Muğla’nın tanıtımı “eğitim” ile de olabiliyormuş « Hamle Gazetesi

Muğla’nın tanıtımı “eğitim” ile de olabiliyormuş

Bu haber 02 Temmuz 2019 - 0:58 'de eklendi ve 1.614 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Emekli Milli Eğitim Müdürü Mustafa Aksan döneminde düşüşe geçen “Muğla eğitim kalite ve başarısı” son yıllarda adeta dip yaptı…

Bu olumsuzlukta FETÖ’cülük döneminin de önemli katkıları olmuş olmalı.

Ben Turgut Reis Lisesi mezunuyum. Ders notları yönünden dönemimin en başarısız bir kaç öğrencisinden biriydim. Mezunlardan açıkta kalan olmazdı. Ki o zaman en düşük puanla bende Eğitim Enstüsü‘ne girebildim. Tam “öğretmen oldum” derken, geçirdiğim hastalık sonucu engelli oldum ve benim gibi bir öğrenciden yine de bir “kent yazarı” çıktı!

Yazılarımda kendimden yola çıkıp, Turgut Reis Lisesi‘nin, bu okulumuzun üzerinden Muğla İl Milli Eğitim‘in “başarısını” sorgulamaya başlayınca, okulun o zamanki müdürü tarafından bir “Pazartesi konuşması”nda öğrenciler aleyhimde kışkırtılmış, sadece öğrenciler değil velileri de üzerime gelmişti…

Turgutreis Lisemiz bugün ne durumda bilmiyorum, ama geçen hafta Muğla, eğitimde bir “çekirge sıçrayışı” yaptı. Muğla, 2019 LGS Sınavında Türkiye birincisi oldu.

Sevindim. Sevindik. Övünebileceğimiz bir şey daha oldu.. .

xx           xx           xx

Demek ki Muğla‘nın tanıtımı sadece Muğlaspor ile değil, “eğitim” ile de olabiliyormuş!

LGS sınavı ile Muğla‘nın adını duymayan kalmadı. Hem de olumsuz bir şeyle değil, eğitim başarısıyla…

Kimbilir belki bir gün Eğitim Araştırma Hastanemiz ile de tanınırız.

Bakarsınız seneler sonra Lale Aytaman gibi bir kadın valimiz olur da demeyeceğim, Erman Şahin gibi bir bakan çıkararak veya Yüksel Aksu gibi az sayıda kültür-sanat insanlarımızın ardında durarak tanınırlığımıza tanınırlık katarken, belediye başkanı seçmesini bilip Eskişehir‘in “şehirciliği” gibi bir şehircilikle de övünürüz… Belki üniversitemiz de övüncümüz olur.

Neden olmasın?

xx           xx           xx

Tabi bu sonuç hepimizin sevinci ve övüncü oldu. “Başarı” sosyal medya paylaşımlarında yüceltildi.

Başta Hamle olmak üzere gazetelerimiz başarıyı manşetlerinden duyurdu.

Milletvekilleri Yelda Erol Gökcan ve Mürsel Alban ile Metin Ergun da bu sevince ortak oldular.

Sosyal medya paylaşımlarında GökcanGeçen yıl 33. Sırada yer alan ilimizin 1.sıraya yükselmesinde emeği geçen Muğla İl Milli Eğitim Müdürümüz ve ekibine teşekkür ediyorum. Tüm öğretmenlerimizi, öğrencilerimizi, velilerimizi ve emeği geçenleri kutluyorum.” derken, Mürsel Alban ne alakası varsa “Her şey çok güzel olmaya devam ediyor. Bir güzel haberde Muğlalı çocuklarımızdan geldi. LGS’de şehrimizi birinci yapan ve bize bu gururu yaşatan çocuklarımızı kutluyorum.” demiş. Metin Ergun ise “LGS’de Muğla 1. olmuştur. Bütün öğrenci kardeşlerimizi ve öğretmenlerimizi kutlarım.” ifadesinde bulunmuş.

Öteki vekillerimizin hesaplarına baktığımda, Süleyman Girgin, Burak Erbay, Suat Özcan İstanbul seçiminde kalmışlar. Mehmet Yavuz Demir‘in son paylaşımı ise “Muğlalı 489 üniversite öğrencimizin kamuda yaz dönemi boyunca çalışmasına imkan sağlayacak Sosyal Çalışma Programımız Muğlamıza hayırlı olsun.” şeklindeydi.

