Muğlaspor ve Siyaset

Bu haber 05 Mart 2014 - 0:09 'de eklendi ve 1.419 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Özcan Özgür

Yıllar önce Cumhuriyet Gazetesi’nde Kurtan Fişek yazmıştı.

O’na göre, bu günün ünlü İngiliz Futbol Kulüpleri’nin ortaya çıkışında sanayileşme etkilidir. Sanayileşme beraberinde “işçi sınıfını” doğurmuştur ve o zaman onların dayanışmasının önünün alınması adına sanayiciler kulüpleri de kurmuştur.

Yine Kurtan Fişek’e göre, en çok ve görkemli futbol sahalarının Almanya, İtalya ve İspanya’da olması bir tesadüf değildir. Çünkü o futbol sahaları Hitler, Musolini, Franko dönemlerinde yapılmıştır. O ülkelere Arjantin’i de ekleyebilirsiniz…

Bizde de en çok futbol sahası Kenan Evren faşizmi döneminde yapılmıştır!

xx        xx        xx

Kurtan Fişek bizim ünlü kulüplerimizin renklerinin tahlilini de yapmıştır. O’na göre sarı&kırmızı ağır renklerdir. Aristokrasiyi temsil eder. Yani Galatasaray aristokratların takımıdır. Sarı&lacivert frapan, jan janlı renklerdir. Burjuvaziyi temsil eder. Yani Fenerbahçe bir burjuva takımıdır. Siyah&beyaz ise ‘ezik’ renklerdir. Yani işçi sınıfını temsil eder.

Psikolojik bir tahlil, tartışılır…

Geçtiğimiz Cuma akşamı Muğlaspor Gecesi’nde olup biteni izlerken Kurtan Fişek’in bu tahlillerini anımsadım…

Doğrusu futbol ile siyasetin bir başka ilişkisinin olabileceğini hiç düşünmemiştim. Meğer kent kulüpleri kent siyaseti ile birlikte yükselip alçalabiliyormuş!

xx        xx        xx

Muğlaspor Gecesi’nin sunuculuğunu Cüneyt Erdan arkadaşım yapmıştı. Erdan’dan inişli çıkışlı bir Muğlaspor tarihçesi dinledik. Masamızda oturan ve kulübün bu gün geldiği nokta için kahreden bir arkadaşım, “Güzel yıllarımızda olmuş.” diyordu.

Dikkatimi çeken şu oldu; Muğlaspor’un o güzel “altın yıllarındaMuğla siyaset de altın yıllarını yaşıyormuş meğer.

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Sosyoloji Bölümü ile BESYO’dan birer hocanın yan yana gelip yapabilecekleri araştırma siyasete tez konusu olabilir!

Çünkü görülecektir ki, kulübün şaşalı günlerinde kulüp yöneticilerinin hemen hepsi, futbolcuların neredeyse büyük bölümü Muğlalılarca tanınmaktadır. Aynı dönemde siyasi partilerin bırakın il başkanlarını, ilçe başkanları dahi Muğlalılarca tanınmakta ve milletvekilleri bilinmektedir. O zaman “Belediye Başkanının yüzünü görmedim.” diyen yoktur. İl Genel Meclisi Üyeli milletvekilleri kadar ünlüdür…

Ya bu gün?

xx        xx        xx

Muğlaspor’un anlı şanlı dönemlerinde kulübün başında Allah rahmet etsin Sabri Dinçer ve Hamdi Yücel Gürsoy vardı. Erman Şahin Belediye Başkanı idi… Siyaset deve dişi gibi adamların elindeydi; CHP’de Tufan Doğu, Orhan Çakır, Hüseyin Ülkü, Neşet ÖztürkAdalet Partisi’nde (AP) Allah her ikisini de rahmet etsin, Bülent Önuçan ve Gürkan TözünAllah ömür versin Hüseyin Nizamoğlu, Cavit Karaöz, Süreyya Serger.

Muğlaspor’un anlı şanlı bir başka dönemlerinde kulübün başında Özer Kırkan, Önder Kaytan vardı. Orhan Çakır Belediye Başkanı idi. CHP’de Mehmet Kocagöz, Süleyman Uslu, Vecdet Seçer, Erol KutlayAdalet Partisi’nde (DYP) Latif Sakıcı, Enver Kansu, Esin AltaşANAP’ta Şükrü Zeybek, Hasan Yüzbaşıoğlu, Halilibrahim ÖzbekMHP’de Ferhat Kırtaş, Osman Güven

O zamanların milletvekilleri de başkaydı: Tufan Doğu, Latif Sakıcı, Şükrü Zeybek…

Hepsi Muğla’yı Muğlalıyı; Muğla, Muğlalı hepsini tanırdı…

xx        xx        xx

Bu gün Muğlaspor neredeyse son 15 yıldır yerlerde sürünüyor. Muğla siyaseti de öyle…

İğneyi kendine, çuvaldızı başkasına batır derler. Muğla basını da yerlerde sürünmekte!

