Muğla’ya 10 bin yeni öğrenci 

Bu haber 03 Ağustos 2015 - 19:59 'de eklendi ve 733 kez görüntülendi.

muglaya10binyeniogrenci61565165651Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi’ni kazanan öğrenciler kayıt yaptırmak için geldikleri Muğla’da çiçekler ile karşılandı. Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi’ne kayıt yaptırmaya gelen öğrenciler için otogarda karşılama töreni düzenlendi. Törende konuşan rektör Mansur Harmandar, 10 bin yeni kayıt kontenjanı bulunduğunu açıkladı.

Haber Merkezi

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi’ni kazanan öğrenciler kayıt yaptırmak için geldikleri Muğla’da çiçekler ile karşılandı. Muğla otogarında düzenlenen karşılama törenine Vali Yardımcısı Fethi Özdemir, Rektör Prof. Dr. Mansur Harmandar, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Hüseyin Daşgın, Menteşe Kaymakamı Zeki Arslan, Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş, İl Emniyet Müdürü Hakan Çetinkaya, İl Müftüsü Abdurrahman Koçak, öğrenciler ve aileleri katıldı.
Otogarda düzenlenen karşılama töreninde Emniyet Müdürlüğü, Büyükşehir Belediyesi, Menteşe Belediyesi ve Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi stant açtı. Stantta Muğla’yı, Üniversiteyi tanıcı broşürlerin yanı sıra, Polis İmdat telefonları ile polisi tanıtıcı broşürler yer aldı. Törende konuşan Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi’ni kazanan öğrencilerin çok şanslı olduğunu ve Türkiye’nin en güzel ilinde okuma şansı yakaladıklarını söyledi. Gümüş, “Muğla Türkiye’nin en sakin, en huzurlu ve en iyi üniversitesine sahip bir il. Bugünden itibaren sizler bizim misafirimizsiniz. Umuyorum üniversite hayatı bittikten sonra da Muğla’ya yaşamaya devam edeceksiniz veya Muğla’nın bir fahri hemşehrisi görevini üstleneceksiniz” dedi.
Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mansur Harmandar ise her yıl geleneksel olarak öğrencilerin ilk defa kayıt yaptırmak için Muğla’ya gelişlerinde tören yaptıklarını belirtti. Rektör Harmandar, “Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi’ni tercih eden öğrencilerimizi tebrik ediyorum. Muğla ilimiz tarihi zenginlikleri ve doğal güzellikleri ile Türkiye’mizin en güzel şehirlerinden birisidir. 1992 yılında kurulan Muğla Sıtkı Koçman Üniversitemiz ülkemizin önde gelen üniversiteleri arasında yer almaktadır. Üniversitemizi kazanan öğrencilerimiz genellikle ortanın üzerinde puan alan öğrencilerimizden oluşmaktadır. Yüksek puanla gelen öğrencilerimiz arasında Tıp Fakültesi, Mühendislik Fakültesi, Eğitim Fakültesi ve Tarih Bilimleri Fakültesi öğrencileridir. Özellikle bu bölümlerimizi kazanan öğrencilerimizin Türkiye standartlarının üzerinde puan alarak Üniversitemizi tercih etmektedirler. Turizm Fakültemiz başta olmak üzere diğer fakültelerimizi kazanan öğrencilerimiz mezun olduklarında doğrudan iş bulabilmektedirler. Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi sadece Türkiye’de değil, dünyanın her yerinde mezun olunduktan sonra iş bulma imkânına sahiptir” dedi.
Rektör Harmandar, 2015-2016 eğitim öğretim döneminde Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi’ne YÖK tarafından 10 bin 300 kontenjan ayrıldığını belirterek, “Üniversitemizde 18 fakülte bulunuyor. Bunların 14’ünde eğitim öğretim var. 4 Yüksekokul, 12 Meslek Yüksekokulu ve 4 enstitüde öğrencilerim var. Bu yıl lisans, ön lisans ve lisansüstü öğrencileri olmak üzere toplam 10 bin 300 öğrenci kontenjanımız bulunmaktadır. Bu kontenjanların yüzde 98’i tercih edilmiş durumdadır. Bu kayıtlardan sonra eksik kalan kontenjanlarımızı da ek kontenjanlar ile doldurmayı düşünüyoruz. Bu yıl Muğla Sıtkı Koçman Üniversitemizi yaklaşık 10 bin öğrenci alacağız ve öğrenci sayımız 40 bini bulacak. 31 Temmuz 5 Ağustos tarihleri arasında Üniversitemize kayıt yaptırmaya hak kazanan öğrencilerimiz e-devlet üzerinden uzaktan kayıt yaptırabilecekler. Bunun yanında 3 Temmuz-7 Ağustos tarihleri arasında da yüz yüze kayıt yapılabilecek. Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesinde ders başı 7 Eylül tarihinde başlayacak” dedi.
Muğla Vali Yardımcısı Fethi Özdemir ise geleneksel hale gelen öğrenci karşılama töreninde amacın Muğla’ya ilk defa gelen öğrencileri yalnız bırakmamak ve onları Muğla’nın sıcaklığını hissettirmek olduğunu söyledi. Özdemir, “Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesini kazanan öğrencilerimiz artık bizim bir parçamız olacak. Onlar eğitim öğretim süreci boyunca yaşamlarını bizlerle birlikte sürdürecekler. Biz ilin idarecileri olarak sizleri hizmetinizdeyiz” dedi.
Tören sonrası Muğla Büyükşehir Belediyesi ve Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi’nin öğrenciler için hazır bekletilen araçları ile öğrenciler Üniversite kayıtları için otogardan ayrıldı. Otogarda açılan stantlar ve taşıma araçları 7 Ağustos tarihine kadar hizmet verecek.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.