Muğla’nın “Sakin Şehirleri”

Bu haber 02 Mart 2017 - 0:38 'de eklendi ve 1.277 kez görüntülendi.
Özcan Özgürozgurmugla@hotmail.com
Özgürce

Keşke yazımın başlığının altına “Akyaka, Bafa, Ören, Dalyan, Ula, Kavaklıdere, Köyceğiz, Yalıçiftliği, Bozüyük…” diye sıralayabilsek…

Sakin Şehir, yani Cittaslow, sahip olan plaj ve marinaların “Mavi Bayrak”ları gibi bir şey. Nasıl mavi bayraklı plaj ve marinalar turistler için “güvenli” plaj ve marinalar anlamına geliyorsa, Sakin şehirlerde son yıllarda turistler için birer çekim merkezi.

Dünya’da 30 ülkeden 212 kent Cittaslow (Sakin Şehir) seçilmiş durumda. Dünya Sakin Şehirlerinin merkezi İtalya’da…

Türkiye’deki Sakin Şehirlerin merkezi ise İzmir’de Seferhisar

Muğla’da Akyaka ilk Cittaslow’umuz…

Köyceğiz ikincisi olur mu?

 

xx           xx           xx

Muğla’dan Akyaka Cittaslow olmak için başvurduğunda, Cittaslow, Sakin Şehir nedir çok bilinmiyordu. Bugün de çok yaygın olarak bilindiği söylenemez.

Cittaslow’a İzmir Seferhisar’ın ardından bizim Akyaka, Çanakkale-Gökçeada ve Sakarya-Taraklı ile birlikte kabul edilmişti.

Her başvuran kabul edilmiyor tabi…

Öncelikle sakin ve korunmuş bir yerleşme olunması, sonra o yerleşmede yaşayanların “Sakin Şehir” olmayı kabul etmiş olmanız gerekiyor. Bu kadar değil, yerine getirilmesi gereken 70 de kriter var.

Akyaka kabul edildiğinde çok sevinmiş, çoğalmalarını dilemiştik.

AkyakaSakin Şehir” olduğunda belediyelikti. Şimdi Ula’nın ‘mahallesi’… Büyükşehir Belediyesi’nin de yetki alanında…

Bir belediye ile Citttaslow olan Akyaka bakalım iki belediye ile unvanını korumaya devam edebilecek mi?

Köyceğiz Muğla’nın ikinci Cittlaslow’u olur…

 

xx           xx           xx

Sakin Şehir” olmak için başvuru yapan Köyceğiz ilçemizde geçtiğimiz günlerde, “Cittaslow Köyceğiz” konulu çalıştay gerçekleştirildi.

Köyceğiz’in önünde uzun bir yol var. Ama Köyceğiz bunu başarabilir…

Köyceğiz’in kabul edilmesi halinde Muğla’nın Cittaslow sayısı iki olacak.

Bu arada Dünya‘da 30 ülkeden 212 kent Cittaslow olurken, Türkiye’de Cittaslow sayısı 14’e ulaştı:

İzmir-Seferhisar, Muğla-Akyaka, Çanakkale-Gökçeada, Sakarya-Taraklı, Aydın-Yenipazar, Şanlıurfa-Halfeti, Ordu-Perşembe, Erzurum-Uzundere, Kırklareli-Vize, Isparta-Yalvaç, Isparta-Eğirdir, Sinop-Gerze, Artvin-Şavşat ve Bolu-Göynük.

Hiç te fena değil… 14 sayısı arttırılabilir… Ülkemizde Cittlaslow’a yakışan daha pek çok kent ve belde olduğuna inanıyorum. Muğla’da da…

Isparta’nın iki Cittlaslow’u olmuş. Muğla’nın neden olmasın?

 

xx           xx           xx

Köyceğiz’de Kulak Mesire alanında gerçekleştirilen ve “Sakin Şehir” unvanının, Cittaslow olmanın ilçeye katacağı değerlerin anlatıldığı “Cittaslow Köyceğiz” konulu çalıştaya MSKÜ Rektörü Mansur Harmandar, Köyceğiz Kaymakamı Gürkan Demirkale, Cittaslow Bilim Kurulu Üyeleri Prof. Dr. Murat Barkan, Prof. Dr. Hüseyin Rıdvan Yurtseven, Tabiat Varlıkları Genel Müdür Yardımcısı Celalettin Alkan, DOKTOB (Dalaman Ortaca Köyceğiz Turistik Otelciler ve Turizmciler Birliği” Başkanı Yücel Okutur ve Köyceğiz Belediye Meclis Üyeleri katılmış.

Türkiye genelinde kültürel ve sosyal özellikleri olan 14 beldenin güvenilir Cittaslow şehri olduklarını kanıtladıklarını anlatan Cittaslow Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Murat Barkan şunları söylemiş:

Köyceğiz Cittaslow kendi kendini anlatacak, yaptıklarıyla, elde ettiği sonuçlarla ve en önemlisi önce Köyceğizlileri sonrada Köyceğiz ile bir şekilde bir araya gelen herkesi mutlu etmek,  paylaşarak arttırmak, insana yakışır bir yaşam biçimini üretmek, Cittaslow’un meselesi bu… Köyceğiz zaten birçok noktadan Cittaslow, bu aşamada Köyceğiz’e, Cittaslow Türkiye organizasyonu olarak katkıda bulunmaya çalışacağız. Buranın Cittawslow belgesini alma konusunda hızlı bir şekilde hareket edeceğini düşünüyorum.