Kesinlikle bir ilişki olmalı. O ilişkiyi de üniversitemizin sosyologları bulmalı.

Muğlaspor’un Gecesi’nde arkadaşımız Cüneyt Erdan, başta Rıdvan olmak üzere kulübün yetiştirip, başta İstanbul, Ankara ve İzmir olmak üzere Türkiye’nin dört bir yanına gönderdiği futbolcuları da övgüyle saydı.

İşte o yıllarda Muğla il merkezinin parlamentoya milletvekili gönderebildiği yıllar!

xx        xx        xx

Yine sosyolojik olarak bakarsak, Muğlaspor Muğla’da CHP’nin en önemli damarlarından biri.

O akşam oturduğumuz masada bir başka saptamayı Nejat Altınsoy arkadaşım, “O yıllarda Muğla’nın gençleri 14-15 yaşlarında maça gitmeye başlarlardı. Muğlaspor’u alkışlayarak askerlik çağına gelirlerdi. Askerden dönünce de CHP’yi alkışlarlardı.” şeklinde yapıyordu.

Ben hiç böyle bakmamıştım. Ama Muğlaspor’un anlı şanlı dönemlerinin yöneticilerinin siyasi kimliklerine baktığınız zaman Nejat Altınsoy’un haklı olduğu görülüyor. Bu durum da sosyologlar tarafından masaya yatırılabilir.

O gece, gecenin konuklarından Belediye Başkanı Osman Gürün Muğlaspor‘a tanınan imkanlar dahilinde destek verdiklerini belirtirken “Tarih tekerrür ediyordu. Kulüp neredeyse kapanma noktasına geliyordu. Borçlar nedeniyle kulüp öncelikle Mali yapıyı düzeltmek için yola çıktı. Bu süreçte Belediye olarak gereken katkıyı verilmesi gerektiği şekliyle verdik ve vermeye de devam edeceğiz.” diyordu.

Hangi zamanda, nasıl, ne kadar? Otopark paraları ise o paraları Muğlalılar veriyor!

xx        xx        xx

O gece Vali Mustafa Hakan Güvençer de, “Muğlaspor, gerek merkezi yönetimlerin, gerekse yerel yönetimlerin yürüttüğü sosyal ve kültürel alanda çalışmalarda en önemli partnerlerden biri. Yerel yönetimler kulüplerin refikidir.” demişti.

Doğru söze ne denir?.. Muğlaspor’un son 10-15 yılı zor yıllarıdır. Kulübün anahtarının Valiliğe teslim edildiği veya edilmeye kalkışıldığı günler, kulüp yönetiminin daire müdürlerinden oluştuğu, borç ödemelerinde müdürlerin kredi kartlarının kullanıldığı dönemler de oldu.

O zor yıllarda bir tabur komutanı ordu bandosunu maçlara göndermekle kalmayıp, ekserlerini seyirci, Muğla Üniversitesi öğrencilerini futbolcu yaparken Muğlaspor’un refiki neredeydi?

Muğlaspor’un 15, 20 yıl önce futbolcuları Muğla Belediyesi’nin kadrolu elemanlarıydı. Bu gün Muğla Belediyesi’nde kadrolu kaç futbolcu var?

Bu gün Muğla’nın temsilcisi konumundaki Fethiyespor’un 10-15 yılda geldiği yer ortada; PTT 1. LigiFethiyespor’un refiki var; Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatçı…

Muğlaspor’un son 10-15 yılda geldiği noktada ortada!

xx        xx        xx

Muğlaspor bu gün dip yapmış, yerlerde sürünüyor, ama CNS’de yapılan gece 10 yıl, 20 yıl önce yapılan gecelerden hiç farklı değildi. O gece Muğlaspor’un “partiler üstü” gerçek, modern yüzünün fotoğrafı vardı. Eski yöneticiler, futbolcular, antrenörler, taraftarlar eşleriyle gelmişlerdi…

