneme sahip olduğunu düşünüyorum. O yüzden bu meseleye, kentte yaşayan hemşerilerimizin siyaset üstü bir tavırla sahip çıkması gerektiğine inanıyorum.

 

Genel bütçeye çok ciddi katkılar yapan Muğla’nın yığınla sorunlarının çözülmesi ve bölgesel toplu kalkınması için doğru ve yerinde bir talep…

Bir Muğlalı olarak altına bende imza atarım.

 

xx           xx           xx

Ama geç kaldık galiba! Bu yönde Akça ve Ünal’ın iyi niyetli çıkışları dışında çıkış var mı?

Bugün seçilmişler yemin edecek. Ardından Meclis Başkanı seçilecek. Sonrada Bakanlar Kurulu belirlenecek.

Şimdiye kadar STK’lar birlikte seslerini çıkarmış olmalılardı… Başta turizm olmak üzere sektörler ayağa kalkmalıydı. Muğla Basını birlikte ses vermeliydi… AK Parti il başkanı ilçe teşkilatlarını otobüslere doldurup, Başbakanlık önüne çoktan yığmış olmalıydı.

Neyse milletvekili sayısını arttıran Manisa’da 7. Vekilimiz Doç. Dr. Selçuk Özdağ, yine milletvekili sayısını arttıran Antalya’da 8. Vekilimiz İbrahim Aydın bu konuda daha şanslılar.

Bize onlar da yeter…

Elbette Muğla’ya üç te yakışır. Geç kalındı ama inşallah…

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

3 ADET YORUM YAPILDI
Oğuz Turan 17 Kasım 2015 / 08:19

Muğla’ya bir bakan lazım, ama yan gözle değil, dim dik bakacak bir bakan lazım, baktığını görecek adam lazım, Muğla da iktidar partisi niye sıçrayamadı biye bakması lazım ve bakarken de yukarıda adı geçenlerin 10 yıldır ne kadar başarılı olduğuna bakması ve görmesi lazım… Açıklama yapmak güzel, birinin gönlünde il başkanlığı yatarken, diğeri ise zaten tanınan bilinen eski il başkanı. Ne bakanlığı yahu, sosyal ağlarda insanların namuslarına, ailelerine , işlerine kadar aslı olsun olmasın saldır, sonra bize bakanlık ver, bize oy ver… Akpartinin içindeki AKP’lilerden kurtulması lazım, öncede basında bol bol kendini gösterenlerden, doluya boşa konuşanlardan…Muğla hak etmiyor mu tabiiki bir bakanlık hak ediyor, ama oy oranı %70 küsürlarda iller varken mi? Geçen seçim chp ye oy verip bu seçim yeniden Akparti diyen Eskişehir Çanakkale Mersin gibi mi Muğla? Ne değişti? Sadece el birliği ile insanları kırdınız, incittiniz, aralara nifk tohumu ektiniz, akıl hocası diye münevver solcuların şimdi akpartili olanlarından akıl aldınız, işiniz gücünüz dedikodu oldu, birini engellemek için etrafında kim varsa adını kirlettiniz, sonra oy ver, bakan ver… He gülüm he

Ahmet Soyağaç 17 Kasım 2015 / 11:27

Muğla’yı Bir Adım İleriye Götürmemiş Birini Büyükşehir Belediye Başkanı Sececeksin,Bütün Cümle Aleme Muğla’yı CHP’nin Kalesi Diye Lanse Edeceksin,Sonra AK Partiden Bakanlık İsteyeceksin, Geç Bunları Önce Oy ver Sonra Bakanlık İsteyin,

reşat öztepe 17 Kasım 2015 / 11:35

Gocuman; Muğla da siyaset Ak parti dışındakiler için hizmet odaklı olmayıp,marjinal ve ideologya için siyaset yaparlar. Muğla da toplamda 6 vekil var. bu altı vekilimiz ne zaman yada zamanların hangisinde yuvarlak masanın etrafında toplandılar. Ak partiden seçilen (2001-2015) iki vekil ile yaptıkları ortada. bu üç olsaydı,4 olsaydı,hatta hatta beş olsaydı neler olmazdı. kimler verecek Halk veya seçmen vereck. eğer vermiyor ise,hizmet ve yatırım istenediğinin resmidir. sevgi ve saygı.