Muğla’ya 6 baraj ve 2 gölet

Bu haber 22 Şubat 2019 - 1:54 'de eklendi ve 1.092 kez görüntülendi.

Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü Muğla’ya yaptığı yatırımlarla mümbit topraklarını su ile buluşturmaya içme ve kullanma suyu temin etmeye ve derelerdeki taşkın riskini azaltmaya devam ediyor.

Haber Merkezi

Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü Muğla’ya yaptığı yatırımlarla mümbit topraklarını su ile buluşturmaya içme ve kullanma suyu temin etmeye ve derelerdeki taşkın riskini azaltmaya devam ediyor.

DSİ Genel Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada Muğla’da son dönemde yapılan su yapılarının artması bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde de önemli rol oynamadığı kaydedildi.

Açıklamada tarım alanlarında gerçekleştirilen projeler doğrultusunda gelişen tarım sektörü diğer sektörlerin de itici sektörü olduğu vurgulandı.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

Sulama projelerinin devreye girmesi ile sulanan arazilerde sulama öncesi ve sulamadan sonraki durum arasında ciddi gelir artışları meydana gelmiş, bu artış il genelinde ve civar illerde doğrudan veya dolaylı olarak birçok sektöre yansımıştır. Sulama Projeleri vatandaşların gelir düzeyi ve hayat standardını yükselterek, bölge ile diğer bölgeler arasındaki gelişmişlik farkını ortadan kaldırmak, kırsal alandaki verimliliği ve istihdam imkânlarını artırarak, sosyal istikrar, ekonomik büyüme gibi milli kalkınma hedeflerine katkı sağlamaktadır.”

İçme suyu hakkında açıklamalarda bulunan DSİ Genel Müdürü Mevlüt Aydın, Bodrum yarımadasında yer alan Bodrum ve Bitez, Gündoğan, Konacık, Ortakent-Yahşi, Turgutreis, Gümüşlük, Yalıkavak, Göltürkbükü ve Yalıçiftlik Beldelerinin 2040 yılına kadar olan içme, kullanma ve sanayi suyu ihtiyacını karşıladıklarını söyledi. Aydın, “Şimdi de Milas ilçemizin içmesuyu ihtiyacını karşılamak için takriben 20 km’lik isale hattı inşa ediyoruz. Böylece Akgedik Barajının suyunu, içmesuyu arıtma tesisine getirerek şehre vereceğiz. İsale hattının ve içmesuyu arıtma tesisinin inşaatları hızla devam ediyor” dedi.

Muğla’nın hasretle beklediği baraj ve göletleri bir bir inşa ettiklerine dikkati çeken Aydın açıklamasına şöyle devam etti:

Bu kapsamda 16 yılda Muğla’da 6 baraj ve 2 göleti tamamlayarak vatandaşlarımızın istifadesine sunduk. Bunlardan bir tanesi 162,5 metre yüksekliğinde Ege’nin en büyük, Türkiye’nin 6. Büyük barajı olan Dalaman Akköprü Barajı ve HES’tir. Akköprü Barajı yıllık 343 milyon kWh enerji üretimi ile milli ekonomiye büyük katkı sağlamaktadır. Bu barajın sulama şebekelerini de tamamladığımızda 121.000 dekar münbit araziyi sulayacağız. Tabi bu baraj aynı zamanda pek çok turistik tesisi, yerleşim yerlerini ve havaalanını taşkınlardan koruyarak her yıl milyonlarca lira taşkın zararını önlemektedir. Muğla’nın münbit topraklarını sulamak için yeni barajlar inşa ediyoruz. İnşaat safhasındaki 6 baraj ile topraklarımıza bereket katmaya devam ediyoruz. 71,5 metre yüksekliğindeki Girme Barajı, Girme Ovası’nda 21.510 dekar arazinin sulanmasına hizmet edecektir. Böylece 717 kişiye istihdam ve milli ekonomiye yıllık 32,2 milyon TL zirai fayda sağlanacaktır. Bununla birlikte 62 metre yüksekliğindeki Boğalar Seki Barajı, Seki Ovasında 34.200 dekar arazinin sulanmasına hizmet edecektir. Böylece milli ekonomiye yıllık 54,7 milyon TL zirai katkıyla birlikte, 1.140 kişiye de istihdam sağlanacaktır. Bu barajın inşaat çalışmalar devam etmektedir. İnşaatı devam eden bu 6 barajın haricinde 8 tane de gölet inşası devam etmektedir. Yani 14 baraj ve gölette çalışmalarımız devam ediyor” dedi.

86 bin dekar arazi sulamaya açıldı

Son 16 yılda inşa edilen sulama projeleri ile 86 bin dekar zirai araziyi sulamaya açtıklarını ve böylece çiftçilere yıllık 110,6 milyon TL zirai gelir artışı sağladıklarını açıklayan Genel Müdür Aydın, “Muğla’mızın verimli topraklarına bereket kattık. Muğla’mızda sulanmadık arazi bırakmayacağız. Topraklarımızı suya doyurmak maksadıyla inşaat safhasında 11 sulama tesisimiz daha bulunmaktadır. Bu tesislerimiz tamamlandığında 138 bin dekar münbit araziyi daha suyla buluşturarak çiftçilerimizin yüzünü güldürmeye devam edeceğiz” dedi.

Son 16 yılda inşa edilen 57 adet taşkın koruma tesisi ile 61 meskûn mahal ile 19 bin 865 dekar araziyi taşkın zararlarından koruduklarını da açıklayan Aydın, 7 adet dere ıslahında da inşaat çalışmalarının devam ettiğini belirtti.

DSİ Genel Müdürü Mevlüt Aydın açıklamasını, “Son olarak bu projelerin yapılmasında en büyük destekçimiz Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a, Tarım ve Orman Bakanımız Sayın Dr. Bekir Pakdemirli’ye şükranlarımı sunuyor, emeği geçenlere teşekkür ediyorum” ifadeleri ile sonlandırdı.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.