Böyle bir aşkın takımı nasıl bu hale gelir anlayamıyorum…

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

3 ADET YORUM YAPILDI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
Ömer KAVAS 05 Mart 2014 / 03:35

ÖZCAN,
YOLDA DÜŞTÜĞÜNDE NE TARAFINA DÜŞTÜĞÜNE MEREK ETTİM.
TESTİNİN ÜSTÜNE Mİ?
SAKSININ ÜSTÜNE Mİ?
BENCE SAKSININ ÜSTÜNE DÜŞTÜN HERHALDE, NET SAYFASINDAKİ “OLAYLAR İNSANLAR” “YAVEŞ” KÖŞESİ GÜNLERDİR YENİLENMEDİ FARKINDA MISIN? YOKSA İPTAL Mİ EDİLDİ? YOKSA BEN Mİ FARK ETMEDİM? BİLMİYORUM.
BAK YAZILARINDA İKİDE BİR MUĞLA İÇİN ADAYLARIN PROJELERİNDEN VE OLMADIĞINDAN BAHSEDİYORSUN.
PROJE HAZIRLAMAK İÇİN, BİLGİ-FİKİR SAHİBİ OLMAK VE BİRAZ DA ÇALIŞMAK GEREK DİYE DÜŞÜNÜYORUM. EĞER KENDİN BİLGİ SAHİBİ DEĞİL İSEN İŞBİLENLERİN-ÇIKARCILARIN-YÖNLENDİRİCİLERİN ETKİSİNDEN KURTULAMAZSIN. VE FATURASINI VATANDAŞ ÖDEMEK ZORUNDA KALIR.
(…GÜLLÜK LİMANININ YER DEĞİŞİKLİĞİ YAPILARAK, MEVCUT İŞLETMECİNİN HAKLARINI DA KORUYARAK, 10-15 BÜYÜK YÜK GEMİSİNİN YANAŞABİLECEĞİ, ÇAĞDAŞ YÜKLEME BOŞALTMA SİSTEMİNİN KURULDUĞU BİR İHRAÇAT-İTHALAT LİMANI HALİNE GETİRİLMESİ,
MİLAS-YATAĞAN ARASINDAKİ 4 ŞERİTLİ YOLUN BİRKAÇ YERDE GÜZERGAH DEĞİŞTİRİLEREK, KAVAKLIDERE-HAYDERE-BOZDOĞAN-NAZİLLİ’YE BAĞLANMASI,
ALSANCAK LİMANININ 120 KM KUZEYE TAŞINMAYA ÇALIŞILMASI NEDENLE UŞAK-DENİZLİ-NAZİLLİ HATTINDAKİ İHRACATIN BU BÖLGEYE KAYDIRILMASI, BODRUM-ANKARA YOLCU TAŞIMA OTOBÜSLERİNİN BAZI SEFERLERİNİN BU HATTA ALINMASI,
BU GÜZERGAHTA, MİLAS-KAVAKLIDERE ARASINDA İHRACATA YÖNELİK VE İÇ PİYASA İHTİYACINI KARŞILAYACAK ŞEKİLDE, TAM-DOĞRU-EKSİKSİZ PLANLANAN ENAZ 3 MERMERCİLİK SEKTÖREL TAM MAMÜL ÜRETİM ALANI OLUŞTURULMASI, MİLAS’DA ZEYTİNCİLİK SEKTÖREL ÜRETİM VE SEKTÖREL İŞLEME TESİS ALANI, YATAĞAN BÖLGESİNDE TAM ENTEGRE (Tarlada yem-sılaj üretiminden-mutfaklarımızdan soframıza kadar tüm hayvansal ürünlerin üretildiği ve her kalite için ayrı ayrı makaların oluşturulduğu) HAYVANCILIK ENTEGRE-PAZARLAMA ÜRETİM ALANININ ALTYAPI SORUNLARI ÇÖZÜLEREK OLUŞTURULMASI,
“BU İŞLERİN MALİYETİ VE YAPILANMA YÖNTEMLERİ NELER OLMALI, KATILIMCILARIN İKNA YÖNTEMİ VE HALKIN DOKUNABİLDİĞİ, YANİ OLUMLU ETKİLENEBİLECEĞİ, VERİMLİLİK ARTTIRILARAK ÜRÜN MALİYETLERİ AŞAĞI ÇEKİLEREK, HEM ÜRETİCİNİN HEM DE TÜKETİCİNİN KALİTELİ EKONOMİK ÜRÜN ELDE EDİLMESİNİN SAĞLANMASI,
PROJELERİNİN AÇIKLANMASI. YALNIZ BAZI MALİYETLERİN NASIL KARŞILANACAĞI BU AŞAMADA BELİRLİ KİŞİLER HARİCİNDE SAKLI TUTULARAK”
BU ALANDA 10 YIL İÇERİSİNDE 10.000 KİŞİLİK BELEDİYE VE YAN KURULUŞLARINDA ve 40.000 KİŞİLİK ÖZEL SEKTÖRDE İLAVE İŞ OLANAĞININ YARATILMASI,
İŞ ve İŞÇİ SAĞLIĞININ ÜST SEVİYEDE TUTULMASI,
MARKALAŞMANIN ÜRETİM AŞAMASINDAN İTİBAREN HEDEF KİTLENİN İHTİYAÇLARINA CEVAP VERECEK ŞEKİLDE ELE ALINARAK YAPILMASI,
ŞEKLİNDEKİ PROJEMİZİ ANİMASYONLARI İLE BİRLİKTE GELECEK DÖNEMDE YAYINLAYACAĞIZ… …BU DÖNEMDE HAZIRLADIĞIMIZ 56 PROJEMİZİ YAYINLAMA FIRSATI BULAMADIK ÇÜNKÜ… …HAYVANCILIK PROJEMİZ TARIM ÜRETİM ALANLARI, BESİ ÇİFTLİKLERİ,TAZE-KURU YEM TESİSLERİ, SÜT VE SÜT ÜRÜNLERİ İŞLEME TESİSLERİ, ET VE ET ÜRÜNLERİ İŞLEME TESİSLERİ, SOĞUK HAVA TESİSLERİ, KASAP İŞLETMELERİNİN YENİLENMESİ, PAZARLAMA TESİSLERİ, ÜRETİCİNİN İŞLEMİN HER AŞAMASINDAKİ ORTAKLIĞININ SAĞLANMASI VE TESİSİN İŞLER HALE GELMESİNDEN SONRA ÜRETİCİYE DEVREDİLMESİ, OTELCİLERİN-TURİZMCİLERİN GÖNÜLLÜ YÖNLENDİRİLMESİ İŞLEMLERİ, VE İHRACAT İŞLEMLERİ TEK BİR PROJE ADI ALTINDA TOPLANMAKTADIR. ÖYLE BİLMEM KAÇ PROJE DEYİP DE KÜÇÜK TESİSLERİ PROJE DİYE SUNMAK DEĞİL… …ÇÜNKÜ 100 M2 LİK BİR ALAN YAPARAK BİR SOĞUTMA ÜNİTESİ KONULARAK BİR PROJE DİYE ADLANDIRANLARI ÇOK GÖRDÜK…)

