“Muğla’nın Topuklu Zeybeği” « Hamle Gazetesi

“Muğla’nın Topuklu Zeybeği”

Bu haber 14 Kasım 2013 - 0:00 'de eklendi ve 1.677 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Özcan Özgür

CHP’de her ne kadar “atama beklentisi” olanlar olsa da Büyükşehir Belediye Başkanı aday adayları değişik kampanyalarla kendilerini anlatmaya devam ediyorlar.

Daha geçen hafta Muğla Belediye Başkanı Osman Gürün Köyceğiz’in pazarında esnafla, pazarcılarla tokalaşırken görüldü.

CHP’nin aday adaylarından Bodrum’da yaşadığı söylenen Şehir Plancısı Sevgi Aktör’ü Bodrum’da bile gören yok. İnsan atama garantisi bile almış olsa bir basın toplantısı yapar, şöyle bir iki örgüt, gazete ziyaretinde bulunur… Yok… (!)

CHP’nin Büyükşehir için iki kadın aday adayından biri de Muğla Barosu eski Başkanı Av. Ayla Kara. Kadın farklılığı mı, politik deneyim mi ne, sessiz ve derinden çalışıyor. Basına malzeme olmuyor. Neden?..

xx        xx        xx

Şehir Plancısı Sevgi Aktör’e bu güne kadar ulaşabilen bir gazeteci yok. Bodrum’daki meslektaşlarımız ulaşamıyorlarsa ben nasıl ulaşayım… Av. Ayla Kara’ya ulaşmak kolay. Hamle’de kapı komşumuz. O bize gelmese de ben O’na gittim. “Seni basında göremiyoruz.” dedim.

Çevresinde “Muğla’nın Topuklu Zeybeği” diye anılmaya başlayan Kara’nın yanıtı şöyle oldu:

Ben CHP’nin belediye başkanı adayı değil, aday adayıyım. O nedenle kendimi şu anda Muğla halkına değil, partime anlatmak durumundayım. Bunun yolu basından geçmiyor. Bu basını dikkate almadığım anlamına da gelmemeli. Partimizin üyelerine basın aracılığı ile değil, bizzat kendim ulaşmaya çalışıyorum. Şimdi partimin önündeyim, günü gelinci basının, Muğla’nın önüne de çıkarım. Muğla halkının önüne çıkar Muğla hayallerimi, neyi nasıl, kimlerle yapacağımı açıklarım. Üstelik Muğla’nın tanımadığı biri değilim.

xx        xx        xx

Niyetim Av. Ayla Kara’yı anlatmak değil. O yüzden kendisi ile sohbetimiz, kendisini anlamaya çalışmak sohbeti oldu

“CHP’de devedişi gibi iddialı erkek adaylar var. Bir kadın aday olarak kendinizi ön seçimde şanslı görüyor musunuz?” diye sordum.

Kara, politikanın bir şans oyunu olmadığını belirtirken, “Sana öncelikle Muğla ile ilgili yazdığın kitaba ‘Gadın Molam’ adını verdiğini anımsatırım. Muğla halkı sevgisini belirtirken seninde kitabında yazdığın gibi ‘Gadınım’ der. O yüzden Allah’ına ‘Gadın Allahım’ diye seslenir. Ben Muğla’da güzellikler yaratmaya talibim. Bir kadın aday olarak iddialıyım.” diyerek şöyle devam etti:

“Ben Türkiye’de kadın olarak Baro Başkanlığı yapmış sayılı kişilerden biriyim. Baro Başkanlığından önce, parti büyüğümüz Orhan Çakır’ın belediye başkanlığında yeni Hukuk mezunu genç bir kadın olarak belediye meclis üyeliği yaptım. Murat Karayalçın’ın genel başkanlığında SHP Parti Meclisi görevinde bulundum. SHP-CHP birleşmesinde de Parti Meclisi üyeliği yaptım. CHP Muğla il, ilçe yöneticiliklerim oldu. En genç aday adayı benim ve Muğla’ya bir kadın belediye başkanının her yerden daha çok yakışacağına inanıyorum. Ben partimi çok iyi tanıyorum. Kimse kimsenin askeri de değil. Bodrum ve Datça’da da kadın aday adayları çıktı. Keşke her ilçemizde çıkmış olsaydı. Artık Muğla’ya kadın eli değmeli.

xx        xx        xx

Av. Ayla Kara’ya Mehmet Kocadon’un CHP’den adaylığını da sordum. “Sayın Kocadon şu anda partimin Bodrum Belediye Başkanı ve Belediye Başkanı aday adayı. Partimin inanıp, güvenerek aday gösterdiği bir isim ile ilgili yorumum olmaz. Bu güne kadar başarılı bir belediye başkanlığı yapmıştır. Kendisine başarılar dilerim” diye karşılık verdi.

Bu sözlerin üzerine ön seçime karşı olup olmadığını sordum. Yanıtı şöyle oldu:

Özgürlük ve demokrasi talebi olan bir partinin mensubu olarak ben hep parti içi demokrasiden yana oldum. Ön seçime karşı çıkıp, atamayı savunmam söz konusu olamaz. Ancak partimin genel merkezi Bodrum’da yola Kocadon’la gitmeyi uygun gördü ise genel merkezin bir bildiği var deyip, buna saygı duyarım.

– Peki bütün ilde adaylar atama ile belirlenirse?

