Muğlaspor ve Siyaset

Bu haber 05 Mart 2014 - 0:09 'de eklendi ve 1.508 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Özcan Özgür

Yıllar önce Cumhuriyet Gazetesi’nde Kurtan Fişek yazmıştı.

O’na göre, bu günün ünlü İngiliz Futbol Kulüpleri’nin ortaya çıkışında sanayileşme etkilidir. Sanayileşme beraberinde “işçi sınıfını” doğurmuştur ve o zaman onların dayanışmasının önünün alınması adına sanayiciler kulüpleri de kurmuştur.

Yine Kurtan Fişek’e göre, en çok ve görkemli futbol sahalarının Almanya, İtalya ve İspanya’da olması bir tesadüf değildir. Çünkü o futbol sahaları Hitler, Musolini, Franko dönemlerinde yapılmıştır. O ülkelere Arjantin’i de ekleyebilirsiniz…

Bizde de en çok futbol sahası Kenan Evren faşizmi döneminde yapılmıştır!

xx        xx        xx

Kurtan Fişek bizim ünlü kulüplerimizin renklerinin tahlilini de yapmıştır. O’na göre sarı&kırmızı ağır renklerdir. Aristokrasiyi temsil eder. Yani Galatasaray aristokratların takımıdır. Sarı&lacivert frapan, jan janlı renklerdir. Burjuvaziyi temsil eder. Yani Fenerbahçe bir burjuva takımıdır. Siyah&beyaz ise ‘ezik’ renklerdir. Yani işçi sınıfını temsil eder.

Psikolojik bir tahlil, tartışılır…

Geçtiğimiz Cuma akşamı Muğlaspor Gecesi’nde olup biteni izlerken Kurtan Fişek’in bu tahlillerini anımsadım…

Doğrusu futbol ile siyasetin bir başka ilişkisinin olabileceğini hiç düşünmemiştim. Meğer kent kulüpleri kent siyaseti ile birlikte yükselip alçalabiliyormuş!

xx        xx        xx

Muğlaspor Gecesi’nin sunuculuğunu Cüneyt Erdan arkadaşım yapmıştı. Erdan’dan inişli çıkışlı bir Muğlaspor tarihçesi dinledik. Masamızda oturan ve kulübün bu gün geldiği nokta için kahreden bir arkadaşım, “Güzel yıllarımızda olmuş.” diyordu.

Dikkatimi çeken şu oldu; Muğlaspor’un o güzel “altın yıllarındaMuğla siyaset de altın yıllarını yaşıyormuş meğer.

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Sosyoloji Bölümü ile BESYO’dan birer hocanın yan yana gelip yapabilecekleri araştırma siyasete tez konusu olabilir!

Çünkü görülecektir ki, kulübün şaşalı günlerinde kulüp yöneticilerinin hemen hepsi, futbolcuların neredeyse büyük bölümü Muğlalılarca tanınmaktadır. Aynı dönemde siyasi partilerin bırakın il başkanlarını, ilçe başkanları dahi Muğlalılarca tanınmakta ve milletvekilleri bilinmektedir. O zaman “Belediye Başkanının yüzünü görmedim.” diyen yoktur. İl Genel Meclisi Üyeli milletvekilleri kadar ünlüdür…

Ya bu gün?

xx        xx        xx

Muğlaspor’un anlı şanlı dönemlerinde kulübün başında Allah rahmet etsin Sabri Dinçer ve Hamdi Yücel Gürsoy vardı. Erman Şahin Belediye Başkanı idi… Siyaset deve dişi gibi adamların elindeydi; CHP’de Tufan Doğu, Orhan Çakır, Hüseyin Ülkü, Neşet ÖztürkAdalet Partisi’nde (AP) Allah her ikisini de rahmet etsin, Bülent Önuçan ve Gürkan TözünAllah ömür versin Hüseyin Nizamoğlu, Cavit Karaöz, Süreyya Serger.

Muğlaspor’un anlı şanlı bir başka dönemlerinde kulübün başında Özer Kırkan, Önder Kaytan vardı. Orhan Çakır Belediye Başkanı idi. CHP’de Mehmet Kocagöz, Süleyman Uslu, Vecdet Seçer, Erol KutlayAdalet Partisi’nde (DYP) Latif Sakıcı, Enver Kansu, Esin AltaşANAP’ta Şükrü Zeybek, Hasan Yüzbaşıoğlu, Halilibrahim ÖzbekMHP’de Ferhat Kırtaş, Osman Güven

O zamanların milletvekilleri de başkaydı: Tufan Doğu, Latif Sakıcı, Şükrü Zeybek…

Hepsi Muğla’yı Muğlalıyı; Muğla, Muğlalı hepsini tanırdı…

xx        xx        xx

Bu gün Muğlaspor neredeyse son 15 yıldır yerlerde sürünüyor. Muğla siyaseti de öyle…

İğneyi kendine, çuvaldızı başkasına batır derler. Muğla basını da yerlerde sürünmekte!