adil başoğlan 05 Mart 2014 / 08:23

sporun belediyelerle direk alakası vardır. tüm dünyada bu böyledir. portokiz diktatörü salazların meşhur üç fe formülüde vardır.bazı ilçelerde iki spor kulübü bulunmakta bir ilçenin adını diğeri belediyenin adını taşır. belediye başkanı kızmıtır kulüp yöneticilerine kurmuştur kendi belediyesinin takımını. siz dua edin sayın osman gürün ün ayrı belediye takımı kurmadığını o da olabilirdi. özcan bey güzel yazıyorsun derinliği olan anlaşılır kalemsin demeye gerek yok ama biz yine de diyelim. çünkü senin yazılarını duygusal bulanların kulakları çınlasın.
yazınızın bir yerinde “bu gün muğla spor neredeyse son on beş yıldır yerlerde sürünüyor” çok haklısınız. malesef osman beyin belediyeciliği başarılı değildir. muğlamızı üvey evlat muamelesi yapmıştır. milletvekili olarakta varsa yoksa onun tek adamı eski atama vekilimiz muğla nın hakkını on yıl gasp eden sayın gürol ergin dir. şimdide yanın da dolaştırıyor. muğlalılar sayın osman gürün için ne diyorlar ” adı osman gürün belediye kapılarında sürün allahım sürün” muğlamızda tüm kurumlarla sürünmeye devam edelim isteyenler olabilir. ama artık muğlalı sürünmek istemiyor. artı alternatifsiz değil. alternatifide prof.dr. mansur harmandar. artık muğlamız bu beceriksiz vesayetci yöneticilerden kurtulsun. yeter artık. söz muğlalının.

Muammer Özdemir 05 Mart 2014 / 18:49

Ben belediye başkanı olsaydım sayın Ömer Kavas’ı danışman olarak yanımda görmek isterdim. Muğla için çok doğru ve çok akılcı projeler sunuyorsunuz. Bir kısmı Yatağan için düşündüğüm ve dillendirdiğim projelerdir. Ömer beyi tanımıyorum ama kısa zamanda tanışmak isterim. Özcan Muğla’ya geldiğimde tanıştırırsan sevinirim.