Muğla’nın Seçimi

Bu haber 25 Ekim 2015 - 20:03 'de eklendi ve 1.219 kez görüntülendi.
Ünal Bozyerunalbozyer@hamlegazetesi.com.tr
Sosyolojik Bakış

1 Kasım seçimlerine 10 gün kalmasına rağmen henüz seçim atmosferine giremedik. Caddelere partilerin bayrakları asılmasa, seçim olduğunu neredeyse fark etmeyeceğiz. İlçelerimizde de seçim heyecanının yaşanmadığı dostlarımız, arkadaşlarımız tarafından dile getiriliyor. Seçime yönelik tansiyon düşüklüğü ilimiz kadar olmasa da ülke genelinde de gözleniyor.

7 Haziran seçimleri sonunda hükümetin kurulamayışı seçmen nezdinde hayal kırıklığı yarattığı için mi yoksa bu seçimde benzer bir sonuç çıkacağı için midir bilinmez ilginç bir seçim süreci yaşıyoruz. Öte yandan hükümet kurmaya en yakın parti olarak kabul edilen AK Parti’nin yeniden tek başına hükümet kurup kuramayacağı kamuoyunun en çok merak ettiği konu olarak öne çıkıyor. Bir bakıma 1 Kasım seçimi tek başına iktidar ya da koalisyon hükümetinin seçimi olacak.

Şimdiye dek yapılan araştırmalara ve liderlerin açıklamalara bakıldığında böyle bir tespitte bulunmak zor değil. 7 Haziran seçim sonuçları, muhalefet liderlerinin ilk açıklamalarına bakıldığında AK Parti’siz bir hükümeti mümkün kılıyordu. Hatta seçmenin AK Parti’yi cezalandırdığı yüksek perdeden dile getiriliyordu. CHP-HDP ve MHP’nin bir araya gelerek oluşturacakları üç partili koalisyon hesapları MHP’nin sergilediği tavırla daha baştan çökünce AK Parti’siz hükümet senaryoları boşa çıktı.

Bu gelişmelerden sonra inisiyatif AK Parti’nin eline geçti ama partilerin bilinen tutumları nedeniyle uzlaşma çıkmadı. Ülke ilk kez Anayasa’da açıkça yer alan hükümlere göre seçim kararı alınarak seçim hükümeti kurulma yoluna girdi. Maalesef partiler Anayasa’nın açık maddesine rağmen bu kez de seçim hükümeti konusunda dahi uzlaşamadılar. 1 Kasım seçiminde de benzer sonuç çıkarsa benzer gelişmeler yaşanır mı? Kamuoyu kanaatimce en çok bu konuyu merak ediyor.

Bu kadar kısa sürede gerçekleşecek tekrar seçimde seçmen kanaatlerinde radikal değişiklerin beklenmemesi gerektiği siyaset bilimciler tarafından dile getirilse de, bombalar patlatılarak, algı operasyonlarına girişilerek siyaset bilimciler haksız çıkarılmaya çalışılıyor. Her bakımdan ilginç bir seçim süreci içindeyiz. Ülke genelinde özetlediğim gelişmelerin ilimize olumlu ya da olumsuz yansıdığını veya yansıyacağını düşünmüyorum. İlimizde partilerin gerek oy oranlarında gerekse çıkaracakları milletvekili sayısında önemli değişiklik beklemiyorum. Tansiyon düşüklüğünü ve heyecansızlığı da partilerin ve adayların sonucu kabullenmelerine bağlıyorum.

Ülke genelinde sürdürülen parti kampanyalarında ise iddialı söylemlerin muhalefet tarafından dile getirilmediğini gözlemliyorum. Ana muhalefet lideri dahil hiçbir muhalefet lideri 2 Kasım’da başbakan olacağım demiyor veya diyemiyor. İktidar partisinin seçim kampanyası ise 7 Hazirana göre daha derli toplu ve her kesime vaat sunan daha iddialı söylemleriyle dikkat çekiyor. Seçmen bu kampanyaları nasıl değerlendirir yakında göreceğiz.

Sonuç olarak bu saydığım gerekçelerle seçmen tek başına iktidar ya da koalisyon hükümeti arasında seçimini yapacak. Tek başına iktidara en yakın partiye yönelerek ülkeyi kaostan kurtarma misyonunu seçmen üstlenirse AK Parti iktidarında yeni bir sayfa açılmış olacak. Yok, benzer bir sonuç çıkarsa da bu kez partiler ve liderler uzlaşmama yönünde değil uzlaşma noktasında anlaşırlarsa geniş veya dar tabanlı koalisyon süreci başlayacaktır.

Bakarsınız AK Parti-CHP koalisyonu kurulur, Muğla’mız en geniş katılımla hükümette temsil edilir. Böyle bir tabloda da ilimize bir bakan yakışır. İşte o zaman Muğla seçimi gerçekten kazanır, kronikleşen sorunlar çözülme yoluna girer, Muğla’da hizmet standartları yükselir. Her seçim döneminde olduğu gibi kazananın Muğla olmasını temenni ediyorum.

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

Bu yazı yorumlara kapatılmıştır.