Muğlaspor, Dubalar, Ormanspor…

Bu haber 15 Aralık 2016 - 0:00 'de eklendi ve 984 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Özcan Özgür

 Matematik ile aram hiç iyi değildir. Eğitim yaşamım boyunca 10 üzerinden 4’ün üzerine çıktığım hiç olmadı. Okulları ite kaka bitirdik.

Çok az sayıda öğretmenimin adını anımsarım. Yanıldınız… Adını anımsadığım öğretmenlerin başında matematik öğretmenim “Kürt Mehmet” gelir. Soyadını bilmiyorum. Böyle tanındığından haberi var mıdır bilmiyorum, kendisini “Kürt Mehmet” olarak tanıdık…

“Kürt Mehmet”i herkes gibi ben de sever sayardım. Matematikle aramın iyi olmamasında hiçbir suçu günahı yoktu…

Havuz problemlerinden nefret ederdim.

Bu durumumu biliyor mu bilmem, bir dostum havuz problemlerine benzer bir TEOG sorusu göndermiş.

Soruya geleceğiz, önce İlkay Yıldız arkadaşımın dubalarla ilgili haberine bakalım…

xx           xx           xx

İlkay Yıldız arkadaşım haberinde “Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin gerçekleştirdiği ihalenin ardından başlattığı paralı otopark uygulaması vatandaş tarafından tepkiyle karşılandı.” diyor.

Nasıl ve neden tepki göstermesin?

Cumhuriyet Meydanı ile Işıklı Kavşak ve Araştırma Hastanesi çevresinde “paralı otopark” haline getirilmeyen cadde kalmadı. Muğlalılar Belediye Parkı’nın otoparka dönüştürülmemiş olmasının şaşkınlığını yaşıyor! Oysa çözüm o kadar basitti ki…

Perşembe Pazarı’nın üstüne bir uçtan bir uca beton dökülüp, betonun altı otopark, üstü de pazar yeri olarak kullanılabilirdi.

xx           xx           xx

İlkay Yıldız haberine “Konu ile ilgili açıklama yapan AK Parti’li Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Av. Gültekin Akça otopark uygulaması ile ilgili olarak, ‘Vatandaşın evinin önünden para alınamaz’ dedi.” diye devam etmiş.

Doğru söylemiş.

Ancak Cumhuriyet Caddesi’nin bir bölümü ile Özer Türk Caddesi’ni, Zübeyde Hanım Caddesi, İsmet Çatak Caddesi, Sağlık (Petek Otel Yanı) Caddesi, Çamlık Sokak’ta otopark değnekçiliği yapan çocuklar otomobil sahiplerine “Eviniz burada mı değil mi?” diye sormuyorlar.

Bir gün birinin elinde kalacaklar!

Canı yanıp ta bu yazıyı yazmış değilim… Ben Zihni Derin’in kapalı otoparkından yararlanıyorum. MUTTAŞ işletmeye başladıktan sonra Katlı Otopark’tan yararlanmak istedim. “Abonelik dolu” dediler. Meğer Büyükşehir yöneticilerimce “garaj” gibi kullanılmaya başlanmış.

Ücretini ödüyorlar mı acaba?

xx           xx           xx

Haberde, Menteşe’de caddelere konulan dubalara tepki gösterdiğini ifade eden Meclis Üyesi Akça, yaptığı açıklamada “Muğla Büyükşehir Belediyesi trafik düzenlemesi adı altında merkezde bazı caddelere duba koymasına itirazı ilk olarak şahsım dile getirmişti. Trafik düzenlemesini yapmak belediyenin hem yetkisi dâhilinde olup hem de görevleri arasındadır” demiş.

Haberden duba rezaletine ilk itirazın Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin AK Partili Meclis Üyesi Av. Gültekin Akça tarafından yapıldığı anlaşılıyor.

Ancak itirazın bir işe yaramadığı da görülüyor…

Tıpkı benim yazdığım yazıların bir işe yaramadığı gibi…

xx           xx           xx

İlkay Yıldız’ın haberine dönersek Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin AK Partili Meclis Üyesi Av. Gültekin Akça, şehir merkezinde asıl sorunun otopark olduğunu, bu sorunun caddelerdeki paralı otopark sistemleriyle çözmeye çalışmanın daha büyük problemlere yol açacağını söylüyor.

Doğrusu “daha büyük problem” sözü bana ürkütücü geldi.

Sizi ürkütmedi mi?

Özellikle esnafın yoğun olarak bulunduğu bölgelerde bu tip düzenlemelerin esnafla istişare halinde yapılması gerektiğine dikkat çeken Akça şöyle devam etmiş:

Ben yaptım ve oldu mantığı doğru bir yaklaşım değildir. Önerimiz Muğla’daki araç sayısının artışı da göz önüne alınarak uzun vadeli çözüme yönelik çok araçlı yeraltı otoparklarıdır. Belediye duba uygulamasının 2017’de sonlandırılacağını söylemesine rağmen bu kez plastik dubaların yerine farklı bir duba yerleştirmesi anlaşılabilmiş değil. Muğla olarak dubalarla anılan bir kent olmak istemiyoruz. Trafik ve otoparklarda dubalı çözümler değil çağdaş çözümler bulunmalıdır. Aynı zamanda Belediyenin son uygulamasıyla tüm Muğla’nın sokakları paralı otopark oldu. Bu konuda daha makul bir çözüm bulunmalıdır. Zira vatandaşın evinin önüne park ettiği araçtan otopark parası alınması doğru bir yaklaşım değildir

Akça’nın bu sözlerine katılmayan var mı?