 

xx           xx           xx

Köyceğiz gerçekten, doğal çevresiyle, alt yapısıyla, üretim ve yaşam biçimiyle, korunmuşluğu ve sakinliğiyle Cittaslow’a yakışıyor.

Akyaka’dan önce başvurulmuş olsaydı Köyceğiz Muğla’nın ilk Cittaslow’u olabilirdi.

Sadece Köyceğiz mi?

Milas’ta Beçin, Bafa, Ören olabilir… Yatağan’da Bozüyük olabilir. Sanıyorum Bozüyük için “belde” statükosunda iken son Belediye Başkanı Yaşar Gencel tarafından başvuru da yapılmıştı. Bozüyük şimdi Yatağan’ın mahallesi… Gencel de Yatağan Belediye Meclis Üyesi

Mahalleler de Cittaslow olabiliyor mu bilmiyorum, ama ya Yatağan Belediyesi ya da Bozüyük Muhtarlığı tarafından yeni bir başvuru yapılabilir.

Bakarsınız Bozüyük Cittaslow olan ilk “muhtarlık” olur…

Halen şehir içinde motorlu aracın yerine herkesin bisiklet kullandığı, Muğla’nın en sakin şehri Ula’da olabilir. Gerçi Ula için “Akyaka’yı korusun, o da yeter” denilebilir… Cittaslow olmak için ille de deniziniz olması gerekmiyor. O nedenle Kavaklıdere’de pekala Cittaslow olabilir. Datça başvursa, kim neden karşı çıkabilir?

Beyobası da olabilir mi bilmiyorum, ama Dalyan olabilir. Köyceğiz’i düşüneneler Dalyan’ı neden düşünmemişler anlayabilmiş değilim…

 

xx           xx           xx

Cittaslow, bir bakıma 1999 yılında İtalya’da kurulmuş uluslararası bir belediyeler birliğidir.

Kelime kökeni İtalyancaCitta (Şehir)” ve İngilizceSlow (Yavaş)” kelimelerinin birleşmesiyle türetilen Cittaslow, “Sakin Şehir” anlamında kullanılmaktadır.

Yavaş Hareketi’nin bir parçası olarak bilinmektedir. İtalya’nın dört küçük kentinin belediye başkanlarının (Bra – Francesco Guida, Orvieto – Stefano Cimicchi ve Positano – Domenico Marrone)1999 yılında bir araya gelerek Slow Food hareketini kentsel boyuta taşımak amacıyla Greve in Chianti Belediye Başkanı Paolo Saturnuni‘nin önderliğinde kurulmuştur.

Birliğe üye olmak isteyen kentlerin üye olabilmeleri için birliğin belirlediği kriterler üzerinden değerlendirilmesi ve Cittaslow felsefesine uygunluğu denetlenmektedir.

Yani bir sefer Cittaslow olup öylece devam etmek yok. Denetimleri geçemezseniz Cittlaslow unvanını kaybediyorsunuz. Doğrusu bu anlamda Dalyan için kaygılanıyorum…

 

xx           xx           xx

Birlik kurulduğu zaman 59 olan bu kriterler 2013 yılında Uluslararası Bilim Komitesi tarafında yapılan bir çalışmayla güncellenmiş ve sayısı 70’e çıkmıştır. Kurulduğu ilk yıllarda İtalyan kentleri arasında yaygınlaşan hareket, günümüzde 30 ülkede 212 üyeye sahiptir.

Cittaslow hareketinin kuruluş amacı kentlerin kendi kimliklerine sahip çıkarak küreselleşme sonucu ortaya çıkan kentlerin birbirine benzemesine, aynılaşmasının önüne geçilmesidir. Kentlerin yönetilirken yerel yemeklerine, yöresel mimarisine, geleneklerine, göreneklerin, zanaatlarına, esnafına sahip çıkılması ve desteklenmesi, birliğin üye kentler için ortaya koyduğu kriterler vasıtasıyla sağlanmaya çalışılmaktadır.

Bir kentin Cittaslow olması için Cittaslow felsefesine uygun hareket etmesi, nüfusunun 50.000 altında olması ve Birlik‘e sunduğu başvuru dosyası üzerinden yapılan değerlendirmeden geçer puan alması gerekmektedir.

Başvuru sürecinde aday kentlere Genel Merkez‘den veya Ulusal Ağlardan temsilciler giderek yerinde değerlendirme yapabilir. Cittaslow üyelik kriterleri şu alt başlıklarda yer almaktadır: Çevre politikaları; Altyapı politikaları; Kentsel yaşam kalitesi politikaları; Tarım, turizm, esnaf ve sanatkarlara dair politikalar; Misafirperverlik, farkındalık ve eğitim için planlar; Sosyal uyum; Ortaklıklar

Muğla sadece Mavi Bayrakları ile değil sembolü salyangoz olan Cittaslow’ları ile de öne çıkabilir…

 

 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.