Muğla’nın Yavaş Şehri Akyaka…

Bu haber 22 Ağustos 2010 - 0:00 'de eklendi ve 1.382 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Gövkova Körfezi’nde “Nail Çakırhan Evleri” diye anılan evleri ve azmakları ile ünlenen Akyaka yavaş yavaş “Yavaş Şehir”, yani Citta Slow oluyor.
Bilindiği gibi Türkiye’nin ilk yavaş şehri İzmir’in Seferhisar Beldesi…
Yavaş Şehir hareketi ilk İtalya’da başladı.
Akyaka Belediyesi, bu gün dünyada özellikle turizmde “prestij” ve “referans” haline geline Yavaş Şehir hareketinde yerini alabilmek için merkezi İtalya’nın Chieva Kasabasında bulunan “Uluslararası Yavaş Kentler Birliği”ne başvurdu.
Başvuru değerlendiriliyor.
 
xx      xx      xx
Merkezi İtalya’nın Chieva Kasabasında bulunan ‘Uluslararası Yavaş Kentler Birliği’, bu ağa katılmak üzere başvuran dünyanın her yerinden küçük kentleri, oluşturdukları standartlara göre denetleyerek kriterleri karşılayan kentlere bir sertifika ile birlikte (>Temiz plajlara verilen mavi bayrak gibi)  ‘Salyangoz Bayrağı’ dalgalandırma hakkı veriyor.
Bugün dünyada çoğu Avrupa, Avustralya ve Asya ülkelerinde bulunan 129 tane ‘Yavaş Kent’ var. Türkiye’den şu ana kadar birliğe üyeliği kabul edilen ilk ve tek yavaş kent İzmir’in Seferihisar ilçesi.
Yavaş Kentler Birliğine üyelik süreci, başvuran belediyenin, kentinin bir takım kıstaslar açısından kendini değerlendirmesi ve puanlaması ile başlıyor. Üyeliğe kabul edilmek için puanların en az %50’sini almak ve üyelik başvurusunun kabul edilmeden önce Yavaş Kentler Birliği’nin ülkemizdeki temsilcisi tarafından değerlendirilmesi gerekiyor.
Akyaka, önce halk oylamasını yaptı ve oylamadan “Yavaş şehir olmak için evet” çıktı.
889 Akyakalıdan 811’i ‘evet’ dedi…
Hemen ardından “Buyurun gelin, bizi denetleyin” denildi.
Tabi bu arada Akyaka Belediye Meclisi de, halkın oyları doğrultusunda bir karar alacak ve bu karar İçişleri Bakanlığı’na bildirildikten sonra resmen başvurusunu yapmış olacak.
 
xx      xx      xx
Türkiye’nin ilk ve tek yavaş şehri olan Seferhisar, Uluslararası Yavaş Kentler Birliği’nin Türkiye’deki temsilcisi durumunda.
Hal böyle olunca Seferihisar Belediyesi Cittaslow Yürütme Kurulu’ndan 12 kişilik heyet ve Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer ve arkadaşları Akyaka beldesine gelerek gerekli incelemelerde bulundular.
Akyaka, “Yavaşa şehir hareketine” uygun görüldü.
Ama daha yapılması gerekenler var.
Seferhisar’ın ‘Salyangoz Bayrağı’nı dalgalandırması için 6 aylık bir hazırlık yetmişti.
Akyaka için de çok zaman almayacaktır bu iş…
 
xx      xx      xx
Bu hareketin; yani Yavaş Şehir hareketinin en önemli hedefleri sürekli gelişmek, yöresel ekonomik hareketi geliştirmek ve karakteristik mimariyi ve kültürü korumaktır.
Yavaş Şehir (Citta Slow) hareketine göre ‘yavaş yaşamak’  başka bir şey…
Burada kastedilen, bugünün ve geleceğin sağladığı olanaklar sayesinde,  geçmişin mirası ve bilgi birikiminden faydalanmak… Daha az çılgın, daha yavaş, ama daha insancıl, daha çevreci, geçmiş ve gelecek nesillere daha saygılı olmaktır.
Bunu yaparken de; tarihsel, kentsel öğeleri koruyacak, çanak antenleri, baz istasyonlarını merkezi sistemlerde toplayabilecek, telefon ve elektrik kablolarını yer altına alabilecek, havayı, suyu kirleten etmenleri elimine edecek, alternatif ve yenilenebilir enerji kaynakların kullanıldığı, çöp toplamadan ilaçlamaya ‘özellikle çevre dostu’, bugünün son teknolojilerden en üst düzeyde yararlanabilmektir.
Akyaka’da aranan özelliklerin hepsinin bulunduğu gibi, yapılması gerekenlerin de önemli bölümü yapılmış durumda. Yoksa Akyaka “Mavi Bayrak” sahibi olamazdı…
 
xx      xx      xx
Muğla, sadece Akyaka ile yetinmeyecektir.
Doğrusu ben kısa zamanda, Akyaka’ya Bozüyük’ün, Bozburun’un, Dalyan’ın, Datça’nın, Ören’in, Ula’nın, Köyceğiz’in de eklenmesini umuyorum.
Peki, Muğla il merkezi “yavaş şehir” olamaz mı?
Olamıyor… Çünkü Uluslararası Yavaş Kentler Birliği, nüfusu 50 binden az olan küçük kentlerin/kasabaların üyeliğe kabul edildiği bir organizasyon.
Oysa Muğla il merkezi de bu harekete çok yakışıyor.
 
xx      xx      xx
Ancak ‘Salyangoz Bayrağı’na sahip olamasanız da, o bayrağa sahip olabilmek için gerekli ortamı, koşulları yaratabilirsiniz.
“Yavaş Şehir” olmanın getirdiği lüksü, ayrıcalığı, prestiji kentinizin belli yerlerine taşıyabilirsiniz.
Ki, Muğla Belediyesi bunun adımlarını Kentsel SİT alanında bilerek veya bilmeyerek atmaya başladı…
Bunu Fethiye’de, Milas’ta yapabilir…
Muğla ili turizmden ekmek yemeye ve o ekmeğinin dilimlerini arttırmaya kararlı ise artık topyekun yavaşlamalı…
 
 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.