Muğlaspor’da Kadınlar Dönemi

Bu haber 18 Haziran 2018 - 1:19 'de eklendi ve 2.304 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Muğlaspor’da Erol Kapiz Dönemi” başlıklı haberi gördüğüm zaman dikkatimi çeken başlığın altındaki yönetim fotoğrafında yer alan iki kadın; Mehtap Şeniz Çahan ve Merve Başak Çağıl dikkatimi çekti. Kongre sonrası çekilmiş bir hatıra fotoğrafı diye düşündüm.

Değilmiş. Meğer iki kadın yönetime girmiş.

Kapiz’in adeta “dipten gelen” bir dalganın sonucu gibi, beklenmedik biçimde kulübün başına geçmiş olmasından çok beni iki kadın şaşırttı. Çünkü pek alışılmış bir durum değil bu… Ünlü kulüplerimizde kadın yönetici var mı?

Kendimizi seçim sürecine kaptırdık. Bir türlü bu yeni gelişmeyi, tarihi olayı köşeme taşıyamadım.

Siyasette kadının adı hala yok. Bunu hep yazıyorum. Yazmaya devam edeceğim…

CHP listesinde tek bir kadın aday var: Emine Yenilmez Aydemir.. O da seçilemeyecek sırada! MHP’de hiç kadın yok… İYİ Parti’de 2 kadın aday var, ama onlarda seçilebilecek sırada değiller. Nesrin Aştı 5’nci, İzel Kuşkun 7’nci sırada… Seçilebilir yerde tek kadın aday AK Parti listesinde Yelda Erol Gökcan bulunuyor. Onunda seçilmemesi için ayak sürüyenler var… (!)

xx        xx        xx

Yeni kuşaklar pek bilmez. Muğlaspor’un temellerinden Yılmazspor’un 1950’lerde kulüp başkanı bir kadındır; Saadet hanım…

Soyadını herkes bilmez. “Öztürk”tür… Kızlık soyadı. Anlatanlara göre evlilik yapmıştır, ama Devran adında bir kız evlada sahip olduğu bu evlilik uzun sürmemiştir. Evliliğinde de kızlık soyadı Öztürk’ü kullanmıştır. Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin başkanlık binasının hemen karşısındaki tarihi taş ev O’nun adı ile anılır; Saadet Hanım Konağı

Muğla’nın pek çok ünlü futbolcusunu yetiştiren Yılmazspor deplasmana maça giderken futbolcular konağın önüne gelip Saadet hanımdan harçlıklarını ve dualarını alırlarmış.

Şimdi sıkı durun.

Saadet hanım Demokrat Partilidir (DP) ve öyle sıradan bir DP’li değil, partide söz sahibidir. Saadet hanımın başkanlığını yaptığı kulübün futbolcularının hemen hepsi de daha sonra Adalet Partisi (AP) ve Doğru Yol Partisi’nde (DYP) yöneticilik yapmışlardır.

Şimdi Demokrat Parti’nin son İl Başkanlarından Erol Kapiz’i Muğlaspor Kulübü’nün Başkanlığında görmek ve yönetimde iki kadının yer almış olması bana bunları anımsattı…

xx        xx        xx

Yine şaşırtıcı olacaktır… DP’li Saadet hanımdan seneler sonra bir spor kulübünde yönetime gelen iki kadından biri olan Mehtap Şeniz Çahan da DP’nin yakın zamandaki son yöneticilerindendir.

Gerçekten oldukça şaşırtıcı…

Ancak NAZAR Unlu Mamulleri zincirinin sahiplerinden Mehtap Şeniz Çahan’ın Muğlaspor yönetiminde yer alması beni şaşırtmadı.

Bana sorarsanız bu çok geç yapılmış bir tercih.

Tabi bu gecikme Erol Kapiz’in eksikliği, kabahati değil. Erol Kapiz yönetime talip olunca yönetimde kadınlarında olması gerektiğini akıl etmiş. Tercih Erol Kapiz’in tercihi.

Kendisinden önceki çoğu sosyal demokrat olan başkanların akıl edememiş olmaları oldukça düşündürücü…

Muğlaspor Kulüp Başkanı Erol Kapiz’i öncelikle bu tercihi için tebrik ediyorum.

Mehtap Şeniz Çahan inanıyorum ki, Muğla’nın ekonomi yaşamının yanında siyasal ve sosyal yaşamında varlığını hissettirmiş bir isim olarak onca işinin arasında Muğlaspor içinde yararlı olacaktır.

İşte Muğla’dan kazanıp ta Muğla’nın değerlerini yaşatmak için elini taşın altına koymak böyle bir şey olsa gerek…

xx        xx        xx

Mehtap Şeniz Çahan’ın yanına Mimar Ayten Arslan da yakışırdı.

Erol Kapiz, galiba Ayten Arslan’ı ikna edememiş veya başka bir şey olmuş, bilmiyoruz.

Seneler sonra Saadet hanımın ardından gelen iki kadından biri olmak, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi mezunu Jeoloji Mühendisi Merve Başak Çağıl’a nasipmiş…

Ben Erol Kapiz’i asıl ortaya çıkardığı Muğlaspor Yönetimi için kutlamak istiyorum.

Siyasette yapılamayan sanki sessiz ve derinden sporda yapıldı; Muğlaspor’da yapıldı.

İşte yönetim:

Kulüp Başkan Vekilleri Mehmet Güven ve Ali Özden Gürbüz.

