Muğla’nın yolları sahiplerini buldu

Bu haber 11 Mart 2015 - 1:43 'de eklendi ve 1.359 kez görüntülendi.

yoolllMuğla Büyükşehir Belediye Meclisi Şubat ayı toplantısında tartışmalara yol açan ve Marmaris Belediye Başkanı Ali Acar’ın meclis salonunu terk etmesi ile sonuçlanan Muğla’nın sokak ve meydanlara hangi belediyelerin yetki alanında olacağı tartışması Mart ayı toplantısında çözüldü. Şubat ayındaki toplantıda meclis salonunu terk eden Marmaris Belediye Başkanı Ali Acar, Mart ayı toplantısına katılmadı. Bu arada belirlenen yol güzergahlarındaki reklam gelirleri de sorumluluğu bulunan belediyelere verildi.

İlkay Yıldız

Muğla Büyük şehir Belediye Meclisi Mart ayı toplantısı 30 gündem maddesi ile gerçekleştirildi. Gündemin ilk maddesi, Şubat ayı toplantısında tartışmaya sebep olan ve Marmaris Belediye Başkanı Ali Acar’ın toplantıyı terk etmesi ile sonuçlanan sokak ve meydanların hangi belediyelerin yetki alanında olacağı konusu oldu. İmar ve Bayındırlık Komisyonu, Plan ve Bütçe Komisyonu ile Tarım ve Hayvancılık komisyonlarının müşterek olarak hazırladığı Muğla Büyükşehir Belediyesi yetki alanındaki yolların belirlenmesi ile komisyon raporu meclis üyelerine okundu. Hazırlanan rapora göre Muğla’da bulunan meydanlar Büyükşehir Belediyesi’nin kontrol ve tasarrufuna verilirken, yollar üzerindeki meydanlar ve kavşaklar Büyükşehir Belediyesinin kontrol ve tasarrufuna alındı. Parkların ise yapılmış olanlar ve kıyı bandında kalanlar hariç imar planlarına göre yapılacak 10 bin metre kare üzerindeki parklar Muğla Büyükşehir Belediyesinin kontrol ve tasarrufunda diğerleri ise ilçe belediyelerin tasarrufunda olduğu açıklandı.

Komisyonların müşterek raporunu okuyan İmar ve Bayındırlık Komisyon Başkanı Enver Tuna, “Raporda hizmetin etkin ve verimli bir şekilde sürdürülebilmesi için belediyemizin yetki alanındaki yolların belirlenerek belediye meclis kararına bağlanması gerekliliği doğmuştur. Bu anlamda 13 ilçe belediye sınırlarımız içerisindeki gerek kırsaldaki mahalleler ve gerekse ilçe merkezindeki yollar üzerinde ayrı ayrı çalışmalar yapılmış ve ilimiz sınırları içerisindeki tüm yollar genişlikleri, özellikleri, süreklilikleri gibi kriterleri dikkate alınarak değerlendirilmiş ve buna istinaden başkanlığımız sorumluluğunda kalmasında yarar görülen öneri kroki listeler oluşturulmuştur” dedi. Daha sonra yapılan oylamada komisyon raporu meclis üyeleri tarafından oy birliği ile kabul edildi.

Oy birliği ile kabul edilen komisyon rapora göre Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin kontrol ve tasarrufuna bırakılacak ilçe merkezi yolları ile kırsal kesim yolları şunlardan oluştu:

“Menteşe: Uğur Mumcu Bulvarı, Cumhuriyet Caddesi, Cumhuriyet Meydanı, Recai Güreli Caddesi, Abdi İpekçi Caddesi, Atatürk Bulvarı, Zihni Derin Caddesi, Halide Edip Adıvar Caddesi, Hakim Aylin Barut Caddesi, Düğerek- D330 Kale yolu, Haluk Özsoy Caddesi, İsmet Çatak Caddesi ve Zübeyde Hanım Caddesi.

Bodrum: Mümtaz Ataman Caddesi, Mümtaz Ataman Caddesi ile Atatürk Caddesinin kesiştiği yerden iskeleye kadar, Adliye ile Karayolu arası, Yalıkavak-Gündoğan yolundan Şehit Uğur Öztop Caddesi ile Gündoğan garajına bağlantı ve Akasya Caddesi.

Fethiye: Abdi İpekçi Caddesi, Adnan Menderes Bulvarı, Süleyman Demirel Bulvarı, Karaçulha Yolu ve Patlangıç-Ölüdeniz Yolu.

Seydikemer: Urlu Kavşağı-Yüksel Özden Caddesi, Mimar Sinan Caddesi ve devamı ve Kumluova Cumhuriyet Caddesi.

Ortaca: Atatürk Bulvarı Dalyana kadar (İztuzu Caddesi ile kesiştiği yer), Cumhuriyet Caddesi Yeşilyurt’a kadar, Dikme Kavak Caddesi, Gürpınar Caddesi, İztuzu Caddesi ve Kemal Şahin Bulvarı.

Kavaklıdere: Karayolu Çevreyolu ayrımından Menteşe’ye bağlantı yolu,

Yatağan: Sazak Caddesi-Belediye önü, Muğla Aydın Karayolu Kamyoncular Kooperatifi kavşağından yeni garaj alanından Sazak Caddesine bağlantı, Sadi Özcan Caddesi, Mehmet Özcan Caddesi, Mehmet Özcan Caddesi eski Milas Karayolu ve Sanayi yanı Toplu Konut tahsisli alanı.

Datça: Kazım Yılmaz Caddesi ve Çevre yolu-Garnizon-Marina bağlantısı, Koru mahallesi.

Ula: Gazi Mustafa Kemal Bulvarı, Cumhuriyet Caddesi, Gökalp Gündüz Caddesi Gökova D-400 yolu, Atatürk Caddesi başlangıcın Çınar köyü bitimine kadar, Akyaka merkezden Enişdibi caddesi- Tünel Köprüden karayolu bağlantısı.

Dalaman: Merkez Atatürk Caddesi, Seyfettin İnce Caddesi, Tersakan Caddesi, Dr. Muhammet Koyuncu, Turgutreis Caddesi ve M. Çağlayan Caddesi.

Marmaris: Marmaris girişi-Ulusal Egemenlik Caddesi İnci Kavşağı-Yeni Datça Yolu-Mustafa Kemal Paşa Bulvarı, Marmaris girişi-Otogar-Münir Elgin Bulvarı (Bağlantısı liman-Netsel Marina) Günlücek yolu-Albatros-Aksaz Yolu-Aksaz Üst Komutanlığı, Beldibi Muğla Marmaris Karayolu Gökbel yolu-su deposu-Rauf Denktaş Meydanı, İçmeler-Asparan-Datça Karayolu, İçmeler Turunç yolu devamından Atatürk Caddesinden 27 sokaktan limana giriş, Bozburun-Zeki Türker Caddesi, Bozburun-Söğüt yolu.

Milas: Atatürk Bulvarı, İnönü Caddesi, İnönü Caddesinden Karayoluna bağlantı, Nazmi Akdeniz-Otogar bağlantısı, Nazmi Akdeniz-Erdal Çerçi ve Karayolu bağlantısı ve Sanayi caddesi.

Köyceğiz: İlçedeki tüm yollar İlçe Belediyesinde bırakıldığı açıklandı. Ayrıca ilçelerde bundan sonra açılacak 25 metre üstü yollarında Muğla Büyükşehir Belediyesi kontrol ve tasarrufunda olduğu bildirildi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.