Kesinlikle bir ilişki olmalı. O ilişkiyi de üniversitemizin sosyologları bulmalı.

Muğlaspor’un Gecesi’nde arkadaşımız Cüneyt Erdan, başta Rıdvan olmak üzere kulübün yetiştirip, başta İstanbul, Ankara ve İzmir olmak üzere Türkiye’nin dört bir yanına gönderdiği futbolcuları da övgüyle saydı.

İşte o yıllarda Muğla il merkezinin parlamentoya milletvekili gönderebildiği yıllar!

xx        xx        xx

Yine sosyolojik olarak bakarsak, Muğlaspor Muğla’da CHP’nin en önemli damarlarından biri.

O akşam oturduğumuz masada bir başka saptamayı Nejat Altınsoy arkadaşım, “O yıllarda Muğla’nın gençleri 14-15 yaşlarında maça gitmeye başlarlardı. Muğlaspor’u alkışlayarak askerlik çağına gelirlerdi. Askerden dönünce de CHP’yi alkışlarlardı.” şeklinde yapıyordu.

Ben hiç böyle bakmamıştım. Ama Muğlaspor’un anlı şanlı dönemlerinin yöneticilerinin siyasi kimliklerine baktığınız zaman Nejat Altınsoy’un haklı olduğu görülüyor. Bu durum da sosyologlar tarafından masaya yatırılabilir.

O gece, gecenin konuklarından Belediye Başkanı Osman Gürün Muğlaspor‘a tanınan imkanlar dahilinde destek verdiklerini belirtirken “Tarih tekerrür ediyordu. Kulüp neredeyse kapanma noktasına geliyordu. Borçlar nedeniyle kulüp öncelikle Mali yapıyı düzeltmek için yola çıktı. Bu süreçte Belediye olarak gereken katkıyı verilmesi gerektiği şekliyle verdik ve vermeye de devam edeceğiz.” diyordu.

Hangi zamanda, nasıl, ne kadar? Otopark paraları ise o paraları Muğlalılar veriyor!

xx        xx        xx

O gece Vali Mustafa Hakan Güvençer de, “Muğlaspor, gerek merkezi yönetimlerin, gerekse yerel yönetimlerin yürüttüğü sosyal ve kültürel alanda çalışmalarda en önemli partnerlerden biri. Yerel yönetimler kulüplerin refikidir.” demişti.

Doğru söze ne denir?.. Muğlaspor’un son 10-15 yılı zor yıllarıdır. Kulübün anahtarının Valiliğe teslim edildiği veya edilmeye kalkışıldığı günler, kulüp yönetiminin daire müdürlerinden oluştuğu, borç ödemelerinde müdürlerin kredi kartlarının kullanıldığı dönemler de oldu.

O zor yıllarda bir tabur komutanı ordu bandosunu maçlara göndermekle kalmayıp, ekserlerini seyirci, Muğla Üniversitesi öğrencilerini futbolcu yaparken Muğlaspor’un refiki neredeydi?

Muğlaspor’un 15, 20 yıl önce futbolcuları Muğla Belediyesi’nin kadrolu elemanlarıydı. Bu gün Muğla Belediyesi’nde kadrolu kaç futbolcu var?

Bu gün Muğla’nın temsilcisi konumundaki Fethiyespor’un 10-15 yılda geldiği yer ortada; PTT 1. LigiFethiyespor’un refiki var; Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatçı…

Muğlaspor’un son 10-15 yılda geldiği noktada ortada!

xx        xx        xx

Muğlaspor bu gün dip yapmış, yerlerde sürünüyor, ama CNS’de yapılan gece 10 yıl, 20 yıl önce yapılan gecelerden hiç farklı değildi. O gece Muğlaspor’un “partiler üstü” gerçek, modern yüzünün fotoğrafı vardı. Eski yöneticiler, futbolcular, antrenörler, taraftarlar eşleriyle gelmişlerdi…

Böyle bir aşkın takımı nasıl bu hale gelir anlayamıyorum…

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.