İdari Asbaşkan Şahin Kırkan, Mali Asbaşkan Mehtap Şeniz Çahan, Profesyonel Futbol Şube Sorumlusu ve Sportif Asbaşkan Mehmet Alpez, Sosyal Komite Başkanı Merve Başak Çağıl, Basın Sözcüsü Hakan İnan, Genel Kaptan Abdurrahman Uçar, Altyapı Şube Sorumlusu Salih Tozlu

Şahin Kırkan ayrıca Bölge Temsilciliğini de üstlenirken, Hakan İnan da Sosyal Komite’de de Prof. Dr. Mustafa Nazım Karalezli ve Hüseyin Nizamoğlu ile görev aldı. Mali Komite’de Cavit Demircioğlu ve Alirıza Boyacı yer aldı… Yönetimde Av. Gültekin Akça ile Raşit Biter de yer almış. 

İnsanın ister istemez “İşte Muğla” diyesi geliyor… Uzun zamandır hiç bu kadar “Muğla” kokan bir yönetim çıkmamıştı…

xx        xx        xx

Ben spor yazarı değilim. Bunu çeşitli kereler vurguladım…

İşin acı yanı Ekrem Orhan’ı saymazsak Muğla Basını’nda “Spor Yazarı” da yok. Oysa Cem Kaytan, Süleyman Akbulut, Hasan Telli, Mustafa İnci ve Bekir Tosun birer spor yazarı olabilirlerdi… Ben bu konuda gazete patronlarımızı da eleştiriyorum.

Lise yıllarımda basketbol oynadım. Futbol oynamadım. Zevk almadığımdan mı ne seyircisi de olmadım. Yoksa “doğru tabir” ile “Futbol Yazarı” da olabilirdim…

Neyse, bu anlamda bu yazı da bir “spor yazısı” değil…

Ancak geçen ay gürültüsüz patırtısız yapılan kongreyi pek çok yönden görmezden gelemezdim.

Ben sadece bir kongrenin röntgenini çekmeye çalışıp, tarihe not düşme sorumluluğumu yerine getiriyorum. Bazı dedikodular var. Bu dedikodulara göre Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, CHP’nin Milletvekili adaylarını belirlediği gibi, Erol Kapiz’i çağırıp “Aday ol” dediği konuşuluyor… Yok artık!

Kapiz’e sormadım, çünkü bu O’na da hakaret olurdu. Ayrıca bu kadarına da ihtimal vermiyorum…

xx        xx        xx

Muğlaspor Genel Kurulu Konakaltı İskender Alper Kültür Merkezi’nde yapılmış. Kulüp Başkanı Haluk Beyimoğlu’nun kurumlar tarafından yönetim kurulunun sahipsiz bırakılmasına tepki göstererek kongrede aday olmayacağını açıkladığı söyleniyor. Hayret, demek ki aday olmayarak sahipsiz bırakmış olmuyor!

Neyse ki kulüp sahipsiz bırakılmamış. Daha önce adaylığını açıklamış olan Süper Lig eski hakemlerinden Mutlu Çelik adaylıktan çekilirken, tek listeyle yapılan kongrede Erol Kapiz başkanlığa getirilmiş. Erol Kapiz yaptığı açıklamada, “Muğlaspor’un sıkıntılarının farkındayız. 4 milyon borcu olan bir kulüp devralıyoruz. Fakat karamsar olmaya gerek yok. Şeffaf, saygın bir Muğlaspor oluşturmak için tüm Muğla ile var gücümüzle çalışacağız. Muğla için, Muğlaspor için kalıcı çalışmalar yapmak istiyoruz” demiş…

xx        xx        xx

Eğri oturup doğru konuşmakta fayda var. Bu gün Muğlaspor’un 4 milyon liraya yakın borcundan söz ediliyor. Bunun önemli bölümü önceki başkan Haluk Beyimoğlu’na imiş. Ki Beyimoğlu kendi alacakları için kulüp gelirlerine çoktan temlik koydurmuş!

Benim anlayamadığım, iyi de kardeşim bir gün tahsil edeceğin parayı neden harcıyorsun?

Şu “Muğlaspor’un hastasıyız”, “Muğla sevdalısıyız” sözlerinden iğreniyorum… Çok duygusalsınız!

Mustafa İnci bu konuda ki bir yazısını “Muğlaspor yönetimi aklı başında transferler yapıp çok fazla para harcamadan gelecek sezonu tamamlamalı. Bu arada kendi alt yapısına önem vermeli. Örneğin kadronun büyük bölümü Muğlalı çocuklardan oluşmalı diye düşünüyorum. Muğlaspor futbolcu satın alan değil futbolcu satan kulüp olmalı…” diye tamamlamış.

Katılıyorum. Muğlalı yönetime, Muğlalı oyuncular yakışır…

—————————————-                                                         —————————————–

GÜNÜN SÖZÜ: Dünyanın en yüce tahtına da çıksanız oturacağınız yer kendi kıçınızın üstüdür. (Nietzsche)

ÇİVİ

24 Haziran Seçimi için geri sayım başladı; milletvekili adaylarından Muğla için tek bir vaat duyan olmadı.

Beni Bi Gülmek Aldı:))))

——————————————————————————————————————–

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

1 ADET YORUM YAPILDI
Haluk BOZDAĞ 18 Haziran 2018 / 13:59

Milletvekilliği önümüzdeki dönemde oynayacağı rol gereğinden fazla abartıldığı kanaatindeyim. Çünkü icranın merkezi meclis değil artık. İcra genelde Cumhurbaşkanlığında yerelde ise belediyelerde olacak. Yani yerelde düşünme işi milletvekilinin değil, daha çok belediye başkanının olacak. Yani Muğla için vaatleri sıralaması gereken daha çok belediye başkanları. Bir de milletvekillerini biz değil genel başkanlar seçti, onun için milletvekilleri Muğla için değil genel başkan için düşünerek vaat verecekler herhalde.