Bu da bir şey.. İnşallah sıra üniversiteyi bitirenlere de gelir… (!)

xx          xx           xx

Büyükşehir Belediye Başkanımız Osman Gürün de “Liseye Geçiş Sınavı (LGS) de elde ettikleri sonuçlarla Muğlamızı birinci yapan başarılı öğrencilerimizle gurur duyuyoruz. #lgs #muğla #teşekkürler” diye paylaşımda bulundu.

Ben bu başarı için sadece öğrencilerin kutlanmasına, onlarla gurur duyulmasına takıldım. Alban‘da çocuklarımızı kutlamış. Hadi bunlar neyse de Eğitim Bir Sen Muğla Şube Başkanı Önder Uçak da “Muğla LGS Türkiye Birincisi… Başarının Mimarı Öğrencilerimizi Yürekten Kutluyorum” diye paylaşımda bulundu… Etme eyleme hocam, bu başarının mimarı nasıl öğrenciler olur?

Fedakar, vefakar, cefakar, çilekeş eğitim emekçileri nerede?

Eğer ortada kutlanacak bir başarı varsa, bunun mimarı eğitimcilerimizdir. Öğrenciler, çocuklarımız için de “başarının ameleleri, emekçileri” desek nasıl olur bilemiyorum…

Odur, şudur, budur.. sadece Milletvekili Gökcan‘ın kutlamasını beğenebildim. Ben de kendisine katılıyor ve “Bu başarıyı ve kıvancı Muğlamıza kazandıran öğrencilerimizi ve bu öğrencilerimizi yetiştirip hazırlayan tüm öğretmenlerimizi ve velilerimizi yürekten kutluyorum. Yolları açık olun.”…

xx           xx           xx

2019 Yılı LGS sonuçlarına göre Muğlamız toplamda 43,68 net puan ile Türkiye birincisi olmuştur.

Bu bir başarımıdır?

Elbette yukarıdaki Turgutreis Lisesi hikayemizden sonra başarıdır. Ki ben o lisemizin öğrencisi olduğum 70’li yıllarda “okur-yazarlık oranında” ve “gazete okurluğundaMuğla, Edirne, Tunceli yarışırdı. Yine o yıllara dönüyoruz galiba, diyeceğim ama… İlk 10’da Edirne yok… Sıralama şöyle:

Muğla %43.68, Tunceli %43.35, Giresun %43.30, Rize %42.80, Trabzon %42.06, Kırşehir %41.20, Eskişehir %40.81, Çanakkale %40.65, Denizli %40.62, Zonguldak %40.42…

Şimdi vehbinin kerrakesine bakalım…

Bana kızanlar olacak, ama “Kral çıplak” diyen birilerinin de çıkması lazım. Görüldüğü gibi başarı bandı 40-43 arasında… 60-70 değil… Türkiye de başarısız.. Muğla, Türkiye‘nin başarılı ili olmuş!

 xx           xx           xx

Muğla‘da 8 bin 499 öğrenci Türkçe‘de 11,5, Matematik‘te 3.97, Fen Bilimleri‘nde 9.36, İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük testinde 7.18, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi‘nde 6.62, İngilizce de 5.02 alt test ham puan aldı.

Liselere Geçiş Sistemi kapsamında yapılan bu merkezi sınavda 565 öğrenci, tüm soruları doğru yanıtlayarak tam puan almış.

Bu 565 birinci 66 farklı ile dağılmış durumda. Muğla ise o 66 ilin içinde sanırım yok…

Türkçe testinde Rize 11.67 ile birinci gelirken, Giresun 11.58 ile ikinci, Muğla 11.53 ile üçüncü, TunceliTrabzon 11.24 ile dördüncü olurken; İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük testinde Tunceli 7.34 ile birinci; Matematik‘te Kırşehir 4.21 ile birinci, Tunceli 4.04 ile ikinci; Fen Bilimleri‘nde de Tunceli 9.4 ile birinci; İngilizce‘de ise Muğla 5.02 ile birinci, Tunceli de 4.95 ile ikinci gelmiş.