Ben olduğu gibi katılıyorum, ama bir eksik var… Akça işin hukukunu, hukuksuzluğunu da anlatmalıydı… Belki o konuda hazırlığı sürüyordur.

xx           xx           xx

İtiraz edildikçe, yazılıp tepki gösterildikçe yeni bir cadde daha otopark haline geliyor sanki…

Ancak gerçek olanı görüp söylemek gerekirse bu “yasal olup olmadığı” tartışmalı uygulama sanki trafik düzenlemesinden çok Muğlaspor’a kaynak yaratmak için yapılıyor.

Bizde Büyükşehiriz, ama gerçek Büyükşehirlerde bu işi “otopark mafyası” yapar, diye bir yaygın kanı vardır. Muğlaspor gibi bir camia böyle bir görüntüye, imaja sahip bırakılmamalı…

Ki Muğlaspor’a pekala katlı otoparklar tahsis edilebilirdi…

Üstelik Büyükşehir Belediyeleri spor kulüplerine maddi destek vermek zorundalar. Bu kanun emri…

Hem Akbük Koyu Günübirlik Alanı’nın işletmesini Muğlaspor Taraftarlar Derneği Lokali işletmecisine kiraya verenler o yeri Muğlaspor’a tahsis edemez miydi?

Sadece dubalar değil, gecekondu gibi dondurma büfeleri de hiç şık olmadı…

Bu işlerden Muğlaspor mu yoksa Muğlaspor üzerinden başkaları mı para kazanıyor, onu da anlayabilmiş değilim…

xx           xx           xx

Muğla’dan liglerde 3 futbol kulübü bulunuyor. Spor Toto 3. Lig’de Muğlaspor; Spor Toto 3. Lig’de Bodrum Belediyesi Bodrumspor ve Spor Toto 2. Lig’de Fethiyespor

Muğla ilini hangisi temsil ediyor?

Bence her biri kendi ilçesini temsil ediyor. Muğlaspor’un da kimselere sorulmadan adı “Menteşe” yapılmış olsa da ili değil, il merkezini temsil ettiğini kendimize itiraf etmeliyiz…

Yok eğer Muğla ilini üç kulübümüz de temsil ediyor diyorsanız, o zaman bence en iyi temsil eden Türkiye Basketbol 2. Ligi’nde potanın devlerini Muğla’da buluşturan Muğla Ormanspor Basketbol Kulübü çok daha iyi temsil ediyor. Üstelik Ormanspor’un otopark geliri de yok!

Siz hiç otopark, dondurma ortaklığı ile 1. Lig’e, Süper Lig’e çıkmış futbol kulübü gördünüz mü?

Bodrum Belediyesi’nin Bodrumspor’a sahip çıktığı veya sahip olduğu gibi Muğla Büyükşehir Belediyesi de Muğlaspor’a sahip olabilir. Hem böylelikle Muğlaspor ilin kulübü, ilin temsilcisi olur!

xx           xx           xx

Yok unutmadım… Bir dostumun gönderdiği TEOG sorusu var. Yardımcı olur musunuz?

Osman G, 200 dubayı tek başına 1.5 saatte dikmektedir.

Alper K. ise 200 dubayı tek başına 2 saatte dikmektedir.

Bunlara kızan D. Yaşar, 100 dubayı tek başına 3 saatte sökmektedir.

Osman, Alper ve Yaşar birlikte çalışırlarsa, Rüya AVM‘den Vatan Bilgisayar‘a kadar 1500 dubayı kaç saatte dikerler?

  1. a) Allah‘ın izniyle vatandaşta umursamayacağından 7,5 saatte dikerler.
  2. b) Osman 1200 duba olunca yorulur, diğer ikisi devam eder, 10.5 saatte dikerler.
  3. c) Alper dik kafalıdır. Kendi gibi bir işçi daha çalıştırırsa 5 saatte dikerler.
  4. d) Yaşar, “Ben bunlarla papaz olmayayım, neme lazım” diye 3 saat sonra işi bırakır, 7 saatte dikilmiş olur.
  5. e) Hepsi.

 

 

 

 

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

1 ADET YORUM YAPILDI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
Bulut Adıvar 15 Aralık 2016 / 20:35

Şehrin her tarafına dikilen kazıklardan her ne kadar Büyükşehir sorumlu ise buna sebep olan CHP’li Büyükşehir Meclis Üyeleri, CHP İl ve İlçe Yönetimleri suçludur. Biz seçimlerde seçim pusulasında parti ambleminin (CHP’nin) üstüne oyumuzu attık. Büyükşehirin yaptığı yanlışlıkların hesabını verecek parti örgütü aranıyor. CHP’ye oy veren Muğla halkı yok hükmünde sayılmaktadır. Yok hükmünde olduğunun örneklerinden biri de Büyulşehirde CHP’li ve solculara yapılan baskı, tayin, zulüm, emekliliğe zorlama gibi olaylarla apaçık ortadadır. Ayrıca İl Yönetimi partiye ve partililere sahip çıkmayıp, Muğla Büyükşehirin Feto gazetesi zamana verilen ilanları ortaya çıkaran Milletvekili adayı eğitimci ve gazeteci Hüseyin Anıl’ı partiden atmak için uğraşıyor. Bunlara sebep olanlara Allah ıslah etsin. Büyükşehir Belediyesi halkın oyu ile seçildiğini unutmuştur. Muğla’da buna fren koyacak Atatürkçü, İnönü’cü ve Ecevit’çi partililer görev başına gelsinler.