Muğla’nın rüzgar potansiyeli değerlendirilmeli

Bu haber 19 Mart 2014 - 21:23 'de eklendi ve 1.228 kez görüntülendi.

ruzgar665165165Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi’nde düzenlenen ‘Rüzgâr Enerjisi ve Muğla’nın Rüzgâr Enerjisi Potansiyeli’ konulu konferansta konuşan Prof. Dr. Faruk Şen, “50 metrede rüzgâr hızı dağılımı ve 50 metrede rüzgâr kapasite faktörü dağılımı incelendiğinde Muğla’nın genel olarak oldukça yüksek miktarda rüzgâr enerjisi potansiyeline sahip olduğu söylenebilir” dedi. Prof. Dr. Faruk Şen, konuşmasında Muğla’nın rüzgar potansiyelinin değerlendirilmesi gerektiğini kaydetti.

 

İlkay Yıldız

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesinde Atatürk Kültür Merkezi B salonunda Rüzgar Enerjisi ve Muğla’nın Rüzgar Enerjisi Potansiyelikonulu konferansa Muğla’nın rüzgar enerjisindeki potansiyeli masaya yatırıldı.

Konferansta konuşan Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Faruk Şen, “Yenilenebilir Enerji Kaynaklarından önemli birisi olan Rüzgâr Enerjisinin kaynağı güneş olup, hammaddesi rüzgârdır. Rüzgar enerjisi ucuzdur. Kömürle elektrik üretimi yerine rüzgar enerjisi kullanımı, çevreye salınan gazların azalmasına dolayısıyla çevreye daha fazla katkı ağlamaktadır ve çevrecidir. Rüzgar türbinleri her ortama uyabilir ve tarım alanlarını, hayvan alanlarını kullanabilir. Rüzgar türbinlerinin tek başına olmasına gerek yoktur, bulunduğu alanı paylaşabilir ve bu sayede tarım alanlarını yok etmez. Rüzgar türbinleri sadece ticari amaçla kullanılmıyor ve kullanılması da gerekmiyor, aynı zamanda evlerin ihtiyaçları içinde kullanımı hızla artıyor” dedi.

Muğla potansiyeli yüksek

Datça, Milas, Bodrum, Yatağan, Marmaris, Menteşe, Kavaklıdere ve Ula ilçelerinde yüksek miktarlarda bir rüzgâr potansiyeli olduğunun açıkça görüldüğüne dikkati çekerek, “Ortaca, Köyceğiz, Dalaman ve Fethiye ilçelerinin dağlık kesimlerinde kıyılara göre daha yüksek değerlerde bir rüzgâr enerjisi potansiyeli olduğu anlaşılmaktadır. 50 metrede rüzgâr hızı dağılımı ve 50 metrede rüzgâr kapasite faktörü dağılımı incelendiğinde Muğla’nın genel olarak oldukça yüksek miktarda rüzgar enerjisi potansiyeline sahip olduğu söylenebilir” dedi.

Günümüzde elektrik üretimine devam eden rüzgâr santralleri yanında, Muğla’da lisansı alınmış ve yakın zamanda kurulumu yapılarak üretime geçebilecek durumda dört adet rüzgâr enerjisi santrali projesi olduğu bilinmekte olduklarını söyleyen Prof. Dr. Faruk Şen, bunların, Ilbır RES (Milas), Karova RES (Bodrum), Alapınar RES (Bodrum), Muğla RES (Muğla-Merkez)’olduğunu kaydetti.

Rüzgar enerjisi evlerde

Konuşmasının son kısmında Prof. Dr. Faruk Şen, “ Muğla’da büyük yatırımlar ve alınan lisanslar sonucunda kurulan rüzgâr enerjisi santralleri yanında, lisanssız üretim yapabilecek ve bazı evsel ihtiyaçları ve küçük işletmelerin ihtiyaçlarını karşılayabilecek yüksek bir rüzgâr enerjisi potansiyeli de vardır. İlgili yönetmelik ve yasaların izin verdiği ölçüde bu uygulamaların Muğla’da kısa sürede yaygınlaşacağı değerlendirilmektedir. Ayrıca, son zamanlarda rüzgâr türbini üretiminin çok farklı kapasite ve boyutlarda gerçekleştirildiği ve piyasada arz edilmeye başlandığı görülmektedir. Bunun neticesinde, artık evlerin çatılarında ve balkonlarında da rüzgâr enerjisinden küçük çaplı ve ev ihtiyaçlarına yönelik elektrik üretimi olacağını söylemek yanlış olmayacaktır. Tekrarlamak gerekirse, bu durum, Muğla bölgesi için oldukça uygundur” diyerek sözlerini tamamladı.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

1 ADET YORUM YAPILDI

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
Mehmet Keza KUNDAKÇI 20 Mart 2014 / 08:35

Good morning be Faruk bey,Sayın Valim,Sayın Belediye başkanım,sayın seçilmişler,sayın atanmışlar,sayın çok çalışırmış gibi yapanlar…