Yani Muğla, başarılı ilk 10 içinde İngilizce’de başarılı…

Bu arada 665 kişi 0-4 arasında, 189 kişi 90-95 arasında, 156 kişi de 95 üzerinde puan alabilmiş…

xx           xx           xx

Muğla‘nın başarısı için ne kadar doğru olur bilmiyorum, “istatiksel bir sıçrama” demek mümkün.

Ortada bir “çekirge misali” sıçrama var. Umarız seneye “kanguru misali” bir sıçrama görürüz…

Sonuçlar umut verici, ancak Matematik‘de katledilecek yolumuz var. Her bilim dalının kendine göre önemi var ancak Matematik ayrı… Ders olarak görmekten çıkarıp, öğrenenlere yaşamın ta kendisi olarak algılatabirsek işte o zaman eğitim anlamında çok büyük adım atmış oluruz.

Matematik tüm Türkiye’de olduğu gibi Muğla‘da da dip yapmış durumda. Buna karşılık Muğla sadece İngilizce‘de de değil, Fen Bilimleri ve özellikle Türkçe‘de de var olan ülke tablosunda iyi durumda.

Türkiye‘nin 19 yıl önce Matematik başarısı 5.65 gibiydi. Bugün de 5.65 gibi… Değişen bir şey yok. Pozitif bilime sırtını döner, gençleri sorgulamadan uzaklaştırırsan ve bunun için Cebir, Mantık, Felsefe derslerini kaldırırsan 5.65 çok bile…

Felsefe eskisi gibi olmasa da geldi, mantık konu olarak okutulmaya başladı, ama yetmez. Yetmediği ortada. Bu dersler eskisi gibi “ders” olarak hocaları tarafından okutulmalıdır.

 xx           xx           xx

LGS sonuç analizlerine bakıldığında; okulda iyi olan öğrencinin LGS‘de de iyi ve başarının “aile eğitim düzeyi” ile orantılı olduğu görülüyor. Şırnak‘ın bütün testlerde sonuncu olması tesadüf olamaz…

Sonuç olarak Muğla’nın başarısı sadece öğrencilerin değil, ailelerinin ve özellikle öğretmenlerinin de başarısıdır. Başarısız olan sistemdir… O nedenle İl Milli Eğitim Müdürü Pervin Töre’nin şahsında öğrencilerimizi ve öğretmenlerini kutluyoruz…

Şimdi sırada tercihler var. O konuda sözüm yok. Teknoloji ve Kültür Okulları öğretmenlerinden Matematikçi Kurtuluş Oğan face hesabından paylaşım yapmış. İsteyen okur… Oğan paylaşımını “.. okul olarak eleştirel düşünmenin, sorgulayıcı eğitimin, bilimsel çalışmaların olduğu ve en önemlisi kurucumuz Hamdi Yücel Gürsoy’un bugün söylediği bir söz var ki bence her okulda birinci ilke olmalı. ‘Aman evladım sadece matematik, fen değil ondan önce iyi insan, iyi vatandaş yetiştirin.’ diyor.” diye noktalamış. Katılmayan?

———————————–                                                                ———————————–

GÜNÜN SÖZÜ: İnsanları kandırmak, kandırıldığını inandırmaktan daha kolaydır. (Oscar Wilde)

ÇİVİ

Arkadaşım “Gelen gideni aratırmış, sözü doğru” dedi. “Hayırdır” dedim, “Marmaris’ten geldim” diye karşılık verdi.

Beni Bi Gülmek Aldı: )))))

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

1 ADET YORUM YAPILDI
Reşat Öztepe 02 Temmuz 2019 / 16:43

Gocuman; yazı çıktı çıkalı takip ediyorum. Muğla’nın iyi bir derece alması sevindirici. Çok yorumlarda bulunan oldu. bendeniz yorum yapmadım. İl Milli Eğitim Müdürü tek başına böyle bir takdir yaşatabilirmi. herkesin payı var.Özellikle Anne ve Baba yani ebeveynlerin hakkı nasıl unutulur. Öğrenci ve öğretmen ilişkisi çok önemli. Reklam reklamdır. Reklamın eyisi kötüsü olmaz. sevgi ve saygı.