– “Ben atama olacak diye değil, ön seçim olacak diye aday oldum. Tabi kararlar ihtiyaca göre alınır. Muğla’da Muğla’nın, ülkemizin ve partimizin geleceği için bir karar alınmış ise buna saygı duymamız gerekir. Partimizin ilgili organları atama tasarrufunda bulunursa, partime küsecek değilim. Atama olursa, atanan isimle bilgi, birikim ve deneyimlerimi paylaşırım.

– Ya siz atanırsanız?

– “Ben adaylık başvurumu yaptığımda, daha doğrusu adaylık başvuru sürecinde aday belirleme yöntemi belirlenmemişti. Dolayısıyla her halükarda aday olarak ortaya çıktım. Sanıyorum öteki arkadaşlarım da öyle aday oldular. Partimin adayı olarak atanırsam, hayır diyecek halim yok. Öteki arkadaşlarımla el ele verir zafere yürürüz. Ama ben siyasi yaşamımın her aşamasında olduğu gibi sonuna kadar ön seçimi savunuyorum.

xx        xx        xx

Av. Ayla Kara’ya “Muğla hayallerini”, nasıl bir yönetim sergileyeceğini sormaya kalktım, “Hayallerimi, projelerimi aday olursam paylaşırız. Başka bir arkadaşımız aday olursa onunla paylaşırım.” diye karşılık verdi. “CHP Muğla’yı alabilir mi?” soruma ise şöyle yanıt verdi:
Muğla için CHP’nin kalesi diyenler oluyor. Ben bu sözü anlamsız buluyorum. Kaleler korunmak için yapılır. Ben CHP’yi Muğla’da sınırlandırılacak bir parti olarak görmüyorum. Ben tüm misakı milli sınırlarımızı CHP’nin kalesi olarak görüyorum. Bu günlerde ülkemiz zor günlerden geçiyor, ama CHP var. Muğla CHP’ye yürekten inanan bir il. Muğla halkı o inancın gereğini ön seçimle belirlenmiş bir adayın şahsında şevkle yapacaktır.

xx        xx        xx

CHP Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı aday adayı Av. Ayla Kara’ya son sorum şu oldu:
Sizin için Muğla’nın topuklu zeybeği diyorlar. Buna ne diyorsunuz?

Şöyle yanıt verdi:
Bunu ben de duyuyorum. İlk duyduğumda hoşuma gitmedi dersem yalan olur. Aslında böyle diyerek sorumluluk veriyorlar. Aydın Belediye Başkanımız Özlem Çerçioğlu için ‘Topuklu Efe’ diyorlar. Ama Aydın efe, Muğla ise zeybek. Eğer partim beni aday yapar ve Muğla halkı da onaylarsa belediye başkanlığımda Özlem Çerçioğlu’nu örnek alacağım da sanılmasın. Muğla hayallerimi paylaşmak için erken olduğunu söyledim, ama şu kadarını söyleyeyim Aydın gibi bir Muğla yaratmak niyetim olmaz. Orası Aydın, burası Muğla. Muğla’nın değerleri, potansiyelleri ve beklentileri farklı. Ben Muğla’da şehircilik bilimine yeni bir örnek yaratmak isterim. Muğla’nın ne istediğini biliyorum. Gadın Molamın Aydın’dan eksiği değil, fazlası var. Ben sonuna kadar ön seçim diyorum ve gadın Molam’a, güzel Muğla’ma güveniyorum.

Av. Ayla Kara’ya başarılar diliyorum.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

2 ADET YORUM YAPILDI
AYCAN KARA 14 Kasım 2013 / 09:59

SAYIN ÖZCAN ÖZGÜR, KÖŞE YAZARI Hüseyin Nizamoğlu’nun 13.11.2013 tarihli “ÖĞRENCİ EVLERİ” başlıklı yazısından dolayı ona da bir ayar verseniz diyorum…

mehmet uysal 14 Kasım 2013 / 13:37

Sayın Özgür hatta Özcan abi,
ister hışım ister hassasiyet olarak algıla istersende sade bir sitem.
bir soru soracağım ve buna en azından senin kişisel görüşünü ve genelde olması gereken anlamda cevap vermeni istiyorum.
haa,ben büyükşehir belediye başkan adayı değilim de diyebilirsin.ama ben bunu her partinin adayına sordum “musa gökbel” dışında kimse cevqap veremedi.
bu arada chp li değilim musa gökbeli destekliyorum gibi de algılanmasın.
sorum şu.:
tüm partilerin büyükşehir adayları varsa yoksa vaad ve projelerinin başında imar-emlak-kanalizasyon derdine yani rant derdine düşmüşler.varsa yoksa yeni imar alanı ev yerleşim proje.arakadaş çok istiyorlarsa büyük şehire değil mimarlar mütahitler odasına başkan adayı olsunlar.Muğlayı Muğlanın ürünleriyle tanıtım çalışması markalaştırma çalışması maalesef sadece musa beyde var.Muğlamızın sütü,balı,zeytin ve zeytinyağı,turistik marka şehirleri gibi proje kimsede yok.yahu arkadaş belediye başkan adaylarının sadece ev imar olarsk bakması ne denli doğru sizce?(tekrarlıyorum sakın beni mkusa gökbelci olarsak algılamayın,ama bu rant açgözlülüğü içinde kimse maalesef muğlalı değerlerimiz için proje üretmiyor.)